Jakie lektury były na egzaminie ósmoklasisty w poprzednich latach? W tym roku spekulacje w końcu się sprawdziły

We wtorek uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej przystąpią do pierwszego egzaminu – z języka polskiego. Jak zwykle najwięcej obaw i emocji budzi lektura, jaka może pojawić się w arkuszu. Dotychczas po niektóre z nich CKE sięgała kilkukrotnie. Czy w tym roku ponownie któraś się powtórzy? Czy pojawi się jedna z tych, które jeszcze nie gościły w arkuszach? Jakie lektury były na egzaminie ósmoklasisty w poprzednich latach? Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty 2024?

Jakie lektury były na egzaminie ósmoklasisty w poprzednich latach?

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest od 2019 roku. Jednym z najważniejszych jego elementów jest fragment lektury obowiązkowej, do którego przygotowany jest szereg pytań dotyczący nie tylko treści, ale także formy czy budowy dzieła. Co roku w arkuszu umieszczana jest inna lektura obowiązkowa, ale niektóre z nich zdążyły się już powtórzyć w terminie dodatkowym, w czerwcu. Najwięcej razy pojawił się “Pan Tadeusz”, jakie jeszcze lektury były na E8?

 • Egzamin ósmoklasisty CKE 2019 – “Mały Książę”
 • Egzamin dodatkowy CKE 2019 – “Pan Tadeusz”
 • Egzamin ósmoklasisty CKE 2020 – “Quo vadis”
 • Egzamin dodatkowy CKE 2020 – “Mały Książę”
 • Egzamin ósmoklasisty CKE 2021 – “Pan Tadeusz”
 • Egzamin dodatkowy CKE 2021 – “Pan Tadeusz”
 • Egzamin ósmoklasisty CKE 2022 – “Zemsta”
 • Egzamin dodatkowy CKE 2022 – “Balladyna”
 • Egzamin ósmoklasisty CKE 2023 – “Balladyna”
 • Egzamin dodatkowy CKE 2023 – “Zemsta”
 • Egzamin ósmoklasisty CKE 2024 – “Kamienie na szaniec”

Na podstawie powyższej listy łatwo stwierdzić, że dotychczas nie pojawiły się jeszcze ani razu “Kamienie na szaniec”, “Dziady” cz. II, “Opowieść wigilijna”, “Latarnik” czy pozostałe, nieco krótsze utwory obowiązkowe: “Reduta Ordona”, “Świtezianka” czy “Śmierć pułkownika”.

W tym roku przewidywania w końcu się sprawdziły. Już od czterech lat regularnie pojawiają się spekulacje, że na egzaminie będą “Kamienie na szaniec” i w końcu rzeczywiście wszyscy przewidujący trafili. Uczniowie musieli wykazać się znajomością losów Rudego, Zośki i Alka.

Zobacz: Lektury obowiązkowe – egzamin ósmoklasisty 2024. Lista została istotnie zmodyfikowana

E8 przecieki i przewidywania. Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty 2024?

Trudno przewidzieć, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2024. Dotychczas co roku w terminie głównym wykorzystywano inne lektury, dlatego przy tych ostatnich powtórkach warto mieć na uwadze, że jeszcze ani razu nie pojawiły się m.in. “Kamienie na szaniec” oraz “Dziady” cz. II. To właśnie te dwie lektury najczęściej są typowane przez nauczycieli oraz uczniów. W praktyce jednak może pojawić się każda z obowiązkowych pozycji. Być może twórcy egzaminów wszystkich zaskoczą i ponownie wykorzystają “Pana Tadeusza”, który pojawił się w 2021 roku.

Sprawdź też:

Edukacja i psychologia

Balet dla dzieci

Zastanawiasz się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dziecko? A może Twój maluch usilnie nalega na lekcje baletu? Prawdopodobnie każda mała dziewczynka marzy, by zostać baletnicą i przechodzi okres fascynacji...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo