“Babcia plus” to kolejne wsparcie finansowe dla rodzin. Kiedy będzie mógł skorzystać z dodatku?

W ostatnich dniach wiele mówiło się o nowych programach socjalnych, których mogłyby wpłynąć pozytywnie na demografię naszego kraju i poprawić dzietność. Z propozycją tego typu świadczenia wyszedł ostatnio Donald Tusk, który zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa w wyborach jego formacja wprowadzi tzw. dodatek babciny. Przy okazji wraca również temat programu “babcia plus”, który pojawił się już jakiś czas temu. Kto mógłby skorzystać z dodatku?

Babcine plus – zapowiedź nowego świadczenia

Podczas jednego z ostatnich spotkać z wyborcami Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej, postanowił podzielić się planami na kolejną kadencję Sejmu. Zapowiedział, że jeśli jego partia odniesie zwycięstwo w jesiennych wyborach, zostanie wprowadzone zupełnie nowe świadczenie rodzinne tzw. “babcine”. Pomysł zakłada, że każda matka wracająca do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego będzie otrzymywać 1500 zł miesięcznie. Warunkiem przyznania dodatku byłoby zatem podjęcie pracy. Tusk podkreślał, że dzięki takiemu rozwiązaniu kobieta będzie mogła spokojnie powrócić do aktywności zawodowej, a przyznawane pieniądze przeznaczy na “żłobek, na opiekę, może też podzielić się tymi pieniędzmi z tą “przysłowiową, symboliczną” babcią”.

Świadczenie “babciowe” przysługiwałoby do momentu ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Według złożeń miałoby jednocześnie realizować dwa cele: wspierać matki po urlopach macierzyńskich i pomóc im odnaleźć się na rynku pracy, a tym samym zachęcać młode kobiety do podjęcia decyzji o dziecku.

Zobacz: 800 plus od czerwca 2023? Nowa propozycja i zapowiedź rządu

“Babcine” – dodatek babcia plus 2023? Nowe strategie demograficzne

Okazuje się jednak, że zaproponowane przez Donalnda Tuska “babciowe” to nie jedyne możliwe rozwiązanie tego typu. Jakiś czas temu pojawiały się głosy, że rząd zamierza wprowadzić świadczenie “babcia plus”, czyli dodatkowym wsparciu finansowym dla dziadków, którzy pomagają rodzicom w opiece nad dziećmi między 1. a 3. rokiem życia. Dotychczas pozostawało ono raczej w sferze niezbyt realnych planów, ale być może pod wpływem wyborczych pojedynków wejdzie jednak do polskiego systemu prawnego.

Zdaniem dziennikarzy i ekspertów program “Babcia plus” ma teraz większe szanse na wprowadzenie ze względu na względu na przyjętą w ostatnim czasie “Strategię Demograficzną 2040”, którego celem jest “zbliżenie naszego kraju do poziomu dzietności, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń”. Aby tak się stało konieczne jest wdrożenie pewnych systemowych rozwiązań, dzięki którym w Polsce będzie się rodzić więcej dzieci. W dokumencie można przeczytać, że planowana jest m.in. rozbudowa form opieki nad dziećmi. Czy będą się na to składały również kolejne świadczenia? Zobaczymy zapewne już niebawem.

Sprawdź: Nowy bon turystyczny od czerwca 2023 będzie wynosił aż 1000 zł na dziecko?

Czytelnicy pytają o babcine – dodatek

Babcia plus od kiedy?

Nie ma pewności, że program w ogóle ostatecznie wejdzie w życie. Jeśli tak, to być może dopiero w kolejnej kadencji sejmu, po wyborach.

Babcia plus wniosek – gdzie?

Dopóki świadczenie nie zostanie oficjalnie wprowadzone, nie wiadomo, na jakiej zasadzie byłoby ono przyznawane, czyli gdzie trzeba by było złożyć wniosek i co do niego dołączyć.

Babcine dla kogo?

Na razie nie ma oficjalnego projektu w tej sprawie, ale mówi się, że na wsparcie mogliby liczyć seniorzy, którzy przejmują opiekę nad wnukami między 1. a 3. rokiem życia i są jednocześnie na emeryturze lub rencie.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo