Świadczenia na dzieci 2023. Rodziny mogą skorzystać nie tylko z 500 plus. O co jeszcze złożyć wniosek?

Podobnie jak w ubiegłym roku również w 2023 rodzice będą mogli liczyć na wsparcie finansowe. Comiesięczny zastrzyk gotówki z programu 500 plus to jednak nie wszystko, o co można się ubiegać. Najwięcej zyskać mogą rodziny wielodzietne. Rodzice mogą otrzymać również dodatki na dzieci 2023 – w postaci dofinansowania do pobytu w żłobku czy do zakupu wyprawki szkolnej. Czy będą jakieś nowe świadczenia na dzieci 2023? Jakie wnioski należy złożyć? Komu przysługuje 1000 zł na dziecko od 2023?

Świadczenia na dzieci 2023

Najbardziej popularny dodatek na dziecko 2023 to oczywiście 500 plus, które nadal będzie wypłacane w tej samej formie. Zgodnie z przepisami przysługuje na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Nie obowiązują przy tym żadne kryteria dochodowe, a zatem niezależnie od tego, ile rodzice zarabiają, mogą ubiegać się o świadczenie. Warto dodać, że 500 plus nie jest przyznawane automatycznie, co oznacza, że należy złożyć specjalny wniosek. Dokument trzeba złożyć do ZUS w przypadku nowo narodzonego dziecka lub w momencie, gdy końca dobiega roczny okres świadczeniowy (tj. 31 maja).

Od stycznia 2022 wnioski można składać wyłącznie drogą internetową – za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. W zeszłym roku wnioski można było składać od 1 lutego, prawdopodobnie analogicznie będzie w 2023.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Nowe świadczenia na dzieci 2023

W 2023 roku część rodziców może liczyć na tańszy prąd. Nowe przepisy dotyczą posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Rząd postanowił zamrozić ceny prądu dla gospodarstw domowych na poziomie z obecnego roku pod warunkiem, że zużycie zmieści się w określonych limitach. W przypadku rodzin wychowujących conajmniej trójkę dzieci, posiadających KDR, limit ten będzie wynosił aż 3 MWh.

Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest wyrobienie Karty Dużej Rodziny i złożenie odpowiedniego oświadczenia w spółce energetycznej, w której się rozliczamy. Oficjalnie jest na to czas do 30 czerwca, ale najlepiej zrobić to niezwłocznie.

Sprawdź: Ulga prorodzinna 2023 nie dla wszystkich rodziców. Kto może z niej skorzystać? Jakie są limity dochodu?

12 tysięcy na dziecko

Świadczenie na dziecko 2023, z którego rodzice wciąż mogą skorzystać, to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wsparcie dotyczy rodzin wychowujących co najmniej dwójkę dzieci w określonym wieku. Zgodnie z przepisami dodatek przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek do ZUS – za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Można to robić już od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc lub do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. Za każdy miesiąc spóźnienia ze złożeniem wniosku, rodzice tracą po 500 zł. W składanym dokumencie należy również określić, w jakiej formie środki mają być wypłacane – tj. 500 zł miesięcznie przez dwa lata czy 1000 zł miesięcznie przez rok.

Zobacz: Święta 2023 – kiedy wolne od pracy? Sprawdź, jak wypadają długie weekendy i jak planować urlop

500 plus na ferie 2023?

Pod koniec września prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wydłużyła termin ważności Polskiego Bonu Turystycznego. Zgodnie z nowymi regulacjami ze środków wciąż można jeszcze skorzystać do końca marca 2023 roku, co oznacza, że będzie można je przeznaczyć na zimowe wyjazdy, np. w okresie ferii.

Za pomocą bonu można opłacić noclegi i usługi turystyczne (np. obozy czy wycieczki dla dzieci). Wystarczy aktywować bon na swoim profilu w serwisie PUE ZUS, a następnie uregulować należność za pomocą specjalnego kodu obsługi płatności.

Sprawdź: Ferie zimowe 2023 – kiedy wypadają? Terminy mogą niektórych rozczarować

Świadczenie żłobkowe 2023

Inny dodatek dla rodzin 2023 to także tzw. 400 plus. Od 1 kwietnia rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do opieki (np. w żłobku) nad dzieckiem do 3 lat. Świadczenie przysługuje na dzieci, które nie są objęte Rodzinny Kapitałem Opiekuńczym, a zatem:

  • dziecko pierwsze lub jedyne w rodzinie, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub pozostaje pod opieką dziennego opiekuna,
  • na każde dziecko w wieku przed miesiącem ukończenia 12. miesiąca życia, jeśli dziecko uczęszcza do instytucji opieki.

Pieniądze nie są jednak wypłacane rodzicom, a przekazywane bezpośrednio konkretnej instytucji opieki lub na konto dziennego opiekuna. Przykładowo jeśli koszt pobytu w żłobku wynosi miesięcznie 350 zł, to właśnie tyle przelewa się na konto. Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Zobacz:

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo