Ząbkowanie u niemowląt - pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów zabkowanie pierwszy zabek 2

Ząbkowanie u niemowląt – pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów

O ile Twoje dziecko szczęśliwie ominęło kolki, nie było specjalnie wrażliwe i nie odreagowywało nadmiarów bodźców płaczem, a do tego nie chorowało – ząbkowanie może być pierwszym poważnym wyzwaniem dla Was jako rodziców. Są dzieci, które przechodzą ząbkowanie niemal bezproblemowo. Czasem łatwe są początki i pierwszy ząbek odkrywamy zupełnie przypadkiem (tak było u nas), ale stopniowo jest trudniej, aż prawdziwy problem pojawia się w okolicach 10-11 miesięcy, kiedy do głosu dochodzą trzonowce. Czasem ciężko jest od samego początku, a dziecięcy płacz pojawia się na wiele miesięcy przed tym, zanim pojawi się pierwszy ząbek. Ząbkowanie. Kiedy wychodzą zęby? Jak sobie z nim radzić? Jakie są objawy ząbkowania u niemowląt? Wszystko, co musisz wiedzieć o ząbkowaniu.

Moje dziecko się ślini i bierze wszystko do buzi. Czy to już zęby?

W wieku około 2-3 miesięcy niemowlak zaczyna intensywnie się ślinić, a wszystko, co znajduje się w zasięgu jego buzi (w tym często palce rodziców) musi w niej wylądować. Rodzice często myślą, że to ślinienie to pierwszy objaw ząbkowania – może tak być, ale raczej mówimy tutaj o normalnym rozwoju ślinianek, które rozpoczyna się zanim rozpocznie się ząbkowanie. Dziecko może być marudne z innych powodów (patrz skok rozwojowy), a sprawdzenie wszystkiego buzią zostanie mu jeszcze długo – Maluch tak właśnie poznaje świat.
Czy ślinienie się oznacza ząbkowanie? Nie, może to być naturalny rozwój ślinianek w wieku 2-3 miesięcy.

Ząbkowanie. Kiedy się zaczyna?

Ząbkowanie u niemowląt to rzecz indywidualna, bo każde dziecko jest inne. To zdanie mantra, które warto sobie powtarzać, zanim zaczniemy sprawdzać za każdym razem, kiedy dziecko zacznie pełzać/raczkować/jeść/mówić. I dlaczego maluch siostry/koleżanki/kuzyna kolegi robi to dużo wcześniej, niż mój 😉 W naszym przypadku pierwszy ząbek pojawił się w 4 miesiącu życia, na samym jego początku. U mojej koleżanki było to 3 miesiąc i w dodatku trójka! U większości jednak dzieci w moim otoczeniu półroczne szkraby nadal nie mają żadnych zębów. Do pierwszego roku bezzębny uśmiech jest normalny. Jeśli na 1 urodzinach nadal Twoje dziecko nie będzie miało żadnego ząbka, trzeba udać się do dentysty – mówimy wtedy o późnym ząbkowaniu.
Kiedy wychodzą zęby? W pierwszym roku życia dziecka.

Pierwszy ząbek – o tym pamiętaj!

Zanim przejdziemy do opowieści o ząbkowaniu, o gorączce, o nieprzespanych nocach i aplikacji kremów przeciwbólowych, która do najłatwiejszych nie należy – zacznę miłym akcentem. Kiedy pochwaliłam się koleżance pierwszym ząbkiem mojego dziecka, pierwszym pytaniem, jakie zadała, było: kto z Was zobaczył pierwszy ząbek? Zgodnie z prawdą odpowiedziałam, że ja – przypadkiem, gdy skubaniec mnie chwycił za palec poczułam, że coś tam być musi! I okazało się, że mam rację 🙂 I niestety, od razu zawołałam męża, żeby pochwalić się nowym „osiągnięciem” jego pierworodnego. Jak się okazało, mogłam milczeć, bo tradycja nakazuje, że kiedy o pierwszym ząbku dowie się najpierw tata, musi w nagrodę mamie kupić sukienkę. Sukienkę! Dlatego dziewczyny – jeśli odkryjecie 1 ząbka – milczcie jak zaklęte, aż on nie odkryje go pierwszy. I trzymajcie kciuki, że zorientuje się przed pierwszymi urodzinami 😉 Czas możecie sobie umilać przeglądaniem kiecek na Zalando.
Pozwólcie tacie na odkrycie pierwszego ząbka. Czeka Was prezent!
Objawy ząbkowania

Objawy ząbkowania u niemowląt – jak to wygląda?

Wyrzynanie zębów, jak sama nazwa mówi, nie jest rzeczą zbyt przyjemną. Ząb, aby wyjść, musi przebić dziąsła. Dziąsła są zaczerwienione, często spuchnięte. Ja sama zastanawiałam się, jak to wygląda, często zaglądałam maluchowi do buzi, żeby sprawdzić, czy to już i czy jego zachowanie można zrzucić na coś konkretnego, niż po prostu potrzebę przekrzyczenia świata. I z mojego doświadczenia powiem tyle: jeśli rzeczywiście będzie coś się działo, nie będziesz miała wątpliwości. To po prostu będzie widać, a nawet czuć pod palcem – dziąsła przy ząbkowaniu mają postać spuchniętej bani lub są zaczerwienione. Inne objawy? Dziecko oczywiście płacze, mimo że jest głodne po zaproponowaniu butelki/piersi płacze głośniej, choć widać, że chciało ssać, trze buzie, wszystko do niej wkłada. Może pojawić się biegunka lub gorączka. Ta ostatnia, zazwyczaj w nocy, która może sięgać nawet 39,5 stopnia – przynajmniej tak było w naszym przypadku, więcej nie sprawdzałam, tylko zbijałam gorączkę. Gorączka przy ząbkowaniu w naszym przypadku pojawiła się tylko raz, przy trzonowcach, kiedy miał 10 miesięcy.

Objawy ząbkowania u niemowląt: płacz, spuchnięte i/lub zaczerwienione dziąsła, tarcie buzi rączką, wkładanie wszystkiego do buzi, gorączka, często też kaszel i biegunka.

Co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy to ząbkowanie?

Wiele moich koleżanek dzwoni do mnie w tej sytuacji – dziecko płacze już kilka godzin, jest marudne, trze buzie, ale same nie wiemy, czy rzeczywiście jest to ząbkowanie. U mnie było inaczej – pierwsze ząbki wyszły bez problemu, później symptomy były naprawdę wyraźne. Oczywiście, jeśli podejrzewamy wyrzynanie się zębów, najlepiej skonsultować się z pediatrą lub bezpośrednio ze stomatologiem dziecięcym. Czasem jest jednak wieczór, jest panika, dziecko cierpi. Po pierwsze – sprawdzamy, czy dziecko ma problemy z ssaniem – jeśli chętnie łapie pierś/ bierze butelkę do buzi, ale od razu przerywa z płaczem, prawdopodobnie to jest to. Możemy też włożyć dziecku palec do buzi i przejechać po zębach – dziąsła są twarde, napuchnięte (patrzymy głównie na dolne i górne jedynki, ale nie tylko) to mamy to. Warto w takiej sytuacji pojechać do apteki po lek na ząbkowanie i zaaplikować maluchowi – jeśli przestanie płakać, mamy odpowiedź na nasze pytanie. Ja lek na ząbkowanie kupiłam od razu, kiedy pojawił się pierwszy ząbek – wyszłam z założenia, że tak jak termometr czy środek przeciwgorączkowy lepiej jest mieć go pod ręką, niż w środku nocy w panice szukać apteki całodobowej.

Nie wiesz, czy to ząbkowanie, a dziecko płacze i nie da się ukoić? Skontaktuj się z lekarzem, a jeśli to niemożliwe, a wszystko przemawia za wyrzynaniem się zębów, kup w aptece środek na ząbkowanie i po prostu go użyj. To lepsze, niż pozwolić dziecku cierpieć.

Które zęby wychodzą pierwsze? Kalendarz ząbkowania

W internecie znajdziemy mnóstwo kalendarzy ząbkowania, które pomagają śledzić rodzicom ten proces i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Według większości kalendarzy ząbkowania, ale i dentystów pierwsze zęby to dolne jedynki, które pojawiają się między 6-10 miesiącem życia. Następnie są górne jedynki (8-12 miesiąc) oraz górne i dolne dwójki (odpowiednio 9-13 i 10-16 miesiąc życia). Następnie nadal w kolejności mam 4 i 5, które kończą ząbkowanie. Kolejność wychodzenia zębów jednak może się zmieniać i wiem, że nie niepokoi ona specjalnie dentystów i pediatrów. Jeśli Ciebie niepokoi – zgłoś się do stomatologa dziecięcego. Powinniście to zrobić zaraz po tym, jak pojawi się pierwszy ząbek. Ząbkowanie mleczne kończy się w wieku do 33 miesięcy, ale może już w wieku 2 lat.
Które zęby wychodzą pierwsze? Dolne jedynki.


Przeczytaj na forum: Ząbkowanie w innej kolejności – Dziwna kolejność wychodzenia zębów >>

Ile ząbków ma dziecko?

Wyrzynanie się zębów mlecznych to dla rodziców wielkie emocje. Warto wiedzieć, że zębów mlecznych jest mniej, niż stałych – dziecko ma 20 zębów mlecznych, aby następnie zmienić je na uzębienie stałe, które liczy 32 zęby. Zęby trzonowe z reguły są najtrudniejsze – wyrzynają się najdłużej i bolą bardziej, niż inne. Tak było też w naszym przypadku.
Ile ząbków ma dziecko? Dziecku wyrzyna się 20 zębów mlecznych.

Swędzące dziąsła, bolesne ząbkowanie. Co robić?

Dla Maluchów ząbkowanie to bolesne doświadczenie. Obok szczepień i upadków jest to często jedyny ból, który im dokucza w pierwszych miesiącach i latach życia. Kiedy dziecko jest marudne, krzyczy z bólu, nie chce jeść, źle sypia rodzice są podenerwowani i pod ścianą. Dlatego warto do ząbkowania się przygotować. Pomocne będą różnego rodzaju gryzaki (drewniane, kauczukowe i wodne, które schładzamy w lodówce), którymi dziecko masuje obolałe i swędzące dziąsła, jednocześnie pomagając zębom się wyrżnąć. Rodzice mogą kupować też specjalne silikonowe nakładki na palec i masować maluchowi zęby samodzielnie. W aptekach dostępne są też żele chłodzące i maści przeciwbólowe, którymi smarujemy bolące ząbki niemowlaka, przynosząc mu ulgę, takie jak camilia na ząbkowanie czy po prostu paracetamol. Na ząbkowanie może też pomóc korzeń irysa lub bursztyn – to metody często wykorzystywana w medycynie naturalnej.

Bolesne ząbkowanie? Zaopatrzcie się w gryzaki, silikonowe nakładki do masażu, żele chłodzące i maści przeciwbólowe. Pomocne mogą być też herbatki, korzeń irysa lub bursztyn.

Ząbkowanie i gorączka

Gorączka może towarzyszyć ząbkowaniu. O ile jest niewielka – nie stosujmy żadnych leków przeciwgorączkowych. Paracetamol na ząbkowanie powinien być użyty tylko w ostateczności. Kiedy temperatura wzrasta do 38 można skorzystać z leków, czopki na ząbkowanie to po prostu leki przeciwgorączkowe dla niemowląt. Odpowiedni trzeba dobrać z lekarzem – należy go dopasować do wieku i wagi dziecka i stosować bardzo ostrożnie.

Gorączka jest jedynym z objawów ząbkowania. Dlatego warto mieć zawsze w domu środek przeciwbólowy w postaci czopków, które wcześniej wybrał dla nas lekarz.

Objawy ząbkowania u niemowląt

Bolesne ząbkowanie może iść w parze z wymiotami, biegunką, wysypką, a nawet kaszlem. To nietypowi towarzysze ząbkowania, ale mogą się pojawić. Tutaj trzeba być ostrożnym i opiekować się maluchem. Kiedy pojawia się gorączka i biegunka – należy podawać dziecku dużą ilość płynów i sięgnąć po czopek na ząbkowanie oraz skonsultować się z pediatrą, jeśli mimo naszych starań, objawy nie ustąpią w ciągu doby lub się zaostrzą. Czasem może pojawić się kaszel i katar, który trudno mylić z klasycznym przeziębieniem – sygnałem może być absolutna pewność, że dziecko nie miało kontaktu z bakteriami z zewnątrz. Nadmierna produkcja śliny podczas ząbkowania może sprawić, że ząbkowanie objawi się wysypką. Podczas ząbkowania należy też częściej zmieniać pieluchy, ponieważ mocz i kupa dziecka ma inny skład, przez co łatwiej o odparzenia.

Ząbkowanie może dawać nietypowe objawy: takie jak kaszel, katar, wysypka czy odparzenia. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Jak dbać o pierwsze ząbki? Ząbkowanie nie musi być bolesne

Pierwsze ząbki – jak je pielęgnować?

Pierwszy ząbek to nie pierwszy sygnał, że o zęby dziecka trzeba dbać. Obecnie stomatolodzy doradzają, aby o zdrowie zębów malucha zadbać jeszcze długo przed pojawieniem się pierwszego ząbka, a więc od razu po narodzeniu. Należy dwa razy dziennie przemywać dziecku dziąsła i język wilgotnym gazikiem. Kiedy pojawia się pierwszy ząbek, kupujemy specjalną silikonową nakładkę na palec i pastą dla dzieci czyścimy ząbek malucha. W okolicy pierwszego roku życia czas na szczoteczki treningowe i wspólną naukę mycia ząbków. Koniecznie należy też wybrać się do stomatologa na pierwszą wizytę zaraz po tym, jak pojawi się pierwszy ząbek. Dziecko nie powinno też do pierwszego roku życia spożywać żadnego cukru, szczególnie w postaci soczków i słodzonych herbatek, które pite z butelki mają długi kontakt z jamą ustną.
Pierwsze ząbki pielęgnujemy na długo zanim się pojawią, przemywając dziąsła gazikiem. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, możemy korzystać z nakładki na palec.

Próchnica butelkowa. Jak jej zaradzić?

Kiedy mówimy o ząbkowaniu, warto myśleć od razu o zdrowiu w uzębieniu dziecka. Niestety, zęby mleczne są wrażliwsze od stałych, a wszechobecny w dzisiejszych czasach cukier i przetworzone jedzenie sprawiają, że często zęby wychodzą już z próchnicą. Dlatego do pierwszego roku życia, a najlepiej i dłużej, podawaj dziecku wył. wodę niegazowaną do picia – nie tylko polubi jej smak, ale będzie przepłukiwać ząbki np. po mleku. Staraj się nie pić z tego samego kubeczka i nie oblizywać łyżeczki czy smoczka maluchowi – bakterie wywołujące próchnicę mogą przejść od Ciebie do jamy ustnej dziecka. Dbaj o zęby malucha zanim się pojawią. Warto pamiętać, że próchnica nie dotyczy wyłącznie dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym – w mleku kobiecym również znajduje się cukier, a więc ryzyko jest takie same.

Ząbkowanie u niemowlęcia. Co powinno nas niepokoić?

Zaniepokojenie u rodziców powinno powodować późne ząbkowanie ( kiedy pierwszy ząbek nie pojawi się do urodzin), czarne plamki lub inne zmiany na pojawiających się zębach oraz ich nierówne rozstawienie, np. sytuacja, kiedy zęby na siebie nachodzą.

Ząbkowanie u niemowlęcia to prawdziwe wyzwanie dla rodziców i dla malucha. Niestety, nie mamy wyjścia – musimy tak, jak możemy najlepiej, ułatwić maluchowi ten proces i pamiętać, że jego zdrowie, a więc również stan jego zębów, jest w naszych rękach. Czytajmy, dbajmy, decydujmy, uczmy i często odwiedzajmy stomatologa. To nawyk, który musi mu wejść w krew!