ARhD: co oznacza ta grupa krwi? Jak interpretować wynik?

Warto znać swoją grupę krwi, ponieważ ta wiedza może się przydać w różnych życiowych sytuacjach. Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi, ale także w celu wykluczenia zagrożenia konfliktu serologicznego. Podstawowe oznaczenia takie jak: A, AB, B czy 0 są powszechnie znane. Istnieje jednak grupa krwi występująca w postaci ARhD+. Co rozumieć przez takie oznaczenie? Czym jest D?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wyróżnia się cztery grupy krwi: A, B, AB oraz 0.
  • Podczas określania grupy krwi, sprawdza się także obecność antygenu Rh na powierzchni krwinek, który bywa też nazywany Rh D. Nazwa ARhD+ oznacza to samo co ARh+.
  • Jeśli badanie wykaże, że antygen Rh występuje we krwi, to grupa zostaje oznaczona jako Rh+ lub Rh dodatni. W przypadku braku tego antygenu grupa krwi dostaje oznaczenie Rh- lub Rh ujemny.

ARhD+ co to za grupa krwi?

Rozróżnia się cztery grupy krwi: A, B, AB oraz 0. Grupę krwi rozpoznaje się po tym, jaki rodzaj białek występuje na powierzchni erytrocytów. Oprócz określenia jednej z czterech grup krwi, podczas badania oznacza się także tak zwany czynnik Rh, czyli to, czy na powierzchni krwinek znajdują się antygeny Rh, zwane czasami również antygenami Rh D. I to właśnie z powodu tych różnych oznaczeń wynikają nieporozumienia. Niekiedy wynik oznacza się Rh+ (lub Rh-), a czasami RhD+ (RhD-). Tak więc oznaczenie grupy krwi ARhD+ jest tym samym co ARh+.

Zobacz: Najrzadsza grupa krwi: Grupy krwi w Polsce – od najrzadszej do najczęściej występującej

ARhD+: co oznacza D?

D to oznaczenie antygenu Rh, który występuje w krwinkach czerwonych. Jeżeli antygen ten występuje we krwi, można mówić o grupie krwi Rh dodatniej, natomiast jeśli antygeny nie występują, mówimy o grupie krwi Rh ujemnej. Antygen ten występuje u około 85% ludzi, w związku z czym grupy krwi z ujemnym Rh są bardzo rzadkie.

Sprawdź: Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?

Dlaczego znajomość grupy krwi jest tak ważna w przypadku kobiet w ciąży?

U kobiet w ciąży konieczne jest oznaczenie grupy krwi, w tym obecności antygenów D, ze względu na możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny pojawia się u kobiet z grupą krwi Rh-, które są uczulone na antygen D, a ich dzieci mają krew Rh+. Podczas ciąży organizm ciężarnej jest chroniony przed antygenami D za pomocą bariery łożyskowej. Reakcja organizmu matki pojawia się przy kontakcie jej krwi z krwią dziecka, czyli na przykład przy przecieku płodowo-matczynym. Znajomość grupy krwi jest bardzo istotna, ponieważ w przypadku, gdy przyszła matka ma krew Rh-, konieczne jest podawanie środków (immunoglobuliny anty – D), które mają za zadanie zapobiegać wystąpieniu konfliktu serologicznego. Immunoglobuliny anty – D sprawiają, że organizm ciężarnej nie wytwarza przeciwciał, przez co nie dochodzi do konfliktu serologicznego. Oprócz tego, że są podawane przez okres ciąży, należy je podać również po porodzie (nie później niż 3 doby po porodzie), a także po poronieniu. Jeśli krwinki Rh+ pochodzące z krwi dziecka trafią do krwioobiegu matki z krwią Rh-, ciało kobiety traktuje je jako pewnego rodzaju zagrożenie i zaczyna je zwalczać. W związku z tym może dojść do niedokrwistości, ale również do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia.

Sprawdź: Badania przed ciążą: 8 badań, które powinna zrobić przyszła mama

Grupa krwi a dieta

Można spotkać się z opinią, że rodzaje spożywanych pokarmów powinny być dobierane w sposób biorący pod uwagę grupę krwi. Diety zgodne z grupą krwi pozwalają na spożywanie produktów, które są najlepiej przyswajane przez organizm, a unikaniem pożywienia, które jest szkodliwe. Wielu lekarzy uważa jednak, że taka dieta nie jest dobra, ponieważ zakłada niespożywanie pewnych pokarmów, co może się przyczynić do pojawiania się niedoborów niektórych składników odżywczych.

Rodzice pytają o grupę krwi ARhD+

ARhD ujemny: co oznacza?

Antygen Rh, którego obecność na powierzchni krwinek oznacza się przy określaniu grupy krwi, nazywa się też czasami RhD. Jeśli zostanie wykryty krew oznacza się jako ARhD dodatni (ARhD+), a jeśli go nie ma, grupę krwi określa się jak ARhD ujemny (ARhD-).

Sprawdź też: Wyprawka dla noworodka – lista rzeczy, które przydadzą się po porodzie
Sprawdź też: Niskie eozynofile w ciąży

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo