Co zrobić, żeby mak nie oddzielał się od ciasta? Trzeba dopilnować jednej kwestii

Wiele osób, podczas przygotowywania bożonarodzeniowych wypieków, zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby mak nie oddzielał się od ciasta? Zrobienie odpowiedniego makowca bywa trudne. Często masa makowa okazuje się zbyt rzadka lub zbyt łatwo oddziela się od grubego ciasta drożdżowego. Z tego względu przed przystąpieniem do przygotowywania i pieczenia ciasta warto dowiedzieć się, co zrobić, żeby mak nie odchodził od ciasta. Dlaczego makowiec odstaje?

Co zrobić, żeby mak nie oddzielał się od ciasta?

Niekiedy mak oddziela się od ciasta, tworząc w ten sposób nieestetyczne wolne przestrzenie między ciastem drożdżowym i masą makową. Jeśli chcemy sprawić, aby masa makowa nie odchodziła od ciasta, musimy zadbać o to już na etapie przygotowywania masy makowej, ciasta drożdżowego, a później także przygotowywania strucli. Dziury pojawiają się podczas pieczenia ciasta, kiedy to oddziałuje na nie wysoka temperatura.

Aby w makowcu nie pojawiła się dziura pomiędzy ciastem i masą makową, należy pamiętać o bardzo ciasnym zawinięciu rolady. Dobrą praktyką okazuje się nakłucie surowego makowca w różnych miejscach na całej jego powierzchni. Dzięki temu gorące powietrze nie rozsadzi ciasta drożdżowego, a co za tym idzie – masa makowa nie oddzieli się od ciasta.

Kolejnym sposobem na to, żeby makowiec nie odstawał, jest zawinięcie ciasta w pergamin na czas pieczenia, dzięki czemu ciasto drożdżowe nie wyrośnie zbyt wysoko. To uniemożliwi oddzielanie się ciasta od masy makowej.

Należy pamiętać również o tym, aby masa makowa nie była sucha. Jej niewłaściwa konsystencja może sprzyjać oddzielaniu się od siebie warstw ciasta. Najlepszym dodatkiem do masy makowej, który pomoże w zapobieganiu oddzielaniu się jej od ciasta, jest piana z białek jajek.

Zobacz też: Pieczenie ciasta z termoobiegiem – Jak piec ciasto w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem?

Problemy z ciastem. Co zrobić, gdy masa makowa jest za rzadka?

Jeśli po zrobieniu masy makowej widzimy, że jest ona za rzadka, można to jeszcze naprawić. Za rzadki mak do makowca wiąże się ze zbyt dużą ilością płynu dodaną do masy makowej. Z tego względu do zrobienia smacznego makowca często nie poleca się kupnej masy makowej, ponieważ ma ona w swoim składzie dużą ilość wody – lepiej zdecydować się na samodzielne przygotowanie masy. W przypadku, gdy użyjemy do jej przygotowania zbyt dużych ilości płynu, można zdecydować się na dodanie do masy niewielkiej ilości kaszki manny lub nawet bułki tartej. Tego typu dodatki nie zmienią smaku masy makowej, ale sprawią, że stanie się ona zdecydowanie bardziej zbita. Ułatwi to przygotowywanie ciasta również na dalszym etapie, a także sprawi, że mak będzie mniej oddzielał się od ciasta. Należy pamiętać jednak, aby nie przesadzić z ilością kaszki lub bułki tartej stosowanej w celu zagęszczenia masy – chociaż niewielka ilość takich produktów nie wpłynie znacząco na smak, to zbyt duża ilość może zepsuć konsystencję masy makowej w przeciwną stronę.

Sprawdź: Czy ciasto drożdżowe można mrozić?

Co zrobić, żeby strucla makowa nie pękła?

Poza tworzeniem się nieestetycznie wyglądających przestrzeni w strucli makowej problemem bywa również to, że ciasto pęka. Pęknięcia zdarzają się nawet na całej długości strucli, co wpływa na jej walory estetyczne – w takim stanie wypiek nie nadaje się do podawania gościom. Z tego względu warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją i zawinąć struclę makową w pergamin lub papier do pieczenia. To rozwiązanie działa podobnie jak w przypadku przeciwdziałania oddzielania się od siebie masy makowej i ciasta drożdżowego – nie pozwala ciastu zbyt mocno wyrosnąć. Podobnie jak w poprzednim przypadku, również na pękanie strucli pomaga nakłuwanie jej za pomocą wykałaczki przed upieczeniem.

Sprawdź: Pół kilo mąki – ile to szklanek? Niezawodny przelicznik kuchenny

Jak znaleźć idealny przepis na ciasto z makiem i czym posmarować makowiec przed pieczeniem?

Makowiec to ciasto na specjalne okazje, dlatego warto dowiedzieć się, jak zrobić je w idealny sposób. Warto pamiętać, że tradycyjny makowiec to proste ciasto przekładane masą składającą się ze zmielonego maku z cukrem i bakaliami. Chociaż makowiec może występować też w innych formach, na przykład na cieście półkruchym, w Polsce najpopularniejsza jest wersja tego ciasta przygotowana na cieście drożdżowym. Przygotowuje się ją w formie strucli, nazywanej też zawijańcem. To właśnie z tego względu niekiedy pojawiają się problemy z przyrządzeniem idealnego makowca – połączenie masy makowej i treściwego ciasta drożdżowego niekiedy może sprawiać problemy nawet bardzo doświadczonym cukiernikom.

Najlepsze przepisy na ciasto z makiem są zgodne z tradycyjnymi sposobami. Z tego względu warto zrezygnować z wymyślnych dodatków, ale skupić się na odpowiednim przygotowaniu masy makowej i zawinięcia jej w ciasto. Należy pamiętać również o tym, aby dokładnie i powoli łączyć ze sobą wszystkie składniki, np. starannie utrzeć masło. Masę warto przemielić trzy razy, co sprawi, że będzie mieć doskonałą konsystencję. Po zawinięciu strucli warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu jej do pieczenia. Po wyłożeniu ciasta do foremek należy posmarować je białkiem. Dzięki temu będzie prezentować się doskonale – białko pomaga w utrzymanie strucli w nadanej jej formie.

Zobacz też: Olej zamiast masła do ciasta – Co jeszcze można dać zamiast masła lub margaryny do ciasta?

Podsumowanie tematu: co zrobić, żeby mak nie oddzielał się od ciasta?

Idealny makowiec to obowiązkowy punkt na wigilijnym stole, a także przy innych specjalnych okazjach w roku. Aby zrobić idealny makowiec, należy pamiętać o przygotowaniu gęstej i słodkiej masy makowej oraz ciasta drożdżowego. Aby mak nie oddzielał się od ciasta, warto zawinąć je w pergamin lub nakłuć na całej długości przed upieczeniem. Dzięki temu ciasto będzie nie tylko bardzo smaczne, ale również estetyczne. Teraz już wiadomo co zrobić, żeby mak nie oddzielał się od ciasta.

Sprawdź: Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną w cieście? Podpowiadamy, co można dodać zamiast mąki ziemniaczanej do ciasta

Rodzice pytają, co zrobić żeby makowiec nie odstawał:

Jak zrobić makowiec żeby nie odchodziła skórka?

Aby od makowca nie odchodziła skórka, należy przed pieczeniem posmarować ciasto grubą warstwą białka jaja. Warto też zawinąć je w papier do pieczenia lub pergamin albo nakłuć przed upieczeniem.

Dlaczego mak odchodzi od ciasta?

Mak może odchodzić od ciasta z kilku powodów. Ciasto może rosnąć zbyt szybko lub gorąca temperatura może je rozpychać. Przyczyn można szukać również w zbyt suchej masie makowej.

Dlaczego odchodzi skórka od makowca?

Najczęściej przyczyną tego, że skórka odchodzi od makowca jest pieczenie w wysokiej temperaturze – gorące powietrze nie może znaleźć ujścia i gromadzi się pod skórką ciasta, co sprawia, że warstwy ciasta drożdżowego i maku są rozpychane.

Jak przechowywać struclę makową?

Ze względu na obecność jajek (dodawanych do masy makowej), struclę makową powinno przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu. Można przechowywać ją przez kilka dni, około 4.

Co zrobić żeby masa makowa była wilgotna?

Jeśli chcemy, żeby masa makowa była bardziej wilgotna, warto dodać do niej miodu zamiast cukru. Jeśli wyjdzie zbyt sucha, można spróbować dolać niewielką ilość mleka lub odrobinę śmietany.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo