Co zabrać na pierwszą podróż z niemowlakiem?

Podróżowanie z niemowlakiem może wydawać się nie lada wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniej organizacji wyjazdu stanie się przyjemną, rodzinną przygodą. W pakowaniu torby należy tylko uwzględnić dodatkowe przybory higieniczne dla malucha oraz kilka innych jego osobistych akcesoriów.

Wyprawka na podróż

Bez względu na cel oraz czas trwania podróży młodzi rodzice muszą pamiętać o spakowaniu najważniejszych akcesoriów i gadżetów dla malucha, które nie tylko uprzyjemnią mu pobyt w samochodzie, samolocie czy podczas pieszej wędrówki, ale także sprawią, że wyjazd będzie bezpieczny i komfortowy. W bagażu nie może zabraknąć przede wszystkim artykułów higieniczno-pielęgnacyjnych pierwszej potrzeby, jak pieluchy, chusteczki higieniczne i nawilżane oraz emolienty do ciała. Ważne są też woreczki na odpady zawierające ekskrementy, szczoteczka do dziąseł i zębów oraz gryzaki i inne uspokajacze do żucia, zapakowane w ochronne pojemniki na smoczek. Warto też pamiętać o profilaktyce przeciwsłonecznej i przeciwwiatrowej bez względu na porę roku. W tym celu przydadzą się krem z filtrem oraz nakrycie głowy, np. czapka, chustka lub kapelusz.

W torbie nie może zabraknąć również podręcznej apteczki. Przede wszystkim dobrze mieć lek przeciwgorączkowy, elektrolity na wypadek biegunki, aspirator i coś na katar, np. udrażniającą zapchany nos maść koperkową. Potrzebne mogą się okazać plastry, termometr i woda fizjologiczna oraz książeczka zdrowia, paszport lub dowód osobisty i kontakt do lekarza rodzinnego.

Rodzice powinni pomyśleć ponadto o zaspokojeniu apetytu malucha, dlatego niezbędne w podróży, zwłaszcza dalekiej, będą ulubione przekąski i mleko, ale też śliniak, kubek, butelka, łyżeczka czy miseczka. Poza ogarnięciem niezbędnych akcesoriów do walizki należy również spakować odzież i buty odpowiednio dopasowane do celu podróży i pogody, najlepiej po kilka kompletów na każdą okazję.

Duże gabaryty i atrakcje w trasie

Szykując się do wyjazdu, warto wziąć pod uwagę zabranie ze sobą wózka. Mimo że gondola zwykle zajmuje dużo miejsca w bagażniku, a w samolocie musi zostać załadowana pod pokładem, jest ona niezbędna, jeśli planuje się dłuższe spacery po dotarciu na miejsce.

Alternatywą dla gondoli może być fotelik samochodowy. Jego kompaktowa forma zabiera mniej przestrzeni, a do tego wózek po złożeniu jest bardziej zwrotny i lżejszy. To jednak rozwiązanie dla tzw. modeli 3 w 1 lub 2 w 1, zawierających zestaw najważniejszych nosideł, do których stworzona została uniwersalna rama. Rodzice nieposiadający takiego sprzętu mogą w podróż zabrać chustę lub szelki do noszenia dziecka w zależności od preferencji. Warto pamiętać też o kocyku. Bezcenne są również przytulanki, chociaż najlepiej wziąć ze sobą tylko jedną lub dwie ulubione. Dobrze mieć pod ręką zabawki, ale niezajmujące dużo miejsca, np. książeczkę czy kostkę sensoryczną. Jeśli rodzina szykuje się do plażowania, poza kremem ochronnym przydadzą się parasol, namiot lub parawan do osłony przed słońcem i wiatrem. Nie obędzie się także bez wiaderka, łopatki i foremek, choć wiele akcesoriów dodatkowych tego typu można nabyć w lokalnych sklepikach nadmorskich.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo