Poduszka ciążowa – zalety, rodzaje i zastosowanie poduszek dla ciężarnych

Poduszka ciążowa czy poduszka do spania dla kobiet w ciąży to rozwiązanie, które nie było znane naszym mamom czy babciom. Nie da się jednak ukryć, że może być to bardzo przydatny gadżet. Zadaniem poduszki jest zwiększenie komfortu spania oraz zmniejszenie takich dolegliwości jak ból pleców czy skurcze łydek. Jakie są rodzaje poduszek ciążowych i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Poduszka ciążowa – zastosowanie i zalety. Czy warto ją kupić?

Ciąża jest wyzwaniem dla ciała kobiety, która musi zmagać się z wieloma dolegliwościami, zmieniającymi jej dotychczasowe funkcjonowanie czy tryb życia. Jedną z trudności, na którą skarżą się przyszłe mamy, są problemy ze spaniem, komfortowym ułożeniem się do snu czy odczuwaniem bólu i dyskomfortu podczas leżenia. Odpoczynek w ciąży jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia mamy, dlatego warto sprawdzić metody, które pomogą wyeliminować niedogodności z tym związane.

Poduszka ciążowa różni się od zwykłej wielkością, kształtem i wypełnieniem. Poduszki dla kobiet w ciąży są podłużne, a ich długość może sięgać do 180 centymetrów. Poduszki, które umożliwiają przyszłym mamom wygodne spanie i odpoczywanie, zwykle mają kształt litery C, J czy U. Wygoda spania to nie jedyne zalety tych przedmiotów. Produkt ten wpływa także na zmniejszenie dolegliwości bólowych, które pojawiają się zwłaszcza w późniejszej fazie ciąży. Poduszka lepiej odciąża odcinek szyjny, a przy odpowiednim ułożeniu unosi też miednicę. Dzięki temu kręgosłup układa się w jedną linię, tym samym zmniejszając stopień jego obciążenia i ryzyko bólu pleców po wstaniu z łóżka. Wśród zalet poduszek ciążowych wymienia się:

 • zmniejszenie bolesności i odciążenie pleców matki,
 • zmniejszenie bólu karku i ramion,
 • zapobieganie pojawianiu się obrzęków i bólu nóg,
 • poprawienie ukrwienia całego ciała,
 • niwelowanie problemów z zasypianiem,
 • stanowią też oparcie dla brzucha.

Sprawdź: Co na ból zęba w ciąży? Poznaj sprawdzone sposoby

Jaka poduszka ciążowa jest najlepsza? Jaki kształt wybrać?

To zależy przede wszystkim od preferencji każdej z pań. Poduszki polecane są zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, jednak jak ją wybrać? Poniżej znajduje się krótki przewodnik po dostępnych na rynku poduszkach ciążowych:

 • Poduszka ciążowa w kształcie litery C (kojec) – ten model sprawdzi się najlepiej dla ciężarnych, które mają do 165 centymetrów wzrostu, oraz które przesypiają całą noc w jednej pozycji. Poduszka ta mocno ogranicza ruch, podtrzymuje brzuch, kark i lekko unosi miednicę. Poza poduszką w kształcie U, najlepiej sprawdzi się podczas karmienia dziecka. Może być też pomocna w nauce siadania malucha. Jednym z typów poduszki w kształcie litery C jest rogal, która ma wydłużone brzegi. Jest to opcja idealna do spania i późniejszego karmienia dziecka w pozycji siedzącej lub leżącej.
 • Poduszka ciążowa w kształcie cyfry 7 – poduszka ta mniej przylega do ciała, dlatego lepiej sprawdza się w przypadku kobiet, które nie chcą mieć aż tak bardzo ograniczonego ruchu. Poduszka w kształcie siódemki pozwala też na bardziej swobodną zmianę pozycji spania w nocy. Wspiera głowę i plecy, a dłuższy koniec umieszczony między kolanami odciąża stawy biodrowe.
 • Poduszka ciążowa w kształcie cyfry 9 – zapewnia wsparcie na całej linii ciała, przede wszystkim odciążając plecy i zabezpieczając brzuch. Dzieli się na strefę miękką – głowa, brzuch i plecy oraz twardą, która separuje nogi i odciąża biodra. Umożliwia sen na lewym boku, co jest szczególnie ważne w czasie ciąży.
 • Poduszka ciążowa w kształcie litery J – zajmuje mniej miejsca i jest mniej opasująca niż poduszka w kształcie litery C. Lepiej sprawdza się w mniejszych łóżkach oraz jest wygodniejsza w transporcie do innego miejsca. Umieszcza się ją pod głowę i między kolanami.
 • Poduszka ciążowa w kształcie litery I – to rozwiązanie dla kobiet, które chcą korzystać ze zwykłej poduszki pod głowę (na przykład ortopedycznej). Wtedy poduszka ciążowa stanowi dodatkowe podparcie dla nóg oraz brzucha. Poduszka sprawdza się też po porodzie do ćwiczeń.
 • Poduszka ciążowa w kształcie litery U – to najlepsze rozwiązanie dla pań, które często zmieniają pozycję w trakcie snu. Głowę kładzie się wtedy na łuku “U”, a ramiona litery umieszcza się po bokach ciała. Kobiety mogą wygodnie ułożyć się na lewym lub prawym boku, bez konieczności przekładania poduszki na drugą stronę. Później sprawdzi się również przy karmieniu maluchów, zwłaszcza, jeśli są to bliźnięta.

Poduszka w kształcie cyfry 7 i litery U sprawdzi się dla wyższych kobiet, natomiast te w kształcie C, J i I dla pań do około 168 cm wzrostu.

Nasze propozycje:

Poniżej znajdziesz wybrane przez Nas propozycje poduszek ciążowych razem z ich krótkim opisem.

Mamandu poduszka ciążowa w kształcie litery U

Posiada silikonowe wypełnienie. Włókna poszewki posiadają właściwości antyalergiczne, które nie sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów, w tym roztoczy i grzybów. Duża sprężystość wypełnienia sprawia, że poduszka zachowuje miękkość, puszystość oraz kształt. Ma wygodne zapięcie, które ułatwia zdejmowanie poszewki.

Super Mami “U” poduszka dla kobiet w ciąży

To poduszka o dużej jakości wykonania, która umożliwia komfortowy sen. Odciąża kręgosłup i miednicę. Gwarantuje komfortowy sen zarówno na bokach, jak i plecach.

Poduszka dla kobiet w ciąży Poofi w kształcie cyfry 9

Poduszka jest miękka i stabilna, dając doskonałe oparcie dla pleców i brzucha. Miękki pokrowiec jest wygodny w użyciu i zwiększa komfort snu. Silikonowe wypełnienie gwarantuje, że poduszka nie będzie ulegała odkształcaniu się. Poszewka wykonana jest z bawełny organicznej, dzięki której skóra oddycha i nie poci się. Składa się ze strefy miękkiej i twardej, dzięki czemu całonocne spanie na lewym boku jest bardzo komfortowe. Umożliwia też zmiany pozycji ciała na prawy bok i pozycję bok-plecy.

Super Mami “C” poduszka dla kobiet w ciąży

Umożliwia optymalne ułożenie ciała, zapobiega napięciom karku czy kręgosłupa, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla zmęczonego i obolałego kręgosłupa. Zapewnia maksimum komfortu podczas karmienia, dając wsparcie dla pleców i ramion. Może być wykorzystywana jako poduszka rehabilitacyjna, a potem też jako bezpieczny kojec dla dziecka. Ma elastyczne, silikonowe wypełnienie, dostosowujące się do ciała kobiety. Poszewka wykonana jest z bawełny.

Poduszka ciążowa jest przydatna czy to niepotrzebny gadżet? Najlepiej przeczytać opinie użytkowniczek, które naprawdę zachwalają ten produkt. Kobiety zauważają, że dzięki niej zwiększa się komfort spania, przyznają, że ułatwiają wypoczynek. Niektóre zwracają też uwagę na to, że dzięki poduszce łatwiej im się oddycha, co mogą docenić zwłaszcza panie cierpiące na astmę. 

Zobacz: Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Poduszka ciążowa – jakie wypełnienie wybrać?

Kupując poduszkę ciążową warto zwrócić uwagę na jej wypełnienie. Powinno być one antyalergiczne i nadawać się do prania. Wypełnienie musi być elastyczne, by jak najlepiej dopasować się do kształtu ciała śpiącej oraz pozycji, którą przyjmuje. Trzeba też sprawdzić, czy poszewka ma zapięcia, które ułatwiają jej zdejmowanie oraz pranie w pralce.

Najlepiej sprawdza się wypełnienie silikonowe. Tańsze poduszki ciążowe zazwyczaj mają wypełnienie w postaci styropianowych kulek, które mogą skrzypieć i na pewno nie zwiększą komfortu użytkowania. Mogą pojawić się także wypełnienia z pierza czy łusek gryki, które niestety zużywają się szybciej, a poduszka traci swój kształt.

Poszewka musi być natomiast wykonana z naturalnego materiału: tańszej bawełny pościelowej, lepszej jakościowo dzianiny bawełnianej lub idealnej dla alergików tkaniny bambusowej. Powinna też pochłaniać wilgoć.

Wewnętrzna warstwa poszewki musi być elastyczna – dzięki temu wypełnienie będzie dostosowywać się do ciała śpiącej, a dodatkowo też wracać do pierwotnego kształtu po nocy. Jeśli materiał nie będzie elastyczny, to w krótkim czasie z poduszki zrobi się nieforemny i niewygodny flak.

Sprawdź: Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?

Jak spać z poduszką ciążową?

Poduszka ciążowa powinna być układana pod głowę oraz umieszczana między zgiętymi kolanami. Taka pozycja gwarantuje komfortowy wypoczynek, odciąża kręgosłup i mięśnie, zapobiega powstawaniu obrzęków, żylaków i zakrzepów. Zmniejsza napięcie tkanki skórnej na brzuchu, tym samym ograniczając ryzyko powstania rozstępów. Spanie na lewym boku gwarantuje też lepsze krążenie, a tym samym odżywienie łożyska i dziecka. Jest to ważne zwłaszcza w rzadkich przypadkach i ciąży zagrożonej, kiedy spanie na prawym boku lub plecach może doprowadzić do zaciśnięcia się żyły głównej dolnej. Przy prawidłowej ciąży układanie się na lewym boku jest zalecane ze względu na to, że jest najbezpieczniejszą pozycją snu, ale nie jest obligatoryjne.

Poduszkę ciążową można wykorzystać także po porodzie. Wtedy mogą służyć jako poduszki rehabilitacyjne, które przyspieszają powrót młodej mamy do formy, ale też jako poduszki do karmienia piersią. Mogą też służyć jako separator w łóżku, np. gdy rodzice chcą spać z dzieckiem lub jako ochraniacz do dziecięcego łóżeczka. W późniejszym etapie rozwoju malucha, mogą po prostu oddzielać mu miejsce do zabawy i odpoczynku. Z poduszek ciążowych można korzystać także później, gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Zobacz: Ból pleców w ciąży [przyczyny, leczenie i domowe sposoby]

Rodzice pytają o poduszki ciążowe

Jak używać poduszki ciążowej?

Poduszki ciążowej najlepiej używać do spania (na boku, poduszkę układamy pod głową oraz między zgiętymi kolanami). Po porodzie może posłużyć jako poduszka rehabilitacyjna lub do karmienia piersią.

Jak spać na poduszce ciążowej?

Poduszka ciążowa powinna być ułożona pod głową oraz pomiędzy zgiętymi kolanami. Taka pozycja przynosi ulgę kręgosłupowi i mięśniom, zapobiega też powstawaniu rozstępów. Dla kobiet w ciąży najbezpieczniejszą pozycją do spania jest lewy bok, ponieważ gwarantuje najlepsze krążenie krwi.

Poduszka ciążowa w kształcie C: jak z nią spać?

Poduszka ciążowa w kształcie C pomaga odciążyć kręgosłup, kark, szyję oraz biodra. Ten model jest jednym z najbardziej uniwersalnych, polecana dla kobiet do 165 cm wzrostu. Po jednej stronie C wygodnie kładziemy głowę, a drugi koniec poduszki układamy pomiędzy nogami zgiętymi w kolanach.

Poduszka ciążowa – od kiedy można używać?

Najlepiej rozpocząć używanie poduszki ciążowej pod koniec pierwszego trymestru ciąży, ponieważ od tego momentu należy unikać spania na plecach i na brzuchu. Można również wcześniej, jeśli kobieta czuje się komfortowo.

Jak wybrać poduszkę ciążową?

Najlepiej wybrać poduszkę profesjonalną, ortopedyczną, wykonaną porządnie z wysokiej jakości materiałów. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia (najlepsze silikonowe) oraz materiał poszewki (najlepiej naturalny). Trzeba dobrać odpowiednio rozmiar do wzrostu i wielkości brzuszka, a także dopasować twardość poduszki.

Sprawdź też: Nieregularny okres po porodzie?
Sprawdź też: Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią
Sprawdź też: Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo