Jak usunąć plamy z długopisu?

Plamy z długopisu potrafią być uciążliwe, o czym przekonał się prawie każdy. Przy wypełnianiu dokumentów lub podczas pracy często zdarza się, że takowe zabrudzenia powstają. Usuwanie takiej plamy wydaje się trudne, jednak istnieje wiele sposobów jak usunąć zabrudzenie i nie są do tego potrzebne żrące detergenty. Co jednak gdy zwykłe pranie nie zmyje zabrudzenia? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, to trafiłeś idealnie. Znajdziesz w tym artykule również sugestie czym usunąć plamy z długopisu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Czyszcząc plamy z długopisu, należy wziąć pod uwagę z jakiego rodzaju materiału je usuwamy i jak mocne jest zabrudzenie.
  • Do usunięcia słabych plam wystarczy sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub zsiadłe mleko. Można używać też lakieru do włosów.
  • Do wyczyszczenia kanapy zaplamionej długopisem używamy różnych środków w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana tapicerka.

Jak usunąć plamy z długopisu?

Każdy rodzic prędzej lub później będzie musiał zmierzyć się z plamami różnego rodzaju. Często zdarza się, że są to plamy z długopisu, które mogą powstać na skutek zabawy naszej pociechy, podczas nauki dziecka w wieku szkolnym lub mogą one zdarzyć się nawet ludziom dorosłym, którzy ze względu na swoją pracę często nie rozstają się z długopisem. Co zrobić, żeby takową plamę usunąć? Zadanie wydaje się bardzo proste. Metod radzenia sobie z zabrudzeniami tego typu jest wiele i tak naprawdę każdy znajdzie sposób, który będzie dla niego najłatwiejszy.

Zobacz także: Plamy po domestosie na ubraniach – Jak sobie z nimi radzić?

Czym wywabić plamę z długopisu?

Plamy z tuszu długopisu można usunąć na kilka sposobów. Każda metoda jest dobra, ale należy zawsze zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest zabrudzona rzecz oraz jak silna jest plama. Najprostszą metodą na słabe maźnięcia długopisu jest wykorzystanie soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub zsiadłego mleka. Składniki te są na tyle pospolite, że dostaniemy je w każdym markecie. Co jednak należy zrobić z zabrudzoną rzeczą i przedmiotami, które poprzednio kupiliśmy, bądź mieliśmy w domu? Wystarczy zabrudzoną powierzchnię zamoczyć w roztworze wody oraz jednej z wyżej wymienionych rzeczy na kilkanaście minut. Przy mocniejszych plamach ten okres może zostać wydłużony do nawet godziny.

Co jeśli nasza plama nie zostanie zmyta? Wtedy najlepszym rozwiązaniem może okazać się najzwyklejsze pranie. Wystarczy, że dobierzemy program prania do materiału, z którego wykonana jest dana rzecz. W przeciwnym razie możesz mocno uszkodzić swoje ubranie, pościel itp. Zbyt duża ilość preparatu do prania również może przynieść nieoczekiwane skutki.

Zobacz także: Pranie firanek – Jak prać firanki, żeby były białe?

Jak usunąć plamę z długopisu z białej koszulki?

Plamy z długopisu najczęściej zdarzają się nam na codziennych ubraniach. Do koszulek idealnie nada nam się wyżej wymieniony sok z cytryny lub szare mydło. Jeśli jednak nasz T-shirt jest wykonany z innego materiału niż bawełna, należy użyć innych produktów.

Gdy nasza koszulka jest wykonana z wełny lub jedwabiu idealny może okazać kwasek cytrynowy, należy jednak uważać z jego ilością – może on uszkodzić materiał. Warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu przed głównym czyszczeniem.

Plamy z długopisu na ubraniu można również usunąć lakierem do włosów. Wystarczy podłożyć pod brudną stronę koszulki papierowy ręcznik, popsikać lakierem oraz docisnąć czymś w miarę ciężkim, uprzednio podkładając pod ten przedmiot kolejny papierowy ręcznik. Dzięki wykorzystaniu siły nacisku możemy być pewni, że plama puści i zniknie.

Użycie tych produktów może osłabić plamę z długopisu na tyle, żeby bez problemu usunąć ją podczas prania, nie zawsze uda zmyć zabrudzenie od razu po użyciu roztworu.

Zobacz także: Plama z wosku na pomniku granitowym – Czym zmyć wosk z pomnika?

Jak usunąć plamy z długopisu z kanapy?

Plama z długopisu na kanapie jest bez wątpienia najcięższą do usunięcia, jednak nie jest to niemożliwe. Oczywiście najważniejszym czynnikiem będzie materiał, z którego została wykonana sofa.

Jeśli nasz narożnik jest pokryty powłoką hydrofobową, to usuwanie plam z tuszu długopisu nas nie dotyczy. Co zrobić, gdy nasza sofa nie jest pokryta warstwą zabezpieczającą?

Wtedy należy sprawdzić materiał, z którego wykonany jest nasz mebel. Zanim użyjemy żrących detergentów, warto przetrzeć narożnik zwykłą wodą z mydłem. Czasami najprostsze sposoby okazują się najskuteczniejsze.

W przypadku gdy nasza plama nie zejdzie po użyciu wody z mydłem, warto sięgnąć po białą pasty do zębów. Na zabrudzone miejsce nakładamy cienką warstwę białej pasty do zębów, po czym usuwamy ją i daną powierzchnię przecieramy wilgotną ścierką. Plamy z długopisu należy poprzednio zmoczyć wodą. Proces ten można powtórzyć w razie gdy zabrudzenie nie zostanie zmyte.

Gdy nasza kanapa jest wykonana z zamszu, idealnie nadadzą się do niego detergenty stworzone do tego rodzaju materiału. Preparaty do tapicerek możemy znaleźć w każdym markecie. Zabrudzoną powierzchnię należy zmoczyć zimną wodą, żeby wypłukać atrament. Następnie miejsce z zabrudzeniem trzeba wyczyścić roztworem wody z odrobiną preparatu.

W przypadku skóry ekologicznej, z której wykonana może być kanapa warto użyć specjalnego sztyftu do usuwania zabrudzeń. Jest on jednak stosunkowo ciężki do kupienia, a jego idealnym zamiennikiem jest zwykła wazelina kosmetyczna. Nałóż cienką warstwę wazeliny na zabrudzenie, odczekaj kilka minut i zmyj ją mokrą ścierką.

Jednak gdy żaden z wyżej wymienionych sposobów nie zadziała, to nie spisuj na straty swojej ulubionego ubrania lub kanapy. Wtedy z pomocą przyjdą Ci odplamiacze, które na pewno pomogą zmyć plamy z długopisu.

Zobacz także: Czym wyczyścić deskę sedesową?

Rodzice pytają:

Czym usunąć plamę z długopisu?

Plamę z długopisu można usunąć na kilka prostych, domowych sposobów. Od roztworu soku z cytryny z wodą, po wodę połączoną z szarym mydłem. Jednak gdy to się nie uda, warto użyć specjalnych preparatów.

Jak wywabić plamę z długopisu?

Usuwanie plamy z długopisu okazuje się prostsze niż się wydaje. Nie trzeba niszczyć przedmiotów korzystając ze specjalnych detergentów. Czasami wystarczy kilka domowych sposobów takich jak np.: zwykłe pranie, użycie roztworu soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub samego zsiadłego mleka, przemycie alkoholem oraz octem (nie tyczy się delikatnych materiałów takich jak jedwab) oraz wykorzystanie lakieru do włosów.

Jak usunąć plamy z długopisu na ekoskórze?

Plamy na ekoskórze mogą wydawać się ciężkie do zmycia. Są one teoretycznie trudne do usunięcia, ale w tym miejscu z pomocą przychodzi nam sztyft do usuwania zabrudzeń lub wazelina kosmetyczna. Należy nałożyć cienką warstwę preparatu i zmyć zwilżoną ścierką.

Jak usunąć plamę z długopisu z dżinsów?

Przy dżinsach należy stosować taką samą procedurę jakiej używaliśmy przy koszulkach tzn. użycie roztworu wody z danym składnikiem. Rzeczami, które idealnie nadadzą się do mieszanki będą: sok z cytryny, kwasek cytrynowy, zsiadłe mleko, alkohol oraz ocet.

Czym usunąć plamy z długopisu ze skóry?

Usuwanie zabrudzeń ze skóry wydaje się najprostsze. Wystarczy do tego ciepła woda z mydłem. Brudną powierzchnię należy zwilżyć, nałożyć mydło i wyszorować.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo