Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już od stycznia! Jak złożyć wniosek o “dodatkowe 500 plus”?

Od 1 stycznia 2022 roku portfele części rodziców zasilą środki z nowego rządowego programu. Nowe świadczenie, zwane potocznie “dodatkowe 500 plus”, będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Łącznie będzie można otrzymać nawet 12 tysięcy złotych. Jakie są warunki otrzymania dodatku? Kto może się o niego ubiegać? Sprawdź, jak złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od 1 stycznia 2022 zacznie obowiązywać nowy program rządowy o nazwie "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy", w ramach którego część rodziców będzie mogło uzyskać nawet 12 tysięcy złotych na dziecko.
  • Świadczenie będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.
  • Wypłaty będą mogły się odbywać w dwóch wariantach: 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Wybór opcji należy do rodziców.
  • Wnioski o przyznanie nowego świadczenia będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od 1 stycznia 2022

Polski Ład, ogłoszony przez rząd w połowie roku, wchodzi w życie wraz z 1 stycznia 2022. Przyniesie on sporo nowych rozwiązań i zmian w finansach polskich rodzin. Przede wszystkim wzrośnie kwota wolna od podatku, co oznacza, że w portfelach niektórych osób zostanie więcej pieniędzy z wypłaty. Wprowadzone zostanie również nowe świadczenie opiekuńcze dla rodzin, które nazwane zostało Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Jak wynika z zapowiedzi rządzących, głównym celem programu jest walka z kryzysem demograficznym. Dodatkowe wsparcie finansowe ma pomóc młodym ludziom w podjęciu decyzji o posiadaniu dzieci, nie wszyscy rodzice jednak będą mogli na nie liczyć. Środki będą bowiem przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Pieniądze mają wspomagać rodziców w opiece nad pociechami w okresie pomiędzy zakończeniem urlopu macierzyńskiego a pójściem do przedszkola i zgodnie z założeniami mają służyć opłaceniu żłobków lub pensji opiekunów dziennych.

To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę.gov.pl

Łącznie przez dwa lata rodzice mogą otrzymać maksymalnie 12 tysięcy złotych na dziecko, ale konkretna forma wypłat będzie zależeć od ich decyzji. Pieniądze mogą trafiać na konto w kwocie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Przyznanie świadczenia nie będzie uzależnione od wysokości dochodów rodziny.

Zobacz: Kolejna zmiana w podatkach! Ulga na dziecko 2022 nie dla wszystkich. Kto straci zwrot podatku na dziecko?

Jak złożyć wniosek o nowe świadczenie?

Realizacją programu, czyli rozpatrywaniem dokumentów i wypłatą środków, będzie się zajmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby otrzymać świadczenie, będzie trzeba złożyć wniosek. Jak informuje oficjalna strona rządowa programu, będzie można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną.

Wniosek o pieniądze w ramach RKO złożymy za pośrednictwem:

  • Portal Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowość elektroniczna

Od kiedy będzie można się ubiegać o nowe świadczenie? W myśl przepisów ustawy przyjmowanie wniosków rozpocznie się pierwszego dnia miesiąca na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia, a zakończy ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Przykład: jeśli dziecko urodziło się 12 sierpnia 2021, to rodzice mogą składać wniosek od 1 maja 2022 do 30 września 2022.

Warto wspomnieć, że o wypłatę środków będą mogli się ubiegać również rodzice dzieci, które ukończyły 12. miesiąc życia przed wejściem w życie ustawy.

Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwać także rodzicom na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r. czyli przed dniem wejścia w życie ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, w wysokości 500 zł za każdy miesiąc proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko kończy 36. miesiąc życia.gov.pl

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general