Ząbkowanie u niemowląt – pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów

O ile Twoje dziecko szczęśliwie ominęło kolki, nie było specjalnie wrażliwe i nie odreagowywało nadmiarów bodźców płaczem, a do tego nie chorowało – ząbkowanie może być pierwszym poważnym wyzwaniem dla Was jako rodziców. Są dzieci, które przechodzą ząbkowanie niemal bezproblemowo. Czasem łatwe są początki i pierwszy ząbek odkrywamy zupełnie przypadkiem (tak było u nas), ale stopniowo jest trudniej, aż prawdziwy problem pojawia się w okolicach 10-11 miesięcy, kiedy do głosu dochodzą trzonowce. Czasem ciężko jest od samego początku, a dziecięcy płacz pojawia się na wiele miesięcy przed tym, zanim pojawi się pierwszy ząbek. Ząbkowanie. Kiedy wychodzą zęby? Jak sobie z nim radzić? Jakie są objawy ząbkowania u niemowląt? Wszystko, co musisz wiedzieć o ząbkowaniu.

Moje dziecko się ślini i bierze wszystko do buzi. Czy to już zęby?

W wieku około 2-3 miesięcy niemowlak zaczyna intensywnie się ślinić, a wszystko, co znajduje się w zasięgu jego buzi (w tym często palce rodziców) musi w niej wylądować. Rodzice często myślą, że to ślinienie to pierwszy objaw ząbkowania – może tak być, ale raczej mówimy tutaj o normalnym rozwoju ślinianek, które rozpoczyna się zanim rozpocznie się ząbkowanie. Dziecko może być marudne z innych powodów (patrz skok rozwojowy), a sprawdzenie wszystkiego buzią zostanie mu jeszcze długo – Maluch tak właśnie poznaje świat.
Czy ślinienie się oznacza ząbkowanie? Nie, może to być naturalny rozwój ślinianek w wieku 2-3 miesięcy.

Ząbkowanie. Kiedy się zaczyna?

Ząbkowanie u niemowląt to rzecz indywidualna, bo każde dziecko jest inne. To zdanie mantra, które warto sobie powtarzać, zanim zaczniemy sprawdzać za każdym razem, kiedy dziecko zacznie pełzać/raczkować/jeść/mówić. I dlaczego maluch siostry/koleżanki/kuzyna kolegi robi to dużo wcześniej, niż mój 😉 W naszym przypadku pierwszy ząbek pojawił się w 4 miesiącu życia, na samym jego początku. U mojej koleżanki było to 3 miesiąc i w dodatku trójka! U większości jednak dzieci w moim otoczeniu półroczne szkraby nadal nie mają żadnych zębów. Do pierwszego roku bezzębny uśmiech jest normalny. Jeśli na 1 urodzinach nadal Twoje dziecko nie będzie miało żadnego ząbka, trzeba udać się do dentysty – mówimy wtedy o późnym ząbkowaniu.
Kiedy wychodzą zęby? W pierwszym roku życia dziecka.

Pierwszy ząbek – o tym pamiętaj!

Zanim przejdziemy do opowieści o ząbkowaniu, o gorączce, o nieprzespanych nocach i aplikacji kremów przeciwbólowych, która do najłatwiejszych nie należy – zacznę miłym akcentem. Kiedy pochwaliłam się koleżance pierwszym ząbkiem mojego dziecka, pierwszym pytaniem, jakie zadała, było: kto z Was zobaczył pierwszy ząbek? Zgodnie z prawdą odpowiedziałam, że ja – przypadkiem, gdy skubaniec mnie chwycił za palec poczułam, że coś tam być musi! I okazało się, że mam rację 🙂 I niestety, od razu zawołałam męża, żeby pochwalić się nowym „osiągnięciem” jego pierworodnego. Jak się okazało, mogłam milczeć, bo tradycja nakazuje, że kiedy o pierwszym ząbku dowie się najpierw tata, musi w nagrodę mamie kupić sukienkę. Sukienkę! Dlatego dziewczyny – jeśli odkryjecie 1 ząbka – milczcie jak zaklęte, aż on nie odkryje go pierwszy. I trzymajcie kciuki, że zorientuje się przed pierwszymi urodzinami 😉 Czas możecie sobie umilać przeglądaniem kiecek na Zalando.
Pozwólcie tacie na odkrycie pierwszego ząbka. Czeka Was prezent!
Objawy ząbkowania

Objawy ząbkowania u niemowląt – jak to wygląda?

Wyrzynanie zębów, jak sama nazwa mówi, nie jest rzeczą zbyt przyjemną. Ząb, aby wyjść, musi przebić dziąsła. Dziąsła są zaczerwienione, często spuchnięte. Ja sama zastanawiałam się, jak to wygląda, często zaglądałam maluchowi do buzi, żeby sprawdzić, czy to już i czy jego zachowanie można zrzucić na coś konkretnego, niż po prostu potrzebę przekrzyczenia świata. I z mojego doświadczenia powiem tyle: jeśli rzeczywiście będzie coś się działo, nie będziesz miała wątpliwości. To po prostu będzie widać, a nawet czuć pod palcem – dziąsła przy ząbkowaniu mają postać spuchniętej bani lub są zaczerwienione. Inne objawy? Dziecko oczywiście płacze, mimo że jest głodne po zaproponowaniu butelki/piersi płacze głośniej, choć widać, że chciało ssać, trze buzie, wszystko do niej wkłada. Może pojawić się biegunka lub gorączka. Ta ostatnia, zazwyczaj w nocy, która może sięgać nawet 39,5 stopnia – przynajmniej tak było w naszym przypadku, więcej nie sprawdzałam, tylko zbijałam gorączkę. Gorączka przy ząbkowaniu w naszym przypadku pojawiła się tylko raz, przy trzonowcach, kiedy miał 10 miesięcy.

Objawy ząbkowania u niemowląt: płacz, spuchnięte i/lub zaczerwienione dziąsła, tarcie buzi rączką, wkładanie wszystkiego do buzi, gorączka, często też kaszel i biegunka.

Co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy to ząbkowanie?

Wiele moich koleżanek dzwoni do mnie w tej sytuacji – dziecko płacze już kilka godzin, jest marudne, trze buzie, ale same nie wiemy, czy rzeczywiście jest to ząbkowanie. U mnie było inaczej – pierwsze ząbki wyszły bez problemu, później symptomy były naprawdę wyraźne. Oczywiście, jeśli podejrzewamy wyrzynanie się zębów, najlepiej skonsultować się z pediatrą lub bezpośrednio ze stomatologiem dziecięcym. Czasem jest jednak wieczór, jest panika, dziecko cierpi. Po pierwsze – sprawdzamy, czy dziecko ma problemy z ssaniem – jeśli chętnie łapie pierś/ bierze butelkę do buzi, ale od razu przerywa z płaczem, prawdopodobnie to jest to. Możemy też włożyć dziecku palec do buzi i przejechać po zębach – dziąsła są twarde, napuchnięte (patrzymy głównie na dolne i górne jedynki, ale nie tylko) to mamy to. Warto w takiej sytuacji pojechać do apteki po lek na ząbkowanie i zaaplikować maluchowi – jeśli przestanie płakać, mamy odpowiedź na nasze pytanie. Ja lek na ząbkowanie kupiłam od razu, kiedy pojawił się pierwszy ząbek – wyszłam z założenia, że tak jak termometr czy środek przeciwgorączkowy lepiej jest mieć go pod ręką, niż w środku nocy w panice szukać apteki całodobowej.

Nie wiesz, czy to ząbkowanie, a dziecko płacze i nie da się ukoić? Skontaktuj się z lekarzem, a jeśli to niemożliwe, a wszystko przemawia za wyrzynaniem się zębów, kup w aptece środek na ząbkowanie i po prostu go użyj. To lepsze, niż pozwolić dziecku cierpieć.

Które zęby wychodzą pierwsze? Kalendarz ząbkowania

W internecie znajdziemy mnóstwo kalendarzy ząbkowania, które pomagają śledzić rodzicom ten proces i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Według większości kalendarzy ząbkowania, ale i dentystów pierwsze zęby to dolne jedynki, które pojawiają się między 6-10 miesiącem życia. Następnie są górne jedynki (8-12 miesiąc) oraz górne i dolne dwójki (odpowiednio 9-13 i 10-16 miesiąc życia). Następnie nadal w kolejności mam 4 i 5, które kończą ząbkowanie. Kolejność wychodzenia zębów jednak może się zmieniać i wiem, że nie niepokoi ona specjalnie dentystów i pediatrów. Jeśli Ciebie niepokoi – zgłoś się do stomatologa dziecięcego. Powinniście to zrobić zaraz po tym, jak pojawi się pierwszy ząbek. Ząbkowanie mleczne kończy się w wieku do 33 miesięcy, ale może już w wieku 2 lat.
Które zęby wychodzą pierwsze? Dolne jedynki.


Przeczytaj na forum: Ząbkowanie w innej kolejności – Dziwna kolejność wychodzenia zębów >>

Ile ząbków ma dziecko?

Wyrzynanie się zębów mlecznych to dla rodziców wielkie emocje. Warto wiedzieć, że zębów mlecznych jest mniej, niż stałych – dziecko ma 20 zębów mlecznych, aby następnie zmienić je na uzębienie stałe, które liczy 32 zęby. Zęby trzonowe z reguły są najtrudniejsze – wyrzynają się najdłużej i bolą bardziej, niż inne. Tak było też w naszym przypadku.
Ile ząbków ma dziecko? Dziecku wyrzyna się 20 zębów mlecznych.

Swędzące dziąsła, bolesne ząbkowanie. Co robić?

Dla Maluchów ząbkowanie to bolesne doświadczenie. Obok szczepień i upadków jest to często jedyny ból, który im dokucza w pierwszych miesiącach i latach życia. Kiedy dziecko jest marudne, krzyczy z bólu, nie chce jeść, źle sypia rodzice są podenerwowani i pod ścianą. Dlatego warto do ząbkowania się przygotować. Pomocne będą różnego rodzaju gryzaki (drewniane, kauczukowe i wodne, które schładzamy w lodówce), którymi dziecko masuje obolałe i swędzące dziąsła, jednocześnie pomagając zębom się wyrżnąć. Rodzice mogą kupować też specjalne silikonowe nakładki na palec i masować maluchowi zęby samodzielnie. W aptekach dostępne są też żele chłodzące i maści przeciwbólowe, którymi smarujemy bolące ząbki niemowlaka, przynosząc mu ulgę, takie jak camilia na ząbkowanie czy po prostu paracetamol. Na ząbkowanie może też pomóc korzeń irysa lub bursztyn – to metody często wykorzystywana w medycynie naturalnej.

Bolesne ząbkowanie? Zaopatrzcie się w gryzaki, silikonowe nakładki do masażu, żele chłodzące i maści przeciwbólowe. Pomocne mogą być też herbatki, korzeń irysa lub bursztyn.

Ząbkowanie i gorączka

Gorączka może towarzyszyć ząbkowaniu. O ile jest niewielka – nie stosujmy żadnych leków przeciwgorączkowych. Paracetamol na ząbkowanie powinien być użyty tylko w ostateczności. Kiedy temperatura wzrasta do 38 można skorzystać z leków, czopki na ząbkowanie to po prostu leki przeciwgorączkowe dla niemowląt. Odpowiedni trzeba dobrać z lekarzem – należy go dopasować do wieku i wagi dziecka i stosować bardzo ostrożnie.

Gorączka jest jedynym z objawów ząbkowania. Dlatego warto mieć zawsze w domu środek przeciwbólowy w postaci czopków, które wcześniej wybrał dla nas lekarz.

Objawy ząbkowania u niemowląt

Bolesne ząbkowanie może iść w parze z wymiotami, biegunką, wysypką, a nawet kaszlem. To nietypowi towarzysze ząbkowania, ale mogą się pojawić. Tutaj trzeba być ostrożnym i opiekować się maluchem. Kiedy pojawia się gorączka i biegunka – należy podawać dziecku dużą ilość płynów i sięgnąć po czopek na ząbkowanie oraz skonsultować się z pediatrą, jeśli mimo naszych starań, objawy nie ustąpią w ciągu doby lub się zaostrzą. Czasem może pojawić się kaszel i katar, który trudno mylić z klasycznym przeziębieniem – sygnałem może być absolutna pewność, że dziecko nie miało kontaktu z bakteriami z zewnątrz. Nadmierna produkcja śliny podczas ząbkowania może sprawić, że ząbkowanie objawi się wysypką. Podczas ząbkowania należy też częściej zmieniać pieluchy, ponieważ mocz i kupa dziecka ma inny skład, przez co łatwiej o odparzenia.

Ząbkowanie może dawać nietypowe objawy: takie jak kaszel, katar, wysypka czy odparzenia. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Jak dbać o pierwsze ząbki? Ząbkowanie nie musi być bolesne

Pierwsze ząbki – jak je pielęgnować?

Pierwszy ząbek to nie pierwszy sygnał, że o zęby dziecka trzeba dbać. Obecnie stomatolodzy doradzają, aby o zdrowie zębów malucha zadbać jeszcze długo przed pojawieniem się pierwszego ząbka, a więc od razu po narodzeniu. Należy dwa razy dziennie przemywać dziecku dziąsła i język wilgotnym gazikiem. Kiedy pojawia się pierwszy ząbek, kupujemy specjalną silikonową nakładkę na palec i pastą dla dzieci czyścimy ząbek malucha. W okolicy pierwszego roku życia czas na szczoteczki treningowe i wspólną naukę mycia ząbków. Koniecznie należy też wybrać się do stomatologa na pierwszą wizytę zaraz po tym, jak pojawi się pierwszy ząbek. Dziecko nie powinno też do pierwszego roku życia spożywać żadnego cukru, szczególnie w postaci soczków i słodzonych herbatek, które pite z butelki mają długi kontakt z jamą ustną.
Pierwsze ząbki pielęgnujemy na długo zanim się pojawią, przemywając dziąsła gazikiem. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, możemy korzystać z nakładki na palec.

Próchnica butelkowa. Jak jej zaradzić?

Kiedy mówimy o ząbkowaniu, warto myśleć od razu o zdrowiu w uzębieniu dziecka. Niestety, zęby mleczne są wrażliwsze od stałych, a wszechobecny w dzisiejszych czasach cukier i przetworzone jedzenie sprawiają, że często zęby wychodzą już z próchnicą. Dlatego do pierwszego roku życia, a najlepiej i dłużej, podawaj dziecku wył. wodę niegazowaną do picia – nie tylko polubi jej smak, ale będzie przepłukiwać ząbki np. po mleku. Staraj się nie pić z tego samego kubeczka i nie oblizywać łyżeczki czy smoczka maluchowi – bakterie wywołujące próchnicę mogą przejść od Ciebie do jamy ustnej dziecka. Dbaj o zęby malucha zanim się pojawią. Warto pamiętać, że próchnica nie dotyczy wyłącznie dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym – w mleku kobiecym również znajduje się cukier, a więc ryzyko jest takie same.

Ząbkowanie u niemowlęcia. Co powinno nas niepokoić?

Zaniepokojenie u rodziców powinno powodować późne ząbkowanie ( kiedy pierwszy ząbek nie pojawi się do urodzin), czarne plamki lub inne zmiany na pojawiających się zębach oraz ich nierówne rozstawienie, np. sytuacja, kiedy zęby na siebie nachodzą.

Ząbkowanie u niemowlęcia to prawdziwe wyzwanie dla rodziców i dla malucha. Niestety, nie mamy wyjścia – musimy tak, jak możemy najlepiej, ułatwić maluchowi ten proces i pamiętać, że jego zdrowie, a więc również stan jego zębów, jest w naszych rękach. Czytajmy, dbajmy, decydujmy, uczmy i często odwiedzajmy stomatologa. To nawyk, który musi mu wejść w krew!

Dodaj komentarz

20 komentarzy: Ząbkowanie u niemowląt – pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów

 1. DAGOMED 44 na bolesne ząbkowanie???

  Jakie jest wasze zdanie na temat tego specyfiku na ząbkowanie?
  DAGOMED 44

 2. niedoswiadczona Dodane ponad rok temu,

  Bolesne ząbkowanie

  Drogie mamy,
  co zrobić gdy dziecko ząbkuje? W jaki sposób ulżyć jego cierpieniom (szczególnie gdy pojawia się gorączka) i sprawić, żeby przespało choć kilka godzin? 🙁 Może jakieś żele, leki na zbicie temperatury? Sama nie wiem… Co jest bezpieczniejsze: paracetamol, ibuprofen?

  • żel dentinox lub mocniejszy- baby orajel,
   wodne gryzaki schłodzone w lodówce
   no i jeśli goraczkuje to coś na zbicie, np. nuerofen w syropie lub paracetamol w czopku?

  • Zamieszczone przez niedoświadczona
   Drogie mamy,
   co zrobić gdy dziecko ząbkuje? W jaki sposób ulżyć jego cierpieniom (szczególnie gdy pojawia się gorączka) i sprawić, żeby przespało choć kilka godzin? 🙁 Może jakieś żele, leki na zbicie temperatury? Sama nie wiem… Co jest bezpieczniejsze: paracetamol, ibuprofen?

   z dentinoxem uwazaj kilka dni i max 2 razy dziennie smaruj podawaj nurofen w czopku

  • Zamieszczone przez domisia1981
   z dentinoxem uwazaj kilka dni i max 2 razy dziennie smaruj podawaj nurofen w czopku

   a dlaczego?

  • Zamieszczone przez bertolumia
   a dlaczego?

   moja mala zaczęła ząbkowac i juz 3 lekarki powiedziały ze w dentinoxie jest jakas substancja bardzo mocna i zle wpływa na dziecko szkodzi mu

  • Zamieszczone przez domisia1981
   moja mala zaczęła ząbkowac i juz 3 lekarki powiedziały ze w dentinoxie jest jakas substancja bardzo mocna i zle wpływa na dziecko szkodzi mu

   o lidokaine pewnie chodzi ale ja pierwsze słysze zeby uważać na dentinox
   mi każdy doradza własnie ten żel

  • u nas zabkowanie to koszmar, wycie po nocach, jeczenie, wycie goraczka 40stopni, koszmar jakis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   zyjemy od 6 miesiecy na dentinox, nurofen w kazdej postaci, do tego viburcol.

  • Co do Dentinoxu to na ulotce jest napisane ile można dawkować i żeby nie dłużej niż kilka dób (nie pamiętam dokładnie ile ale chyba coś koło 3). Widocznie jakaś czynna substancja nie powinna być podawana zbyt długo.

   A nam pomaga Viburcol i od niedawna bardzo efektywna Camilia. Jak było boleśnie w nocy to paracetamol lub nurofen w czopku ale u nas to była ostateczność i zdarzyło się może ze dwa razy.

  • Zamieszczone przez tygryska
   Co do Dentinoxu to na ulotce jest napisane ile można dawkować i żeby nie dłużej niż kilka dób (nie pamiętam dokładnie ile ale chyba coś koło 3). Widocznie jakaś czynna substancja nie powinna być podawana zbyt długo.

   A nam pomaga Viburcol i od niedawna bardzo efektywna Camilia. Jak było boleśnie w nocy to paracetamol lub nurofen w czopku ale u nas to była ostateczność i zdarzyło się może ze dwa razy.

   Camilie teraz nam pediatra polecil.

   Fajnie ze u was przeciwbolowe tylko 2 razy.
   Ostatnio nagralismy jak Mati wyje w nocy kiedy zabkuj,e, lekarz byl w szoku, babcie sie poryczaly.
   ja nie jestem w stanie go utrzymac na rekach, a u meza jest wtedy obudzony przez matiego macius.
   Zabkowanie Matiego to koszmar….jeszcze 5 zebow, jeszcze 5 zebow…damy rade….

  • Zamieszczone przez tygryska
   Co do Dentinoxu to na ulotce jest napisane ile można dawkować i żeby nie dłużej niż kilka dób (nie pamiętam dokładnie ile ale chyba coś koło 3). Widocznie jakaś czynna substancja nie powinna być podawana zbyt długo.

   A nam pomaga Viburcol i od niedawna bardzo efektywna Camilia. Jak było boleśnie w nocy to paracetamol lub nurofen w czopku ale u nas to była ostateczność i zdarzyło się może ze dwa razy.

   o viburcolu tewz słyszałam opinie od lekarki ze przy dłuzszym stosowaniu powoduje zapalenie odbytu wiec ja nie uzywam tego w ogóle

  • Nelly nie strasz
   my czekamy na pierwszego a ja już mam 4 nocki z głowy i chodzę jak zombie

  • więcej odpowiedzi (24)
 3. viburcol – ząbkowanie

  Hej. Stosowała, któraś z mam Viburcol. To takie czopki homeopatyczne na uspokojenie. Pielęgniarka mi je poleciła, ponieważ moje dziecko ciężko znosi ząbkowanie. Jak myślicie, czy to bezpieczny środek?

  • niestety nie doradzę bo nie stosowałam, u nas pomagała camilia, też homeopatyczna

  • my stosowalismy bolesne zabkowanie dagomed 44. nam pomogl, tez zostalo to polecone w aptece

  • my stosujemy (reklama). Mała na ząbki tak bardzo płakała, prawie nie jadła a podanie jej syropu czy posmarowanie dziąseł nie było realne (zaciskała szczękę tak mocno) że zostały tylko czopki. Najpierw dawałam przeciwbólowe aż lekarz przepisał mi (reklama). Bardzo pomagały, szybko i na długo. Teraz można je już kupić bez recepty. Na kolkę też podobno pomagają. Na pewno są bezpieczne, w końcu to homeopatyk, ale wiadomo 2 na dobę nie więcej dla maluszków.

  • Stosowaliśmy i początkowo rewelacyjnie się sprawdzał, gdyż nie tylko uśmierza ból, ale wycisza, uspokaja dziecko. Niestety z czasem mały chyba się uodpornił na te czopki, niemniej mogę je polecić, na równi z Nurofenem.

  • Stosowałam, tzn próbowałam u dwójki dzieci. U nas nic nie dawało, ściema z tą homeopatią. Nurofen- ten pomagał.

  • ja tez stosowałam u swoich dzieci. Nietylko przy ząbkowaniu.
   a np jak był rozdrażniony po szczepieniu,bolała rączka i inne cuda
   jest to lek homoepatyczny wiec działanie jego troche wydłużone w czasie.
   starszy syn gorzej przechodził wychodzenie ząbków-i po zaaplikowaniu czopka trzeba było poczekać nawet do godziny.
   camilie tez stosowaliśmy,i dentinox maść na dziąsełka.

  • Hej, dziewczyny, a znacie jakieś sposoby na bolące ząbki, takie naturalne, jakieś zioła, płukanie czy coś? Co polecacie? 🙂

  • ja stosowałam Camilia. Była super.

  • Zamieszczone przez viola1990
   Hej, dziewczyny, a znacie jakieś sposoby na bolące ząbki, takie naturalne, jakieś zioła, płukanie czy coś? Co polecacie? 🙂

   Ja znam i polecam z własnego doświadczenia camilię, pomogła mojej córeczce jak bolały ją dziąsła. Ten preparat ma naturalny skład, więc nie ma co się martwić efektami ubocznymi

 4. Ząbkowanie u Maluszków – co stosujecie?!

  Mój temat dotyczy ząbkowania u Maluszków. Dziąsła Maluszków są wówczas nabrzmiałe, pociechy marudzą, płaczą, źle sypiają. Widać, że bardzo cierpią. Poradźcie co można podawać Dzieciom w tym okresie? Czytałam o Ibumie, jest w postaci zawiesiny o malinowym smaku. Działa przeciwbólowo. Stosowałyście go?

  • Zamieszczone przez fanfala
   Mój temat dotyczy ząbkowania u Maluszków. Dziąsła Maluszków są wówczas nabrzmiałe, pociechy marudzą, płaczą, źle sypiają. Widać, że bardzo cierpią. Poradźcie co można podawać Dzieciom w tym okresie? Czytałam o Ibumie, jest w postaci zawiesiny o malinowym smaku. Działa przeciwbólowo. Stosowałyście go?

   Nie.
   Raczej paracetamol w czopkach, żele na zęby i łyżki drewniane do gryzienia.
   Zawiesin się bałam – moje młode się tym dławiły, więc jak nie musiałam podawać (np. antybiotyku) to wybierałam inną formę leku…

  • ja stosowalam jak bylo zle to panadol w syropku (zawiesinie?), a oprocz tego masc Dentinox N u nas naprawde sie sprawdzila, pomagala doslownie po kilku minutach nawet jak bylo bardzo zle (ale wlasnie az tak zle nie bylo bo zawsze wlasnie masc i po kilku minutach spokoj, raz chyba nie pomogla i musialam panadol)

  • ja stosuje dentinox i w kryzysie viburcol
   my sie juz ponad miesiac meczymy….
   zdaza sie bardzo wysoka goraczka nawet 39,2 wtedy duuuuuuuzo pic i czop paracetamol a jak po 2 godzinach tempka sie utrzymuje albo niewiele spada to ibufen w zawiesinie
   no ale ja przy takiej temperaturze ostatnio w szpitalu z moja wyladowalam na kroplowce z pwe:(

  • Dziękuje Wam za rady! Pośpieszyłam się trochę, wypytałam o Ibum znajomą farmaceutkę i w składzie Ibumu jest ibuprofen, który działa miejscowo i tam ukierunkowuje swoje działanie.
   U mnie pomógł.

  • Można masować dziąsła:
   1. Świderki na policzkach
   Palcami wskazującymi lub kciukami (u starszego dziecka możesz to robić trzema środkowymi palcami dłoni) rób na policzkach dziecka kółeczka, zaczynając od ust, a kończąc mniej więcej w połowie policzka (nie dochodząc do ucha!).
   2. Masowanie dziąseł
   Na palec wskazujący nawiń jałowy gazik lub nałóż silikonową nakładkę (szczoteczkę). Wyciśnij trochę żelu na ząbkowanie (niekoniecznie). Masuj dziąsła (boki lub wierzch) okrężnymi lub posuwistymi ruchami.
   3. Wąsy i uśmiech
   Najpierw kciukami narysuj na buzi dziecka?wąsiki?, zaczynając od noska i kończąc w okolicach kącika ust. Powtórz to kilka razy (np. cztery). Potem, znów kciukami, narysuj uśmiech, zaczynając od środka brody i kończąc w kącikach ust. Powtórz tyle razy, ile?wąsiki?.
   Uwaga: przy tym ruchu starsze dziecko, które ma już ząbki, może Cię chwytać za palce. Masaż może się więc nie udać. Ćwiczenie lepiej nadaje się dla młodszych niemowląt.

   No a w sytuacji kryzysowej właśnie czopki Viburcol, jak pisały dziewczyny wyżej.

  • bobodent na dziąsła i masaż dziąseł taka specjalną szczoteczką nuka
   starsza córka ząbkowała idealnie, zęby sie poprostu pojawiały i już a młodsza – droga przez mękę, każdy ząb przebija się miesiącami:( ehhh

  • Zamieszczone przez fanfala
   w składzie Ibumu jest ibuprofen, który działa miejscowo i tam ukierunkowuje swoje działanie.

   To znaczy gdzie – na ścianki żołądka czy na jelita ?

   Poprostu kocham stwierdzenia, że lek podawany doustnie “działa miejscowo”

  • na temat bólu ząbkowania moge niestety coś nie coś powiedzieć, właśnie mam za soba kolejną nieprzespaną noc, mam nadzieję że ta bedzie juz lepsza bo w końcu przemogłam się i poszłam do apteki, nie jestem zwolenniczką podawania leków takiemu maluszkowi, ale w sumie ból tez nie jest dla niego zdrowy…pani w aptece poleciła mi – mowa o nim z reszta równiez na tym forum – Viburcol…przekonała mnie tym, że jest to naprawde łagody i homeopatyczny lek, który złagodzi ból i wyciszy maleństwo…czytając wasze opinie co raz bardziej wierzę w to, że w końcu się wyśpię

  • a ja niezmiennie Dagomed 44

  • Zamieszczone przez arpka
   na temat bólu ząbkowania moge niestety coś nie coś powiedzieć, właśnie mam za soba kolejną nieprzespaną noc…

   Oczywiście, że była o viburcol mowa.

  • więcej odpowiedzi (4)
 5. ząbkowanie..help

  Pewnie ten temat był tu już z 1000 razy, ale nie mogę go dojrzeć..czy możecie mi dać skuteczne rady jak przetrwać etap ząbkowania..czym smarujecie/ smarowałyście swoim maluchom dziąsełka? Jak niwelować ból i swędzenie u dziecka..

  • Zamieszczone przez mufinka
   Pewnie ten temat był tu już z 1000 razy, ale nie mogę go dojrzeć..czy możecie mi dać skuteczne rady jak przetrwać etap ząbkowania..czym smarujecie/ smarowałyście swoim maluchom dziąsełka? Jak niwelować ból i swędzenie u dziecka..

   Ja stosowałam Dentinox-Gel..
   Jest naprawdę skuteczny i mojemu synkowi pomagał. Sprawdziłam go i na sobie – faktycznie chłodzi i znieczula.

  • Zamieszczone przez st0kr0tk4
   Ja stosowałam Dentinox-Gel..
   Jest naprawdę skuteczny i mojemu synkowi pomagał. Sprawdziłam go i na sobie – faktycznie chłodzi i znieczula.

   Ja też stosowałam Dentinox-Gel i jakoś przetrwaliśmy ząbkowanie.

  • sachol niezły jest

  • Dentinox-Gel, czopki Viburkol i schłodzone gryzaczki

  • Smarowałam Dentinoxem, dawałam Viburcol… niestety zbyt wielkiej ulgi to nie przynosiło… Wszelakie smarowidła działają ok. 15 minut (przynajmniej tak twierdzi moja pediatra), tyle, żeby dziecko albo zdążyło zjeść, albo zasnąć… Moja rada: uzbroić się w cierpliwość i przygotować na bezsenne noce, może wówczas miło się rozczarujesz?:)

  • Zamieszczone przez Bronia
   sachol niezły jest

   A można u takich maluchów?

  • Tantum Verde z polecenia pediatry jak dla nas rewelka

  • Zamieszczone przez Avocado
   A można u takich maluchów?

   Pamiętam, że Dentinox nic nie dawał i Sachol pomógł. Można podawać o 2 roku życia. Nam lekarz polecił jednak wcześniej.

  • dentinox
   bobodent

   nurofen syrop!

   ale i tak kończyło sie 3 razy na zapaleniu ucha i antybiotykach z okazji zabkowania 🙁

  • Zamieszczone przez bocian201
   Tantum Verde z polecenia pediatry jak dla nas rewelka

   A to ja jeszcze dodam, że i na ból gardła działa i przy zapaleniu jamy ustnej. Ogólnie fajny lek i łatwa aplikacja 🙂

  • więcej odpowiedzi (6)
 6. ząbkowanie

  Witam Mam pytanie który etap ząbkowania jest najgorszy. Małej już tak jakby troszkę widać narazie nie można zabardzo zobaczyc bo nie pozwala 🙂

  • Zamieszczone przez kasia26m
   Witam Mam pytanie który etap ząbkowania jest najgorszy. Małej już tak jakby troszkę widać narazie nie można zabardzo zobaczyc bo nie pozwala 🙂

   dla mnie każdy
   pierwsze dwa lata to tylko do nastepnego ząbka

   w stałych już lepiej 😀

  • U nas najgorsze były trójki.

  • u nas na szczęście żaden 🙂 ale to jeszcze nie koniec zabkowania

  • zależy od dziecia:D
   Szymek ząbkował nie wiadomo kiedy 😉 teraz z Tomkiem dokładnie wiem 🙁

  • H mm majka od urodznia ryczla i ryczala wiec ryk zabkowania przegapilam, zauwazylam dopiero jak zabki wyszly pierwsze.teraz mamy etam tych 4,5,6tek i jest spoko

  • Pierwsza córka ząbkowała bezboleśnie, druga… co ząb to kilka dni 40 st. gorączki… brrr… dobrze, że ostatnia piątka się przebija…

  • Dziewczyny mam pytanie:czy to możliwe żeby mój 3 miesięczny synek zaczął ząbkować. Bardzo się ślini, gryzie piąstki, zrobił się bardzo marudny i płaczliwy.

  • moja tez bardzo sie slinila w tym wieku a pierwszy zab uswiadczylam w 8 miesiacu
   jak zabki sie zblizaja to dziaselka sa krwisto czerwone i rozpulchnione. u moje malaej bylo rowniez widac zarys zebow na dziaselkach.
   Dziecia zabki wyrastaja w roznym czasie jedne dostaja jak maja 3 miesiace inne pozniej
   pozdrawiam

  • A ja dopiszę od siebie, że najbardziej bolesne było dla moich dzieci przebijanie się ząbków przez okostną. Żle spały, rzucały się w nocy po łóżku, popłakiwały a nawet pokrzykiwały. Budziły się w nocy i np dwie godziny nie mogły spać.
   I tak nawet przez kilka tygodni, miesiąc.

   Potem przebijanie się przez dziąsło (jakiś miesiąc później ), kilka dni niepokoju i ząbek na wierzchu.

  • Zamieszczone przez kamieniek
   A ja dopiszę od siebie, że najbardziej bolesne było dla moich dzieci przebijanie się ząbków przez okostną. Żle spały, rzucały się w nocy po łóżku, popłakiwały a nawet pokrzykiwały. Budziły się w nocy i np dwie godziny nie mogły spać.
   I tak nawet przez kilka tygodni, miesiąc.

   Potem przebijanie się przez dziąsło (jakiś miesiąc później ), kilka dni niepokoju i ząbek na wierzchu.

   Witam
   Moja córeczka zaczęła ząbkować. Widać już dwa ząbki. Budzi się w nocy, nawet co dwie godz.. Na szczęście niegorączkuje, ma apetyt. Podaje jej czopki Viburcol, no i smaruje dziąsełka żelem. Ale zabardzo to niepomaga. A wy co stosujecie?
   Z góry dziekuje i pozdrawiam.

  • więcej odpowiedzi (2)
 7. ząbkowanie

  Hej dziewczyny. Dziś mój 6.5 miesięczny Adaś dostał rozwolnienia. Nie wiem, czy to na ząbki czy z innego powodu. Jeśli sytuacja powtórzy się w nocy to rano pójdziemy do lekarza. Nie zjadłam nic co mogłoby mu zaszkodzić (karmię go jeszcze piersią) ani też on nie dostał nic nowego co wskazywałoby na alergię. Zresztą do tej pory nie miał na nic uczulenia. Mam do Was pytanie. Jak Wasze dzieci przechodziły wyrzynanie pierwszych ząbków? Czy biegunka lub gorączka pojawia się tuż przed ząbkiem, czy długo przed? I jak rozpoznać, że te objawy dotyczą ząbka a nie choroby. Martwię się moim Adasiem. Pozdrawiam serdecznie.

  • Re: ząbkowanie

   Dodam jeszcze, że przez pierwszą połowę dnia Adaś był bardzo zgrzędny, a potem spał i spał, jak nigdy. Teraz tata go kąpie i zobaczymy jak nocka. Hej hej>

  • Re: ząbkowanie

   W odpowiedzi na:


   Dziś mój 6.5 miesięczny Adaś dostał rozwolnienia.


   A coś bliżej? Ile kupek dziennie? Jak wyglądały?

  • Re: ząbkowanie

   FRANEK PIERWSZE DWA ZĄBKI PRZEZYL BEZ BÓLU, MARUDZENIA ITD

   GÓRNE JEDYNKI NIESTETY GORZEJ

   DOSZLO DO STANU ZAPALNEGO DZIĄSEŁ, A POTEM UCHA

   U NAS ROZWOLNIONE KUPY BYLY, ALE RACZEJ PO ANTYBIOTYKU

   GORĄCZKI BRAK

   O BIEGUNCE MOZE BYC MOWA JESLI ROBI KILKA/KIKLANASCIE LUŹNYCH, WODNISTYCH KUPEK

 8. co z zabkowanie

  jak sobie radzic z bolesnym zabkowaniem

  • Re: co z zabkowanie

   W naszym przypadku odpowiedź brzmiała: przeczekac i przecierpiec. Noce przenoszone na rekach i kłopoty z jedzeniem, a żele wywoływały dziki bunt… niestety

   Kas
   Buzi od Zuzi i synka Tymka

  • Re: co z zabkowanie

   …u nas dzialaja wylacznie czopki przeciwbolowe probowalam chyba wszystkiego lacznie z globulkami homeopatycznymi, syropami itp. pozdrawiam i zycze cierpliwosci


   ZOSIA 27.03.2005

 9. ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

  Czy Wasze dzieci tez tak mają?
  Inga ząbkowała zupełnie bezboleśnie. Właściwie nie wiedzialam kiedy ;). Pojawiał się ząbek za ząbkiem. Pierwszy jak miała 5,5 miesiąca, a pełne 20-sztukowe uzębienie uzyskała przed ukończeniem 2 roku życia (ok.23 mies.).
  A Olga – tragedia!
  Zaczęło się jak miała 3 miesiące (choć pierwszy ząb pojawił się dopiero w wieku 6 mies.). Budziła się w środku nocy, płakała, nie chciała cycka. Ja nie wiedziałam o co chodzi. Potem zorientowałam się, że to może zęby, bo się śliniła, swędziały ją dziąsła.
  I to się powtarza co jakiś czas.
  Budzi się w środku nocy, płacze, a w zasadzie wyje, ślina jej się “toczy” z ust ;). Często ma gorączkę albo biegunkę w ciągu dnia. A po takiej nocy ząb wcale się nie pojawia. Potrafi mieć 1 taką noc, a potem tydzień przerwy, albo 2 noce pod rząd i 3 dni przerwy itp.
  A wiecie co jej pomaga?
  Mąż już wymięka – w środku nocy zapala światło, przynosi 3 kg zabawek i ona przez 2-3 godz. się bawi, aż padnie. Wtedy zapomina o bólu.
  Co robić?
  Czopki nie pomagają, Nurofen rzadko.
  Ostatnio zdarzyło mi się podać Hydroxyzinę, ale chcę tego uniknąć, bo to chyba nie za dobrze….
  W tej chwili ma 8 ząbków (4 na górze i 4 na dole), wyrzynają się trójki i czwórki…
  Może macie jakieś czarodziejskie sposoby? HELP!

  Aga (mama Ingi IX.2003 i Olgi X.2005)

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   czarodziejski u nas był dentinox- żel do smarowania

   Jaś(11.03), Igusia(02.05), Pawełek(31.12.06)

  • Jakbym czytała o moich córkach:(

   One tak ząbkowały, a zwłaszcza starsza. U nas pomagał Ibufen na zmianę z Paracetamolem w dużych (oczywiście dozwolonych) dawkach. Parę razy dostała też Hydroxyzynę. Jestem szczęśliwa, że już skończyły ząbkować. Pociesz się, że już niedługo, jak już się wyrżną te trójki i czwórki…
   pozdrawiam


   Ola i Ada

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   mój też cięzko ząbkował…pierwsza jedynka wyszła mu w wieku 13 miesięcy a ostatnia piatka na kilka dni przed 3-cimi urodzinami….wychodziły pojedyńczo i każdy to było marudzenie i infekcja….dziąsła nabrzmiałe a ząbek dopiero wychodził np za 2 tygodnie….jestem szczęsliwa że to się juz skończyło…
   mysmy stosowali kulki homeopatyczne cammomila vulgaris,czopki homeopatyczne -zapomniałam nazwy:) i paracetamol w czopkach…i w sumie nic tak na bank nie pomagało ale w jakimś stopniu łagodziło ból….

   m&m15.01.04

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   napisz coś więcej o tych kulkach homeopatycznych z 15miesięczniak sobie z nimi poradzi?

   Przemek Milena (07.04 11.05)

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   te czopki to może viburcol n??

   Jaś(11.03), Igusia(02.05), Pawełek(31.12.06)

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   dokładnie viburcol
   miałam tez raz spascupreel -też czopki homeopatyczne ale teraz już nie jestem pewna czy było to na zabkowanie czy na kolki….jakoś mam dziś zaćmienie i nie pamiatam

   m&m15.01.04

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   myśle że nie bedzie problemu.ja w akcji ząbkowej przygotowywałam sobie kilka plastikowych łyżeczek z syropów. Na każdą łyżeczke sypałam wprost z fiolki(podobno nie wolno dotykac palcami kulek hom. Ani rozpuszczac na metalowych łyżeczkach -nie mam pojęcia czemu -ale tak zawsze mówi moja homeopatka)kilka kuleczek(3-4) i nalewałam na nie odrobinke wody.za jakis czas ładnie się rozpuszczały.jak widziałam że marcin zaczyna marudzic to mu strzykawką aplikowałam wprost do buźki jedną porcyjke.co godzinke -półtorej podawałam az się nie uspokoił.takie rozpuszczone kuleczki moga nawet 48 godz być na łyżeczce -wystarczy później tylko znów nalac wody żeby się rozpuściło ponownie i mozna stosowac. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do ilości podawanych dawek.
   chammomoilla vulgaris wystepuje chyba w dwóch stężeniach -ja kupowałam te mocniejsze.
   tak jak pisałam nie moge stwierdzic na bank czy to pomagało -ale mały uspokajał sie po jakims czasie i nie wiem czy to zasługa leku czy po prostu ból mijał….

   m&m15.01.04

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   Od jakiegoś czasu myślałam by znaleźć jakiś odpowiednik Viburcolu podawany doustnie. Napisz, proszę jeszcze ile one kosztują?

   Przemek Milena (07.04 11.05)

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   cena to ok 5 zł za taką fiolke z granulkomierzem -przekręcasz tyle razy ile ma ci kulek wypaśc do zakrętki.zresztą zobacz tutaj:

   m&m15.01.04

  • Re: ZĄBKOWANIE U “PONADROCZNIAKA”

   Dzięki

   Przemek Milena (07.04 11.05)

  • więcej odpowiedzi (4)
 10. ząbkowanie

  Cześć dziewczyny!
  Mam pytanie,mój 4miesięczny synek od jakiegoś czasu stał się bardzo marudny,żle sypia w nocy, bardzo się ślini i wkłada całe rączki do buzi. Myślę,że zaczyna ząbkować,ale czy to nie za wcześnie?Jeśli to rzeczywiście pierwsze ząbki to jak mogę mu ulżyć?Próbowałam z gryzaczkami,ale nie za bardzo się udało,bo potrafi je utrzymać tylko przez chwilę a co dopiero wkładać do buzi. Myślałam o jakiś żelach przeciwbólowych,ale zastanawiam się czy to dobry pomysł. Czy nie wywołają uczulenia. Moja mama kupiła mu Calgel i zastanawiam się czy wypróbować. Macie jakieś doświadczenia?Jeśli tak podziecie się,będę b.wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie Maja z Filipkiem

  • Re: ząbkowanie

   Spróbować żel, niech się dziecię nie męczy

   Kinia

  • Re: ząbkowanie

   A ma spuchnięte dziąsła?
   Moja od 4 miesiąca też tak robiła, a pierwszy ząb pojawił się jak miała 8 miesięcy.
   Jeśli masz wątpliwości, podpytaj lekarza przy okazji wizyty w przychodni, oceni czy dziecko ząbkuje.

   Asia + Hania 19 m-cy + synek 37 tc

  • Re: ząbkowanie

   Na pewno to zabki, mój pierwszego miał w wieku 3-miesięcy. Smarowałam żelem Dentinox-żel i pomagało, więc i Ty spróbuj !!!


   A & K & M

  • Re: ząbkowanie

   nie za wczesnie
   zreszta zeby moga wyjśc nawet za 2-3 mce
   wypróbuj DENTINOX, BOBODENT

  • Re: ząbkowanie

   Mój mały ma prawie 5 miesięcy – objawy niemal identyczne jak u majka007. Ale nie ma spuchniętych dziąseł. Czy mimo tego podawać żel???

  • Re: ząbkowanie

   Moja Malwinka ma 4,5 miesiąca i podobne objawy. Tylko nie marudzi. Ale też się strasznie ślini, wkłada rączki do buzi i od 3 dni ma rzadkie kupki. Może to faktycznie na ząbki?

   Malwina&Patryk

  • Re: ząbkowanie

   Zośka ma 9 mies i właśnie dziś zauważyłam przebity ząbek, dopiero!
   Miała biegunkę ostatnio, potem temp dwa dni 39 st, strrrrasznie marudziła, byłam u lekarza, powiedział, że ząbki na pewno nie bo dziąsełka w ogóle nie rozpulchnione, bardzo twarde, a tu masz! Ząbek wreszcie 🙂
   I nie wiem, czy te objawy były z powodu ząbka, czy też jakiś wirus….
   Konkludując – wychodzi na to, że dziąsełka nie zawsze muszą być spuchnięte.

  • Re: ząbkowanie

   moja niunia też miała podobnie smarowałam odrazu Dentinox-em pomagało a ząbki wyszły 2 miesiące poźniej.
   teraz szykują sie następne (mam nadzieje że szybko wyjdą bo jest straszna 😉 )

   nie smaruj bez potrzeby co za dużo to nie zdrowo zreszta na opakowaniu pisze że można tylko 3 razy dziennie

  • Re: ząbkowanie

   Mojemu synkowi też zęby szły od 4 miesiąca a pierwszy pojawił się dopiero jak miał 9 miesięcy, też się ślinił i strasznie marudził wypróbowaliśmuy rózne żele, ale najlepszy okazał się Calgel. Nawet pomimo długotrwałego używania nie uczula. Może Twojemu synkowi też pzryniesie ulgę.

   Pozdrawiam
   moniah24 i Bartuś

  • Re: ząbkowanie

   u nas objawy ząbkowania zaczeły się juz w drugim miesiącu. Myślałam, że Roksanie wyjdzie ząb dziedzicznie jak mojemu bratu w 2 mieisacu. Nooo troszke musiałam poczeka, złe spanie, ślinienie się i marudzenie trwało do 5 miesiaca. Pewnego dnia podczas dawania jej zupki Roksana zrobiła się sina, zaczeła straszliwie płakac, no okazało sie ze przebiły sie 2 jedynki dolne. Dzis ma 7 miesiecy i własnie znowu przechodze ten straszny okres. A cagel? Smarujemy ale czy ja wiem, żeby on cos pomagał Poprostu trzeba to przejsc taka natura. Pozaostaje tylko mi zyczyc Ci duuuuuuuuuuzo cierpliwosci dla szkraba.

  • więcej odpowiedzi (10)
 11. Ząbkowanie – końca nie widać

  Milena ma już skończone 19 miesięcy i właśnie przed kilkoma dniami pojawił się w końcu 12 ząb, dolna dwójka.
  Czyje dziecko jeszcze tak długo ząbkowało i do kiedy wyłażą te okropne trójki. I jak to jest późno = z sensacjami czy raczej normalnie, łagodnie?

  • Re: Ząbkowanie – końca nie widać

   mojemu synkowi pierwszy zabek zaczal sie wyzynac w 11 miesiacu… hmm, masz to juz za soba praktycznie;-)

  • Re: Ząbkowanie – końca nie widać

   Teraz dopiero wyszła dwójka? jakie te zęby dziwne-każdemu w innym miesiącu i w innej kolejności.

   Maja też ma 19 mcy i 16 ząbków-teraz czekamy na piątki.U nas niestety prawie każde zęby przypłacała anginą, zapaleniem gardła itp.Horror-Do tego dochodziła odparzona pupa włącznie z bąblami. Może teraz będzie łagodniej?
   Pamietam,że Adasiowi wybiły sie 5 niezauważalnie.

   Adaś, Maja

  • Re: Ząbkowanie – końca nie widać

   Mała ma tylko 12, martwię się, bo Przemek miał 16 zębów w 14/15 miesiącu życia mimo, że nie zaczął ząbkowania wcześnie

  • Re: Ząbkowanie – końca nie widać

   Zu w wieku 2 lat miała wszystko, Tymek (mniej więcej rówieśnik Mileny ma tak ze 12-13. Jak dla mnie to wszystko u Milenki w normie.

 12. ząbkowanie 🙁

  Dziewczyny poradźcie… Jasiowi wychodzą górne jedynki i tak strasznie płacze że ja bym najchętniej płakała wraz z nim… odpycha pierś, częściej mu sie ulewa, nie ma apetytu… a nie przybiera na wadze i jak jeszcze teraz nie będzie jadł to ja już nie wiem co będzie… jak mu pomóc????
  smaruje mu dziasełka bobodentem ale jak już go boli to nie bardzo chce dawać posmarować i najchętniej cały czas gryzłby skórki z chleba czy bułki… ale przecież nie o 3 w nocy…
  pomóżcie

  • Re: ząbkowanie 🙁

   znajomi smarowali nurofenem

   Ania,Mati(04)&Wojtek(06)

  • Re: ząbkowanie 🙁

   Ja w takich ciężkich momentach podawałam viburcol w czopku. Ale zdarzyło się to kilka razu, bo aż tak ciężko nie było z ząbkami.

   zupa, Gabi i Niko

  • Re: ząbkowanie 🙁

   Paracetamol?

   Pozdrawiam,
   Anka

  • Re: ząbkowanie 🙁

   ulubiony gryzaczek wychłodzony w lodówce

   Przemek (38m) i Milucha (22m)

  • Re: ząbkowanie 🙁

   nam lekarz polecil smarowanie tamtum verde i pomagalo.

   Wiola z dziećmi

  • Re: ząbkowanie 🙁

   polecam paracetamol – u nas w trudnych momentach się sprawdził

  • Re: ząbkowanie 🙁

   Przechodziliśmy ząbkowanie tragicznie.
   U nas też bobodent, poza tym nurofen lub ibufen gdy było naprawdę źle no i viburcol najcześciej na noc.

   Ania i

  • Re: ząbkowanie 🙁

   U nas bobodent okazał się do bani i zaczęliśmy smarować calgelem. Pomogło ale lepszy okazał się syrop panadol baby. On też jest na ząbkowanie.

  • Re: ząbkowanie 🙁

   nurofen w syropie

   szpileczki

  • Re: ząbkowanie 🙁

   no wałsnie podzaiłal przespał noc… tylko mam nadzieje ze w końcu wyjda bo przeciez nie bede dziecku co noc leków przeciwbólowych dawać

  • więcej odpowiedzi (7)
 13. Ząbkowanie

  Malwina zaczęła dość późno ząbkować. Pierwszy ząbek wyszedł jak miała prawie 11 miesięcy. Teraz ma ich cztery. No i teraz mój problem… Martwi mnie kolejność, w jakiej ząbki wychodzą. Pierwsze były dolne jedynki, potem prawa górna trójka i lewa dolna dwójka. Wiem, że ząbki nie muszą wychodzić książkowo, ale niepokoi mnie, że z górnych zębów jest tylko jeden. I na dodatek wygląda tak jakby wyrastał za bardzo na zewnętrznej stronie dziąsła. Boję się, że kolejne mogą wyrosnąć krzywo.
  Czy któraś z was spotkała się z takim przypadkiem? No bo chyba nie ma dużego prawdopodobieństwa, że górne jedynki i dwójki w ogóle nie wyrosną?

  No i jak już jestem w temacie zębowym to mam jeszcze jedno pytanie. Czym myjecie dzieciakom te pierwsze ząbki? Ja na razie używam do tego przegotowanej wody, ale może można już coś innego? (Malwi ma rok)
  Pozdrawiam

  • Ja w zasadzie mylam Olivii od roczku taka miekka szczoteczka- to bylo takie mycie- zabawa, ale woda, pozniej wprowadzilam paste, malutko, bo wiadomo, ze dziecko nie umie wypluwac. Co do kolejnosci zabkow, to wiem, ze roznie to bywa, a zeby wlasnie wyrastaja jakby z zewnatrz dziasla, a nie ze srodka. U nas narazie 2 na dole, w tym lewy lekko krzywawy, czekam, i jak sie nie wyprostuje, pokarze lekarzowi.

  • Dzięki za odp. Ja mam taką silikonową szczoteczkę nakładaną na palec. A u Malwinki dolna jedynka też trochę krzywa. Ale poczekam, aż cala wyjdzie, bo może tylko na razie tak to wygląda.

  • Ja myłam ząbki mojemu dziecku miękką szczoteczka, najpierw wodą, a poźniej pastą dla maluszków, taką bez fluoru, kupowaną w aptece.

 14. ząbkowanie

  Moja 4,5 mies. córeczka jest bardzo marudna. W nocy źle sypia i strasznie sie ślini, ale nie widać zaczerwienienia na dziąsełkach. Czy to ząbkowanie? Jak mogę jej pomóc, żeby tak bardzo ją to nie bolało szczególnie w nocy? Smaruję jej żelem ale nic nie pomaga.

  • Re: ząbkowanie

   Mogą być ząbki. Dominice pierwszy wyszedł w 5 m-cu. Też się strasznie śliniła. Te żele na dziasła nic jej nie pomagały. Jak była juz bardzo marudna i nie mogła spać dawałam jej panadol w syropku. Pomagało.

   Koralka i Dominika (05.03.2005)

  • Re: ząbkowanie

   Ochlodzone smoczki pomagaja, albo gryzaczki ze specjalnym żelem, które sie wkłada do lodówki. Moja siostra swojemu synkowi wkładała do buzi swojego palca (oczywiscie dobrze umytego:)), żeby mu troche ulżyło.

  • Re: ząbkowanie

   Wygląda na ząbkowanie.
   U nas żele nie pomagają. Kiedy Karolina bardzo cierpi podaję eferalgan w czopkach. Podobno działa też Viburcol (czopki homeopatyczne) – ale tego nie stosowałam.

   Łukasz(2l.10m-cy),Karolina(7 m-cy)

  • Re: ząbkowanie

   Moje dziecko nie slinilo sie.A jesli dzidzia cierpi to tak jak dziewczyny pisaly cos przeciwbolowego.Ja polecam Viburcol.
   Marta

  • Re: ząbkowanie

   U nas tez pomagaja zchladzane gryzaki,tylko nie moga byc dlugo w lodowce zeby raczki nie zmarłly od trzymanie takiego gryzaka :))

   ola i mikołaj (24.02.05.)

  • Re: ząbkowanie

   Witam! Moja siedmio miesieczna córeczka jest bardzo marudna i nic jej nie pomaga wydaje mi się że to ząbki ale niepotrafie jej pomoc bo te wszystkie masci nie pomagaja! sprubuje panadolu tak jak radzisz! Dziękuje i pozdrawiam

  • Re: ząbkowanie

   U nas też się tak zaczęło, a pierwszy ząbek pojawił się w 6 miesiacu. stosujemy czopki viburcol, są najmniej szkodliwe ale i najsłabsze.

   B i Kubuś 21.11.2004

  • Re: ząbkowanie

   Co prawda Lili jeszcze nie ząbkuje, ale pediatra stwierdziła, że chyba niebawem zacznie. W związku z tym namawiała żebym się do tego dobrze przygotowała, bo dzieci czasem bardzo cierpią z powodu ząbkowania. I tak zakupiłam Calgel do dziąseł; w razie silnego bólu, marudzenia i niemożności naśnięcia w nocy czopki Viburcol (na stany niepokoju, z ząbkowaniem włącznie, u niemowląt i dzieci, ), no i Dentinox (ale jeszcze go nie dostałam). Poza tym możesz masować maleństwu dziąsła szczoteczką silikonową nakładaną na palec wskazujący, a jeśli zacznie się na dobre, to pomaga zchłodzony w lodówce gryzaczek. Piszę, co mi poradziła pediatra i co zdołałam wyczytać, ale sama się dopiero do tego przygotowuję więc zobaczymy jak to jest w praktyce, Życzę ci żeby to ząbkowanie przeszło w miarę bezboleśnie:-) Pozdrowienia…

   Lilianka 13.07.05

 15. ząbkowanie……….

  Od ponad tygodnia mam problem z synkiem, nie ma apetytu, mógłby wogóle nie jesć, jest straszliwie marudny, gryzie paluszki, i głosno sie użala. Jestem załamana, bo prawie na siłe staram sie karmić malucha. Wieczorami jest wogóle nie do zniesienia 🙁 Może któraś z Was miała podobny problem i zna skuteczna radę na to? zakupiłam maśc na ząbkowanie- bobodent, ale z mizernym skutkiem….

  • Re: ząbkowanie…….

   U nas też bardzo bolesne ząbkowanie. I też żel nie pomaga.

  • Re: ząbkowanie…….

   żele nie dają dużej poprawy -u nas wcale nie skutkowały.skuteczne okazały sie kuleczki homeopatyczne chammomila vulgaris i czopki viburcol.są to środki bezpieczne i mozna je podawac często. Najlepiej poradzić sie w aptece homeopatycznej lub u padiatry.

   Monika i Marcinek (15.01.04)

  • Re: ząbkowanie…….

   u nas najlepsza mascia na zabki okazal sie Dentinox. czasem skutkuej tez Viburcol- czopki homeopatyczne uspokajajace. niektorym dzieciom pomagaja tez granulki dagomed na bolesne zabkowanie. z apetytem niestety nic nie zrobisz, musisz przeczekac (ja wiem, ze to latwo mowic…)- moja corka wyjatkowo zle znosi zabkowanie i o ile bol daje sie jakos zlagodzic to apetytu niestety chocbym chciala nie przywroce 🙁 acha, gryzaki z lodowki tez pomagaja! ja w naprawde krytycznych momentach siegalam po panadol

   trzymajkcie sie dzielnie!

   Amelia 15 m-cy

  • Re: ząbkowanie…….

   u nas pomogła chammomila vulgaris i tylko ona, wyciszyła ząbkowanie

   Izka i Zuzia 3 latka 🙂

  • Re: ząbkowanie…….

   U nas sprawdził się Calgel

  • Re: ząbkowanie…….

   Dzisiaj zakupiłam Chammomile vugaris 15 CH i podałam maluszkowi 5 drażetek, troszkę jakby sie uspokoił, ale powiedzcie jak podajecie te drażetki, bo ja miałam straszny problem z ich rozpuszczeniem w wodzie?

  • Re: ząbkowanie…….

   Dentinox Gel! Tylko to!:) U nas podziałało rewelacyjnie! I sama na sobie sprawdziłam, bo mi się wyżynają zęby mądrości;) I koi ból.

  • Re: ząbkowanie…….

   Ja dawałam do buźki. W wodzie się, mały doskonale sobie radził z nimi. Są malutkie.

 16. zabkowanie-cos wiecej

  pomocy!!!!
  napiszcie prosze cos wiecej o zabkowaniu!
  Moj Kacperek skonczyl 27.07 osiem miesiecy i nadal nie ma zabka chociaz od 2m-cy wpycha cale piastki do buzi wymiotuje nie pokazdym posilku ale prawie coziennie, marudzi budzi sie w nocy z placzem. Smaruje mu dziaselka zelem daje czopki przeciwbolowe ale nie bardzo pomaga.
  Napiszcie prosze czy to normalne i jak mozna pomoc malenstwu- dzieki
  pozdrawiam Dorota

  • Re: zabkowanie-cos wiecej

   Mamy dzieciaczki mniej wiecej w tym samym wieku i mamy, mniej wiecej, ten sam problem. Adas meczy sie, wedle wszelakich znakow na niebie i ziemi a nawet zdaniem lekarza, z powodu zabkow od piatego miesiaca zycia. A klow ani sladu!
   I tak z czopkami dalam sobie spokoj-niewiele pomagaly. Dziasla mu smaruje, ale, pewnie jak sama zauwazylas, pomaga na pol godziny. Moja pediatra zaproponowala prosty zabieg – naciecie dziasla, ale jakos mi ten wariant nie odpowiadal. Za dnia na marudzenie pomaga odwrocenie uwagi Adaska czyms do jedzenia, a raczej ciamkania. Skorka od chleba, wafelek od lodow (wiem, wiem, gluten, ale tutaj, gdzie mieszkam gluten podaje sie od 6tego miesiaca, a skoro tak robia, czemu mialoby nam zaszkodzic). Ostatnio zaczelam kupowac duze, soczyste brzoskwinie i daje Adaskowi do lapki (przedtem trzymam je w lodowce). POmaga tez zimna marchewka, ale poniewaz jej sie nie da ugryzc, wiec dosc szybko sie nudzi.
   Na placzki w nocy nie znalazlam sposobu :((
   Poza tym, po prostu cierpliwie czekam. W koncu kiedys wyrosna, prawda?
   Trzymaj sie

   Magda i Adas 12.12.04

  • Re: zabkowanie-cos wiecej

   Nie martw się – niektóre dzieci poprostu późno ząbkują i tyle. Marcie pierwszy ząbek przebił się jak miała skończone 9 miesięcy. A teraz mają takie tempo, że właśnie idzie jej szósty i z tego wszytskiego poprosiłam pediatrę o fluor. Tyle, że u nas zęby idą dość oryginalnie – ona poprostu przesypia ich wyrzynanie się.

   A jeśli chodzi o czas wyrzynania się, to Marta wcale nie jest rekordzistką – trójka wrześniowych maluchów nadal nie ma ząbków.

   Szkoda tylko, że te zębólce dają się tak w kość Kacperkowi – ale na to chyba rady nie ma. Jeśli nie pomagają żele, viburcol, czopki przeciwbólowe, chłodne gryzaki, etc – to pozostaje chyba tylko cierpliwie czekać. Trzymam kciuki, żeby Kacperek jak najszybciej uporał się z ząbkami i przestał cierpieć.

   Magda & Marcia 07.09.04

  • Re: zabkowanie-cos wiecej

   Dzieki za”liscik” i dobre slowa!
   Mieszkam we Francji krotki okres czasu i nie mam niestety bratniej duszy z ktora moge podzielic sie moimi zmartwieniami,radoscia….
   Istnieja telefony ale to nie to samo.Dlatego tak bardzo ucieszylam sie kiedy znalazlam te strone i fakt, ze moge skontaktowac sie z innymi mamami,ktore podziela sie ze mna swoimi doswiadczeniami poradza cos….
   dzieki i pozdrawiam
   ps
   masz slicznego synka- gratuluje

  • Re: zabkowanie-cos wiecej

   Wiesz, w dokladnie w takich samych okolicznosciach znalazlam sie na forum, swiezo “na emigracji”, bez zadnych znajomych. Pod tym wzgledem Forum to fajna sprawa – zawsze jest z kim wymienic poglady.
   Dzieki za komplement w imieniu Adaska, az sie zarumienil…
   Trzymaj sie mocno!

   Magda i Adas 12.12.04

  • Re: zabkowanie-cos wiecej

   Mój malutki zaczął ząbkować po 10 mies chociaż ślinił się i brał do buzi rzeczy wszelakie od 5 mies. Teraz idą bardzo szybko, 2.08 skończył 11 mies i ma już 3 !!! Mojej znajomej zaniepokojonej późnym wyrzynaniem się ząbków u jej córeczki pan doktor powiedział: niech się pani nie martwi, widziała kiedyś pani dziecko bez zębów??!! Pozdrawiam, wyrosną, wyrosną…

  • Re: zabkowanie-cos wiecej

   oj nie pociesze cie moim postem….my borykamy się z bolesnym i dłuuuugim wychodzeniem każdego ząbka od bardzo dawna.marcin miał 4 miesiące jak sie zaczęlo mega -ślinienie i pchanie do buzi wszystkiego.wypatrywałam tych ząbków,smarowałam żelami,podawałam w ekstremalnym momentach czopki i co???i pierwsza jedynka wyszła w bólach jak marcin miał 12,5 miesiąca…po niej w odstępach 2 tygodni pozostałe jedynki.teraz marcin ma 19 miesięcy i dopiero 5 zębów.dziąsła podrażnione,popuchnięte i nadal nic nie widac…z tym że jakos ostatnio nie marudzi tak okropnie tylko czasami jak cos wkłada do buzi i podrazni to posteka chwile…
   tego procesu raczej nie przyspieszysz,możesz tylko pomóc żeby nie bolało.u jednych dzieci ząbki wychodzą jak grzyby po deszczu a u innych mozolnie….może schłodzone gryzaki z płynem w środku pomogą?? u nas niestety nie były i nie sa tolerowane.tak więc życze powodzenia i żeby 20-cia mleczaków jak najszybciej sie przebiło

   Monika i Marcinek (15.01.04)

 17. Ząbkowanie

  Witam!
  Natalka ma prawie 10 miesięcy i już 8 ząbków i chyba idą dalsze. W sobotę wróciliśmy od dziadków i dziś jest okropny dzień. Mała marudzi, płacze, nie chciała czy raczej nie mogła usnąć i od wczoraj zrobiła 4 kupki bardzo rzadkie, cuchnące i chyba ze śluzem. Początkowo myślałam, że to po powrocie od dziadków, zmiana otoczenia itd. Ale jednak chyba zęby. Przy poprzednich ząbkach tego nie zauważyłam.
  Czy może też miałyście podobne problemy?

  Ale upał, więc życzę odrobiny chłodu!

  • Re: Ząbkowanie

   Zabki byc moze, ale dodatkowo moze jakis wirus?Ostatnio Olus tez przechodzil takiego wirusa, u nas doszly jeszcze wymioty. Kupka tez byla ze sluzem, przy poprzednich zabkach nie bylo sluzu, wiec ta kupke skojarzylam raczej z wirusem, a nie zabkowaniem. Przeszlismy na diete i po jakims czasie sie uspokilo, chociaz calkowite wyleczenie potrwalo ponad tydzien. Moze Wy tez sprobujcie, no chyba, ze juz jest w porzdaku, bo Twoj post zamiescilas 3 dni temu…

   Wklejam Ci jeszcze to co pisalam na podobny temat jakis czas temu “z tym, ze kupki byly albo zielonkawe, albo zolte, wiecej tych drugich. Klaczkowate, ze sluzem. W dodatku wymiotowal. Przeszlismy na diete: gotowana marchewka z ryzem, kisiel, pediatra poradzila, zeby jedzenie podawac raczej chlodniejsze, a nie cieple. Do picia caly czas podawalismy wode z glukoza. Poza tym w aptece jest do kupienia wspanialy pod wzgledem skutecznosci (wiem, ze nie tylko u nas poskutkowal) kleik marchwiowy HIPP, wlasnie na biegunki. W smaku nie jest cudowny, ale dobrze, jesli nawet troszeczke dalabys kilka razy dziennie. Ale te kleiki sa tylko w aptekach. Dodatkowo dawalismy Lacidofill no i slyszalam, ze mozna tez Smecte. My taka diete przeprowadzilismy przez 5 dni, bo wczesniej po jednym dniu diety z powrotem wszystko wracalo, wiec dla uspokojenia jelitek zrobilismy dluzej. Poza tym biegunki rzeczywiscie tez sa przy zabkach, ale wydaje mi sie, ze w tym wypadku nie powinno byc sluzu… ”

   Pozdrawiam
   Ania i Olus

   <img src=”https://akrzeminska.fm.interia.pl/Olus2.jpg”>

 18. ZĄBKOWANIE

  Witam.
  Jestem mamą Klaudii.Od kilku dni mała marudzi, żle sypia, ciągle sie ślini i trzyma rączki w buzi.
  Niedlugo bedą pewnie zabki (dziąsełka zrobiły sie twarde i zaczyna być widać ząbki pod nimi).
  Mam pytanie: ile taki stan może trwać zanim ząbek sie pojawi?
  Jak to było u Waszych dzieci?
  No i czy macie na to jakieś sprawdzone sposoby. W aptece jest wiele kremów na ząbkowanie.Ktory wybrać?
  Pozdrawiam.

  • Re: ZĄBKOWANIE

   Cześć…….w naszym przypadku wychodzenie jednego ząbka trwa nawet do 3 tyg. i jest to wręcz straszny okres……Kacper bardzo późno zaczął ząbkować (miał 13mc- gdy wyszły mu dwa pierwsze dolne ząbki).
   Nie znam tak naprawdę dobrego środka który mogłabym z ręką na sercu Ci doradzić i powiedzieć że Klaudię przestanie boleć……..chyba nie ma takich środków… Niestety. My używamy DENTINOX-GEL – smaruję Kacperkowi do 3x dziennie a przy większym bólu podaję mu Nurofen czyli lek przeciwbólowy i nic więcej niestety nie mogę dla mojego synka zrobić bo nie chce on ani zimnych okładów ani masażu dziąsełek 🙁 nic….biedne są te nasze dzieciaki….. Pozdrawiam

   Andzia i Kacperek ur 21.07.2003

  • Re: ZĄBKOWANIE

   Zanim wyszedl pierwszy zabek to taki stan jak opisujesz trwał ze dwa misiace, ale gdy wyszedl ten pierwszy zabek to nastepne wychodzily juz szybciej. Teraz mamy juz ich 8 🙂
   A najlepszy dla nas jest Calgel,bardzo szybkie dzialanie i widoczna od razu ulga dla dziaselek i Natalki 🙂
   pozdrawiam

   Zaglosuj na Natalke[Zobacz stronę]

  • Re: ZĄBKOWANIE

   U nas przy ząbkach zwykle była najpierw choroba, nie wiem czy z powodu ząbkowania czy taki przypadek. No więc jak zachorowała to za 3 dni wyrzynał sięząbek, na razie było tak dwa razy – choroba przy dolnych jedynkach, jak się ząbek przebił to ozdrowiała i za kilka dni bez problemu druga jedyneczka wyszła, a potem po dwóch miesiącach choroba i za 3 dni wyrżnęla się górna dwójka, a teraz po 2 tyg. druga dwójka. Także od pierwszych powaznych objawów to jakieś 3 dni.
   Smarowalam Calgelem gdy płakała i po chwili dawała się uspokoić to chyba trochę pomogło.

   Dagmara i Emilka ur. 13 czerwca 2004 roku

  • Re: ZĄBKOWANIE

   ząbkowanie -u nas koszmar…mimo tego że dopiero wychodzi trzecia i czwarta jedynka to trwa to niesamowicie długo w ogromnych bólach…od miesiąca dziąsła są opuchnięte a od tygodnia widać już kreseczki białe a ząbki nie chca sie przebić.mały gryząc wszystko az się trzęsie.co do żeli to bobodent troche pomagał ale teraz to juz sobie wcale nie da włożyc palca do buzi.pozostają nam czopki homeopatyczne viburcol i paracetamol w skrajnych przypadkach.kilka razy w akcie desperacji posmarowałam sacholem -pomogło -ale niestety nie wolno tego stosować u takich maluchów i staram się juz nie popadać w desperacje.
   az się boje kolejnych zabków skoro jedynki u nas tak boleśnie idą…:(:(:(:(

   Monika i Marcinek (15.01.04)

 19. CZY TO ZABKOWANIE?

  Moj Baczus ostatnio bardzo marudzi, nie spi w nocy, w dzien jak zasnie to na godzinke i sie wybudza, ciagle pcha palce do buzki. Jedynie co mi przychodzi do glowy to zabkowanie ale pewna nie jestem bo nie wiem jak to sprawdzic. Poradzcie cos bo jak tak dalej pojdzie to bede spala 1h na dobe. Acha, Jasiu ma teraz4 miesiace.

  • Re: CZY TO ZABKOWANIE?

   Trudno stwierdzić jednoznacznie, ale może to być ząbkowanie, zwłaszcza jak rodzicom też wcześnie wychodziły zęby. Kuba ząbkował jak miał 4,5 miesiąca.

   Spróbuj obejrzeć dziąsła, powinny w takiej sytuacji być zaczerwienione, podpuchnięte. Jeżeli ząbek już się przebił, możesz postukać łyżeczką, to usłyszysz dźwięk.

   Jeżeli synek ząbkuje, warto posmarować mu dziąsełka, aby złagodzić ból- ja używam dentinoxu, ale są też inne środki, np. calgel, czopki, syropki. Zapytaj w aptece, zwłaszcza jak mały gorączkuje ( Kubę to ominęło i wystarczał żel :))

   pozdrawiamy

   Dorota i Kuba (31.03.04)

  • Re: CZY TO ZABKOWANIE?

   Mozesz sprobowac zel jesli bedzie lagodzil to znaczy ze to zeby. Jesli ma problem ze spaniem, to na wiekszosc dzieci skutecznie dziala Viburcol w czopkach. To jest lek homeopatyczny na stany niepokoju u niemowlat, bolesne zabkowanie i pbolowo.

   Asia i Oliwierek 14.01.2004

  • Re: CZY TO ZABKOWANIE?

   moga być to ząbki aczkolwiek wcale nie muszą
   Ania od skończenia 3 m-ca bardzo się śliniła, brala wszyzstko do buzi, bardzo różnie sypiala w nocy… a ząbki wyszły jak miala 6 m-cy…
   przy ząbkowaniu powinny być opuchnięte, rozpulchnione dziłasła, najczęściej widać też zalążek zeba (jesli dziecko da Ci w ogóle dotkąć dziąsełek )…
   jesli to ząbkowanie, to nie powinno trwać dlużej niż kilka dni
   pozdrawiam!

  • Re: CZY TO ZABKOWANIE?

   Całkiem mozliwe że będą ząbki. Mojemu 6 m-emu Jaskowi wyrżnęł sie 2 naraz a poprzedzone to było marudzeniem, sliniem i ogółnym maruderstwem i pchaniem wszystkiego do buzi.

   [obrazek]/upload/25/68/_442948_n.jpg]/obrazek]

  • Re: CZY TO ZABKOWANIE?

   Aśka ma 4 zęby, a ani razu nie miała rozpulchnionych dziąseł -były jasno-różowe i twarde, bez problemu można było “macać” – pierwszym objawem były rumieńce na twarzy, źle spała i bardzo się śliniła (ale nie ciągle).
   Dolne zęby zobaczyliśmy dopiero jak się wyrżnęły (a sprawdzaliśmy często, bo dostała dość późno – 8 m-cy i już nie mogliśmy się doczekać…), na górne czekaliśmy, bo bardzo długo był zarys zębów, coraz wyraźniejszy i wyraźniejszy, Aśka coraz gorzej spała i wreszcie… biała kreska – ząb. Trwało to koło miesiąca.
   Pozdrawiam,

 20. zabkowanie a goraczka

  Dziewczyny moj maly ma od wczoraj wieczorem goraczke.Wieczorem bylo 37,w nocy 38. Zachowuje sie przy tym normalnie (w miare) i tak mysle, ze to od zabkow,bo ida mu na raz 3 przedtrzonowce. Ne ma kataru,kaszlu nic. Co o tym myslicie?

  • Re: zabkowanie a goraczka

   to mogą być właśnie żeby u nas było tak samo i widać że będą dolne czwórki

   Kasia i Patrycja(21.08.2003)

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo