Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem, być może zastanawiasz się, od kiedy samodzielne podróżowanie i poruszanie się małoletniego jest dopuszczalne. Nie zawsze jest możliwość odwiezienia dziecka osobiście, gdy ma jechać np. do dziadków, innych członków rodziny czy znajomych. Pojawia się wówczas pomysł wysłania pociechy w samodzielną podróż pod warunkiem, że jest wystarczająco dojrzałe i samodzielne. PKP podróż dziecka – od ilu lat można jeździć samemu pociągiem? Od ilu lat można jeździć samemu autobusem?

Od ilu lat można samemu jeździć pociągiem?
Niestety aktualnie w polskim prawie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od ilu lat dziecko może samodzielnie podróżować. Dotyczy to zarówno przejazdów pociągiem, jak i innymi środkami transportu. Przyjmuje się, że dziecko bez opieki może jechać, kiedy skończy 13 lat. Wiek nie powinien być jednak jedynym wyznacznikiem – najważniejszym czynnikiem w takim przypadku jest zawsze stopień samodzielności i dojrzałości dziecka.
Rodzice powinni również znać kilka przepisów, które dotyczą małoletnich. Zgodnie z prawem w wieku 13 lat dzieci nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że małoletni może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, czyli np. kupować bilety na pociąg czy komunikację miejską.
Zobacz: Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi
Od ilu lat można jeździć pociągiem bez opiekuna?
Jeśli chcemy puścić w podróż pociągiem dziecko między 13. a 15. rokiem życia, warto jednak wiedzieć, że w określonych przypadkach może to podlegać pod artykuł 210 Kodeksu karnego: “Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Za porzucenie może zostać uznana sytuacja, w której rodzic pozwolił dziecku na długą samodzielną podróż, np. z przesiadkami, która mogła skutkować zgubieniem się, narażeniem zdrowia czy życia.
Sprawdź: Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować
Od ilu lat dziecko może samo jeździć komunikacją miejską 2023?
Zgodnie z polskim prawem, dziecko dopiero od 13 roku życia nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może wykonywać pewne czynności prawne samodzielnie, takie jak np. zakup biletu w autobusie czy kasowanie go, ale wciąż nie jest w pełni uprawnione do podejmowania innych czynności prawnych bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych.
Wprowadzenie tego ograniczenia wynika z troski o ochronę praw dziecka oraz z uwagi na jego stopniowy rozwój emocjonalny i intelektualny. Dzięki temu, dzieci nie są eksponowane na ryzyko podejmowania nieodpowiedzialnych decyzji, które mogą mieć długotrwałe konsekwencje.
Czytelnicy pytają o podróżowanie dziecka pociągiem
Teoretycznie nie ma wyraźnych przepisów regulujących tę kwestię, nie ma też takich zasad w regulaminach PKP. Ważna jest samodzielność dziecka, chociaż w skrajnych przypadkach rodzice mogą zostać ukarani.
Nie, dziecko powinno mieć ze sobą legitymacja podczas każdego przejazdu.
Nie ma w tej kwestii jednoznacznych przepisów. Wiele zależy od sytuacji oraz niezależności dziecka.
Teoretycznie od 13. roku życia, ponieważ nabywa w tym wieku ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Prawo nie określa konkretnego wieku, ale wydaje się, że 16-latek jest już na tyle odpowiedzialny i dojrzały, że może samodzielnie jechać pociągiem czy autokarem, oczywiście za zgodą i wiedzą rodziców.
Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? Zamiast płynu, wlej szklankę tego produktu. Będą jak nowe
Dziewczynka urodziła się z białym pasmem włosów. W tym roku skończy 5 lat. Jak dziś wygląda?
Pokazała, jak wygląda poród. “Oglądam to ze łzami w oczach”
Co dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ciemniały? Niezawodny trik Magdy Gessler na chrupiącą skórkę
Na komunię przyjechała karocą. W ręku trzymała berło, a na głowie miała diadem
Wypróbuj metodę czwórki na kopytka. Będą miękkie i delikatne jak obłoczek
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Od ilu lat można samemu jeździć pociągiem? Te informacje przydadzą się rodzicom
Sala weselna
Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...
Czytaj dalej →Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...
Czytaj dalej →Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...
Czytaj dalej →