Mrożenie wiśni – Czy można mrozić wiśnie z pestkami?

Zamrażanie pożywienia to dobry sposób konserwacji, ale czy można mrozić wiśnie z pestkami? To pytanie, które niejednokrotnie przechodzi przez głowy ludzi, którzy zamierzają zamrozić owoce z rodziny pestkowców i są na nie dwie odpowiedzi. Zamrażanie wiśni to proces powszechny szczególnie na zimę, ponieważ świeże owoce wiśni pospolitej są ciężko dostępne w okresie jesiennym oraz zimowym.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wiśnie można zamrozić bez pestek, jak i z pestkami.
  • Mrożone wiśnie idealnie nadają się do wykonania wszelakich przetworów.
  • Mrożone wiśnie z pestkami są bardziej soczyste niż drylowane.

Mrożenie wiśni

Mrożone wiśnie są powszechne w każdym domu, ale czy wiśnie można mrozić z pestkami? Mrożone owoce pozwalają wzbogacić nasze posiłki. Nadają się one do ciast, wypieków, a także do robienia kompotów. Mrożone wiśnie idealnie nadają się na zimę, którą mamy bardzo mały dostęp do świeżych owoców. Jedzenie wiśni pospolitej niesie ze sobą wymierne korzyści. Zawierają one pokaźną ilość przeciwutleniaczy, które odpowiadają neutralizację wolnych rodników, a także są bogatym źródłem mikroelementów takich jak np.: potas lub błonnik. Czy zamrażanie wiśni niesie za sobą jakieś konsekwencje? Czy mrożone wiśnie są pozbawione mikroelementów? Odpowiedź brzmi NIE.

Zobacz także: Mrożenie szpinaku – Jak mrozić szpinak?

Czy można mrozić wiśnie z pestkami?

Wiśnie to owoc, który jest popularny w Polsce szczególnie latem, ale to nie oznacza, że nie możemy zjeść ich również zimą. Oczywiście możemy kupić je mrożone, ale również można samemu je zamrozić. W sklepach królują wiśnie drylowane mrożone. Dlaczego mrożone wiśnie z pestkami są taką rzadkością w sklepach? Czy można zamrozić wiśnie z pestkami na własną rękę? Nie do końca wiadomo, dlaczego producenci mrożonek tak bardzo wystrzegają się mrożonych owoców z pestkami. Owoce posiadające pestki można oczywiście zamrozić i nie stanie z nimi nic złego; wartości odżywcze, witaminy i mikroelementy zostaną zachowane. Drylowane wiśnie pozbawione są części soku, z pestkami nie. Jednak takie owoce nadają się do kompotu, ciast i innych przetworów więc trzeba będzie je i tak pozbawić pestek.

Zobacz także: Mrożenie pieczarek – czy można mrozić pieczarki?

Jak mrozić wiśnie?

Owoce wiśni, które będą przeznaczone do mrożenia, powinny być dojrzałe i bez skazy. Oczywiście należy je umyć i pozbawić szypułki, a także wydrylować (o ile zdecydujemy się na mrożenie wiśni bez pestek). Do drylowania owoców może okazać się przydatna wykałaczka, o ile nie posiadamy specjalnej drylownicy do wiśni. Gdy usuniemy pestki, należy odsączyć z nadmiaru soku. Wiśnie z pestkami mogą okazać się szkodliwe jedynie w kompotach, ponieważ z pestek po czasie zaczyna wydzielać kwas pruski.

Po wstępnym przygotowaniu owoców układamy wiśnie na tackę i wykonujemy wstępne mrożenie. Wiśnie mrozimy pierwszy raz przez minimum 12 godzin, po czym przekładamy je do specjalnego pojemnika do mrożenia. Przy wstępnym mrożeniu owoce nie mogą się dotykać.

Pojemnik do mrożenia owoców musi być szczelny, aby wiśnie nie traciły aromatu i nie przeszły obcym zapachem. Idealnie nadawać się będą do tego woreczki strunowe do mrożenia pokarmu. Mogą one być używane wielokrotnie. Po lekturze powyższego artykułu odpowiedź na pytanie: „Czy można mrozić wiśnie z pestkami” jest bardzo prosta.

Zobacz także: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Rodzice pytają o mrożenie wiśni:

Mrożenie z pestkami czy bez?

Mrozić wiśnie można zarówno z pestkami, jak i bez. Jednak prędzej czy później będzie trzeba usunąć pestki w celu przygotowania owoców do wytworzenia z nich różnych przetworów.

Czy można mrozić czereśnie z pestkami?

Czereśnie oczywiście można mrozić z pestkami. Nie tracą one soku przy drylowaniu, przez co są bardziej soczyste niż drylowane wiśnie mrożone.

Jak mrozić wiśnie drylowane?

Proces mrożenia wiśni drylowanych jest bardzo prosty. Wystarczy owoce odpowiednio przygotować i zamrozić je dwukrotnie. Pierw mrozić przez 12 godzin, a później włożyć je do pojemnika odpowiedniego do mrożenia żywności.

Jak przygotować wiśnie mrożone do ciasta?

Zamrożone owoce nie trzeba rozmrażać przed użyciem ich do upieczenia ciasta. Po wpływem temperatury pieczenia rozmrożą się one same w piekarniku.

Co zrobić z mrożonych wiśni?

Mrożone wiśnie idealnie nadadzą się do wykonania przetworów. Z mrożonych wiśni można wykonać kompot, konfitury, dżemy, nalewki, a nawet użyć ich jako dodatek do ciasta.

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne

Czy można zamrozić pączki?

Wiele osób zastanawia się czy można zamrozić pączki? To przysmak, który dość często pojawia się na naszych stołach – zwłaszcza w Tłusty Czwartek, gdy chwalimy się nawet między sobą ile...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Porady Kulinarne

Gorzki bigos – Jak uratować?

Gorzki bigos jest rozczarowaniem, ale nie tragedią. Bigos to jedno z najpopularniejszych dań, które króluje na naszych stołach. Pojawia się w domach przynajmniej raz w roku, a my czekamy na...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Przepisy Kulinarne

Faworki: co zamiast śmietany?

Faworki to tradycyjne polskie ciastka, które najczęściej podaje się z okazji tłustego czwartku, karnawału lub w czasie tzw. ostatków. Inna ich nazwa to chrusty. Są wyjątkowo chrupkie, delikatne, słodkie i...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Cl na ml – 1 cl ile to ml?

Czasami zdarza się, że musimy przeliczyć objętość danego płynu na jednostkę, którą używamy rzadko lub z którą mamy do czynienia pierwszy raz w życiu. Wówczas wydaje się nam, że stajemy...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Zdrowie dziecka, Przepisy Kulinarne

Dieta przy biegunce u dzieci

Biegunka może się pojawić u dziecka z rozmaitych przyczyn. Mogą to być zatrucia pokarmowe, przejedzenie, choroby jelit czy infekcje. Zazwyczaj rozwolnienie nie wymaga specjalistycznego leczenia i samo mija. Rodzic może jednak pomóc...

Czytaj dalej →
Badania

Badanie GBS w ciąży

Badanie GBS to jedno z obowiązkowych badań, którym powinna się poddać ciężarna kobieta. Jest ono robione w kierunku wykrycia bakterii paciorkowca grupy B. Jej obecność w drogach rodnych kobiety podczas porodu...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia noworodka to niezwykły okres zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Maluszek przyzwyczaja się do życia poza brzuchem mamy i stale uczy się nowych umiejętności. Musisz uzbroić...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general