Mrożenie wiśni – Czy można mrozić wiśnie z pestkami?

Zamrażanie pożywienia to dobry sposób konserwacji, ale czy można mrozić wiśnie z pestkami? To pytanie, które niejednokrotnie przechodzi przez głowy ludzi, którzy zamierzają zamrozić owoce z rodziny pestkowców i są na nie dwie odpowiedzi. Zamrażanie wiśni to proces powszechny szczególnie na zimę, ponieważ świeże owoce wiśni pospolitej są ciężko dostępne w okresie jesiennym oraz zimowym.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wiśnie można zamrozić bez pestek, jak i z pestkami.
  • Mrożone wiśnie idealnie nadają się do wykonania wszelakich przetworów.
  • Mrożone wiśnie z pestkami są bardziej soczyste niż drylowane.

Mrożenie wiśni

Mrożone wiśnie są powszechne w każdym domu, ale czy wiśnie można mrozić z pestkami? Mrożone owoce pozwalają wzbogacić nasze posiłki. Nadają się one do ciast, wypieków, a także do robienia kompotów. Mrożone wiśnie idealnie nadają się na zimę, którą mamy bardzo mały dostęp do świeżych owoców. Jedzenie wiśni pospolitej niesie ze sobą wymierne korzyści. Zawierają one pokaźną ilość przeciwutleniaczy, które odpowiadają neutralizację wolnych rodników, a także są bogatym źródłem mikroelementów takich jak np.: potas lub błonnik. Czy zamrażanie wiśni niesie za sobą jakieś konsekwencje? Czy mrożone wiśnie są pozbawione mikroelementów? Odpowiedź brzmi NIE.

Zobacz także: Mrożenie szpinaku – Jak mrozić szpinak?

Czy można mrozić wiśnie z pestkami?

Wiśnie to owoc, który jest popularny w Polsce szczególnie latem, ale to nie oznacza, że nie możemy zjeść ich również zimą. Oczywiście możemy kupić je mrożone, ale również można samemu je zamrozić. W sklepach królują wiśnie drylowane mrożone. Dlaczego mrożone wiśnie z pestkami są taką rzadkością w sklepach? Czy można zamrozić wiśnie z pestkami na własną rękę? Nie do końca wiadomo, dlaczego producenci mrożonek tak bardzo wystrzegają się mrożonych owoców z pestkami. Owoce posiadające pestki można oczywiście zamrozić i nie stanie z nimi nic złego; wartości odżywcze, witaminy i mikroelementy zostaną zachowane. Drylowane wiśnie pozbawione są części soku, z pestkami nie. Jednak takie owoce nadają się do kompotu, ciast i innych przetworów więc trzeba będzie je i tak pozbawić pestek.

Zobacz także: Mrożenie pieczarek – czy można mrozić pieczarki?

Jak mrozić wiśnie?

Owoce wiśni, które będą przeznaczone do mrożenia, powinny być dojrzałe i bez skazy. Oczywiście należy je umyć i pozbawić szypułki, a także wydrylować (o ile zdecydujemy się na mrożenie wiśni bez pestek). Do drylowania owoców może okazać się przydatna wykałaczka, o ile nie posiadamy specjalnej drylownicy do wiśni. Gdy usuniemy pestki, należy odsączyć z nadmiaru soku. Wiśnie z pestkami mogą okazać się szkodliwe jedynie w kompotach, ponieważ z pestek po czasie zaczyna wydzielać kwas pruski.

Po wstępnym przygotowaniu owoców układamy wiśnie na tackę i wykonujemy wstępne mrożenie. Wiśnie mrozimy pierwszy raz przez minimum 12 godzin, po czym przekładamy je do specjalnego pojemnika do mrożenia. Przy wstępnym mrożeniu owoce nie mogą się dotykać.

Pojemnik do mrożenia owoców musi być szczelny, aby wiśnie nie traciły aromatu i nie przeszły obcym zapachem. Idealnie nadawać się będą do tego woreczki strunowe do mrożenia pokarmu. Mogą one być używane wielokrotnie. Po lekturze powyższego artykułu odpowiedź na pytanie: „Czy można mrozić wiśnie z pestkami” jest bardzo prosta.

Zobacz także: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Rodzice pytają o mrożenie wiśni:

Mrożenie z pestkami czy bez?

Mrozić wiśnie można zarówno z pestkami, jak i bez. Jednak prędzej czy później będzie trzeba usunąć pestki w celu przygotowania owoców do wytworzenia z nich różnych przetworów.

Czy można mrozić czereśnie z pestkami?

Czereśnie oczywiście można mrozić z pestkami. Nie tracą one soku przy drylowaniu, przez co są bardziej soczyste niż drylowane wiśnie mrożone.

Jak mrozić wiśnie drylowane?

Proces mrożenia wiśni drylowanych jest bardzo prosty. Wystarczy owoce odpowiednio przygotować i zamrozić je dwukrotnie. Pierw mrozić przez 12 godzin, a później włożyć je do pojemnika odpowiedniego do mrożenia żywności.

Jak przygotować wiśnie mrożone do ciasta?

Zamrożone owoce nie trzeba rozmrażać przed użyciem ich do upieczenia ciasta. Po wpływem temperatury pieczenia rozmrożą się one same w piekarniku.

Co zrobić z mrożonych wiśni?

Mrożone wiśnie idealnie nadadzą się do wykonania przetworów. Z mrożonych wiśni można wykonać kompot, konfitury, dżemy, nalewki, a nawet użyć ich jako dodatek do ciasta.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo