Położna radzi: 10 rzeczy, których powinnaś się spodziewać na sali porodowej polozna radzi 10 rzeczy ktorych powinnas sie spodziewac na sali porodowej

Położna radzi: 10 rzeczy, których powinnaś się spodziewać na sali porodowej

Poród dla wielu mam jest niezwykłym wydarzeniem, które na długo pozostaje w pamięci. Chociaż nie da się go zaplanować minuta po minucie, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mama może być świadoma jego przebiegu i dzięki temu spokojniejsza. Istnieją oczywiście sytuacje, które mimo merytorycznej wiedzy potrafią zaskoczyć. Poniżej przedstawiamy 10 rzeczy, o których warto pamiętać przed porodem.

Indywidualny plan porodu

Edukację przedporodową dotyczącą narodzin maluszka, jego pielęgnacji i karmienia piersią warto rozpocząć w 21. tygodniu ciąży. Rodzice mogą wybrać z jakich form zajęć przygotowujących do porodu chcieliby skorzystać. Ważne, by zdecydować się na położną, która będzie wsparciem nie tylko w czasie trwania ciąży, ale również po narodzinach dziecka. W trakcie zajęć dotyczących przebiegu porodu, po szczegółowym zapoznaniu się z tematem, warto wraz z położną napisać indywidualny plan porodu.

Zgodnie z obowiązującym prawem, czyli standardami opieki okołoporodowej, plan porodu jest częścią dokumentacji medycznej. Zawiera ważne informacje o oczekiwaniach mamy dotyczących narodzin jej dziecka. Każda kobieta może mieć swój własny, indywidualny plan, nie ma jednego obowiązującego druku. Istotne, by uwzględnić kluczowe dla przyszłej mamy kwestie – m.in. czy zamierza rodzić z osobą towarzyszącą, w jakiej pozycji i kto ma przeciąć pępowinę. Należy pamiętać, że nie jest to sztywny schemat – w razie konieczności można go na bieżąco modyfikować.
Dzięki przygotowaniu planu porodu rodząca dowie się, czego spodziewać się na sali porodowej. Jednak mimo to kilka rzeczy może zaskoczyć przyszłą mamę.

Sprawdź: Komu przysługuje bezpłatna położna w ciąży i przy porodzie?

10 rzeczy, o których warto pamiętać przed porodem

  1. Poród może trwać nawet kilkanaście godzin. Pierwsza faza porodu polegająca na rozwieraniu się szyjki macicy trwa najdłużej, często kilkanaście godzin. W tym czasie skurcze sprawiają, że rozwarcie powiększa się, by ostatecznie osiągnąć wartość 10 centymetrów. Następnie rozpoczyna się faza parcia, podczas której maluszek obniża się w kanale rodnym i rodzi na zewnątrz. Ten etap jest już zdecydowanie krótszy, najczęściej trwa jedną, dwie godziny.
  2. W sali porodowej kobieta rodząca przebywa bez bielizny, w koszuli (może mieć własną) – personel medyczny uzasadnia to potrzebą dostępu do wykonywania badań u kobiety rodzącej oraz jej komfortem również w przypadku operacyjnego zakończenia porodu.
  3. Personel może mówić w niezrozumiałym dla mamy języku – zdarza się, że położne i lekarze używają niezrozumiałych i trudnych terminów medycznych. Warto pamiętać, że kobieta ma prawo zadawać pytania o swój stan i o plan postępowania medycznego wobec siebie i dziecka.
  4. Może być głośno – nawet jeśli poród odbędzie się w sali jednoosobowej, może się zdarzyć, że mama będzie słyszała odgłosy dochodzące z innych sal. Pamiętajmy, że wydawanie dźwięków w czasie porodu jest jak najbardziej naturalne.
  5. W czasie pobytu na sali porodowej w większości szpitali rodzące nie otrzymują posiłków – warto wiedzieć o tym wcześniej, by przygotować własne cukierki lub lizaki. Przed wyjazdem do szpitala można też w domu zjeść lekki posiłek. W większości placówek medycznych w czasie porodu naturalnego nadal obowiązuje zakaz spożywania przez kobietę rodzącą posiłków, dopuszcza się natomiast przezroczyste płyny i cukierki lub lizaki. Personel medyczny takie postępowanie uzasadnia ryzykiem wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc w przypadku komplikacji porodowych i konieczności zastosowania znieczulenia.
  6. Poród fizjologiczny przyjmuje położna – zgodnie ze swoimi kompetencjami oraz standardem opieki okołoporodowej, jeśli poród przebiega bez komplikacji, opiekę nad rodzącą przez cały okres jego trwania sprawuje położna. Może się tak zdarzyć, że przez cały okres pobytu w sali porodowej nie będzie konieczności konsultacji z lekarzem położnikiem i położna będzie jedyną osobą, która będzie towarzyszyła przyszłej mamie.
  7. Może pojawić się kryzys, kiedy kobieta uzna, że nie ma już siły. Spokojnie, to zazwyczaj oznacza, że jest już bardzo blisko poznania swojego dziecka!
  8. Stan maluszka będzie monitorowany – w czasie porodu akcja serca dziecka jest bardzo ważną informacją o stanie jego zdrowia. Podstawowym badaniem wykonywanym w czasie porodu u mamy jest badanie KTG (kardiotokografia). Polega na podłączeniu za pomocą pasów dwóch sond do brzucha – jedna monitoruje akcję serca dziecka, a druga rejestruje czynność skurczową mięśnia macicy. Większość mam podczas ciąży ma już doświadczenia ze stacjonarnym aparatem KTG lub przenośnym urządzeniem teleKTG, które przeznaczone jest do użytku domowego.
  9. Pod koniec porodu na sali może pojawić się więcej osób – w niektórych szpitalach przez cały okres trwania porodu naturalnego kobiecie towarzyszy jedynie położna, natomiast pod koniec drugiego etapu porodu dodatkowo może asystować jej lekarz położnik. Zdarza się też, że pojawia się lekarz neonatolog.
  10. Bezpośrednio po porodzie dziecko zostanie położone na brzuchu lub piersiach mamy w kontakcie ,,skóra do skóry’’ – maluszek od razu powinien zostać przytulony przez mamę i pozostać z nią nieprzerwanie przez dwie godziny. W czasie pierwszego kontaktu powinno również odbyć się pierwsze karmienie piersią. Warto poprosić położną o pomoc w prawidłowym przystawieniu noworodka do piersi. W ciągu pierwszych minut życia dziecka położna ocenia jego stan na brzuchu mamy, ważenie i mierzenie maluszka powinno odbyć się dopiero po dwóch godzinach od jego urodzenia.

Przygotowanie przyszłej mamy do porodu niewątpliwie wpływa na jej komfort w trakcie pobytu na sali porodowej. Im więcej wie na temat przebiegu porodu, tym jest spokojniejsza. Choć nie wszystko da się zaplanować, warto dowiedzieć się, z czym można się spotkać na sali porodowej. Znajomość poszczególnych etapów rodzenia się maluszka oraz to, co będzie się działo bezpośrednio po jego przyjściu na świat, pozwoli łatwiej przejść przez cały poród.

Autor:
EWA MAZURKIEWICZ – położna środowiskowo-rodzinna, praktykująca na terenie Wrocławia i okolic. Absolwentka kierunku położnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ekspert marki Pregnabit, którą wspiera wiedzą i doświadczeniem z dziedziny położnictwa. Otacza holistyczną opieką kobiety w okresie ciąży, porodu, połogu i w czasie karmienia piersią. Przygotowuje rodziców do świadomego porodu i rodzicielstwa. Przyjmuje również porody domowe. W swojej praktyce korzysta z teleKTG, wierząc, że nowe technologie mogą wspierać pracę położnej oraz zwiększać dostęp do właściwej opieki okołoporodowej.