Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?

Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka. Co pierwsze wprowadzić do jego menu? Poznaj zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące diety dla niemowlaka.

Rozszerzanie diety niemowlaka: co musisz o nim wiedzieć, aby dobrze wystartować

Czy rozszerzanie diety niemowlaka naprawdę jest konieczne? Czy półroczne dziecko, które być może jeszcze nie siedzi, musi już jeść coś więcej niż mleko? Oczywiście, że tak. Nie możemy jednak mylić rozszerzania diety z całkowitym zastąpieniem mleka pokarmami stałymi. Do pierwszego roku życia dziecka, mleko jest jego podstawowym składnikiem żywienia. Rozszerzanie diety zakłada wprowadzanie nowych smaków, konsystencji i składników odżywczych, których rosnący, rozwijający się maluch potrzebuje.

Żywienie małych dzieci to jeden z trudniejszych i bardziej zawiłych tematów, z jakim przychodzi się zmierzyć rodzicom. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic bardziej naturalnego niż jedzenie, w związku z czym, karmienie dziecka nie powinno stanowić żadnego problemu. Nie jest to jednak takie proste, jeżeli wziąć pod uwagę możliwości i potrzeby niemowlaka. Rodzice zawsze starają się robić wszystko w trosce o zdrowie swoich pociech. Kobiety już w ciąży rozpoczynają batalię pod tytułem “zdrowe żywienie dziecka”. Zmieniają własne nawyki żywieniowe, starając dostarczyć rozwijającemu się płodowi potrzebne mu składniki odżywcze. Kiedy maleństwo przychodzi na świat, jego głównym pokarmem powinno być mleko mamy. Karmienie noworodka od samego początku wymaga pokładów cierpliwości i uważności, po to, aby skutecznie odczytywać sygnały i potrzeby dziecka. Po 6 miesiącach żywienia wyłącznie mlekiem przychodzi kolejny etap, jakim jest rozszerzanie diety niemowlaka.

Rozszerzanie diety niemowlaka: zalecenia WHO

Zalecenia WHO mówią, że dzieci karmione piersią do ukończenia 6 miesiąca życia powinny spożywać tylko mleko, w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym WHO dopuszcza rozpoczęcie wprowadzania nowych produktów po ukończeniu 4 miesiąca życia. Nie należy jednak za bardzo się z tym spieszyć, ponieważ układ trawienny dziecka może jeszcze nie być gotowy na tak gwałtowną zmianę. Wcześniejsze rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlaka może być wskazane przez lekarza w przypadku, gdy u dziecka występuje niedobór żelaza.

Często rodzice z ekscytacją oczekują dnia, kiedy po raz pierwszy będą mogli poczęstować swoją pociechę jakimś pysznym specjałem. Niestety nie zawsze dziecko podziela entuzjazm swoich rodziców, narażając ich na bolesne rozczarowanie. Warto proces wprowadzania nowych produktów rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje zainteresowanie nowym jedzeniem. Pierwsze łyżeczki nowych pokarmów wprowadzajmy, gdy dziecko jest zdrowe, wyspane i ma dobry humor.

Na początku maluch może nie poradzić sobie z inną konsystencją pokarmu, nie będzie jeszcze potrafił przenieść jedzenia z języka do gardła, co może skutkować pluciem lub zakrztuszeniem się. Planując rozszerzanie diety u niemowlaka warto więc zaopatrzyć się w małą silikonową łyżeczkę, atrakcyjną wizualnie miseczkę na jedzenie oraz łatwy w czyszczeniu śliniak, z którego szybko będziemy mogli zebrać wypluty pokarm. Bardzo ważne, aby na początku podawać dziecku małe ilości pokarmu, dając mu czas na zapoznanie się z nowym smakiem.

Rozszerzanie diety niemowlaka: co pierwsze?

Rodzice często mają ogromny dylemat co pierwsze podać dziecku rozszerzając dietę niemowlaka. Marchewkę, brokuła, jabłuszko, gruszkę, śliwkę a może ziemniaka? Kolejność wprowadzanych produktów jest dowolna, jednak trzeba pamiętać o tym, aby każdy nowy produkt podawać osobno, przez kilka dni, po czym zrobić krótką przerwę. Jest to istotne, ponieważ pozwoli zaobserwować, czy dziecko nie reaguje alergicznie na jakiś nowy produkt.

To od rodziców zależy, co pierwsze włączą do diety niemowlaka, warto jednak postawić na początku na warzywa. Może to być marchew, dynia, ziemniak, groszek zielony czy brokuł. Chodzi o to, żeby dziecko od początku kształtowało dobre nawyki żywieniowe i w również w dorosłym życiu sięgało po warzywa. Kiedy zapoznamy już naszego malucha z warzywami, przychodzi kolej na owoce.

Najczęściej pierwszym owocem włączanym do diety dla niemowlaka jest jabłko, następnie morele, banany, brzoskwinie, gruszki. Bardzo ważne, aby po siódmym miesiącu do diety dziecka wprowadzić również chude mięso oraz ryby, a następnie produkty mleczne takie jak twarożek, czy jogurt naturalny. Przed pierwszymi urodzinami koniecznie powinniśmy wprowadzić do menu niemowlaka gluten. Kaszki czy zupki z niewielkim dodatkiem glutenu można wprowadzać od początku rozszerzania diety. Co istotne, według najnowszych zaleceń WHO nie ma potrzeby robienia specjalnej ekspozycji na gluten oraz podawania go pod ochroną mleka.

Dieta dla niemowlaka: jaka konsystencja dań?

Na początku rozszerzania diety u niemowlaka podajemy pokarmy w postaci gładkich purée, aby maluch miał możliwość zapoznania się z nowym smakiem i konsystencją. Z czasem stopniowo powinniśmy zmieniać konsystencję jedzenia. Z purée przechodzimy na grudkowate, następnie posiekane i rozdrobnione dania.

Nowoczesne techniki żywienia i rozszerzania diety nazywane BLW, zakładają podawanie dziecku od samego początku jedzenia do rączki, do samodzielnego spożywania. Wielu rodziców ma obawy przed takim rozwiązaniem, ze względu na to, że dziecko jeszcze nie ma zębów i może się zakrztusić. Zwolennicy jednak twierdzą, że dzięki BLW dzieci chętniej próbują nowych smaków, nie marudzą przy jedzeniu i rzadziej mają problemy żywieniowe. Warto zapoznać się z tą metodą i zdecydować, czy chcemy właśnie w ten sposób przeprowadzić rozszerzanie diety niemowlaka.

Niemowlę lubi wybór, czyli więcej o BLW >>>

Jak zrobić domowy kisiel dla niemowląt >>>

Jakie porcje powinno zjadać dziecko?

Rozważając co pierwsze podać dziecku podczas rozszerzania diety niemowlaka musimy pamiętać również o tym, że jest to dopiero zapoznanie z nowymi smakami i dobrze jeśli dziecko zje nawet 2 czy 3 łyżeczki nowego produktu. Niektóre maluchy na początku odmawiają współpracy i wcale nie chcą próbować nowych smaków. W takim przypadku warto odczekać tydzień lub dwa i po tym czasie jeszcze raz próbować podać inny produkt. Być może dziecko jeszcze nie było gotowe na rozszerzanie diety.

Jak już wspomnieliśmy, do pierwszego roku życia podstawą diety dla niemowlaka jest mleko, a produkty stałe są uzupełnieniem. Jeżeli więc dziecko zaakceptuje nową konsystencję i smak, możemy stopniowo zwiększać objętość pokarmu, aż dojdziemy do porcji o objętości między 150 a 200 ml. To dziecko powinno decydować ile je, a rodzic co podaje. Nie trzeba się martwić jeżeli nasza pociecha jednorazowo zjada na przykład tylko 80 czy 100 ml zupki. Być może takie jest zapotrzebowanie dziecka. W takim przypadku możemy spróbować podawać niemowlęciu mniejsze porcje w mniejszych odstępach czasowych.

O czym pamiętać podczas rozszerzania diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka to bardzo ważne wydarzenie. Dziecko wchodzi w kolejny etap życia, zaczyna jeszcze lepiej poznawać świat i to, co ma on mu do zaoferowania. Postarajmy się, aby pierwsze spotkanie dziecka z nowym jedzeniem było przyjemne i spokojne. To, jak zaczniemy rozszerzanie diety u niemowlaka i co podamy pierwsze może rzutować na kolejne etapy. Jeżeli wprowadzimy rygor karmienia, będziemy zmuszać dziecko do zjadania pełnych porcji czy na siłę wmuszać pokarmy, które ewidentnie mu nie smakują, możemy nawet doprowadzić do zaburzeń żywienia u dziecka. Kształtujmy zatem pozytywne nawyki żywieniowe oraz kulturę spokojnego i relaksującego posiłku, który jest przyjemnością.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo