Bobomigi, czyli język migowy dla niemowląt

Znane powiedzenie mówi, że przez pierwsze dwa lata życia dziecka rodzic nie może się doczekać aż zacznie mówić, a przez kolejnych szesnaście czeka, aż zamilknie. Prawda jest jednak taka, że czytelna komunikacja z dzieckiem znacznie ułatwia opiekę i wychowanie. Każda mama i tata marzą o usłyszeniu od dziecka pierwszych słów. Czy jednak aby porozmawiać z dzieckiem trzeba czekać, aż nauczy się ono wymawiać słowa? Poznaj bobomigi, czyli język migowy niemowląt!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Bobomigi to język znaków migowych dla niemowląt, oddających znaczenie najważniejszym słowom z życia małego dziecka.
  • Migania można uczyć już 6-miesięczne niemowlaki.
  • Zwykle pierwsze świadome użycie znaków pojawia się około 9 miesiąca życia dziecka.
  • Miganie wpływa bardzo korzystnie na rozwój intelektualny niemowlęcia, rozwija koordynację ruchową i zmniejsza poziom frustracji w komunikacji dziecka z rodzicem.

Język migowy dla niemowląt, czyli jak rozmawiać z dzieckiem zanim zacznie mówić

Niektóre dzieci zaczynają wymawiać pierwsze słowa w okolicach pierwszego roku życia. Z reguły są to “mama” i “daj”. Zanim one się pojawią dzieci potrafią zrobić “pa pa” i wskazywać przedmioty na polecenie rodzica. Większość dzieci zaczyna mówić około 18 miesiąca życia, a pierwsze dwuwyrazowe zdania układać w okolicach drugich urodzin. Często wcześniejszym próbom towarzyszy frustracja zarówno dziecka, jak i rodzica “ja nie wiem dlaczego on/ona płacze”, “nie wiem czego on/ona chce”. Można takich sytuacji uniknąć, wprowadzając w życie bobomigi, czyli język migowy dla niemowląt.

Bobomigi, czyli język niemowląt to system znaków pokazywanych rękoma, przypisanych konkretnym pojęciom oznaczającym zarówno potrzeby fizjologiczne jak “spać”, “jeść”, “mokra pieluszka”, “jestem zmęczony”, jak i rzeczy z otaczającego nas świata “pies”, “światło”, “spacer”, “zabawka” itp. Po angielsku ta metoda nazywa się Sign2Baby. Opracował ją Joseph Garcia, który zauważył, że niemowlęta i małe dzieci głuchych rodziców szybko przyswajają sobie znaki z języka migowego. W naszym kraju nad językiem migowym dla niemowląt pracowała Danuta Mikulska z Uniwersytetu Warszawskiego, która opracowała polskie znaki. Obecnie prowadzi zajęcia z bobomigania w klubie KOKO w Warszawie.

Zobacz także: Dlaczego niemowlę wkłada rączki do ust?

Bobomigi – jak nauczyć niemowlę migania?

Polecany wiek na początek migania niemowląt to skończone 6 miesięcy dziecka. Wtedy przeważnie w sposób naturalny zaczyna ono interesować się komunikacją ze światem, potrafi siedzieć z podparciem i ma w ten sposób wolne rączki. Nie znaczy to, że maluch natychmiast zacznie migać, gdy pokażemy mu pierwsze znaki, ale nauka każdego kolejnego będzie trwała krócej.

Podstawowa zasada to migać jak najwięcej przy dziecku i jednocześnie mówić, nadając znakowi określone znaczenie. Na początek wybieramy nie więcej niż trzy znaki, którymi dziecko szczególnie się interesuje. I tutaj uwaga: rodzice najczęściej chcieliby, żeby dziecko informowało ich o swoich potrzebach fizjologicznych jak “jeść” czy “spać”. Analiza naukowców, którzy badali język niemowląt wykazała, że dzieci średnio są tym zainteresowane, choć z czasem migają także o swoich potrzebach. Jednak warto zacząć naukę od czegoś na co dziecko żywo reaguje np. jeśli na spacerze ogląda się za każdym pieskiem, naucz go najpierw znaku “pies”. Dzieci z reguły wybierają do rozmowy z rodzicem właśnie opowiadanie o tym co widzą, co wywołuje u nich reakcję emocjonalną.

Bobomigi – znaki

Najlepiej poprzedzaj daną czynność określonym znakiem, codziennie wiele razy, systematycznie, używając przy tym słów ją oznaczających. Naucz znaków także innych domowników, aby konsekwentnie dziecko były nimi otoczone. Jeśli dziecko przyswoi znak i zacznie go używać, koniecznie je chwal za każdym razem. Może też być tak, że dziecko samo wymyśli jakiś znak! Możesz sama wymyślać znaki lub ściągnąć je z www.migowy.pl – znajdziesz tam zestaw podstawowych 49 znaków języka migowego dla niemowląt. Są one wzięte z Polskiego Języka Migowego. Na przykład możesz nauczyć dziecko znaku “spać”, gdy widzisz, że jest senne, układasz je do snu, jednocześnie przykładając złożone dłonie do policzka i mówisz “spać”. Powtórzenie tego znaku w odpowiedniej sytuacji bardzo wiele razy spowoduje, że któregoś dnia malec sam go pokaże. Miganie z niemowlakiem przysporzy ci wiele radości – warto poznać znaki migowe dla dzieci!

Zobacz także: Niespokojne niemowlę przy karmieniu butelką

Dlaczego warto migać z dzieckiem?

Jest wiele zalet takiego postępowania. Wymienimy kilka z nich:

  • Przede wszystkim rozwój intelektualny niemowlęcia.
  • Wykorzystywanie potencjału rozwojowego niemowlęcia, bowiem zanim zaczynamy mówić w danym języku, rozumiemy go, zanim niemowlę ma wystarczająco rozwinięty język, żeby mówić, ma sprawne rączki.
  • Rozwój koordynacji ruchowej, pamięci i wyobraźni.
  • Powoduje większy spokój psychiczny dziecka i rodzica poprzez zmniejszenie poziomu frustracji w komunikacji.
  • Rozwija silniejszą więź rodzica z dzieckiem.
  • Okazuje się też, że dzieci, które migały w niemowlęctwie łatwiej uczą się języka werbalnego oraz szybciej pisać i czytać. Wynika to z wczesnej, odpowiedniej stymulacji mózgu dziecka.

Zobacz także: Dlaczego niemowlę piszczy?

Jak długo będziesz czekać na pierwsze bobomigi w wykonaniu dziecka?

Przeważnie na pierwsze świadome użycie znaku poczekasz około jednego do dwóch miesięcy. Dzieci, którym pokazuje się znaki od 6 miesiąca życia, w wieku 9 miesięcy potrafią świadomie używać ich kilka. Zdecydowanie najwięcej znaków maluch przyswoi między 9 a 18 miesiącem życia. Wraz z pojawieniem się rozwoju języka werbalnego, język migowy zacznie stopniowo zanikać. Najważniejsze to mieć świadomość, że miganie niemowląt nie przeszkadza w rozwoju tradycyjnej mowy, a wręcz przyspiesza jej rozwój! Takie porozumiewanie się z bardzo małym dzieckiem daje ogrom satysfakcji, wzbudza podziw otoczenia i przede wszystkim ukazuje wszystkim, że niemowlęta są znacznie mądrzejsze niż nam się wydaje.

Zobacz także: Dlaczego niemowlę się ślini?

Rodzice pytają o bobomigi:

Co to są bobomigi?

Jest to system znaków wykonywanych rękoma, oznaczających określone potrzeby niemowlęcia i rzeczy z otaczającej go rzeczywistości, służący do komunikacji między rodzicem a małym dzieckiem.

Kiedy można zacząć uczyć dziecko bobmigów?

Najlepiej po skończeniu 6 miesiąca życia. Pierwsze świadome miganie zwykle pojawia się około 9 miesiąca życia malucha.

Gdzie znajdę znaki bobomigów?

Podstawowe 49 znaków znajdziesz na stronie www.migowy.pl. Jeśli mieszkasz w stolicy możesz też zapisać się na zajęcia z bobomigania do klubu KOKO.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo