Dlaczego dziecko nie przybiera na wadze?

Kiedy dziecko nie przybiera na wadze, jego rodzice z reguły zaczynają wpadać w panikę. Zadają sobie pytanie, czy to oni sami robią coś w nieodpowiedni sposób, czy może – co jeszcze gorsze – maluszek cierpi na jakąś poważną chorobę. Tymczasem specjaliści uspokajają: problemy z wagą u małych dzieci posiadają najczęściej charakter przejściowy. Co oczywiście nie oznacza, że należy je bagatelizować.

Dziecko nie przybiera na wadze

Waga małego dziecka stanowi jeden z najważniejszych, a zarazem najprostszych do sprawdzenia parametrów jego prawidłowego rozwoju. Nic zatem dziwnego, że jakiekolwiek wahania w tym zakresie wzbudzają natychmiastowe zaniepokojenie rodziców czy opiekunów. W większości wypadków problem okazuje się na szczęście błahy, choć czujność bywa przez pediatrów jak najbardziej zalecana.

Słaby przyrost wagi u niemowlaka jest zresztą niejednokrotnie wymysłem samych rodziców. Martwią się oni, że ich latorośl wygląda na dość wątłą, więc z pewnością doskwiera jej jakaś ukryta przypadłość. Tymczasem u dzieci w pierwszym okresie życia często obserwuje się wahania masy ciała, co jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno budzić niepokoju. Każdy maluch ma prawo rozwijać się we własnym tempie, a rodzice nie powinni go w tym “poganiać”.

Istnieją na szczęście sprawdzone narzędzia służące do określania prawidłowej wagi niemowląt. Najprostsze z nich to tzw. siatka centylowa. Stosują ją głównie lekarze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic zatroskany rozwojem swojego dziecka również sięgnął po to rozwiązanie. 

Siatka centylowa to wykres z dwiema osiami:

  • poziomą – oznaczającą wiek dziecka,
  • pionową – oznaczającą oceniany parametr. Oprócz masy ciała bywa to przeważnie wzrost albo obwód głowy.

Mówiąc w uproszczeniu, dzięki danym naniesionym na siatkę centylową jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jak wygląda rozwój naszego dziecka na tle jego rówieśników. Dopuszczalne normy są bardzo szerokie: za “normalne” uznaje się każdą wartość, jaka mieści się między 3. a 97. centylem. 

Oczywiście, każdy parametr zapisany przez nas na siatce centylowej należy postrzegać przez pryzmat indywidualnej sytuacji dziecka oraz jego ścieżki rozwojowej. Przykładowo: maluch, którego dane sytuowały go dotąd w połowie wykresu, nie powinien nagle spaść na jego dół (albo przeciwnie – wystrzelić w górę). Tak duże wahania stanowią wyraźny sygnał, że ze zdrowiem berbecia może się dziać coś niedobrego. Choć ostatecznej odpowiedzi udzieli nam oczywiście dopiero specjalista.

Sprawdź: Wzrost i waga rocznego dziecka [plus rozmiar buta]

Skok rozwojowy a przyrost wagi

Słaby przyrost wagi u niemowlaka możliwy jest nawet w okresach tak zwanych skoków rozwojowych, czyli momentów intensywnego dorastania malca oraz nabywania przez niego zupełnie nowych umiejętności. W pierwszym roku życia obserwujemy aż 7 takich skoków; każdy z nich wiąże się z poważnymi zmianami w zakresie funkcjonowania dziecka. Uczy się ono w tym czasie np. siadać, raczkować, reagować na własne imię czy w końcu chodzić.

Większość takich zmian pociąga za sobą konieczność wydatkowania przez malca określonej ilości energii. Kiedy kilkumiesięczny brzdąc zdobywa umiejętność przekręcania się z plecków na brzuszek, spala przy tym pokaźną ilość kalorii. Wówczas może się z kolei okazać, że otrzymywany pokarm będzie dla niego niewystarczający – stąd problemy z przybieraniem na wadze. Nie należy jednak na siłę zwiększać liczby bądź objętości posiłków, lecz postarać się, aby były one bardziej kaloryczne. Wszelkie kłopoty z wagą powinny ustąpić samoistnie.

Zobacz też: Nadwaga u dzieci – palący problem

Spadek wagi u niemowlaka – przyczyny

Początkowy okres życia  dziecka związany jest najczęściej z karmieniem piersią. Problemy w zakresie laktacji mogą się okazać główną przyczyną, dla której nasze maleństwo słabo przybiera na wadze. Warto jednak od razu zaakcentować, że owe problemy (zbyt mała ilość pokarmu, niewystarczająca zawartość składników odżywczych) zdarzają się rzadko i przeważnie są łatwe do rozwiązania.

Podobny kłopot może czasami dotyczyć odruchu ssania, który występuje u dziecka w stopniu niewystarczającym. Dzieje się tak np. z powodu nieprawidłowego kształtu brodawek sutkowych matki albo zaburzenia mechanizmu ssania (ten ostatni w wyniku nadużywania smoczków do uspokajania malca). 

Zobacz też: Suche powietrze w mieszkaniu szkodzi niemowlętom

Dziecko nie przybiera na wadze: jakie badania?

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziecko nie przybiera na wadze, możemy niestety odkryć u malucha postępowanie mniej lub bardziej poważnej choroby. Za zahamowaniem wzrostu masy ciała stoją czasami schorzenia takie jak celiakia, refluks żołądkowy, anemia bądź alergia pokarmowa. Mogą to być również choroby układu krążenia albo np. mukowiscydoza. 

W trakcie konsultacji lekarz zleci nam prawdopodobnie rutynowe badania krwi i moczu. W razie potrzeby skieruje nas także do poradni gastrologicznej, endokrynologicznej itp.

Zobacz również: Drgawki u dziecka [rodzaje, przyczyny, leczenie]

Rodzice pytają, dlaczego dziecko nie przybiera na wadze

Dlaczego 8 miesięczne dziecko nie przybiera na wadze?

Jednoznaczna odpowiedź jest trudna. To, że niemowlę nie przybiera na wadze może wynikać z przyczyn naturalnych (skok rozwojowy wiąże się ze zwiększonym spalaniem kalorii), ze zbyt słabo zbilansowaną dietą, z problemami laktacyjnymi matki albo z występowaniem jakiejś choroby. W razie wątpliwości powinniśmy się zobaczyć z lekarzem pediatrą.

Dziecko nie przybiera na wadze, bo:

  • u matki występują zaburzenia laktacji,
  • skoki rozwojowe powodują wydatkowanie większej ilości energii,
  • w organizmie malca toczy się proces chorobowy.

Można sobie z tym poradzić:

  • kontaktując się z poradnią laktacyjną,
  • wprowadzając posiłki o wyższej kaloryczności,
  • zasięgając porady lekarskiej w celu potwierdzenia bądź wykluczenia choroby.

W każdym wypadku powinniśmy spróbować dociec, dlaczego dziecko nie przybiera na wadze.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Mastka

Mastka jest naturalną wydzieliną, która zbiera się na końcu penisa. Towarzyszy mężczyznom od urodzenia, a w pierwszych miesiącach życia pełni ważną funkcję ochronną. Skąd się bierze i czy należy ją...

Czytaj dalej →
Zdrowie niemowlaka

Jak dbać o zdrowe oczy u niemowląt?

Oczy noworodka czy niemowlaka są o wiele bardziej wrażliwe niż osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że czerwone powieki u niemowląt spędzają rodzicom sen z powiek. Narząd wzroku po porodzie u...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Po jakim czasie działa czopek?

Gorączka u niemowlaka i u małego dziecka zawsze wywołuje stres w młodych rodzicach. Zadają sobie pytanie, jak dużą dawkę środka przeciwgorączkowego powinni podać maluchowi, po jakim czasie czopek zbija gorączkę...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Alternaria [objawy uczulenia, okres pylenia]

Grzyby z rodzaju Alternaria stanowią różnorodną i bardzo dużą grupę. Jej przedstawicieli łączy jedno: Alternaria alternata są jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych oraz skórnych. Dosyć powszechnie występują w polskim...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Ślinotok u niemowlaka a kaszel

Młodzi rodzice często zauważają ślinotok u niemowlaka. Istnieje wiele przyczyn, a znalezienie tej konkretnej nie zawsze jest tak oczywiste, jak może się to wydawać. Szczególnie zaniepokoić może występujący równocześnie ze...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general