Od kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Spóźnienie może kosztować rodziców utratę środków

Już wkrótce rozpocznie się nowy okres świadczeniowy. Aby utrzymać ciągłość wypłat świadczenia 500 plus, rodzice zobowiązani są do złożenia wniosków. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez ZUS trzeba to zrobić w konkretnym terminie. Niedopilnowanie dat może skutkować nie tylko opóźnieniami wypłat, ale nawet utratą części środków. Od kiedy składać wniosek o 500 plus 2023?

Od kiedy składać wniosek o 500 plus 2023?

Zgodnie z przepisami rodzice nie muszą spełniać właściwie żadnych warunków, aby otrzymać świadczenie 500 plus. Przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od sytuacji materialnej rodziny i dochodu rodziców. Należy jednak pamiętać, że środki nie są przyznawane automatycznie – konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Odkąd realizacją programu zajmuje się ZUS, dokumenty należy składać drogą elektroniczną: za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Po złożeniu wniosku i rozpatrzeniu go przez urzędników ZUS, świadczenie przyznaje się na aktualny lub zbliżający się okres świadczeniowy, który trwa równo 12 miesięcy. Rozpoczyna się on 1 czerwca i kończy 31 maja. W praktyce oznacza to więc, że w pierwszych miesiącach roku zaczyna się procedura składania wniosków na kolejny okres. Natomiast rodzice, którzy złożyli dokument w trakcie roku, mają zapewnione wypłaty do końca okresu świadczeniowego.

Nie inaczej będzie w tym roku. Aktualnie wypłacane świadczenia obowiązują jeszcze do końca maja 2023. Aby zachować ciągłość wypłat, trzeba złożyć kolejny wniosek. Prawdopodobnie będzie można to zrobić już od 1 lutego. Co ważne, rodzice, którzy dopełnią formalności do 30 kwietnia, środki będą trafiać na konto bez przerwy, a wypłaty na nowy okres świadczeniowy powinny nastąpić nie później niż do 30 czerwca.

Przekroczenie terminu 30 kwietnia może natomiast wiązać się z przerwami – nawet kilkumiesięcznymi – w wypłatach, dlatego lepiej nie zwlekać i pilnować dat. Rodzice, którzy nie złożą wniosku lub zrobią to w lipcu albo później, będą musieli liczyć się z utratą środków.

Zobacz: Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?

Kiedy świadczenie będzie wypłacane? Sprawdź harmonogram wypłat 500+

Rodzice, którzy mają już przyznane świadczenie i regularnie otrzymują wypłaty, będą musieli złożyć nowy wniosek dopiero od 1 lutego. Natomiast każdym momencie dokument mogą złożyć rodzice nowo narodzonych dzieci.

Po przyznaniu świadczenia ZUS automatycznie przypisuje rodzicom jedną, konkretną datę wypłat, która obowiązuje na stałe, przez cały okres świadczeniowy. Może to być: 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 lub 22 dzień miesiąca.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general