Co się wkłada do koszyczka wielkanocnego? Tych pokarmów nie może zabraknąć. Każdy ma swoją symbolikę

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone z wielkim szacunkiem i radością w Polsce i na całym świecie na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego. Z uroczystościami wiąże się wiele charakterystycznych tradycji, symboli i zwyczajów, bez których trudno wyobrazić sobie świętowanie. Jednym z najważniejszych elementów jest święconka, czyli koszyczek pełen pyszności, poświęcony w trakcie nabożeństwa w Wielką Sobotę. Każdy z pokarmów niesie nieco inną symbolikę. Co się wkłada do koszyczka wielkanocnego i dlaczego?

Co się wkłada do koszyczka wielkanocnego?

Święcenie koszyczków w Wielką sobotę to jeden z najważniejszych elementów polskiej tradycji wielkanocnej. Do środka wkładamy te pokarmy, które następnego dnia będziemy spożywać podczas uroczystego śniadania. Nie są to jednak przypadkowe produkty czy po prostu nasze ulubione jedzenie. W koszyczku muszą się znaleźć pewne podstawowe pokarmy, które symbolizują różne tradycje czy wartości związane z Wielkanocą.

Co konkretnie powinno się znaleźć w koszyczku? Koszyczek wielkanocny – lista

  • jajka,
  • baranek (upieczony z ciasta, wykonany z lukru lub z masła),
  • chleb,
  • sól,
  • chrzan,
  • babka wielkanocna,
  • wędlina.

Tradycyjnie dekoruje się koszyczek baziami lub bukszpanem. Te pierwsze uważane są za symbol odradzającego się życia, a z kolei bukszpan ma oznaczać nieprzemijalność i nieśmiertelność ze względu na to, że przez cały rok pozostaje piękny i zielony.

Zobacz: 12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?

Symbolika pokarmów ze święconki

Każdy z produktów, które powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, symbolizują co innego. Wszystkie jednak niosą pewne spójne przesłanie, ściśle związane ze znaczeniem i celebracją Świąt Wielkanocnych. Co symbolizują poszczególne pokarmy ze święconki?

  1. Jajka – symbol nadejścia nowego początku, odrodzenia się życia na wiosnę, bywa również uznawany za triumf życia nad śmiercią.
  2. Chleb – według tradycji wielkanocnej symbol Ciała Chrystusa. Jest to również podstawowy pokarm, niezbędny do życia, dlatego bywa też znakiem dostatku i obfitości – umieszczenie go w koszyczku ma gwarantować pomyślność na cały rok.
  3. Baranek – symbol Zmartwychwstania Chrystusa (Chrystus jest przecież określany mianem Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata), jest to także symbol niewinności oraz zwycięstwa życia nad śmiercią.
  4. Chrzan – ze względu na charakterystyczną gorycz uznawany za symbol męki Pańskiej, ale także za znak zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią. Może być także symbolem siły fizycznej i witalności.
  5. Sól – charakterystyczny minerał, który symbolizuje oczyszczenie i niezwykłą moc duchową. Sól jest niezbędna do życia – chroni pokarmy przed zepsuciem, a symbolicznie chroni domowników przed grzechem czy utratą wiary. Według wierzeń przodków poświęcona sól potrafiła także chronić przed złymi duchami oraz chorobami.
  6. Wędlina/kiełbasa – symbol płodności, dostatku i zasobności gospodarzy; umieszczenie jej w koszyczku ma przynieść rodzinie dobrobyt i bogactwo.
  7. Ciasto/babka wielkanocna – symbolizuje zaradność gospodyni, jej zdolności, ale także ma zapewniać dostatek na cały rok dla rodziny.

Co ciekawe, często wkładany do koszyczka zajączek wielkanocny nie ma nic wspólnego z tradycją chrześcijańską. Wywodzi się raczej z kultury pogańskiej i miał niegdyś symbolizować wiosenną witalność i budzenie się natury do życia. Być może dlatego z czasem stał się również symbolem charakterystycznym dla Wielkanocy.

Czytelnicy pytają, co włożyć do koszyczka wielkanocnego

Koszyczek wielkanocny co włożyć?

Siedem podstawowych produktów: chleb, baranka, jajka, chrzan, sól, wędlinę, ciasto/babkę.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo