Brak ocen z WF i plastyki to może być tylko początek szkolnej rewolucji. Są propozycje kolejnych zmian

O konieczności zmian w polskim systemie oświaty mówi się już od dawna. Zdaniem uczniów, nauczycieli i rodziców obowiązujące zasady i sposoby nauczania nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, a przy tym często zniechęcają młodzież do nauki. Nowe władze resortu edukacji zapowiadają, że wkrótce wiele się zmieni w szkołach. Czy jako pierwszy będzie brak ocen z WF i plastyki?

Brak ocen z WF i plastyki? Koniec z ocenianiem talentów

Od dawna wiadomo, że polski system edukacji nie nadąża za zmianami pokoleniowymi, a obowiązujący wciąż model, który można streścić w trzech słowach “zakuj, zdaj, zapomnij”, tylko zniechęca młodzież do rozwoju.

Jak zapowiada nowa minister edukacji Barbara Nowacka, polskie szkoły przejdą w najbliższym czasie sporo modyfikacji, które mają usprawnić proces uczenia i zachęcić dzieci do nauki. Zapowiedziano m.in. zredukowanie podstawy programowej, o co od dawna apelowali nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Obecnie materiału z niektórych przedmiotów jest tak wiele, że są problemy z jego realizacją. Ze wszystkimi tematami trzeba się spieszyć, a to nie sprzyja efektywnej nauce.

Pod lupę ministerstwa mają trafić także takie przedmioty jak WF, plastyka i muzyka. Wiceminister edukacji Izabela Ziętka na swoim profilu na Facebooku zapytała rodziców i uczniów, co chcieliby zmienić w polskim systemie edukacji. Najwięcej głosów wskazywało na konieczność likwidacji stawiania stopni z tych przedmiotów. Zdaniem komentujących indywidualne zdolności fizyczne czy talenty artystyczne nie powinny podlegać ocenie, ponieważ niszczy to cały zapał i pasję.

Wiceminister zapowiedziała, że weźmie pod uwagę postulowane zmiany i będzie chciała spotkać się zarówno z uczniami, jak i z organizacjami działającymi na rzecz reformy edukacji.

Zobacz: Skala ocen szkolnych w Polsce. Jakie stopnie może otrzymać uczeń? Co oznaczają oceny literowe?

Jakie jeszcze zmiany szykują się w szkole?

Jedną z najpoważniejszych zmian zapowiadanych przez nową minister edukacji jest ograniczenie godzin religii w szkołach. Od nowego roku szkolnego w szkołach ma być tylko jednak lekcja religii (zamiast dwóch), która obowiązkowo odbywać się ma na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Dodatkowo ocena z religii ma nie liczyć się do średniej ocen.

Sprawdź też:

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo