Symbolika kwiatów. Jakie znaczenie niosą nasze bukiety?

Kolorowe i przepiękne bukiety kwiatów kupujemy przede wszystkim po to, aby cieszyły oko. Niezależnie od tego, czy wybieramy je dla siebie, czy dajemy bliskim jako prezent, świeże kwiaty będą stanowiły doskonałą dekorację każdego wnętrza, a dodatkowo wypełnią całe pomieszczenie wspaniałym zapachem. Dziś kierujemy się w kwiaciarni głównie wrażeniami estetycznymi, ale warto pamiętać o tym, że kwiaty mają również swoje głębsze znaczenie, do którego niegdyś przywiązywano dużą wagę. Każdy bukiet może więc przekazywać pewną ukrytą wiadomość. Jaka jest symbolika kwiatów? Kwiaty goździki – co oznaczają?

Symbolika kwiatów. Co oznaczają kwiaty?

Kiedy kupujemy kwiaty na co dzień, nawet jeśli robimy to z myślą o prezencie dla kogoś bliskiego, zwykle bierzemy pod uwagę gust i poczucie estetyki – nasz lub osoby obdarowywanej. Rzadko zastanawiamy się nad tym, co dany bukiet może oznaczać i który kolor będzie odpowiedni do okazji. Okazuje się jednak, że nie tylko każdy gatunek niesie za sobą inną symbolikę, ale znaczenie mają także kolor i liczba kwiatów w bukiecie. W dawnych czasach funkcjonował nawet termin “mowa kwiatów” odnoszący się do specyficznego sposobu wyrażania swoich emocji, myśli i komunikowania się z drugim człowiekiem za pośrednictwem odpowiednio skomponowanych bukietów.

Współcześnie postrzeganie kwiatów jako narzędzia do “rozmowy” odeszło już właściwie całkowicie w zapomnienie. Podczas zakupu bukietów zależy nam przede wszystkim na tym, aby ładnie się prezentowały i pięknie pachniały. Nie ma w tym naturalnie nic złego – kwiaty mają poprawiać nam humor i wspaniałe wypełniać wnętrze. Pamiętajmy jednak, że w sytuacjach oficjalnych (np. w dyplomacji), symbolika kwiatów wciąż ma olbrzymie znaczenie. Co istotniejsze, nie wszystkie niosą za sobą pozytywne przesłanie. Trzeba więc zachować czujność, zwłaszcza gdy wręczamy komuś bukiet w sytuacji formalnej. W przeciwnym razie narażamy się na popełnienie gafy.

Jeden z najpiękniejszych gatunków – lilia – symbolizuje czystość, niewinność, dziewictwo, ale także doskonałość. Według niektórych źródeł astry z kolei oznaczają miłość i wdzięk, a zasadzenie ich przed wejście do domu ma ponoć zapewniać szczęście. Jeśli zaś chodzi. gerbery, dużo zależy od wybranego koloru – ogólnie są symbolem wiosny i piękna, ale wyrażają także szacunek do drugiej osoby. Konwalie najczęściej symbolizują szczęście, niewinność i skromność, ale według niektórych tradycji mogą odzwierciedlać także smutek i stratę. Natomiast piwonia uchodziła przez lata za królewski kwiat – oznacza bogactwo, radość i zdrowie – będą idealnym wyborem właściwie dla każdego.

Znaczenie kwiatów – kolory

Bogactwo symboliki niosą za sobą nie tylko konkretne gatunki, ale także – a może przede wszystkim – wybrane kolory. Jakie znaczenie kryje się za poszczególnymi barwami?

  • czerwony – symbol miłości, ale nie tylko tej namiętnej, ale także rodzinnej. Oznaczają, że obdarowana osoba jest nam naprawdę wyjątkowo bliska i dażymy ją szczególnym uczuciem.
  • różowy – symbol delikatności, elegancji, podziwu i wdzięku; mogą także służyć do wyrażania wdzięczności,
  • biały – wyraża niewinność, delikatność, ale także wierność i szacunek,
  • żółty – kolor bardzo niejednoznaczny w przypadku kwiatów, z jednej strony oznacza optymizm, szczęście, radość, uśmiech, sympatię, ale może być odbierany także jako wyraz zawiści, kłamstwa, zdrady.
  • fioletowy – za fioletem również kryją się sprzeczne znaczenia, może bowiem symbolizować bogactwo i elegancję, ale niekiedy bywa także wyrazem smutku i negatywnych uczuć.

Sprawdź: Ten przepis na obiad ze szparagami pokocha każdy. Genialne połączenie, które można jeść codziennie

Goździk – symbolika kwiatów. Co oznaczają goździki?

Goździki cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Mimo że do niedawna był to kwiat kojarzący się z tradycją PRL-u, to obecnie jest jednym z najczęściej wybieranych w kwiaciarni. Występuje w ogromnej liczbie różnych kolorów, a bukiety skomponowane na bazie tego kwiatu są naprawdę przepiękne. Jeśli zaś chodzi o znaczenie goździków, to mnóstwo zależy przede wszystkim od barwy. Według niektórych źródeł każdy goździk niezależnie od barwy jest wyrazem wyróżnienia i pokazuje, że obdarowana osoba jest dla nas w jakimś sensie wyjątkowa (niekoniecznie w znaczeniu romantycznym). Dlatego jest to kwiat właściwie uniwersalny, który świetnie sprawdzi się na co dzień, ale także w nieco bardziej oficjalnych sytuacjach. Sprawdźmy jednak, co symbolizują goździki w konkretnych kolorach.

Zobacz: Zapałka w toalecie – jeden prosty trik, który przyniesie zaskakujący rezultat!

Różowe goździki – znaczenie

Bukiet z goździków w kolorze różowym najlepiej podarować ukochanej osobie. To połączenie symbolizuje bowiem miłość, gorące uczucia, namiętność, ale także kobiecość. Co ciekawe, nie jest to jednak jedyne znane znaczenie – uznaje się także niekiedy, że taka barwa goździków wyraża wdzięczność i miłość, ale również matczyną.

Białe goździki – znaczenie

Symbolika goździka to podobnie jak w przypadku innych kwiatów o tej barwie – niewinność, czystość, wierność, ale także dobroć, powodzenie i przywiązanie.

Czerwony goździk – symbolika

Goździki w kolorze czerwonym wyrażają pasję, głęboką miłość, energię i siłę, ale mogą także symbolizować podziw. Co ważne, zgodnie z utartą u nas tradycją czerwony goździk może symbolizować po prostu wdzięczność i nasze serdeczne podziękowania. Bukiet z czerwonych goździków można więc podarować na rozmaite okazje.

Żółte goździki – znaczenie

Niektórzy uznają, że żółte kwiaty goździka są symbolem odrzucenia i mogą stać się komunikatem, który daje do zrozumienia, że nie jesteśmy nim zainteresowani.

Sprawdź: Ocet do prania – jak go użyć? Jakie ma działanie i jakie daje efekty?

Co oznacza tulipan?

Tulipany to zdecydowanie jedne z częściej wybieranych kwiatów do komponowania bukietów na różne okazje. I nie ma w tym nic dziwnego. Są to kwiaty, które kojarzą się z wiosną, pozytywną energią, radością. Ze względu na skojarzenie z tą porą roku funkcjonują także jako symbol nadziei, marzeń, budzącego się życia, nowych możliwości i bogactwa. Są to również kwiaty, które od zawsze wyrażają elegancję i wdzięk. Poszczególne znaczenie może się jednak nieco zmieniać w zależności od wybranej barwy.

Zobacz: Co możemy mrozić i kiedy? Tym systemem łatwo to zapamiętasz

Hiacynt – symbolika kwiatów

Hiacynt to roślina o bardzo zróżnicowanej symbolice. Bywał bowiem uznawany za wyraz szczerości, mądrości i dojrzałości życiowej, ale także smutku i straty (zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na kolor fioletowy). W starożytności miał jednak również przeciwne znaczenie – odnoszące się do miłości i szczęścia, np. w małżeństwie. Niektórzy zwracają szczególną uwagę na wybrane barwy. Żółty hiacynt może oznaczać zazdrość, a z kolei czerwony – pozytywną energię, pasję, aktywność i zabawę.

Pamiętajmy jednak, że znaczenie kwiatów odrywa tak naprawdę drugorzędną rolę, najlepiej potraktować je w kategoriach ciekawostki. Najważniejsze jest, aby dobierać kwiaty do gustu naszego i obdarowanej osoby. Bukiety mają przede wszystkim sprawiać radość i być miłym gestem, a ich symboliki wcale nie trzeba brać pod uwagę.

Sprawdź: Błyskawiczne ciasto z jabłkami lekkie jak chmurka. Sekret to jeden składnik

Rodzice pytają, jaka jest symbolika kwiatów

Co oznaczają różowe róże?

Elegancję, wdzięk, szlachetność, delikatność, a także wyraz podziwu czy zachwytu. Również oznaka rodzącej się miłości.

Bukiet goździków co oznacza?

Wyraża nasze uznanie i sympatię dla kogoś.

Co oznaczają różowe goździki?

M.in. miłość, gorące uczucia, namiętność, ale także kobiecość.

Co oznaczają czerwone goździki?

Symbolizują pasję, głęboką miłość, energię i siłę, ale także podziw i głębokie uznanie.

Kwiat anturium znaczenie?

Szczęście, dobrobyt, bogactwo.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo