Imiona damskie na P – Imiona dla dziewczynki na P

Jeśli mimo nadchodzącego terminu porodu wciąż jeszcze nie możesz zdecydować się na imię dla swojego dziecka, może to właśnie litera P okaże się być tą szczęśliwą? Istnieje wiele imion, które zaczynają się właśnie na tę literę alfabetu. Oto imiona damskie na P.

Popularne imiona damskie na P

  • Paulina
  • Patrycja
  • Pola
  • Paula

Imiona żeńskie na P – najpopularniejsze

Jednym z najczęściej nadawanych imion w Polsce jest obecnie Pola. W 2019 roku otrzymało je aż 3657 dziewczynek.

Pola jest zdrobnieniem od imienia Apolonia, obecnie funkcjonuje jednak oddzielnie i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie tak nazwać córkę. Imię Apolonia ma pochodzenie greckie, wywodzi się od imienia jednego z greckich bogów – Apolla – i oznacza ono „poświęcona Apollowi, należąca do Apolla”.

Jeśli chodzi zaś o Polę, mówi się, że kobiety nazwane tym imieniem wyróżniają się ambicją, mądrością, pewnością siebie i kreatywnością. Szczęśliwą liczbą Poli jest 8, a jej pomyślny dzień tygodnia to piątek. Imieniny przypadają zaś na 9 lutego i 23 września. Na dziewczynkę o imieniu Pola możemy mówić zdrobniale: Polcia, Polcik, Polka, Poluś, Polusia, Poluńka. Znane Pole to na przykład polska aktorka Pola Błasik, polska malarka i artystka Pola Dwurnik czy polska wokalistka Pola Chobot.

Zobacz również: Angielskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię angielskie dla dziewczynki

Imiona damskie na P – zawsze na czasie

Są takie imiona, które nigdy nie wychodzą z mody i świetnie pasują zarówno dla małej dziewczynki, jak i dla dorosłej kobiety oraz dla seniorki. Wybierając jedno z nich dla naszej córki możemy mieć niemal pewność, że za kilkadziesiąt lat będzie ono brzmieć równie dobrze i naturalnie, jak teraz. Na tej liście nie brakuje także tych imion, które zaczynają się właśnie od litery P.

Jedno z nich to na pewno Paulina. Pochodzi ono z języka łacińskiego, jest damskim odpowiednikiem imienia Paulus. Według astrologicznego znaczenia tego imienia, Paulina to kobieta aktywna, towarzyska, dobrze odnajduje się w grupie. Jej szczęśliwa liczba to 11, szczęśliwe kamienie to diament i topaz. Największa pomyślność spada na Paulinę w marcu, kwietniu, maju i czerwcu. Jest to imię wielu sławnych, osiągających sukcesy osób. Ze sławnych Paulin możemy wymienić chociażby: siatkarkę Paulinę Maj, piosenkarkę Paulinę Przybysz, aktorkę Paulinę Apte. Osoby o tym imieniu mogą obchodzić swoje imieniny 26 maja, 6 i 22 czerwca, 21 lipca, 31 sierpnia, 10 października, 2 i 31 grudnia. Do Pauliny powiemy zdrobniale: Paulinka, Paulka, Pauluś, Pauleczka.

Możemy nazwać córkę też innym, podobnym imieniem – Paula. Wbrew pozorom nie pochodzi ono jednak od imienia Paulina. Jest to bowiem żeński odpowiednik imienia Paweł.

Paula obchodzi imieniny 26 stycznia, 3, 11 i 18 czerwca, 18 sierpnia, 24 grudnia. Jej szczęśliwe dni tygodnia to poniedziałek i czwartek, a szczęśliwe miesiące – czerwiec i listopad. Znane osoby o tym imieniu to na przykład amerykańska piosenkarka Paula Abdul, amerykańska aktorka Paula Marshall lub brytyjska piosenkarka Paula Hawkins.

Uniwersalnym, klasycznym imieniem na P jest też na pewno Patrycja. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza „szlachetnie urodzona”. Mówi się, że Patrycja to osoba pewna siebie, odważna, zdeterminowana. Jej szczęśliwa liczba to 4, szczęśliwe miesiące to styczeń, luty i sierpień, zaś pomyślnym dniem tygodnia jest sobota. Sławne kobiety o imieniu Patrycja to między innymi: piosenkarka Patrycja Markowska, aktorka i piosenkarka Patricia Kazadi. Na małą dziewczynkę o tym imieniu możemy powiedzieć zdrobniale: Pacia, Patrysia, Pati, Patuś, Patuśka, Patka, Patrysia, Pat.

Zobacz też: Norweskie imiona żeńskie – najpopularniejsze imię norweskie dla dziewczynki

Imiona dla dziewczynki na P – inspiracje z telewizji i książek

Czasami rodzice czerpią inspiracje na imiona swoich dzieci z szeroko pojętej kultury. Takich pozycji także nie brakuje pod literką P.  Wielu z nas czytało kiedyś książkę „Polyanna” Eleanor H. Porter. Jej główna bohaterka – tytułowa Polyanna – była dziewczynką wyróżniającą się niesamowitym optymizmem, radością życia, potrafiła znaleźć dobre strony w każdej sytuacji. W Polsce funkcjonuje nasz językowy odpowiednik tego imienia – Polianna, a także przekształcona wersja – Poliana. Polianna obchodzi swoje imieniny 10 września. 

Co prawda rzadko, jednak zdarza się, że także w Polsce rodzice nadają swoim córkom angielskie imię Phoebe. Imię to rozpowszechniły dwie fikcyjne, ale popularne i bardzo lubiane postaci: Phoebe Halliwell z serialu „Czarodziejki” oraz Phoebe Buffay z serialu „Przyjaciele”.

Zobacz też: Arabskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię arabskie dla dziewczynki

Imię na P

Wybór nie kończy się jednak na wszystkich wymienionych do tej pory opcjach. Imionami na literę P, na które warto zwrócić uwagę, są także:

  • Polina – imię które, tak, jak Pola, powstało z imienia Apolonia. W zeszłym roku takie imię otrzymało 41 dziewczynek w całej Polsce.
  • Pamela – imię, które pochodzi z… Literatury. Stworzył je w XVI wieku Philip Sydney, angielski poeta, do wiersza „Arcadia”.
  • Penelopa – pochodzi z Grecji. Znane przede wszystkim dzięki hiszpańskiej aktorce Penelope Cruz.

Zobacz również: Hiszpańskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię hiszpańskie dla dziewczynki

Imiona na P

Na spokojnie przemyślcie sobie wszystkie przedstawione możliwości, jest to w końcu decyzja, która będzie z waszą córką do końca jej życia. Warto jednak pamiętać, że każde imię jest na swój sposób piękne i oryginalne. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo