Jak podpisać kartkę z życzeniami? [kartka na ślub, komunijna, urodzinowa]

Bardzo często wybierając się na ślub, urodziny czy komunię, poza prezentem wręczamy także kartkę okolicznościową. Można je kupić właściwie w każdym supermarkecie, od ręki dostaniemy je także w sklepach papierniczych. Kartki te zazwyczaj zawierają gotowe, nadrukowane życzenia na daną okazję, ale musimy się na nich podpisać. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak podpisać kartkę z życzeniami.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Kartki z życzeniami należy podpisywać własnoręcznie i czytelnie, najlepiej jeśli zostaną starannie wykaligrafowane przez osobę o najładniejszym charakterze pisma.
  • Zwyczajowo przyjęło się, że podpis małżonków rozpoczyna się imię mężczyzny, następnie jest imię żony, a potem dzieci.
  • Zawsze obowiązuję bezwględna konieczność odmiany nazwisk, także w liczbie mnogiej (np. Nowakowie, Kowalscy, Dudowie).

Jak podpisać się pod życzeniami?

Kartki z życzeniami to bardzo popularny dodatek do prezentów. Szczególnie na specjalne okazje nie chcemy ograniczać się wyłącznie do wręczenia upominku i czujemy potrzebę dołączenia jakieś wyjątkowego, osobistego elementu. Kartka okolicznościowa idealnie sprawdzi się w takiej sytuacji. Przede wszystkim dlatego, że poza gotowymi życzeniami, możemy zawrzeć w niej także osobistą dedykację dla obdarowanego. Tego typu szczere, nieszablonowe wiadomości i oryginale życzenia stanowią bardzo cenną pamiątkę, do której możemy wracać po latach i z sentymentem wspominać miłe wydarzenia.

Sprawdź: Życzenia na Dzień Nauczyciela

Oczywiście dodawanie tekstu od siebie na kartce okolicznościowej jest opcjonalne. Niektóre z nich zawierają już na tyle piękne i niebanalne życzenia, że wystarczy tylko złożyć podpis. Jak się okazuje, nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Obowiązują pewne zwyczajowo przyjęte zasady składania podpisów na oficjalnych kartkach okolicznościowych. Jak podpisać kartkę z życzeniami, aby zrobić to poprawnie i elegancko?

Jak podpisać kartkę z życzeniami na ślub?

Ślub to bardzo poważna i formalna uroczystość, w związku z tym podarowanie parze młodej kartki okolicznościowej jest bardzo popularne. Często taką kartkę wkłada się do tej samej koperty, w której umieszczamy pieniądze wręczane jako prezent. W ten sposób nasz podarunek nabiera osobistego charakteru. Warto zatem wiedzieć, jak podpisać kartkę z życzeniami dla nowożeńców, aby zrobić to zgodnie z zasadami.

Sprawdź: Życzenia ślubne

Przede wszystkim podpis należy złożyć własnoręcznie, nienagannym i czytelnym charakterem pisma. Nasze imię i nazwisko powinno zostać naprawdę starannie zapisane, aby obdarowani nie mieli wątpliwości, od kogo otrzymali życzenia. Jeśli kartkę wręcza więcej niż jedna osoba najlepiej, żeby za wszystkich podpisała się osoba dysponująca najładniejszym charakterem pisma. Jeśli chodzi o kolejność podpisów, to przyjęło się, że jako pierwszy z małżonków wpisuje się mężczyzna, a za nim żona, np. Jan i Anna Kowalscy lub Jan Kowalski, Anna Kowalska. W przypadku imion dzieci mogą one pojawić się po imionach rodziców, np. Jan, Anna, Adam i Marta Kowalscy. Można także zastosować zapis: Jan i Anna Kowalscy wraz z dziećmi.

Co niezwykle ważne, pamiętajmy o tym, że w języku polskim wszystkie nazwiska się odmienia, również w liczbie mnogiej, czyli napiszemy np: Jan i Anna Kowalscy, Jan i Anna Nowakowie, Jan i Anna Dudowie.

Jak podpisać kartkę komunijną?

Najczęściej karty okolicznościowe kupujemy właśnie z okazji I Komunii świętej. Co roku wiosną na sklepowych półkach pojawiają się rozmaite ich rodzaje, wybór jest zawsze bardzo duży. Kiedy już uda nam się znaleźć jakiś wyjątkowy egzemplarz, pozostaje złożenie podpisu. Jak więc podpisać kartkę z życzeniami na komunię?

Sprawdź: Prezenty na komunię dla chłopca i dziewczynki

Przede wszystkim obowiązują tutaj podobne zasady, jak w przypadku kart ślubnych. Jest to również bardzo formalna i ważna uroczystość, a zatem wymaga, aby podpis był złożony bardzo starannie i czytelnie, koniecznie odręcznie. Kolejność podpisywanych osób także wygląda analogicznie, jak przy życzeniach ślubnych. Zwyczajowo to imię mężczyzny pojawia się jako pierwsze: Jan i Anna Kowalscy. Jeśli rodzice wybierają się na uroczystość z dziećmi, mogą podpisać się na trzy sposoby:

  • Jan, Anna, Michał, Karol i Łucja Kowalscy.
  • Jan i Anna Kowalscy wraz z dziećmi.
  • Kowalscy – Jan, Anna, Michał, Karol i Łucja.

Pamiętajmy o konieczności odmiany nazwiska. W polszczyźnie odmieniają się wszystkie, również w liczbie mnogiej, niezależnie od ostatniej litery. Jeśli nie jesteśmy pewni odmiany, w internecie łatwo znaleźć wyszukiwarki, które pomogą w tej sytuacji.

Karta urodzinowa: Jak podpisać?

Kartki z życzeniami wręczane z okazji urodzin są nieco mniej formalne niż te na ślub czy komunię, ponieważ przyjęcie urodzinowe ma zazwyczaj dużo mniej podniosły charakter. Można zatem pozwolić sobie na bardziej osobiste podpisy, np. użycie pseudonimu. Nie trzeba także przestrzegać przyjętych zwyczajów związanych z kolejnością. Nadal jednak bezwzględnie obowiązuje nas odmiana nazwisk, ponieważ brak odmiany oznacza błąd językowy.

Sprawdź: Życzenia urodzinowe dla nastolatków

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo