800 plus – do kiedy trwa nabór wniosków? To już ostatnie chwile! Przekroczenie terminu grozi zawieszeniem wypłat

Od 1 lutego 2024 roku trwa nabór wniosków o dodatek 800 plus na kolejny okres świadczeniowy. ZUS wyznaczył konkretne terminy, których przekroczenie grozi opóźnieniem lub nawet utratą części środków. Wnioski można wciąż składać, ale to już ostatnie chwile, aby uniknąć zawieszenia wypłat. Kiedy mija termin na dopełnienie formalności? Do kiedy 800 plus jest wypłacane?

Do kiedy można składać wnioski o 800 plus?

800 plus to świadczenie powszechne, które przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, bez konieczności spełniania żadnych dodatkowych warunków. Nie jest jednak przyznawane automatycznie. Aby pobierać comiesięczne wypłaty, należy co roku składać wniosek na kolejny okres świadczeniowy.

Okres świadczeniowy w przypadku 800 plus trwa 12 miesięcy i zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja kolejnego roku. Z tego względu ZUS uruchamia procedurę naboru wniosków już z początkiem lutego, aby wszyscy mogli spokojnie dopełnić formalności.

Wkrótce mija bardzo ważny termin. Rodzice, którzy złożą wniosek do 30 kwietnia, zyskują gwarancję, że świadczenie będzie trafiać na ich konta od czerwca bez żadnych opóźnień. Przekroczenie tego terminu może oznaczać zawieszenie wypłat.

Zobacz: Babciowe a RKO. Szykują się spore zmiany! To koniec z 400 zł żłobkowego i 12 tys. na dziecko?

Spóźnienie grozi zawieszeniem wypłat

ZUS informuje, że złożenie wniosku w maju może skutkować brakiem przelewu w czerwcu. W takim przypadku świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem, ale dopiero w lipcu. Złożenie wniosku jeszcze później będzie oznaczać jeszcze większe opóźnienie.

Jeśli wniosek zostanie złożony:

  • od 1 do 31 maja 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – w terminie do 31 lipca 2024 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2024 r. –  ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – w terminie do 30 września 2024 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia – w terminie do 31 października 2024 r.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo