Filmy o zwierzętach dla dzieci – zestawienie tytułów, które bawią, uczą i wzruszają

Filmy o zwierzętach dla dzieci stanowią jeden z najczęstszych wyborów wśród najmłodszych miłośników kina. Często zdarza się też, że wraz ze swoimi dziećmi, przed telewizorami siedzą także rodzice. Nic dziwnego. Filmy ze zwierzętami w roli głównej mają przede wszystkim zapewnić solidną porcję rozrywki, ale wiele z nich porusza przy okazji sporo uniwersalnych tematów, które mogą zainteresować widza w każdym wieku. Szukacie najciekawszych tytułów dla swoich dzieci? Poniżej zamieszczamy listę produkcji, które bawią do łez, wzruszają i uczą.

Gdy za oknem panoszy się pogoda, która nie motywuje do wyjścia na świeże powietrze, najchętniej wybieranym zajęciem, zwłaszcza przez najmłodszych, jest oglądanie telewizji. Warto jednak zadbać o to, żeby taka forma rozrywki nie była jedynie bezwartościowo spędzonym czasem. Największe studia filmowe produkują coraz więcej tytułów, które mogą czegoś nauczyć młodego widza – przedstawiają mu wartości i zasady, którymi warto kierować się w życiu, a przy okazji bawią humorystycznym scenariuszem i zabawnymi dialogami oraz zachwycają kunsztowną produkcją. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy zestawienie obejmujące najlepsze filmy o zwierzętach dla dzieci. Nie wszystkie są produkcjami animowanymi, a wiele z nich chętnie obejrzą także sami rodzice. 

Filmy animowane o zwierzętach– “Król lew” i “Ratatuj”

Zaczynamy od klasycznej produkcji Disneya z 1994 roku. “Król lew” to mocny kandydat do tytułu “film animowany o zwierzętach wszechczasów” i mimo że pod względem animacji nie zachwyca już jak kiedyś, to i tak zdecydowanie warto sięgnąć po tę produkcję

Film przedstawia losy Simby – małego lwiątka, syna króla dżungli. Oskarżony o nieumyślne doprowadzenie do śmierci swojego ojca, musi opuścić krainę, w której żyje. Skazany na wygnanie, poznaje nowych przyjaciół. Od tej pory wiedzie zupełnie inne życie. Pod nieobecność następcy tronu, władzę w królestwie przejmuje skaza – wuj Simby. Po latach wygnany książę spotyka przyjaciółkę z dzieciństwa. Ta przekazuje mu, że pod rządami Skazy, królestwo chyli się ku upadkowi. Simba postanawia wrócić i zawalczyć o swoje dziedzictwo. 

Naszą kolejną propozycją jest “Ratatuj” – animacja z 2007 roku, wyprodukowana przez studio Pixar. To świetnie zrealizowana opowieść, która udowadnia, że warto walczyć o marzenia, nawet jeżeli te wydają się być niemożliwe do spełnienia.

Głównym bohaterem filmu jest Remy. Marzy mu się kariera wielkiego szefa kuchni, jednak te plany nie zyskują aprobaty najbliższych mu osób. Rodzina nie jest jednak największą przeszkodą w realizacji celu, bo Remy nie jest człowiekiem a… szczurem. Bohater nie zraża się jednak żadnymi przeciwnościami i uparcie dąży do realizacji swoich planów. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że pewnego dnia na swojej drodze spotyka młodego i dość nieporadnego kucharza, który właśnie rozpoczyna pracę w jednej z paryskich restauracji. Razem wywrócą kulinarny świat do góry nogami i podbiją podniebienia najwybredniejszych smakoszy wykwintnej kuchni.  

Filmy o zwierzętach familijne– “Babe – świnka z klasą” i “Księga dżungli”

Kolejna propozycja i kolejna klasyka kina familijnego. “Babe – świnka z klasą” to produkcja z 1995 roku, jednak mimo upływu lat, opowieść o małej śwince z wielkimi marzeniami nadal ogląda się niezwykle przyjemnie.

W filmie poznajemy świnkę, która dzięki Hoggettowi nie kończy swojego życia w rzeźni. Babe trafia farmę, gdzie szybko zaprzyjaźnia się z udającym koguta gąsiorem Ferdinandem i pogodną suczką Muchą, która dla nowej lokatorki staje się przybraną mamą. Babe ma ambicję udowodnić pozostałym mieszkańcom farmy, że potrafi znacznie więcej niż przeciętna świnka. Zapatrzona w owczarka Rexa, postanawia zostać psem pasterskim. Szybko okazuje się, że doskonale radzi sobie z zaganianiem owiec. Babe rozumie bowiem, że zamiast na nie szczekać, wystarczy je tylko grzecznie poprosić, by te posłusznie wykonywały każde polecenie. Wkrótce farmer Hoggett orientuje się, że mała świnka jest obdarzona niebywałym talentem. Mężczyzna postanawia zgłosić ją do udziału w konkursie na najlepszego psa pasterskiego.

Naszą kolejną propozycją jest rodzinny film przygodowy, opowiadający historię chłopca wychowanego przez wilki. Zgadza się, mowa o “Księdze dżungli”. Film z 2016 roku wiernie nawiązuje do oryginalnej animacji wyprodukowanej 49 lat wcześniej, ale został podany w znacznie atrakcyjniejszej dla młodego widza formie.

Mowgli jest osieroconym chłopcem, którego wychowują wilki. Wraz ze swoją zwierzęcą rodziną wiedzie szczęśliwe życie w dżungli, ale to miejsce przestaje być dla niego bezpieczne. Do lasu wraca Shere Khan – tygrys, który darzy gatunek ludzki głęboką nienawiścią. Chcąc uratować chłopcu życie, wilki wysyłają go do ludzkiej osady. W podróży towarzyszą mu przyjaciele – czarna pantera Bagheera i niedźwiedź Baloo. Po drodze spotykają wiele interesujących postaci, w tym węża Kaa i plemię małp, któremu przewodzi król Louie. 

Wzruszające filmy o zwierzętach– “Lassie wróć” i “Pajęczyna Charlotty”

Kolejny klasyczny tytuł  na naszej liście. “Lassie wróć” to opowieść o przyjaźni, która nie zestarzeje się nigdy. Oryginalny film miał premierę w 1943 roku i do dziś doczekał się kilku remake’ów. Mimo to, zdaniem wielu widzów, to właśnie oryginalny tytuł zasługuje na największą uwagę.

Film opowiada o przyjaźni łączącej rodzinę Carracloughów z psem Lassie. Bieda zmusza ich do sprzedaży ukochanego czworonoga. Za swoim pupilem najbardziej tęskni mały Joe. Chłopiec nie może pogodzić się z faktem, że Lassie ma już nowy dom. Także sympatyczny psiak tęskni za swoimi opiekunami. Wiedziona instynktem, Lassie ucieka od nowego właściciela i przemierzając pół kraju, wraca do ludzi, których kocha. Carracloughowie postanawiają, że bez względu na wszystko, psiak zostanie u nich już na zawsze.  

Filmy z gadającymi zwierzętami– “Fantastyczny Pan Lis”

Następny ciekawy film o zwierzętach dla dzieci to “Fantastyczny Pan Lis”. Produkcja z 2009 roku jest adaptacją znanej i lubianej książki dla dzieci i mimo że producent nie przewidział ograniczeń wiekowych dla tego tytułu, film spodoba się też nieco starszym widzom.

W filmie poznajemy rodzinę lisów – Pana Lisa, Panią Lis, ich synka Asha i kuzyna Kristophersona. Przed laty, Państwo Lisowie wiedli ryzykowne życie, w którym trudnili się wykradaniem jajek z kurników. Podczas jednej z ich wypraw z cudem uchodzą z życiem. Pani Lis oznajmia mężowi, że jest w ciąży. Ten obiecuje jej, że skończy ze złodziejskim fachem i ustatkuje się. Dość szybko zdaje sobie sprawę z faktu, że nudne życie felietonisty nie jest dla niego. Kierowany dawnymi instynktami, postanawia zawiązać złodziejską szajkę i napadać na pobliskie gospodarstwa. 

Komedie ze zwierzętami – “Beethoven”

Filmy o zwierzętach dla dzieci jak żadne inne bawią do łez i wyciskają z oczu łzy wzruszenia. To najlepsza charakterystyka dla nasze ostatniej propozycji.

Tytułowego Beethovena poznajemy jako małego bernardyna, który przypadkiem trafia do rodziny Newtonów. Głowa rodziny – George – protestuje przed przygarnięciem niesfornego szczeniaka, ale pod naporem domowników, niechętnie zmienia zdanie. Beethoven wyrasta na dużego, silnego psa, który jednak nie wykazuje się dobrymi manierami. Rodzina Newtonów kocha jednak swojego kudłatego pupila, poza George’em, którego psie wybryki Beethovena doprowadzają do szału. Gdy jednak poczciwy bernardyn pakuje się w tarapaty, George Newton przekonuje się, że także on nie wyobraża sobie życia bez czworonoga i robi wszystko, by uratować psa. To ponadczasowa historia, która w kategorii “filmy o zwierzętach dla dzieci” zajmuje bardzo mocną pozycję.  

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo