Imiona męskie na S – Imiona dla chłopca na S

Imię dla dziecka to niezwykle poważna decyzja, nad którą warto się zatrzymać na dłużej. Dzięki temu uda nam się wybrać raz, a dobrze. Często rodzice poszukiwania zaczynają od rozważania kolejnych liter. Dziś zajmijmy się S. Bez dwóch zdań ta szlachetna litera oferuje nam wyjątkowo bogaty i różnorodny wybór. Przedstawiamy imiona męskie na S.

Popularne imiona męskie na S

Imiona męskie na S

Jeśli spojrzymy w statystyki, od razu zauważymy ewidentnego dominatora kategorii imion męskich na S. Według opublikowanych przez rząd w Internecie danych za pierwszą połowę bieżącego, 2020 roku, aż na szóstym miejscu rankingu imion najczęściej wybieranych dla nowo narodzonych w Polsce chłopców znalazł się Szymon.

Jak wiele innych, to imię ma hebrajskie pochodzenie. W I wieku naszej ery to właśnie Szimon było najczęściej występującym imieniem w kontrolowanej przez Rzymian Judei. Do dziś to imię popularne w narodzie żydowskim – w końcu takie właśnie imię nosił Szimon Peres, jeden z najwybitniejszych polityków w historii Izraela, pokojowy noblista, prezydent, dwukrotny premier, minister obrony i spraw zagranicznych. Co ciekawe, urodzony jeszcze w przedwojennej Polsce i do końca życia posługujący się językiem polskim.

To samo imię nosił też wybitny polski historyk, również żydowskiego pochodzenia, Szymon Askenazy. Jak widać jednak, to dostojne imię, oryginalnie znaczące „słuchający (Boga)” cieszy się wielką popularnością także we współczesnej, wyraźnie bardziej jednolitej narodowościowo Polsce. Simon to także imię bardzo często wybierane przez wieki i dzisiaj w krajach zachodnich, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Austrii. Świadczy o tym choćby niedawny wielki rywal Adama Małysza – Szwajcar Simon Ammann, podwójny złoty medalista olimpijski w skokach narciarskich. Co ciekawe, w niektórych z tych państw Simon równolegle funkcjonuje jako nazwisko.

Poznaj: Japońskie imiona męskie: najładniejsze imię japońskie dla chłopca

Imiona dla chłopców na S

Kolejne interesujące i niezwykle silnie zapisane w historii Polski imię męskie na S to dostojny Stanisław. Mówimy tu o pięknym, staropolskim imieniu rdzennie słowiańskiego pochodzenia. Jego znaczenie jest oczywiste dla Polaka – zachęca posiadacza, by stał się sławnym. Już w średniowieczu Stanisław był jednym z kilku najpopularniejszych imion w naszym kraju. To właśnie tak nazywało się dwóch polskich królów, Stanisław Leszczyński i Stanisław August Poniatowski, jak również jeden z najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii Polski, Stanisław Żółkiewski.

Długo by wymieniać kolejnych znanych i zasłużonych Polaków o tym imieniu – krótko wspomnieć wypada choćby o dwóch niezwykłych ludziach wielu talentów, malarzach i literatach – Witkacym, czyli Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, oraz Stanisławie Wyspiańskim. Nie można też zapomnieć o kompozytorze i najwybitniejszym twórcy oper w historii naszego kraju, Stanisławie Moniuszce, czy wyśmienitym publicyście i eseiście Stanisławie Mackiewiczu, znanym pod pseudonimem Cat. Imię Stanisław nosi również jeden z patronów Polski, święty Stanisław ze Szczepanowa, jedna z najbardziej kontrowersyjnych i budzących skrajne emocje postaci w naszej historii. Co ciekawe, to właśnie o tym zabitym na rozkaz króla Bolesława Śmiałego średniowiecznym biskupie znakomity dramat napisał jego imiennik, wspomniany wyżej Stanisław Wyspiański. Jeśli darzymy sentymentem historię naszego kraju, nie znajdziemy dla syna imienia lepszego niż właśnie Stanisław.

Zobacz również: Arabskie imiona męskie: najpopularniejsze imię arabskie dla chłopca

Imię na S

Z dziejami Polski związana jest jednak także kolejna propozycja, czyli Stefan. To imię nosił inny z naszych królów, Węgier Stefan (czyli w ojczystym języku István) Batory. Wedle opinii wielu to właśnie on był najlepszym władcą w historii naszego kraju. Jego krótkie, przerwane nagłą chorobą (choć niektórzy sugerowali otrucie), dziesięcioletnie panowanie dostarczyło Polsce wielu powodów do dumy. Wspominający słynną bitwę obraz Jana Matejki “Batory pod Pskowem”, na którym poselstwo cara Iwana Groźnego klęczy przed polskim królem, prosząc go o rozejm, krzepiło serca Polaków w trudnych czasach.

Zobacz też: Francuskie imiona męskie: Najpopularniejsze imię francuskie dla chłopca

Imiona na S

Inną wersją tego ostatniego imienia jest dostojny, niebanalny Szczepan. W Polsce ostatnio przypomniał o nim być może najciekawszy współczesny pisarz tworzący po polsku (choć nie uważający się za Polaka, tylko za Ślązaka), Szczepan Twardoch. Na tym jednak nie koniec – w końcu na tę samą literę S zaczyna się także piękne i również mocno zapisane w naszej historii imię Seweryn (Goszczyński, Konarski!).

Sebastian – imię jednego z najbardziej znanych chrześcijańskich męczenników. Ten rzymski żołnierz został przywiązany do drzewa i przeszyty strzałami. Motyw niezwykle okrutnej i widowiskowej śmierci przez wieki fascynował zachodnich malarzy i twórców. Fascynował się nim także wybitny japoński pisarz Mishima Yukio, który w gotowości przyjęcia na siebie niezwykle bolesnej śmierci w imię wyznawanej idei upatrywał szczytu męskości – w końcu doprowadziło go to zresztą do popełnienia seppuku po nieudanej próbie przeprowadzenia w Japonii zamachu stanu.

Właśnie na S zaczyna się jeszcze wiele imion, które warto rozważyć dla męskiego potomka. Wymieńmy choćby tradycyjnie polskiego Sławomira, kojarzącego się z huczną, noworoczną zabawą Sylwestra czy niebanalnego Samuela, przywodzącego na myśl z jednej strony klimaty śródziemnomorskiej zabawy (to popularne imię w Hiszpanii czy Portugalii), a z drugiej ponurego mizantropa, najwybitniejszego twórcę teatru absurdu, irlandzkiego noblistę Samuela Becketta.

Zainteresować może także „wschodni” Sergiusz – znów imię wielu znakomitych literatów, choćby Jesienina. Jak widać, w przypadku litery S wybór imion męskich jest naprawdę przebogaty i niezwykle różnorodny. Szczerze polecamy!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo