Renta wdowia 2024 to nawet kilka tysięcy złotych. Sejm zajmie się projektem. Kto może zyskać na zmianach?

Śmierć współmałżonka to ogromna tragedia, która często wiąże się również niestety z pogorszeniem sytuacji finansowej. Dla osób będących na emeryturze może okazać się to szczególnie odczuwalne. Aktualne rozwiązania systemowe w tej kwestii budzą wątpliwości, dlatego do Sejmu trafił nowy projekt wprowadzający tzw. rentę wdowią. Kiedy wejdzie w życie renta wdowia? Czy renta wdowia będzie jeszcze w 2024?

Ile będzie wynosić nowe świadczenie?

Jakiś czas temu do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy wprowadzającej specjalne świadczenie dla wdów i wdowców. Nowe świadczenie miałoby zastąpić dotychczas obowiązujące przepisy, które uznawane są za niezbyt korzystne. Aktualnie seniorzy po śmierci małżonka mogą skorzystać z renty rodzinnej. ZUS przyznaje im wówczas 85% świadczenia zmarłej osoby. Niestety warunkiem otrzymania tego świadczenia jest nie tylko utrata własnego, ale także wszystkich środków zgromadzonych na swoim koncie.

Wiele osób uważa, że to niesprawiedliwe, aby małżonek lub małżonka (chociaż statystycznie sytuacja częściej dotyczy kobiet) tracili środki gromadzone na koncie ZUS przez całe życie ciężkiej pracy. Projekt zmieniający te przepisy trafił do Sejmu jako projekt obywatelski, pod którym zebrano aż 200 tys. podpisów.

Nowa inicjatywa zakłada zamiast renty rodzinnej wdowy i wdowcy będą mieli do wyboru dwie możliwości. Będą mogli otrzymywać:

  • 50% własnego świadczenia i rentę rodzinną po zmarłym małżonku, lub
  • własne świadczenie w całości i 50% świadczenia zmarłego.

Zgodnie z projektem ustawy renta wdowia nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury, która aktualnie wynosi 7600 złotych. Co ciekawe, z zapowiedzi przedstawicieli Lewicy (czyli ugrupowania, które stoi za projektem) wynika, że renta wdowia będzie miała model kroczący. Oznacza to, że wysokość wypłat będzie rosła z czasem, aż do osiągnięcia pełnej wysokości.

Zobacz: Ile można dorobić do emerytury, aby nie stracić świadczenia? Od 1 marca limity znów rosną

Renta wdowia 2024 – od kiedy?

W lutym 2024 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie, po czym projekt trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Być może ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku, w drugiej połowie.

Sprawdź: Czy renta wlicza się do emerytury? ZUS uwzględni ją przy obliczaniu stażu pracy, ale trzeba spełniać te warunki

Czytelnicy pytają, od kiedy renta wdowia wejdzie w życie

Kiedy renta wdowia?

Istnieje możliwości, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w drugiej połowie 2024 roku.

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo