Zabawki dla niemowlaka miesiąc po miesiącu

Zabawki dla niemowlaka powinny być dobrane do jego wieku oraz umiejętności. Nie tylko dadzą Ci kilka spokojnych chwil dla siebie, a maluszkowi umilą czas, ale także wpłyną pozytywnie na jego rozwój. Na początku maluch jeszcze niewiele rozumie, a pole jego widzenia jest ograniczone, ale z czasem możesz poszerzać jego zbiory zabawek w coraz to nowe elementy.

Zabawki dla miesięcznego dziecka

Maluch póki co zajmuje się głównie spaniem, jedzeniem oraz brudzeniem pieluszek. Noworodek widzi jedynie na odległość około 20-30 centymetrów. Rozróżnia także wyłącznie mocne i wyraziste kolory. Zabawa będzie póki co polegała głównie na obserwacji przedmiotów. Zadbaj więc, by były one duże i by znajdowały się w zasięgu wzroku malucha. Dobre będzie wszystko co się rusza – czarny lub biały balonik przywiązany do poręczy łóżka lub większy miś w żywych kolorach, którym będziesz poruszać przed oczami dziecka.

Zabawki dla 2-miesięcznego dziecka

Dziecko jest już nieco bardziej zainteresowane światem zewnętrznym. Więcej widzi, odróżnia coraz lepiej kolory. Podobają mu się dźwięki, dlatego drugi miesiąc jest idealny na uruchomienie kolorowej karuzeli w łóżeczku nad jego głową. Dziecko w tym wieku zaczyna także chwytać przedmioty w ręce. Z pewnością polubi zabawki o prostych kształtach, które będzie mogło ścisnąć w łapce – na przykład plastikowe kółka.

Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka

Dziecko w tym wieku doceni zabawę grzechotkami. Nie tylko daje się je świetnie chwytać, mają ruchome elementy, ale także wydają interesujące dźwięki. Wybieraj grzechotki, które maluch swobodnie chwyci w małą rączkę. Trzymiesięczne dziecko uwielbia także wszystko wkładać do ust, a grzechotki są na tyle duże, że nie stwarzają żadnego zagrożenia w tej kwestii.

Zabawki dla 4-miesięcznego dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka to dobry czas na zapoznanie go z matą edukacyjną. Rozkładane na podłodze maty są bezpiecznym miejscem do zabawy. Dziecko może w nich się swobodnie poruszać, wymachiwać rączkami i nóżkami. Są wygodnym podłożem, na którym maluch może spędzać dłuższy czas. Pomagają wyrabiać koordynację ruchową, szeleszczące elementy są idealne do chwytania i pociągania, a te poruszające się nad głową znakomicie ćwiczą wzrok szkraba i pomagają łapać perspektywę w przestrzeni. Maty są projektowane w ten sposób, by zachęcić również dziecko do leżenia na brzuszku, ciekawe są elementy nie tylko nad jego głową, ale także te na podłodze maty. Dzięki ich obserwacji i zabawie nimi maluch ćwiczy mięśnie grzbietu oraz tułowia i je wzmacnia.

Zabawki dla 5-miesięcznego dziecka

Piąty miesiąc życia dziecka to czas, kiedy mogą się pojawiać już pierwsze zęby. Z uwagi na to dobre będą zabawki, które maluszek może wkładać do ust i zagryzać je. Dzięki temu wykonywany będzie masaż dziąseł, co przyniesie ulgę w swędzeniu i pobolewaniu. Idealne więc będą zabawki wykonane z miękkich materiałów, o opływowych kształtach, z wystającymi elementami, na przykład gumowe figurki zwierząt. Bardzo popularnym gryzakiem-zwierzakiem jest żyrafa Sophie.

Zabawki dla 6-miesięcznego dziecka

Półroczne dziecko możesz powoli oswajać z książeczkami. Wspaniale pobudzają umysł malucha i stymulują go do rozwoju. Oferta książeczek dla najmłodszych jest bardzo bogata. Zazwyczaj przedstawiają one pojedyncze przedmioty i zawierają krótkie rymowanki do czytania ich dziecku. Sięgnij po pozycje, które wydane są w tonacji czarno-białej lub w żywych, kontrastowych kolorach. Dobrze sprawdzają się książeczki wykonane z gumy. Maluch może je swobodnie łapać, nie ma obawy, że je uszkodzi, a także może je brać do buzi – co zapewne wielokrotnie będzie miało miejsce.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo