Anemia w ciąży – co jeść przy anemii w ciąży?

Jeśli przydarzy się nam anemia w ciąży, co jeść? To pytanie może zadawać sobie kobieta, która widzi na sobie skutki tej okropnej dolegliwości. Na szczęście, jeśli reakcja przyjdzie bardzo szybko, jest szansa na uratowanie dziecka, jak i swojego zdrowia. Warto się dowiedzieć czegoś więcej na temat anemii w ciąży.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Anemia ciążowa jest łatwa do wyleczenia, o ile reakcja będzie szybka.
  • Produkty bogate w witaminę C i żelazo są najbardziej poważane w zwalczaniu anemii.
  • Anemia ciążowa prowadzi do szeregu powikłań, dlatego warto szybko podjąć leczenie.

Anemia w ciąży

Anemia ciążowa może prowadzić do szeregu powikłań. Jak wiadomo, w organizmie kobiety w trakcie trwania ciąży rośnie zapotrzebowanie na wiele różnych składników odżywczych. Jest to całkowicie normalne, w końcu w jej ciele rozwija się nowy, młody człowiek. Dlatego tak ważnym jest posiadać odpowiednią dietę, a nawet zażywać odpowiednie suplementy, które wspomagają prawidłowy przebieg ciąży.

Niska hemoglobina w ciąży to jedna z przyczyn niedoboru żelaza w organizmie. Jest to bardzo potrzebny związek, którego brak może powodować objawy anemii. Brak żelaza może wpływać na szereg powikłań związanych z ciążą, takich, jak przedwczesny poród, zaburzenie pracy tarczycy czy poronienie. 

Co ciekawe, anemia w ciąży nie jest zjawiskiem niezwykłym. Objawy typu niedokrwistość w ciąży to dość znany problem wśród kobiet, co znacząco wpływa na szerokie możliwości poradzenia sobie z tą dolegliwością. Mimo poważnych stanów, takich jak niskie erytrocyty w ciąży związane z anemią ciążową, w większości przypadków można ją wyleczyć zwykłą dietą, ewentualnie wspomnianymi wcześniej suplementami. Jedynie w bardzo skrajnych przypadkach, będzie ona leczona w szpitalu.

Zobacz: Cukrzyca ciążowa: przyczyny, diagnoza oraz leczenie cukrzycy ciążowej

Anemia w ciąży – co jeść?

Co jeść przy anemii w ciąży? Przede wszystkim warto w tym celu udać się do specjalisty, który dokładnie ułoży cały plan żywieniowy, łącznie z posiłkami, które można w tym okresie przygotowywać. Istnieje jednak ogólna lista produktów, których spożycie z pewnością pomoże zwalczyć problemy związane z niedoborem żelaza w organizmie. 

Przede wszystkim, warto sięgnąć po różne mięsa. Dużo żelaza znajdziemy w takich produktach, jak wątróbka, wołowina, cielęcina czy indyk. Oprócz tego warto zacząć spożywać niektóre ryby. Fanki dorsza, morszczuka, czy łososia norweskiego powinny być zadowolone. Poza tym dużo żelaza znajduje się w zwykłych kurzych jajach, a dokładniej w ich żółtkach. 

Oczywiście na tym lista się nie kończy, ponieważ aby zwalczyć anemię, warto dostarczyć organizmowi całą masę innych składników odżywczych. Dlatego cała dieta na anemię w ciąży powinna zawierać także produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane czy pieczywo pełnoziarniste, warzywa gotowane typu szpinak, fasola, a także sporą grupę warzyw surowych. 

Istotną kwestią będzie także witamina C. Tę można znaleźć w wielu produktach, chociażby sokach. Istnieje nawet porada, aby spożywać soki na anemię w ciąży. Dlaczego? Ponieważ pomagają one przyswajać potrzebne żelazo, a poza tym są źródłem wielu innych witamin, które z całą pewnością nie zaszkodzą organizmowi kobiety. Są to soki z czarnej porzeczki, jabłek czy pomarańczy.

Zobacz: Depresja w ciąży: wszystko, co powinnaś wiedzieć o obniżonym nastroju w ciąży. Kiedy udać się do lekarza?

Czego nie jeść przy anemii w ciąży

Oczywiście, dieta działa tak, że pewne produkty warto zdecydowanie spożywać częściej, jednak inne należy ograniczyć, a nawet całkowicie przestać je spożywać. Przede wszystkim, nie wolno jeść niczego, co ogranicza dobre wchłanianie żelaza. Mowa tutaj także o piciu mocnej herbaty i kawy. Eksperci mówią także o ograniczeniu produktów bogatych w wapń, ponieważ może on wypłukiwać żelazo z naszego organizmu. Głównie chodzi tutaj o produkty mleczne.

Co ciekawe, lekarze mówią, aby przed próbą zażywania suplementów skontaktować się z odpowiednim specjalistą. Z tego powodu, że takie produkty powinny zostać dobrane indywidualnie do każdej kobiety. Każdy organizm jest inny, a nadwyżka pewnych substancji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Anemii ciążowej nie można lekceważyć, sama w sobie potrafi być bardzo groźna, mimo to koordynowane przez specjalistę leczenie nie jest ciężkie. 

Sprawdź: Położna radzi: 10 rzeczy, których powinnaś się spodziewać na sali porodowej

Dieta przy anemii w ciąży

Dieta przy anemii w ciąży powinna być skoncentrowana wokół odpowiednich produktów. Należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że wszelkie suplementy powinny być traktowane jako dodatek do diety, a nie sama dieta. Przede wszystkim, warto się skupić na pełnoziarnistych płatkach owsianych i chlebach, różnych mięsach i rybach bogatych w żelazo, a także sokach z różnych owoców. Jeśli zaczniemy spożywać tego rodzaju produkty, z całą pewnością pozbędziemy się anemii ciążowej szybko i sprawnie, a odpowiednia opieka lekarza specjalisty z całą pewnością doprowadzi naszą ciążę do szczęśliwego końca. 

Zobacz: Poduszka ciążowa – zalety, rodzaje i zastosowanie poduszek dla ciężarnych

Dieta w anemii – jadłospis

Ciężko jest dobrać odpowiedni jadłospis samemu sobie. Powinien on być omówiony z odpowiednim specjalistą, np.: dietetykiem. Należy pamiętać, że przede wszystkim powinien zawierać wszystkie produkty potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka, a także do wspierania zdrowia samej matki. Oprócz tego dochodzi jeszcze czynnik samego lubienia poszczególnych produktów. Nie każdy przecież lubi ryby, dlatego warto by było stworzyć z nich odpowiednie dania, które w jakiś sposób zakryją smak ryby, lub zamienić ją na inny produkt bogaty w żelazo. Dodatkowo niektóre potrawy mogą źle wpłynąć na zdrowie kobiety z powodu innych dolegliwości. Ze względu na to zdecydowanie nie warto samemu układać sobie jadłospisu.

Sprawdź: Wyprawka dla noworodka – lista rzeczy, które przydadzą się po porodzie

Anemia w ciąży Jakie owoce jeść na anemię

Jeśli chodzi o temat owoców, to przede wszystkim warto spożywać wszystko związane z jabłkami, pomarańczami i czarnymi porzeczkami. Tyczy się to także samych soków, które są bogate w witaminę C, która z kolei sprzyja przyswajaniu się żelaza w organizmie. Oprócz wspomnianych produktów warto spożywać truskawki i inne owoce posiadające wspomnianą witaminę. Aby nie pokonała nas anemia w ciąży, co jeść z tak potężnej gamy różnych produktów? – przede wszystkim owoce i wysoko wartościowe produkty.

Zobacz: Badanie KTG w ciąży – co oznaczają liczby?

Rodzice pytają o to, co jeść przy anemii w ciąży

Co jeść na anemię w ciąży?

Przede wszystkim warto spożywać produkty bogate w witaminy C i żelazo, a także te, które pomagają przyswajać samo żelazo. Tyczy się to także soków z niektórych owoców.

Czym grozi anemia?

Samej anemii nie można lekceważyć, mimo wszystko dość łatwo ją wyleczyć o ile reakcja zajdzie dość wcześnie. Anemia może przynieść szereg problemów związanych z płodem, niedokrwistość, problemy z apetytem, ogólne zmęczenie i wiele innych rzeczy.

Jak podwyższyć hemoglobinę w ciąży?

Odpowiednie produkty bogate w żelazo, a także konsultacja z lekarzem będzie w stanie wyleczyć ten problem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo