Polskie prawo przewiduje kilka korzystnych dla pracujących rodziców rozwiązań, które zapewniają im większą elastyczność w kwestii opieki nad dziećmi. W ciągu roku mogą oni skorzystać m.in. z dodatkowego urlopu opiekuńczego, a także udać się zwolnienie, jeśli zajdzie taka konieczność. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce pula urlopów związanych z opieką może się powiększyć. Ile dni opieki na dziecko 2023? Kiedy dodatkowy urlop opiekuńczy 5-dniowy może wejść w życie?
Ile dni opieki na dziecko 2023?
Zorganizowanie opieki nad dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi, bywa niekiedy sporym wyzwaniem logistycznym. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli dziecko dużo choruje, a nie ma możliwości poproszenia o pomoc dziadków czy innych bliskich osób. W takich sytuacjach konieczne jest skorzystanie z urlopu opiekuńczego lub ze zwolnienia lekarskiego, w trakcie którego osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS.
Zgodnie z przepisami rodzice mogą w ciągu roku kalendarzowego wykorzystać 2 dni lub 16 godzin specjalnego urlopu opiekuńczego, aby zająć się dzieckiem do 14. roku życia. Zwolnienie to przysługuje łącznie obydwojgu rodziców lub opiekunów, co oznacza, że nie jeśli np. matka dziecka wykorzystała już swoje dwa dni, ojciec nie może ubiegać się o urlop. Urlop można wziąć niezależnie od stażu pracy. Warto jednak pamiętać, że nie ma możliwości przeniesienia tych dwóch dni na kolejny rok kalendarzowy.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Art. 188. § 1. [Dni wolne na opiekę nad dzieckiem]
Rodzice objęci ubezpieczeniem chorobowym w ZUS mogą także skorzystać ze zwolnienia, za którego okres urząd wypłaca zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Zasiłek może zostać przyznany na podstawie dostarczonego do pracodawcy zwolnienia wystawionego przez lekarza oraz odpowiedniego wniosku (formularz Z-15A). Zgodnie z przepisami aktualnie obowiązuje pewien limit dni, które w ciągu roku kalendarzowego rodzice mogą spędzić, opiekując się dzieckiem i pobierając zasiłek. Liczba dni na opiekę na dziecko wynosi:
- 60 dni – w przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
- 14 dni – w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat,
- 30 dni – w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem z niepełnosprawnością, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.
Nowe urlopy 2023. Jakie zmiany czekają rodziców?
Wiele wskazuje na to, że już wkrótce pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę będą mogli liczyć na dodatkowe dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Rząd szykuje bowiem wielką nowelizację Kodeksu Pracy, której celem jest dostosowanie rodzimego prawa do nowych unijnych dyrektyw. Jedna z nich zakłada wprowadzenie takich rozwiązań, które mają wspierać – zwłaszcza rodziców – w pogodzeniu obowiązków zawodowych z domowymi.
Jak wynika z projektu nowych przepisów, każdy pracownik będzie mógł skorzystać z 5 dni wolnych na opiekę nad najbliższym członkiem rodziny (synem, córką, matką, ojcem lub małżonkiem) lub nad osobą, z którą zamieszkuje wspólne gospodarstwo domowe, jeśli wystąpi taka potrzeba (np. nagłe pogorszenie stanu zdrowia, choroba, wypadek). Niestety według przyjętego przez Radę Ministrów planu urlop ten ma być bezpłatny.
Do Kodeksu Pracy ma wejść również zupełnie nowa kategoria, a mianowicie zwolnienie z powodu działania siły wyższej. Zgodnie z nową ustawą pracownik będzie miał prawo wykorzystać dwa dni (lub 16 godzin wolnego) w ciągu roku kalendarzowego, gdy wystąpią jakieś nieoczekiwane wydarzenia, np. w rodzinie, wymagające jego obecności (chodzi m.in. o wypadki, nagłe kontuzje dzieci, choroby czy poważne pogorszenie stanu zdrowia bliskiej osoby). Za cały okres tego zwolnienia pracownik ma otrzymać 50% wynagrodzenia, które zostanie obliczane jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.
Sprawdź też: