Akcja plecaczek dla dzieci z Ukrainy. Wyjątkowy sposób na pomoc najmłodszych uchodźcom!

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę w Polsce powstają kolejne, liczne inicjatywy niosące pomoc nie tylko uchodźcom, ale także osobom, które pozostały w ogarniętym wojną kraju. Jedną z nich jest akcja “Plecaczek”, która wystartowała pod koniec lutego i z każdym dniem zwiększa swoje zasięgi. Celem projektu jest wsparcie najmłodszych uchodźców i zapewnienie im chociaż namiastki normalności w tym trudnym momencie. Jak można dołączyć do akcji?

Akcja “Plecaczek” dla Ukrainy

Każdego dnia polsko-ukraińską granicę przekraczają kolejne tysiące osób uciekających przed wojną, w tym głównie kobiety i dzieci. W miastach powstają ogromne punkty recepcyjne i bazy noclegowe, ale mimo ogromnego zaangażowania wolontariuszy, organizacji charytatywnych i osób prywatnych, potrzeby stale rosną i wciąż są bardzo duże.

Cały czas trwają liczne zbiórki zarówno pieniężne, jak i rozmaitych darów. Swoje akcje prowadzą m.in. Caritas, Polska Akcja Humanitarna, SOS Wioski Dziecięce czy Polski Czerwony Krzyż, a także wiele innych organizacji (pamiętaj jednak weryfikacji poszczególnych inicjatyw przed ich wsparciem!). Mnóstwo pomocy uchodźcom okazują także prywatne osoby, np. udostępniając własne mieszkania czy przygotowując posiłki i paczki. Jedną z takich oddolnych, samodzielnych inicjatyw jest akcja “Plecaczek”. To naprawdę wyjątkowy i bardzo prosty sposób na wsparcie dla ukraińskich maluszków. Pomysł polega na skompletowaniu odpowiednio wyposażonego – w dziecięce akcesoria i artykuły spożywcze – małego plecaczka. Następnie tak przygotowana przesyłka trafia do dzieci na granicę lub do punktów recepcyjnych – wprost w ręce najmłodszych uchodźców.

Jak zatem widać, aby przyłączyć się do akcji, nie potrzeba wiele. Drobny gest w postaci wyposażonego w kilka upominków plecaka może sprawić dziecku wiele radości i być może choć na chwilę dać im namiastkę normalności. Na czym dokładnie polega ten projekt?

Zobacz: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Plecaczki dla dzieci z Ukrainy

Osoby zaangażowane w projekt przyznają, że bardzo zależało im na przyłączeniu się do pomocy uchodźcom, ale chciały skoncentrować się na dzieciach, najbardziej wystraszonej i bezbronnej grupie. Tysiące ukraińskich maluchów ma za sobą naprawdę straszne przeżycia i doświadczenia, które z pewnością z nimi zostaną. Będą potrzebowali ogromu czasu i wsparcia psychologicznego, aby przepracować swoje traumy i odnaleźć się w nowej sytuacji, w obcym kraju. Drobny prezent w postaci kolorowego plecaczka wypełnionego dziecięcymi akcesoriami naturalnie nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale może wywołać choć chwilę uśmiechu, zabawy i odsunięcia od siebie trudnej rzeczywistości.

Akcja rozpoczęła się pod koniec lutego i trwa nieprzerwanie do tego czasu, ale z każdym dniem zyskuje coraz większy rozgłos i rozrasta się na wszystkie zakątki Polski. Z powodzeniem zbierano te wyjątkowe plecaczki w gminie Daleszyce, w województwie świętokrzyskim. Lista prezentów została ściśle określona, do paczki należy włożyć: butelkę wody niegazowanej z dziubkiem, soczek w kartoniku ze słomką, mus w tubce, batonik, małe opakowanie kredek, kolorowanka, miś, paczkę chusteczek higienicznych, opakowanie mokrych chusteczek. Tak przygotowane paczki dostarczano najpierw do Urzędu Miasta i Gminy, a następnie wysyłano do potrzebujących maluchów.

Jeśli ktoś chciałby włączyć się do akcji w swojej miejscowości, szczegółów można szukać pod hashtagiem #Plecaczek lub na oficjalnej facebookowej grupie o podobnej nazwie. Codziennie powstają jednak osobne grupy dla poszczególnych miast – dary w postaci plecaczków zbierane są już m.in. we Wrocławiu i Krakowie, ale inicjatywa dosięgnęła już tysięcy innych miejsc w Polsce.

Podobny projekt działa także pod nazwą “Plecaczek dla dzieciaczka” (fanpage na Facebooku) w Oławie i Trzebnicy. Panie z tamtych okolicy również postanowiły okazać swoje wsparcie najmłodszym dzieciom za pomocą specjalnych pakunków. Szczegóły dotyczące miejsc zbiórek i zbieranych przedmiotów można znaleźć na ich oficjalnej facebookowej stronie.

Do akcji codziennie przyłączają się kolejne placówki oświaty. Z myślą o dzieciach z Ukrainy, które wkrótce pójdą do polskich szkół i przedszkoli, “Plecaczek dla dzieciaczka” zamieściły na swoim fanpage’u prośbę o dostarczanie plecaków także dla starszych dzieci. Prawdopodobnie niedługo akcja poszerzy się o kompletowanie szkolnych wyprawek i zbieranie niezbędnych do nauki przyborów.

Moi drodzy oprócz małych plecaczków zbieramy również te troszkę większe plecaki dla starszych dzieci. Jeżeli ktoś z Was ma do oddania plecak, którego już nie używa w stanie bardzo dobrym (czysty) to bardzo chętnie przyjmiemy. Fajnie gdyby w środku znalazło się coś słodkiego. W miarę możliwości staramy się robić większym dzieciakom wyprawki do szkoły, bo część z nich będzie szła do szkół w Polsce.

Odpowiedni skład plecaka jest bardzo ważny – dodanie czegoś “ekstra” od siebie do jednego z pakunków może spowodować, że inne dzieci poczują się gorsze i będzie im przykro. Dlatego warto dokładnie czytać instrukcję akcji, do której się przyłączamy, i przynieść na miejsce zbiórki wyłącznie zbierane przedmioty.

Sprawdź: Czy możliwa jest adopcja dziecka z Ukrainy? Jak pomóc ewakuowanym podopiecznym domów dziecka?

Akcja plecaczek dla Ukrainy: Wrocław, Kraków i wiele innych

Plecaczki zbierane są już ogromnej liczbie miast w całej Polsce, m.in. właśnie we Wrocławiu, Krakowie czy w Warszawie (ewentualnych miejsc zbiórek warto szukać po wspomnianym hashtagu #Plecaczek). Zaangażowanych w akcję przybywa z każdym dniem i inicjatywa rośnie w siłę. Solidarność i dobre serca ludzi są naprawdę poruszające i dają nadzieję w tych trudnych dniach. I to naprawdę cudowna wiadomość – im więcej zaangażowanych osób, tym więcej obdarowanych dzieci, które choć na chwilę mogą poczuć się nieco lepiej.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo