Jak zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci do 3. roku życia? Obowiązkowe wizyty u pediatry

Troska o zdrowie i prawidłowy rozwój niemowlaka i starszaka jest priorytetem wszystkich rodziców. Poza odpowiednią opieką i pielęgnacją dziecka, ważne jest też stałe monitorowanie jego rozwoju i samopoczucia podczas profilaktycznych wizyty u lekarza. Sprawdź, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta patronażowa u pediatry oraz poznaj kalendarz wizyt profilaktycznych i szczepiennych w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka.

Wizyta patronażowa położnej – monitorowanie rozwoju dziecka od pierwszych dni po powrocie ze szpitala 

Pierwsza wizyta patronażowa położnej ma miejsce najpóźniej 2 doby po wyjściu mamy z maluszkiem ze szpitala. Nie musicie nawet wychodzić z domu – to położna przyjedzie do Was, by pomóc Wam w pierwszych dniach po powrocie do domu.

Podczas pierwszej wizyty położna:

 • szczegółowo zbada dziecko: zmierzy je i zważy, oceni tempo przybierania maluszka na wadze, sprawdzi stan skóry, kikut pępowiny, skontroluje odruchy, a w razie potrzeby oceni nasilenie żółtaczki u noworodka i dokona przezskórnego pomiaru bilirubiny
 • udzieli Ci wskazówek i wsparcia w zakresie karmienia piersią noworodka (np. zaproponuje najlepszą pozycję do karmienia, skontroluje przystawienie maluszka do piersi, pomoże w radzeniu sobie z nawałem mlecznym)
 • pokaże sposoby opieki i pielęgnacji noworodka, np. technikę układania w łóżeczku, podnoszenia i noszenia, przebierania, zmiany pieluszki, kąpieli
 • pomoże w wyborze pediatry dla maluszka
 • odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

W pierwszych 6 tygodniach życia dziecka czekają Was minimum 4 takie wizyty.

Pierwsza wizyta u pediatry – kiedy powinna się odbyć i jak wygląda wizyta patronażowa?

Pierwsza wizyta w przychodni u pediatry, zwana wizytą patronażową, odbywa się pomiędzy 1. a 4.tygodniem życia dziecka. Warto zarezerwować na nią sporo czasu – jest to wizyta zapoznawcza, podczas której lekarz zapewne zechce szczegółowo zbadać dziecko, zadać Wam wiele pytań, udzielić wszystkich niezbędnych informacji oraz rozwiać Wasze wątpliwości.

W trakcie wizyty patronażowej możesz spodziewać się:

 • wywiadu lekarskiego (przebieg ciąży, porodu, pierwszych tygodni życia dziecka)
 • pytań o pojawiające się u dziecka dolegliwości i trudności, np. kolki, ulewanie, płacz, problemy z karmieniem, zaparcia, wymioty
 • dokładnego badania noworodka (ważenia, mierzenia, oceny tempa przybierania na wadze i stopnia nasilenia żółtaczki, badania wielkości ciemiączka przedniego i tylnego, pomiaru obwodu główki, oceny stawów biodrowych, narządów płciowych, wzroku i słuchu)
 • oceny rozwoju układu nerwowego dziecka, która polega na obserwacji odruchów i określeniu napięcia mięśniowego
 • rozmowy o schemacie szczepień niemowlaka
 • pytań o stan psychoemocjonalny rodziców.

W większości przypadków podczas wizyty patronażowej lekarz wystawia skierowanie do poradni preluksacyjnej, w której wykonuje się USG bioderek. Jeśli u dziecka występują inne dolegliwości albo jest ono w tzw. grupie ryzyka różnych schorzeń, lekarz może skierować malucha również na inne badania (np. określenie poziomu bilirubiny, USG jamy brzusznej lub przezciemiączkowe USG główki).

Jak się przygotować do pierwszej wizyty z niemowlakiem u lekarza? 

Pierwsza wizyta w przychodni jest dużym wydarzeniem zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto się do niej dobrze przygotować:

 1. Ubierz dziecko w wygodne ubranka, które można łatwo założyć i zdjąć (np. zapinany na napy pajacyk, rozpinaną bluzę).
 2. Jeśli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, zabierz odmierzoną ilość proszku, butelkę i ciepłą wodę w termosie.
 3. Nie zapomnij wziąć ze sobą książeczki zdrowia dziecka.
 4. Do torby spakuj 2 pieluszki tetrowe lub muślinowe, które ułożysz na lekarskiej wadze lub kozetce.
 5. Zabierz ubranka na zmianę, kilka pieluszek, wilgotne chusteczki i maść do pupy w razie konieczności przebrania dziecka. Jeśli maluch używa smoczka, koniecznie spakuj go do torby.
 6. Postaraj się wcześniej wyjechać z domu.
 7. Jeśli wybierasz się do lekarza bez swojego partnera, zabierz wózek dla malucha – nawet kilkuminutowe dźwiganie nosidełka z noworodkiem nie jest wskazane u kobiet w połogu.

Przed wizytą postaraj się zadbać o dobre samopoczucie dziecka. Najlepiej, by maluszek był wypoczęty i najedzony – wtedy powinien lepiej znieść długie badanie lekarskie.

Wizyty w poradni dzieci zdrowych w pierwszym roku życia dziecka 

Po wizycie patronażowej, czeka Was jeszcze seria wizyt w poradni dzieci zdrowych. Standardowo przeprowadza się je w terminach odpowiadających szczepieniom niemowlaka wyznaczonym przez kalendarz szczepień, tj. w 6.-9. tygodniu życia, następnie w 3.-4. miesiącu, w 6. miesiącu, w 7. miesiącu oraz dodatkowo w 9. i 12. miesiącu życia. Jeśli dziecko otrzymywało szczepionki skojarzone 6w1, wizyta w 7. miesiącu zwykle nie jest konieczna.

Sprawdź, jak wygląda kalendarz szczepień noworodka i niemowlaka.

Za każdym razem przed podaniem szczepionki lekarz powinien zakwalifikować dziecko do szczepienia, czyli przeprowadzić wywiad z rodzicem i dokładnie zbadać malucha. Przy okazji wykonuje on inne testy i badania, które mogą różnić się w zależności od wieku niemowlaka.

Takie wizyty są krótsze niż wizyta patronażowa – trwają ok. 20 do 30 min. Lekarz ma już wiele informacji o swoim małym pacjencie, dlatego skupia się na zmianach, które zaszły w przerwie pomiędzy wizytami oraz na bieżących problemach i stanie zdrowia malucha. Podczas każdej z wizyt rodzice mogą zadawać lekarzowi pytania dotyczące np. pielęgnacji dziecka, rozszerzania diety, karmienia piersią lub przejścia na mleko modyfikowane, by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości lub utwierdzić się w dotychczasowych działaniach.

 • 2. miesiąc życia dziecka

Podczas wizyty w 2. miesiącu życia lekarz waży dziecko oraz mierzy długość jego ciała, obwód główki i klatki piersiowej, a uzyskane wartości nanosi na siatki centylowe. Ocenia też wielkość ciemiączka, odruchy i napięcie mięśniowe, bada stawy biodrowe, a u chłopców sprawdza obecność jąder w mosznie. Podczas kwalifikacji do szczepienia, pediatra zbiera wywiad oraz bada dziecko – osłuchuje, sprawdza np. gardło i jamę ustną, uszy, oczy, nosek i węzły chłonne. Jeśli maluch przejdzie te badania pomyślnie, przeprowadza się szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. szczepionka DTP), a także przeciwko WZW B, Hib, pneumokokom oraz rotawirusom. Można też podać dziecku szczepionki skojarzone 5w1 lub 6w1.

 • 3.-4. miesiąc życia dziecka

Wizyta w 3.-4. miesiącu przebiega podobnie do kontroli w 2. miesiącu życia. Najlepiej, by odbyła się 6-8 tygodni po poprzedniej wizycie. Lekarz ponownie sprawdza wzrost i wagę dziecka oraz wykonuje szczegółowe badanie i przeprowadza kwalifikację do szczepienia konkretnymi preparatami. Podczas tej wizyty można wykonać szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP) oraz przeciwko polio, Hib, pneumokokom i rotawirusom.

 • 5.-6. miesiąc życia dziecka

Czwarta wizyta profilaktyczna i szczepienna u pediatry jest niemal identyczna jak dwie poprzednie. Przypada ona na okres, kiedy wiele maluchów zaczyna ząbkować, dlatego jest dobrą okazją do rozmowy z lekarzem o sposobach łagodzenia dolegliwości towarzyszących wyżynaniu się pierwszych ząbków. Warto poruszyć też temat rozszerzania diety i kolejności wprowadzania nowych pokarmów do menu dziecka. Podczas tej wizyty dziecku podaje się szczepionkę przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP) oraz przeciwko polio i Hib. Dzieci szczepione preparatami skojarzonymi otrzymują oczywiście szczepionkę 5w1 lub 6w1, tę samą, która była podawana podczas poprzednich wizyt.

 • 7. miesiąc życia dziecka

Ta wizyta kontrolna przebiega niemal identycznie jak wszystkie poprzednie. Lekarz z pewnością zada Wam pytania o kolejne umiejętności i postępy w rozwoju psychoruchowym malucha oraz o przebieg rozszerzania diety. To dobry moment na zadawanie pytań i rozwianie wszystkich wątpliwości rodziców, dlatego zapiszcie sobie najważniejsze kwestie, by o niczym nie zapomnieć. Podczas tej wizyty maluszek otrzyma szczepienie przeciwko WZW typu B, a jeśli do tej pory dostawał preparaty 6w1, to podanie szczepionki nie będzie konieczne.

 • 9.-10. miesiąc życia dziecka

Mimo że kalendarz obowiązkowych szczepień w 1. roku życia dobiegł już końca, to przed 1. urodzinami malucha czeka jeszcze jedna ważna wizyta profilaktyczna u pediatry. Powinna ona obejmować dokładne badanie lekarskie i ocenę rozwoju fizycznego (kontrolę wagi, pomiar długości ciała, obwodu główki i klatki piersiowej). Lekarz sprawdzi też rozwój motoryki malucha i upewni się, czy dziecko otrzymało już wszystkie obowiązkowe szczepienia przewidziane na okres niemowlęcy. Podczas tej wizyty przeprowadza się też test rozwoju reakcji słuchowych.

Wizyty w poradni dzieci zdrowych po 1. roku życia i bilans dwulatka 

Pierwszy rok życia dziecka kończy profilaktyczna wizyta u pediatry w 12. miesiącu życia. Jest ona okazją do oceny tempa wzrostu i przybierania na wadze oraz prawidłowości rozwoju psychoruchowego. W tym celu konieczne jest dokładne zbadanie malucha oraz zebranie szczegółowego wywiadu z rodzicami, co pozwoli lekarzowi wcześnie wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

W 2. roku życia malucha zaplanowane są 2 wizyty profilaktyczno-szczepienne oraz bilans dwulatka. Szczepienia dziecka odbywają się:

 • w 13.-15. miesiącu życia – przeciwko odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR) oraz przeciw pneumokokom
 • w 16.-18. miesiącu życia – kolejna dawka szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP) oraz przeciwko polio i Hib.

W okolicach 2. urodzin należy umówić malucha na tzw. bilans dwulatka, czyli wizytę, podczas której lekarz podsumuje postępy dziecka w ostatnim roku, dokładnie je zbada, zmierzy, zważy, obliczy BMI oraz przeprowadzi test w kierunku wykrywania zeza. Kompleksowo oceni też jego zachowanie i wszystkie sfery jego rozwoju oraz sprawdzi, czy maluch w odpowiednich terminach osiągał kamienie milowe.

Zdrowa dieta – jeden z filarów prawidłowego rozwoju niemowlaka i dziecka

Wszystkie profilaktyczne wizyty u pediatry są doskonałą okazją do zadawania pytań i uzyskiwania porad oraz wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia dziecka w poszczególnych miesiącach, a następnie latach życia. Od dawna mówi się, że pierwsze 1000 dni ma ogromny wpływ na obecne i przyszłe zdrowie dziecka, jego prawidłowy rozwój, a także na kształtowanie się korzystnych nawyków żywieniowych.

Z tego względu rodzice powinni zadbać o podawanie maluchowi odpowiednio zbilansowanych posiłków, przygotowanych ze składników pochodzących z pewnego źródła. Świetnym wyborem jest żywność ekologiczna, niezanieczyszczona żadnymi niepożądanymi substancjami, której bezpieczeństwo dla niemowlaka i małego dziecka zostało potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Dbałość o podawanie dziecku wartościowego, odżywczego jedzenia od samego początku rozszerzania diety to inwestycja w zdrowie malucha, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Zobacz ofertę produktów HiPP BIO dla niemowląt i małych dzieci na hipp.pl.

Źródła:

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Ribomunyl

Ribomunyl to lek immunostymulujący. Oznacza to, że jego głównym zadaniem jest wzmocnienie odporności u osób, które cierpią często na infekcje dróg oddechowych, gardła, nosa, a także uszu. Lek działa dzięki...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Morfologia u dzieci

Morfologia u dzieci na czczo to wydarzenie o wiele bardziej doniosłe niż analogiczne, rutynowe badanie dorosłego. Podczas gdy uświadomieni dorośli regularnie wykonują badania profilaktyczne, u dziecka pobieranie krwi wiąże się...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

To rotawirus, nie grypa!

Większość rodziców świetnie zdaje sobie sprawę, kiedy ich dziecko atakuje rotawirus – ból brzucha, wymioty i gorączka to tylko niektóre z objawów. Rotawirusy są bardzo zjadliwe dla małych dzieci, a...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Co na męczący kaszel u dziecka?

Czym jest kaszel? Męczący kaszel u dziecka sprawia, że nie może ono spokojnie spać, przez co jest zmęczone i rozdrażnione. W rzeczywistości kaszel to gwałtowne wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Owsiki: Jak pozbyć się swędzącego problemu?

Dokuczliwe owsiki, czyli swędzący problem Zakażenie owsikami zdarza się dzieciom stosunkowo często – dlatego dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak pozbyć się owsików. Te najpopularniejsze spośród pasożytów roznoszą się bardzo...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Bakteria czy wirus?

Infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne – zna je każda mama, a także cały zestaw chorób, które wywoływane są przez wirusy i bakterie. Choroby te są dosyć podobne, a od prawidłowego rozpoznania czy...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Nerwica u dzieci: Objawy i leczenie

Przy szalonym tempie, w jakim żyje dzisiejszy świat, znerwicowane dziecko nie jest niestety rzadkością. Dlatego właśnie tak istotne jest, by rodzice byli wyczuleni na niepokojące objawy i śpieszyli z pomocą...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

3 rady na bolesne ząbkowanie

Większość rodziców musi przez to przejść. Ząbkowanie potrafi być bolesne nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców i innych domowników lub sąsiadów. W jaki sposób można ulżyć dziecko w...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Alergia na gluten: Gdy pieczywo szkodzi

“Gluten” to modne ostatnio słowo, które jest na ustach wszystkich. Z całkiem niszowej substancji stał się wrogiem publicznym, który negatywnie wpływa na organizm, a dodatkowo sprawia, że się tyje. Ile...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Zespół Aspergera u dzieci: objawy i leczenie

Zespół Aspergera to określenie stosowane do najłagodniejszych form autyzmu. Jego podłożem są przyczyny neurologiczne, podobnie jak w przypadku wszystkich odmian autyzmu. Najnowsze badania wskazują, że prawdopodobnie gen chorobowy przenoszony jest z...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Kalendarz pylenia

Życie alergika nie jest łatwe. We znaki daje każdy rodzaj alergii, ale alergia na pyłki roślinne sprawia, że okres wiosenno-letni bywa prawdziwym utrapieniem. Na alergię tego typu cierpi coraz więcej...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Wyniki morfologii krwi u dziecka i niemowlaka

Morfologia krwi u dzieci i niemowląt Morfologia krwi i badanie moczu są podstawowymi badaniami laboratoryjnymi pozwalającymi wykryć przyczynę wielu chorób. Zanim przystąpisz do analizy wyników musisz wiedzieć, że morfologia krwi...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Alternaria [objawy uczulenia, okres pylenia]

Grzyby z rodzaju Alternaria stanowią różnorodną i bardzo dużą grupę. Jej przedstawicieli łączy jedno: Alternaria alternata są jedną z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych oraz skórnych. Dosyć powszechnie występują w polskim...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general