38 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 9 miesiąc życia dziecka?

Co potrafi 38 tygodniowe dziecko? 38 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Jak wygląda 38 tydzień życia dziecka? Jak wygląda skok rozwojowy w 38 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 38 tygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

38 tydzień życia dziecka – rozwój 9 miesięcznego dziecka

Dziecko w trzydziestym ósmym tygodniu swojego życia coraz częściej podejmuje kolejne próby dość nieporadnego wstawania. Szeroko rozstawia nóżki i w zabawny sposób kręci pupą, ale tylko tą drogą może znaleźć środek ciężkości. Warto wspierać malucha w tych praktykach i po każdej udanej próbie bić mu brawo, ponieważ takie ćwiczenia są bardzo potrzebne w nauce chodzenia. Dziecko na tym etapie rozwoju oczywiście nie potrafi jeszcze chodzić, ale samodzielne wstawanie i stanie na nóżkach są niezbędne, by móc stawiać pierwsze kroki za kilka miesięcy – zwykle dzieje się to w okolicach jedenastego miesiąca życia.

Co potrafi 9 miesięczne dziecko?

  • dziecko z każdym mijającym dniem coraz bardziej uświadamia sobie, że jest odrębną jednostką, jednak nie towarzyszy temu już lęk separacyjny
  • potrafi myśleć w sposób dedukcyjny
  • zaczyna wykonywać różne czynności celowo, a nie spontanicznie lub w wyniku przypadku
  • świadomie sprawia sobie różne przyjemności 
  • ma tendencję do grupowania przedmiotów i dzielenia ich na odrębne kategorie na podstawie ich cech charakterystycznych 
  • rozróżnia kształty
  • staje się coraz bardziej asertywne i potrafi świadomie zaprotestować, gdy się na coś nie zgadza
  • często przytula i pociesza swoje zabawki
  • coraz lepiej rozumie zależności przyczynowo – skutkowe
  • potrafi odróżnić swoje zabawki od tych, które należą do innych dzieci i widzi je po raz pierwszy
  • zaczyna przejawiać swoje indywidualne poczucie humoru 
  • jest zafascynowane własnym wizerunkiem w lustrze i lubi stroić miny do własnego odbicia
  • samodzielne siada i wstaje
  • mając podparcie, potrafi przez kilkanaście sekund utrzymać ciężar swojego ciała i ustać na nóżkach

Jak pielęgnować niemowlę w trzydziestym ósmym tygodniu życia?

Mycie zębów – to dobry moment na to, aby podarować maluchowi jego pierwszą szczoteczkę do zębów i zacząć uczyć go regularnego dbania o higienę jamy ustnej. Dziecko na tym etapie rozwoju uwielbia naśladować dorosłych, dlatego kiedy zamierzasz umyć zęby, weź malucha ze sobą do łazienki i posadź go obok siebie przed lustrem. W ten sposób dziecko nawet nie zauważy, kiedy mycie ząbków wejdzie mu w nawyk!

Włosy – niezależnie od tego czy twoje dziecko ma zaledwie kilka pojedynczych włosków, czy może ma już bujną czuprynę, podczas kąpieli warto używać delikatnego szamponu, odpowiedniego dla takich bobasów. Jednak nie należy z tym przesadzać – mycie włosów niemowlaka za pomocą szamponu dwa razy w tygodniu zdecydowanie wystarczy. Nie zapominaj również o czesaniu – dla cienkich i rzadkich włosków wystarczy miękka szczotka dla niemowląt, natomiast w przypadku bujnej czupryny odpowiedni będzie grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. 

38 tygodniowe dziecko – jak wspomagać jego rozwój?

Dziecko, które ma osiem i pół miesiąca z każdym mijającym tygodniem coraz trafniej interpretuje to, co do niego mówisz. Dlatego próbuj wyznaczać mu różne niezbyt skomplikowane zadania do rozwiązania – na przykład możesz niepostrzeżenie ukryć jego ulubioną maskotkę pod kocykiem, zmuszając je do dedukcyjnego myślenia i rozwiązania problemu „zaginionej” zabawki. Z trzydziestoośmiotygodniowym niemowlakiem warto również ćwiczyć pamięć. W jaki sposób? Maluch na tym etapie rozwoju potrafi przywoływać wydarzenia, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłości, a dodatkowo, ma ogromną tendencję do naśladowania zachowań domowników. Dlatego, kiedy któryś z domowników będzie na oczach malucha bawił się zabawką w niekonwencjonalny sposób, następnego dnia dziecko może próbować to powtórzyć we własnym wydaniu. Pomóż dziecku w ćwiczeniu pamięci, na przykład pokazując mu nowy sposób na zabawę piłką. Następnie schowaj ją i podaj dziecku dopiero po upływie kilku godzin, obserwując, czy maluch próbuje powtarzać twoje praktyki. 

Jakie zabawki edukacyjne mogą spodobać się niemowlakowi w jego trzydziestym ósmym tygodniu życia?

  • piłka – dziecko potrafi już stabilnie siedzieć, dlatego bez przeszkód możesz z nim ćwiczyć łapanie i turlanie kolorowej piłki
  • sorter – to zabawka w kształcie pojemnika z otworami o zróżnicowanych kształtach, do których dziecko musi dopasować odpowiednie klocki, ćwicząc tym samym swoją koncentrację i precyzję
  • zabawki, które wydają dźwięki, takie jak na przykład melodie czy odgłosy zwierząt
  • książeczki dla niemowląt – wskazuj paluszkiem swojego dziecka na zawarte w nich ilustracje i nazywaj to, co one przedstawiają, na przykład „to jest krowa”. Po kilku tygodniach takich ćwiczeń, czytając tę samą książeczkę, możesz spróbować zapytać dziecko „gdzie jest krowa” i zaczekać na odpowiedź. 

Na jakie zajęcia dodatkowe można zapisać 8 miesięczne dziecko?

Świetnym pomysłem na wsparcie rozwoju fizycznego dziecka jest nauka pływania na basenie. Różne obiekty oferują specjalne zajęcia, dedykowane niemowlakom. Są one prowadzone przez specjalnie wykwalifikowane do tego osoby, dlatego nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swojego bobasa. 

Kolejną propozycją są zajęcia z sensoplastyki. Jest to rodzaj zajęć plastycznych, w których udział biorą wszystkie zmysły dziecka, takie jak wzrok, słuch, węch, dotyk, a nawet smak! Takie zajęcia to doskonałe wsparcie rozwoju myślenia dedukcyjnego u malucha. Mają także świetny wpływ na rozwój jego zdolności manualnych. Podczas takich zajęć wszystko dookoła jest brudne i w przeciwieństwie do warunków domowych maluch nie musi się ograniczać. Brak skrępowania sprawia, że ujawnia się jego naturalna ekspresja twórcza. Co więcej, maluch ma okazję obserwować z fascynacją jak może zmieniać się struktura, a także właściwości różnych materiałów – na przykład jak suchy i sypki piasek zmienia się w mokrą i kleistą papkę.

38 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy 

Trzydziesty ósmy tydzień życia dziecka stanowi sam środek jego szóstego skoku rozwojowego, podczas którego nabywa szereg nowych cech i umiejętności, takich jak na przykład:

  • samodzielne siadanie
  • przejmowanie inicjatywy podczas zabawy 
  • odczuwanie i okazywanie zazdrości
  • trafna interpretacja nazw różnych przedmiotów
  • chętne przyglądanie się swojemu odbiciu w lustrze i strojenie różnych min
  • umiejętność samodzielnego wstawania

Jakie czynniki świadczą o tym, że twoje dziecko przechodzi przez kolejny skok rozwojowy? Tak naprawdę w przypadku każdego skoku rozwojowego są one do siebie podobne. Jest to trudny czas dla twojego malucha, dlatego jego zachowanie może się drastycznie zmienić na kilka tygodni, po czym powróci do normy.

O tym, że dziecko przechodzi przez skok rozwojowy mogą świadczyć takie symptomy jak głęboka apatia, kompletny brak apetytu, rozkapryszenie, nieustanne poirytowanie bez wyraźnego powodu i uczucie niepokoju, częsty bunt (na przykład podczas przebierania), nieśmiałość i nieufność wobec obcych ludzi, a także potrzeba ciągłej uwagi i nieustannego kontaktu fizycznego z mamą i tatą.

38 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Trzydziesty ósmy tydzień stanowi drugą połowę dziewiątego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już osiem i pół miesiąca.

38 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Na tym etapie rozwoju dziecko zyskuje przeciętnie od 0,25 do 1 centymetra miesięcznie, a jego tempo przybierania na wadze wynosi:

  • od 12 do 13 gramów na dobę 
  • od 84 do 91 gramów tygodniowo 
  • od 360 do 390 gramów miesięcznie 

W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary trzydziestoośmiotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary ośmiomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 8,5 kg
  • wzrost: 70 cm

Przeciętne wymiary ośmiomiesięcznego chłopca:

  • waga: 8,8 kg
  • wzrost: 72 cm

Podane wartości są oparte na danych statystycznych, dlatego warto zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 5 centymetrów oraz +/- 1,5 kilograma. Jest to spowodowane faktem, że dzieci nie zawsze rozwijają się w jednakowym tempie, a na ich wygląd i wymiary może wpływać wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ, takich jak na przykład uwarunkowania genetyczne malucha, aparycja rodziców czy też wzrost i waga dziecka w dniu narodzin. Istotną rolę odgrywa również termin porodu – dzieci urodzone jako wcześniaki mogą być nieco mniejsze i zdarza się, że dorównują rówieśnikom wagą i wzrostem z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Nie bez znaczenia są również warunki socjalne, w których wychowuje się dziecko, a także atmosfera panująca w domu. Istotne są też takie aspekty jak odpowiednio zbilansowana dieta, długość i jakość snu, a także poziom ruchliwości malucha – dzieci, które są bardzo ruchliwe zwykle nieco wolniej przybierają na wadze, ponieważ podczas codziennych harców zużywają więcej energii pozyskanej z pożywienia.

38 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

W dziewiątym miesiącu życia dziecka podstawę jego diety wciąż może stanowić mleko, jednak należy zadbać o to, aby nie było ono jedynym komponentem jego codziennego jadłospisu. Dieta trzydziestoośmiotygodniowego niemowlaka powinna być zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana. Warto włączyć do niej pokarmy stałe, takie jak gotowane warzywa, zupki jarzynowe, mięso, soki i przeciery owocowe, a także ryby. Maluch powinien zjadać pięć posiłków dziennie w równych odstępach czasu.

Jak widzi niemowlę w 38 tygodniu życia?

Zmysł wzroku dziecka na tym etapie rozwoju wciąż dojrzewa, a to sprawia, że jest jeszcze niedoskonały. Trzydziestoośmiotygodniowy maluch postrzega rzeczywistość w sposób nieco niewyraźny i to właśnie ostrość widzenia wymaga jeszcze doskonalenia. Zmysł wzroku pełną dojrzałość osiąga dopiero w okolicach szóstego roku życia dziecka. Już teraz maluch widzi jednak wszystkie kolory, potrafi dostrzec małe szczegóły i postrzega otoczenie w sposób przestrzenny i trójwymiarowy.

9 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 38 tygodniowe dziecko?

Dziecko w trzydziestym ósmym tygodniu swojego życia wciąż powinno przesypiać około 13 godzin w ciągu doby, lokując od 2 do 3 godzin w krótkich drzemkach w trakcie dnia, a pozostałe 10 godzin przeznaczając na sen w porach nocnych. W normalnych warunkach twoje dziecko prawdopodobnie obudziłoby się w nocy jeden raz na karmienie. Jednak teraz znajduje się w okresie ząbkowania i skoku rozwojowego, co stanowczo może zaburzać jego spokojny sen. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo