Choinki to symbol życia i witalności, ale także główna dekoracja domu w okresie bożonarodzeniowym. Każdy chce, by była piękna i reprezentacyjna, ale nie sztuczna jak z katalogu. Dekorowanie choinki i wspólne robienie ozdób to dla wielu jedne z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Jak ubrać choinkę w święta 2018?Choinka w doniczce czy stojaku

Niektórzy drzewko świąteczne dekorują tak samo od lat, inni co roku zastanawiają się jak ubrać choinkę? Zanim jednak przystąpimy do ozdabiania drzewka, trzeba najpierw je kupić. Oprócz różnych rodzajów drzew można też wybrać między choinką w  donicy lub ściętą do stojaka. Te w donicy najczęściej dłużej zachowują świeżość, ponieważ możemy je regularnie podlewać, co zapewnia im witalność. Ich entuzjaści podkreślają też, że po świętach można posadzić choinkę w ogrodzie, dzięki czemu drzewko zyskuje „drugie życie”. Choinki ze stojakiem łatwiej jednak przetransportować i wyglądają estetyczniej, gdyż stojaki są często ładnie zdobione. W zakupie drzewka powinniśmy więc kierować się tym, kiedy kupujemy choinkę i jak długo lubimy ją mieć w domu.

Oprócz aspektu donicy czy stojaka warto rozważyć rodzaj drzewa. Mamy do wyboru sztuczne lub żywe choinki. Markety oferują bardzo ładne, rozłożyste i gęste sztuczne drzewka, więc jeśli ktoś nie chce kłopotać się z żywą choinką, na pewno znajdzie odpowiedni model w sklepach. Z żywych drzew najczęściej mamy do wyboru:

  • sosnę – charakteryzuje się mocnym zapachem, opadającymi igłami, mocnymi gałęziami;
  • świerk kłujący/srebrny – grubsze igły od świerka pospolitego i delikatniejszy zapach;
  • świerk pospolity/polski – mocny charakterystyczny zapach, szybko opadające igły;
  • jodłę – najdroższa z choinek, prawie niewyczuwalny zapach, długo nie opadają jej igły.

Tradycyjne ozdoby na choinkę

Choinki tradycyjnie dekorowało się jabłkami, co nawiązywało do biblijnego ogrodu. Dekoracje miały też bardzo symboliczne znaczenie, jak np. słomiane gwiazdki symbolizowały gwiazdę betlejemską. Mimo że obecnie nadal wiele dekoracji nawiązuje do Biblii, coraz bardziej stawia się na wygląd ozdób, niż ich znaczenie. Odchodzi się też od multikolorowych bombek i grubych łańcuchów, wszystko z innego kompletu. Stawia się bardziej na jeden główny kolor lub dwa ładnie łączące się odcienie. Ozdoby na choinkę są nieco skromniejsze, ale tworzą bardziej zgraną całość.

Modna choinka 2018 ubrana jest w biel i srebro, ale też zdarzają się nawiązania do klasyki, czyli czerwieni i złota. Modne są również drewniane dekoracje na choinkę. Producenci ozdób coraz częściej stawiają na naturalne materiały, takie jak drewno, czy słoma itp. Bombki też zazwyczaj są w jednym kolorze z delikatnymi zdobieniami np. brokatem. Choć te zrobione ze szkła są droższe, można dostać też pięknie wyglądające plastikowe czy styropianowe bombki w niższej cenie. Warto o nich pomyśleć, gdy w domu są małe dzieci. A przynajmniej o ozdobieniu nimi dolnych partii drzewka, do których bez problemu sięgają małe rączki.

Jak ubrać choinkę: dekoracje DIY?

Ozdoby na choinkę można równie dobrze zrobić samemu. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny, a najbatdziej zachwycone będą dzieci. Nawet jeśli nasza choinka będzie miała krzywo posklejane łańcuchy z papieru i różnokolorowe bombki, to fakt, że zrobiliśmy je z naszymi pociechami, doda jej uroku i piękna. Przy odrobinie wprawy nasze dekoracje DIY, mogą być jednak równie piękne, jak te kupione w sklepie.

Bombki na choinkę możemy wykonać z włóczki, masy solnej, szyszek czy papieru. Bardzo popularne jest wieszanie na drzewie orzechów, które można pomalować farbą w sprayu np. na srebrno. W sklepach z artykułami artystycznymi dostaniemy także okrągłe styropianowe kulki, które możemy ozdobić w dowolny sposób np. okleić złotą włóczką i dodać zawieszkę. Opcji jest wiele, a inspiracji możemy szukać na blogach DIY i na YouTube, gdzie znajdziemy proste tutoriale krok po korku.

Modne choinki 2018

Choinki i ozdoby na choinkę, tak jak niemal wszystko wokół, podlegają modą. I choć choinka ubrana na biało to klasyk sprawdzający się niemal co roku, warto poszukać świeżych inspiracji. Jak zwykle nieoceniony okazuje się Instagram!

Niezależnie od tego, jak wygląda nasza choinka, nie zapominajmy, że w święta najważniejsze jest wspólne spędzenie czasu z najbliższymi, a ubieranie drzewka to idealna okazja na miły rodziny wieczór pełen śmiechu i radości.

Zdjęcie główne: depositphotos.com