Jakie produkty powodują zgagę?

Może pojawić się niezależnie od pory dnia. Nieznośne palenie w przełyku, ból w mostku i uporczywe odbijanie. To znowu ona, zgaga. Gdy tylko zaczynasz odczuwać pierwsze dolegliwości, natychmiast szukasz doraźnej pomocy. Ale napar z imbiru, ziołowe herbatki czy szklanka mleka przyniosą jedynie chwilową ulgę. Chcesz pozbyć się zgagi na dobre? Sprawdź, co zmienić w codziennej diecie: jakie produkty wyeliminować lub mocno ograniczyć, aby zapomnieć o pieczeniu w gardle i kłuciu w klatce piersiowej.

Zgaga – problem nie tylko kobiet w ciąży!

Choć zgaga kojarzy się głównie z dolegliwością dotykającą pań w I i III trymestrze ciąży, zaburzona praca dolnego zwieracza przełyku to problem, który dotyczy osób w różnym wieku niezależnie od płci. Zgaga jest jednym z najczęstszych objawów choroby refluksowej, którą nazywa się kolejną chorobą cywilizacyjną. Kluczem do poprawy jakości życia jest odpowiednia dieta: lekkostrawna, bogata w warzywa, owoce, chude mięsa i produkty pełnoziarniste. Nie można zapominać także o regularnej aktywności fizycznej dopasowanej do wieku i stanu zdrowia. Objawy zgagi może zaostrzać także palenie tytoniu, spożywanie obfitych posiłków tuż przed snem, a nawet noszenie zbyt obcisłych ubrań i spanie w złej pozycji. Osoby, które zmagają się z chorobą refluksową przełyku powinny unikać spania na płasko. Ulgę może przynieść spanie na lewym boku.

Co powoduje zgagę? Lista produktów, które mogą zaostrzać objawy

Lista artykułów spożywczych, które mogą powodować nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku, jest dość długa. Nie wszystkie pokarmy wywołujące dolegliwości u jednej osoby, będą działać w taki sam sposób u drugiej. Warto więc sprawdzić, co w naszym przypadku jest najbardziej problematyczne i z tych pokarmów zrezygnować (przynajmniej na pewien czas) lub mocno ograniczyć ich spożywanie.

Kawa i napoje zawierające kofeinę

To nie będzie dobra wiadomość dla miłośników espresso i latte! Kawa może powodować nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Aby zminimalizować ryzyko zgagi, warto zrezygnować także z innych napojów zawierających kofeinę (m.in. popularnych energetyków).

Mocna herbata

Teina to organiczny związek chemiczny, który działa podobnie jak kofeina. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, ale może nasilać problemy ze zgagą u osób zmagających się z refluksem.

Napoje gazowane

Spożywanie dużej ilości napojów z bąbelkami typu cola jest zdecydowanie odradzane osobom cierpiącym na nawracającą zgagę. Napoje gazowane mogą powodować dodatkowy nacisk na dolny zwieracz przełyku.

Owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny, limonki, grejpfruty)

Choć cytrusy są źródłem witaminy C oraz innych wartościowych składników, niestety ze względu na swój kwaśny odczyn mogą wywoływać ból i pieczenie.

Surowa cebula i inne warzywa cebulowe

Cebula to jedno z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. A jednocześnie jeden z głównych sprawców problemów z żołądkiem. Jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy i często masz zgagę, unikaj cebuli w postaci surowej.

Czekolada

Czekolada to jedna z najpopularniejszych przekąsek. Warto jednak ograniczyć jej spożywanie ze względu na to, że zawarte w niej substancje mogą powodować nadmierną produkcję soków trawiennych i dyskomfort w żołądku, okolicach mostka i przełyku.

Ostre przyprawy (chili, papryka ostra, kurkuma, pieprz kajeński)

W podobny sposób działają ostre przyprawy. Dlatego, aby uniknąć dolegliwości, warto na pewien czas mocno je ograniczyć.

Alkohol

Alkohol rozluźnia dolny zwieracz przełyku i wpływa na zwiększenie produkcji kwasów w żołądku. W przypadku nawracających problemów ze zgagą warto więc ograniczyć jego spożywanie.

Więcej na ten temat znajduje się w tym artykule

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/pokarmy-powodujace-zgage-oraz-sposoby-jej-lagodzenia/

Tworząc treść tego artykułu naszym źródłem inspiracji były materiały zawarte m.in. na stronie Apteki Internetowej Gemini.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo