Opuchnięte nogi po porodzie – jak sobie z nimi radzić?

Opuchnięte nogi po porodzie to problem, z którym zmaga się znaczna większość kobiet. Wynika on z faktu zatrzymywania się wody w organizmie. Istnieje wiele metod na radzenie sobie z tą przypadłością, zarówno domowych, jak i wymagających interwencji lekarza czy farmaceuty. Które z nich są najskuteczniejsze? Kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty?

Obrzęki nóg po porodzie – dlaczego powstają?

W trakcie trwania ciąży w ciele kobiety dochodzi do szeregu procesów mających znaczący wpływ na pełnione przez jej organizm funkcje. Poza tymi widocznymi, jak powiększenie się piersi i brzucha, zachodzą także różnego rodzaju zmiany hormonalne. Macica zwiększa swoją objętość, w organizmie krąży o blisko 2 litry więcej krwi, zwiększa się także poziom estrogenu, co wpływa na zmniejszenie elastyczności żył. W efekcie zwalnia krążenie, przez co układ krwionośny nie jest w stanie odprowadzać nadmiaru wody z komórek. Powrót do prawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu trwa na tyle długo, że spuchnięte nogi po porodzie zostają z kobietą nawet po połogu. Innym powodem zatrzymania wody w organizmie po porodzie może być podana w trakcie jego trwania kroplówka wzmacniająca z dużą zawartością oksytocyny wspomagającej poród, lecz przyczyniającą się do utrudnionej utraty wody z organizmu. Oksytocyna podawana jest zarówno przy naturalnej metodzie, jak i cesarce, dlatego może występować również puchnięcie nóg po cesarskim cięciu. Najczęściej woda po porodzie zatrzymuje się w okolicy kostek, stóp, dłoni, twarzy lub brzucha. 

Zobacz też: Ból nóg w nocy lub w spoczynku [przyczyny]

Opuchlizna nóg po porodzie – co robić?

Opuchnięcie nóg po porodzie powinno zniknąć samoistnie w przeciągu kilku dni. Organizm, gdy przyzwyczai się do nowego stanu i opanuje ilość wytwarzanych hormonów, powinien ustabilizować procesy związane z wydalaniem wody. Osiągnięcie tego etapu można przyspieszyć, stosując się do kilku prostych rad. By opuchnięte stopy po porodzie przestały dokuczać, pomocne może okazać się: 

  • Utrzymywanie prawidłowej diety – w tym celu należy ograniczyć ilość przyswajanej do organizmu soli, która znana jest z właściwości zatrzymujących wodę, a także zrezygnować z dań z wysoką zawartością w tłuszczy i cukrów. Zamiast tego młodym mamom zaleca się spożywanie dużych ilości produktów bogatych w potas, takich jak ziemniaki, banany, kaszę, pomidory, pietruszkę czy szpinak. 
  • Prawidłowe nawodnienie organizmu – nadmiar wody spowodowany jest jej niewystarczającą ilością dostarczaną do komórek ciała. Po porodzie należy zatem pić dużo wody oraz herbat ziołowych.
  • Masaż – poprawia krążenie i zapewnia ulgę w bólu. By zapewnić poprawny obieg krwi w organizmie, ważne jest, aby masaż wykonywać w kierunku od dołu do góry.

Zobacz również: Ból nóg u dzieci: czym może być spowodowany i jak sobie z nim radzić?

Opuchnięte kostki po porodzie

Na ten problem pomóc może aktywność fizyczna – kilka skłonów czy przysiadów lub spacer to świetne rozwiązanie na opuchnięte po porodzie kostki. Jak wiadomo, ruch jest konieczny do zachowania zdrowia, w tym przypadku jest jednak szczególnie wskazany. Ważne jest także, by po ciąży unikać butów na wysokim obcasie i pozwalać nogom odpoczywać. Korzystnie na ich stan wpłynie trzymanie ich uniesionych do góry przez około 30 minut dziennie czy też stosowanie zimnych okładów, które pomogą uśmierzyć ból. 

Zobacz też: Poduszka ciążowa – zalety, rodzaje i zastosowanie poduszek dla ciężarnych

Opuchnięte nogi po porodzie

Czas, w którym opuchlizna nóg po porodzie powinna zniknąć, to w przybliżeniu 7 dni. Jeśli po tym okresie nie maleje lub się powiększa, rozważyć trzeba wizytę u lekarza. Zbyt długie przechowywanie dużych ilości wody w organizmie jest sporym zagrożeniem dla zdrowia i życia, może wpływać negatywnie na organy wewnętrzne i układ krwionośny. Przyczyną długo utrzymującego się obrzęku nóg mogą być powstałe stany zapalne wątroby lub nerek oraz choroby, takie jak zakrzepica po porodzie czy stan przedrzucawkowy. Często występują one w parze z innymi objawami, takimi jak:

Zobacz też: Rozwój dziecka tydzień po tygodniu [pierwsze trzy miesiące]

Opuchnięte stopy po porodzie – kiedy zasięgnąć porady lekarza?

Jeśli opuchlizna, mimo stosowania się do zasad wymienionych wyżej, nie ustępuje, a dodatkowo występują inne objawy, niezbędna będzie wizyta u specjalisty w celu wykonania dodatkowych badań. Opuchnięte nogi po porodzie utrzymujące się przez długi czas mogą świadczyć o poważnych chorobach, dlatego nie powinno się lekceważyć tego objawu.

Sprawdź: Waga w ciąży: Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? [TABELA]

Rodzice pytają o opuchnięte nogi po porodzie

Jak pozbyć się wody z organizmu po porodzie?

By pozbyć się nadmiaru wody zalegającego w organizmie kobiety po ciąży, niezbędna jest prawidłowa dieta pozbawiona soli, tłuszczu i cukrów, za to bogata w potas. Niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, a także umiarkowana aktywność fizyczna.

Co na obrzęki nóg po porodzie?

Na opuchnięte nogi po porodzie świetnie sprawdzają się masaże wspomagające krążenie krwi w kończynach, jednak ważne jest, aby przeprowadzać je od dołu do góry. Pomocne będzie także trzymanie nóg w górze przez 30 minut, podczas oglądania telewizji, czytania książki czy odpoczynku. W zniwelowaniu bólu pomogą także zimne okłady lub moczenie stóp w wodzie z olejkami. 

Kiedy znika opuchlizna po porodzie?

Opuchlizna powinna zniknąć około 7 dni po porodzie. Jeśli utrzymuje się znacznie dłużej i nie pomagają domowe sposoby, konieczna może być wizyta u lekarza. Pozwoli ona wykluczyć poważne choroby, takie jak zakrzepica czy niewydolność nerek i dokładnie zbadać przyczynę problemu.

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo