Ten prosty trik sprawi, że żółte plamy na poduszkach i pościeli znikną w okamgnieniu

Żółte plamy na poduszkach i ogólnie na pościeli spotykane są bardzo często. Zmagają się z nimi nawet te osoby, które niezwykle skrupulatnie dbają o czystość w domu i regularnie zmieniają pościel. Powodem ich pojawienia się jest bowiem coś, co pozostaje poza naszą kontrolą – pot. Oczywiście, to tylko jeden z możliwych powodów, których jest znacznie więcej – pocenie się w nocy jest jednak najczęstszą przyczyną nieestetycznych, żółtych plam. Jak się ich pozbyć? Czy można w jakiś sposób zapobiegać ich pojawianiu się?

Żółte plamy na pościeli – od czego?

Poduszki i kołdra obleczone w poszewki mogą prezentować się pięknie i świeżo. W czasie zmieniania pościeli na nową można jednak bardzo często zauważyć na nich nieestetyczne, żółte plamy. Może to stresować osoby mocno dbające o czystość, a jeśli zmieniamy poszewki na przykład przy zostających na noc gościach, może to być dosyć krępujące. Żółte plamy nie wyglądają zachęcająco, ale trzeba wiedzieć, iż walka z nimi nie jest wcale łatwa. Pojawiają się bowiem najczęściej na skutek zwykłego pocenia się w nocy. Wilgoć przesiąka przez poszewkę i wnika w poduszkę. W efekcie powstają na niej żółte plamy. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza latem, kiedy noce bywają bardzo ciepłe, ale też na przykład w okresie grzewczym. Pocenie się gdy jesteśmy przykryci ciepłą kołdrą jest naturalne – jedni pocą się mocniej, inni mniej. Za każdym razem może to jednak pozostawić ślady na pościeli. 

Zobacz: Zapałka w toalecie – jeden prosty trik, który przyniesie zaskakujący rezultat!

Co powoduje żółte plamy na pościeli?

Żółte plamy na poduszkach i na pościeli mogą pochodzić nie tylko z potu. Niektórzy mają tendencję do spania z otwartymi ustami – może się też po prostu zdarzyć w czasie snu, że otworzymy usta i wypłynie z nich odrobina śliny. To także pozostawi na pościeli przebarwienia. Za nieestetyczne plamy mogą również odpowiadać na przykład przetłuszczające się włosy. Warto też zwrócić uwagę na kosmetyki, jakich używamy przed snem. Część z nich przenika przez poszewkę i może zostawić ślad na pościeli. 

Jak zapobiegać przebarwieniom na pościeli?

Ciężko zapobiec powstawaniu przebarwień na pościeli. Możemy się bardzo starać, ale wystarczy popełnić drobny błąd, by jednak się pojawiły. Trudności w ich usunięciu polegają zaś na tym, że poszewki możemy swobodnie wyprać, podczas gdy pościel pozostaje niewyczyszczona. Teoretycznie po to zakłada się na nią poszewki, by stanowiły ochronę przed zabrudzeniem, jednak są materiałowe, cienkie, więc poza zapewnieniem wygody w czasie snu nie są w stanie wiele zdziałać. Możemy jednak na przykład przyjrzeć się kosmetykom, które stosujemy przed snem i unikać tych tłustych. Możemy też zmieniać kołdrę na lżejszą w okresie letnim, albo wręcz zakładać poszewkę na koc i spać pod nim. Warto też unikać kładzenia się spać w mokrych czy wilgotnych włosach – one również mogą odpowiadać za nieestetyczne przebarwienia na pościeli. Ponadto możemy się nabawić stanu zapalnego ucha. 

Sprawdź: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Jak się pozbyć przebarwień? – prosty trik 

Warto wiedzieć, że zawsze ważny jest czas – im szybciej zauważymy żółte plamy i zainterweniujemy, tym lepiej, gdyż im więcej upłynie czasu, tym trudniej będzie się pozbyć plamy. Jeśli to możliwe, czyśćmy poduszki regularnie, dwa razy w roku – a dodatkowo usuwajmy z nich przebarwienia na bieżąco, kiedy tylko je zauważymy. To pomoże utrzymać pościel w czystości i świeżości. Na przebarwienia można oczywiście kupić specjalny preparat, jednak o wiele prostszym rozwiązaniem będzie przygotowanie specjalnej pasty w swoim domu. Taka pasta składa się z trzech rzeczy: sody oczyszczonej (1/2 opakowania), wody (1/2 litra) oraz soku z cytryny. Składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać, a gotową pastę nakładać na zabrudzenia i pozostawić na jakiś czas. Po chwili zanurzamy ściereczkę w czystej wodzie i taką wilgotną szmatką przecieramy te miejsca. Pozostawiamy je następnie do wyschnięcia. Przebarwienia powinny zejść. To szybka metoda na pozbycie się z pościeli i poduszek zażółceń oraz plam. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo