Gry dla 3 latka: jaką grę wybrać?

Gra planszowa to świetny pomysł na świąteczny prezent, ponieważ odpowiednia gra jest jedną z tych zabaw, które jednocześnie bawią i uczą. Wybierając grę dla malucha w wieku trzech lat trzeba pamiętać, że nie może być ona zbyt trudna, ale jednocześnie musi stanowić dla dziecka pewne wyzwanie. Podpowiadamy, jak wybrać grę dla 3-letniego dziecka i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Prezentujemy również listę gier, które idealnie sprawdzą się dla małego, ale także i starszego dziecka.

Dlaczego gry to świetny sposób na spędzanie czasu?

Gry planszowe to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Przez to, że różnią się one celem, mechanizmem i zasadami, stanowią bardzo urozmaiconą formę rozrywki. Wspólne granie pomaga zacieśniać więzi, minimalizować stres, napięcie i relaksować się. Dla dzieci szczególnie ważne są wartości edukacyjne gry. W zależności od tematyki i typu gry, dziecko może się uczyć na różne tematy i poznawać różne aspekty świata. Gry planszowe wpływają również na rozwój zdolności manualnych i motorycznych. Dobre gry dają możliwość rozwoju zmysłów, co jest niezwykle istotne w przypadku małych dzieci, które chłoną świat nie tylko przez zmysł wzroku, ale również słuchu i dotyku. Oprócz tego, niektóre z nich wpływają na poprawę pamięci, naukę skupienia się przez dłuższy czas na konkretnej czynności, myślenie logiczne, myślenie przestrzenne oraz koordynację ruchową. Dzieci grające z rodzicami uczą się również odpowiednich zachowań społecznych i zasad fair play.

Ze względu na ogromny wybór gier, na pewno nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej gry dla dziecka w określonym przedziale wiekowym i o konkretnych zainteresowaniach, musisz jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Jakie gry wybrać dla 3 latka?

Gry warto wprowadzić do repertuaru zabaw już od najmłodszych lat. Obecnie można znaleźć gry i zabawki dla dzieci w każdym wieku, więc już w momencie, gdy maluch będzie miał około roczku-dwóch możesz zaopatrzyć się w pierwsze gry. Planszówki oraz inne rodzaje zabaw, w których liczy się rywalizacja albo wspólne działanie i dążenie do wspólnego celu, świetnie wpływają na rozwój dziecka i jego umiejętności społecznych. Dla dzieci, które lubią rywalizację, świetnie sprawdzą się gry, w których jedna osoba wygrywa, na przykład wyścigi. Przy takich grach dzieci mają doskonałą okazję nauczenia się zdrowej rywalizacji, tego jak wygrywać i jak przegrywać. Ważne jest jednak, żeby podczas gry tłumaczyć dziecku zasady sprawiedliwej rywalizacji i zaznaczyć to, że nie zawsze w życiu się wygrywa, a umiejętność przegrywania jest również bardzo ważna.

Jeśli nie jesteście pewni jaką grę wybrać, najlepiej zapytajcie o radę innych, bardziej doświadczonych rodziców, którzy mają sprawdzone pozycje, w które dzieci lubią grać. Możesz zapytać również sprzedawcę w sklepie z zabawkami dziecięcymi. Powinien on doradzić, jaka gra sprawdzi się dla dziecka w konkretnym wieku oraz o specyficznych zainteresowaniach. Jeśli chcesz dobrej porady, najlepiej wybierz się do specjalnego sklepu z planszówkami albo zabawkami, w marketach zazwyczaj dostępnych jest mniej gier i nie zawsze można tam liczyć na profesjonalną poradę.

Wybierając grę dla maluszka, zwróć uwagę na liczbę osób, która może w daną grę grać. Jeśli w zabawie będą uczestniczyć zazwyczaj dwie osoby, lepiej nie kupować gry przeznaczonej dla większej ilości graczy, na przykład ośmiu, ponieważ może nie być ona tak interesująca przy mniejszej liczbie graczy. W przypadku wyboru gry dla trzylatka, dobrze wybrać taką, w którą mogą grać cztery osoby – im więcej osób wokół malucha w tym wieku, tym lepiej poprawiają się jego zdolności do nawiązywania relacji międzyludzkich.

Weź pod uwagę również czas, jaki będziecie chcieli poświęcać na grę. W sklepach znajdziesz zarówno gry stworzone do dłuższej zabawy, jak i do krótkich rozgrywek. Pamiętaj, że maluch w wieku około trzech lat raczej nie lubi bawić się w to samo przez bardzo długi czas i dosyć szybko traci zainteresowanie różnymi zabawami, więc najlepiej zdecyduj się na grę, której rozegranie będzie zajmowało kilka do kilkunastu minut.

Oprócz tego, dobrze jest dopasować grę do zainteresowań malca. Niewielu chłopców będzie zainteresowanych zabawą z księżniczkami czy lalkami, a gra ma być przecież przede wszystkim dobrą zabawą. Wiele propozycji producentów gier związanych jest z popularnymi w danym okresie kreskówkami – to może być dobry trop w wyborze rozrywki związanej z ukochaną bajką malucha.

Bardzo ważne jest, żeby poziom trudności gry był dostosowany do umiejętności i stopnia rozwoju malucha. Nie zawsze wiek podany na opakowaniu gry jest dobrym kryterium wyboru. Koniecznie zwróć uwagę na indywidualne umiejętności dziecka, ponieważ niektóre maluchy rozwijają się nieco szybciej, a niektóre wolniej, więc bardzo trudno jest generalizować i określić wiek, w jakim dziecko może grać w daną grę. Gra, którą wybierzesz dla dziecka w wieku około trzech lat nie może być zbyt trudna, ponieważ maluch będzie miał problem ze zrozumieniem zasad, jednak nie może być również zbyt łatwa, ponieważ dziecko będzie się po prostu nudzić. Poza tym, gra nie może wymagać od maluszka zbyt wiele myślenia i powinna być pełna niespodzianek, które z pewnością ucieszą małego gracza.


Sprawdź: Gry dla dzieci w każdym wieku (do 60% taniej) >>


Jak grać z trzylatkiem w planszówki?

Gra w planszówki to jedna z form spędzania czasu razem z całą rodziną, więc najlepiej grajcie wszyscy – rodzice i dzieci w każdym wieku. Gry od najmłodszych lat wpływają na rozwój dziecka, uczą zdrowej rywalizacji, zasad fair play i tego, że nie zawsze w życiu można mieć to, czego się chce, dlatego sposób prowadzenia rozgrywki jest bardzo ważny. Grając z maluchem musisz jednak pamiętać, żeby nie wykonywać szybkich ruchów, których dziecko nie będzie mogło zrozumieć. Gra jest po to, żeby wspólnie spędzić czas, a nie wygrać, więc daj maluchowi szanse. O to samo poproś starsze dziecko, chociaż jemu taka gra może wydawać się nudna. To bardzo ważne, żeby grać powoli i tłumaczyć maluchowi kolejne kroki, ale jednocześnie dawać mu szanse na podjęcie samodzielnej decyzji. Dzieci, które widzą, że nie mają szansy na wygraną, często zniechęcają się, irytują i nie chcą więcej grać. Oczywiście, nie chodzi o to, że dziecko musi zawsze wygrywać albo o to by przymykać oczy na niedozwolone ruchy. Wszyscy gracze muszą zdać sobie sprawę z tego, że maluszek się uczy i nie umie jeszcze tak szybko wyciągać wniosków, podejmować decyzji o kolejnych ruchach i dedukować tak samo jak starsi gracze.

Najlepsze gry dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat

Gry dla maluchów w tym wieku to nie zawsze planszówki. Wśród zabaw przeznaczonych dla dzieci w tej grupie wiekowej, często znaleźć można inne gry rozwijające dziecięce umiejętności, takie jak sprawność motoryczna, zdolności manualne, cierpliwość, koncentracja oraz pamięć. Jakie gry będą najlepsze? Jest to oczywiście subiektywna lista, ponieważ każdemu dziecku będzie się podobało coś innego, jednak być może wśród tych gier znajdziesz taką, która zainteresuje Twojego malca.

Rysuj i zgaduj

Gra, w którą można grać nawet z mniejszym dzieckiem. Doskonale wpływa na rozwój integracji sensorycznej i wyostrzenie zmysłów. Gra zawiera 12 obrazków, które losuje się, a następnie rysuje wylosowany kształt na plecach innego gracza, który ma za zadanie odgadnięcie, co zostało narysowane. Jej ogromną zaletą jest to, że tak naprawdę nie potrzebujesz kupowanych płytek, równie dobrze możesz narysować obrazki do losowania samodzielnie.

Potwory do szafy

To świetna gra, pod pretekstem której możesz porozmawiać z dzieckiem o jego lękach i obawach. To świetna okazja do oswojenia potworów, które tak często są zmartwieniem małych dzieci. Zaletą gry jest również to, że można w nią grać w dwóch trybach – współpracy oraz rywalizacji, dzięki czemu gra tak szybko się nie znudzi i będzie uczyć różnych dobrych zachować społecznych, w zależności od tego, który tryb wybierzecie.

Autorelli

Jest to prosta gra w wyścigi, która zawiera dwustronną planszę do gry, kostki oraz figurki dla czterech graczy. Kostki nie są jednak takie jak w grach przeznaczonych dla starszych graczy – na jednej z nich znajduje się kształt, a na drugiej kolor figurki, która ma się w danym ruchu przesunąć. Świetna gra do nauki kształtów i kolorów, którą pokochają szczególnie miłośnicy autek i wszelkich innych pojazdów jeżdżących.

W co się ubrać?

To gra pobudzająca kreatywność, rozwijająca gust estetyczny oraz zdolności manualne i artystyczne. Gra może polegać na przykład na rywalizacji, w tym kto szybciej ubierze swojego modela albo narysuje strój. Wiele dzieci ta gra interesuje na tyle, że maluchy bawią się w nią same, wymyślając coraz to nowsze stroje i projektując swoje własne ubranka.

Nawlekaj, nie czekaj

To gra, w którą mogą grać nawet najmłodsi. Polega na zapamiętywaniu kolejności kolorów, jakie znajdują się na odkrywanych kartach, a następnie nawlekaniu na linkę kolorowych kulek. Gra doskonale wpływa na rozwój zdolności motorycznych, manualnych, ale jest również świetnym ćwiczeniem pamięci. Poziom gry można łatwo dostosować do wieku i umiejętności graczy, na przykład zwiększając czas, jaki gracz będzie miał na zapamiętanie kolorów lub zmniejszając ilość kul, które trzeba nawlec na linkę.

Pszczółki

Pszczółki to kolejna gra, dzięki której dziecko ćwiczy pamięć. Gra polega na znalezieniu w ulach pszczoły w takim kolorze, jaki ma owad na wylosowanej karcie.

Cztery pory roku

Cztery pory roku to gra, dzięki której dziecko uczy się o porach roku, zjawiskach występujących w przyrodzie i pogodzie. Gra polega na ułożeniu na czterech planszach z różnymi porami roku obrazków, które kojarzą się z daną porą. Obrazki przedstawiają między innymi kasztany, lepienie bałwana czy kwitnące rośliny. Podczas gry opowiadaj maluszkowi, co znajduje się na obrazkach i tym, co dzieje się w przyrodzie o każdej porze roku.

Mój ogród

To tak naprawdę nie jedna gra, ale zestaw czterech gier. Gra jest świetną okazją do nauki nazw warzyw, owoców oraz owadów.

W ogrodzie

Gra o podobnej tematyce, która polega na zebraniu z drzewa wisienek, zanim zje je kruk. Proste zasady gry, dzięki którym nawet maluch w wieku dwóch lat poradzi sobie z graniem, a do tego zawiera w zestawie spore elementy, które dziecko bez problemu złapie w rączki, sprawiają, że jest to doskonała zabawa, która jednocześnie wpływa na rozwój umiejętności manualnych. Gra dostępna jest również w bardziej rozbudowanej wersji, dla starszych dzieci oraz wersji kieszonkowej, idealnej na podróż czy wycieczkę.

Farma

Gra polega na jak najszybszym wykonaniu obowiązków na farmie, takich jak zbieranie owoców, warzyw oraz karmienie zwierząt. Pretekst do nauki nazw owoców, warzyw i zwierząt.

Tomuś i wiosenne porządki

To bardzo ładnie wykonana, kolorowa gra, dzięki której maluch rozpocznie naukę sprzątania. Gra polega na jak najszybszym uporządkowaniu przedmiotów, które leżą w wielkim bałaganie. Podczas grania malec uczy się też kształtów i kolorów, łączy razem elementy z tych samych kategorii, a przy okazji uczy się sprzątania swoich zabawek.

Dobble

To kultowa gra o bardzo prostych zasad, co nie oznacza jednak, że jest nudna czy niewymagająca. Jej fenomen polega na tym, że nadaje się praktycznie dla graczy w każdym wieku, od trzyletnich dzieci po dorosłych. Gra polega na znajdowaniu na karteczkach par identycznych obrazków. Dostępna jest również wersja Doble Kids przeznaczona głównie dla dzieci, jednak w oryginalną grę mogą grać nawet maluchy.

Drzewko

Drzewko można zaliczyć do gier zręcznościowych. To grupa gier, które stosunkowo trudno znaleźć w sklepach, ale naprawdę warto, ponieważ dziecko będzie miało mnóstwo radości, a w dodatku będzie mogło ćwiczyć koordynację ręka – oko oraz logiczne myślenie. Gra Drzewko polega na wieszaniu lub zdejmowaniu z drzewka jabłek w takim kolorze, jaki został wylosowany na kostce.

Puzzle

Puzzle to gra odpowiednia dla dzieci w różnym wieku – wystarczy tylko wybrać zabawkę o odpowiednim stopniu trudności i ilości elementów. Grą typu puzzle odpowiednią dla malutkich dzieci jest na przykład Podróż na księżyc. Polega ona na dopasowaniu do siebie dwóch połówek księżyców w pełni. Poszczególne księżyce różnią się między sobą kształtem oraz wyglądem. W grę może grać więcej dzieci – wówczas wygrywa maluch, który dopasował księżyce pierwszy.


Sprawdź: Największy wybór puzzli dla dzieci >>


Memo

To również nie konkretna gra, a typ gier, jednak to sprawdzona zabawa, zarówno dla dzieci w wieku trzech lat, jak i starszych. Wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowane są obrazki i ile ich jest. Gra polega na odkrywaniu i dopasowaniu par takich samych obrazków. Obrazki odkrywa się po kolei, a wygrywa ten, kto zbierze jak najwięcej par. W sklepach dostępnych jest tyle rodzajów memo, z łatwością znajdziesz takie zdjęcia, które najbardziej przypadną do gustu Twojemu dziecku. Znaleźć można między innymi grę z obrazkami samochodów, roślin, zwierząt czy postaci z ulubionych dziecięcych bajek. Alternatywą do zwykłego memo jest memo zmysłowe, na przykład dotykowe albo zapachowe. W przypadku memo zapachowego gra polega na dopasowaniu zapachu do danego elementu, natomiast w memo dotykowym chodzi o to, żeby dopasować do siebie dwa elementy jedynie na podstawie dotyku.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo