Od nowego roku czeka szykują się spore zmiany. W życie mają wejść założenia Polskiego Ładu, a wraz z nimi nowe przepisy dotyczące różnych sektorów gospodarki. Jednym z aspektów, który pod wpływem nowych rozwiązań przejdzie największą metamorfozę, są finanse i kwestie podatkowe. Od stycznia 2022 roku do 30 tysięcy ma wzrosnąć kwota wolna od podatku. Jak się okazuje, ta pozytywna zmiana pociągnie za sobą jednak kilka negatywnych konsekwencji. Niektórzy rodzice nie będą już mogli skorzystać z ulgi na dzieci. Kto straci zwrot podatku na dziecko?
Zwrot podatku na dziecko nie dla wszystkich: przepisy
Co roku miliony polskich rodzin korzystały z ulg podatkowych na dzieci. Dzięki niej można pomniejszyć kwotę podatku dochodowego za dany rok o pewną sumę, zależną od liczby pociech. W ten sposób większość rodziców mogło liczyć na spory zwrot po zamknięciu się okresu rozliczeń fiskalnych.
Aktualne stawki ulgi na dzieci:
- pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
- drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
- trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
- czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.
Według aktualnych przepisów zwrot na dziecko otrzymywali wszyscy, bez względu na wysokość odprowadzanego podatku – nawet w sytuacji, kiedy suma wpłacona do budżetu państwa nie pokrywała kwoty ulgi. Wszystko dlatego, że obniżenie podatku ze względu na dzieci było powiązane ze składkami zdrowotnymi i odprowadzanymi do ZUS-u. Jeśli w danym roku wyniosły one więcej lub tyle samo, ile wynosi ulga, wówczas przysługiwał całkowity zwrot.
Od nowego roku będzie to wyglądało inaczej. W ramach Polskiego Ładu zostaną wprowadzone istotne zmiany w systemie podatkowym. Wzrośnie kwota wolna od podatku i będzie wynosić 30 tysięcy. Z tego powodu niektóre rodziny nie będą mogły już liczyć na otrzymanie zwrotu na dziecko. Kto go straci?
Zobacz: Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?
Ulga na dziecko 2022 nie dla wszystkich: „Powodem Polski Ład”
Konsekwencją podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych jest fakt, że osoby o najniższych dochodach nie będą już miały strącanych zaliczek na poczet podatku. Wygląda więc na to, że rodzicom zarabiającym najmniej rzeczywiście nieco wzrosną pensje, dokładnie o 167 złotych netto miesięcznie. Ale jednocześnie sprawi to, że nie spełnią warunków, aby otrzymać ulgę na dziecko w pełnymi wymiarze. W takiej sytuacji bowiem uwzględniane będzie wyłącznie wysokość składek społecznych, a te na pewno nie przekroczą kwoty ulgi.
Wygląda zatem na to, że część rodziców tylko pozornie otrzyma więcej pieniędzy. Co prawda na konto miesięcznie będzie wpływać o 167 złotych więcej, ale tym samym po złożeniu rozliczenia podatkowego za rok nie będą mogli liczyć na zwrot podatku za dziecko. Ulga na dziecko nie będzie im przysługiwała, ponieważ nie spełnią jej kryteriów.
Zobacz też: Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?
Zobacz też: Zasiłek opiekuńczy a zamknięta szkoła? ZUS przypomina, że za naukę zdalną przysługują dodatkowe pieniądze
Zobacz też: Ferie świąteczne 2021 inne niż poprzednie. Przerwa nigdy nie były tak długa