Czy 23 grudnia idziemy do szkoły? Termin przerwy świątecznej może rozczarować uczniów

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie wkrótce rozpocznie się również dłuższy odpoczynek dla uczniów. Szkoły jak co roku zamykają się niemal tuż przed Świętami i potrwa przez cały okres świąteczno-noworoczny. Dzieci powrócą do lekcji dopiero po 1 stycznia. A kiedy ostatni raz w tym roku wezmą udział w zajęciach? Czy 23 grudnia idziemy do szkoły czy jest już wtedy wolne?

Czy 23 grudnia idziemy do szkoły?

Gdy tylko nadchodzi grudzień, wszyscy z niecierpliwością zaczynamy wyczekiwać na Boże Narodzenie. Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najbardziej magicznych momentów i dla wielu osób – ulubiony okres. Szczególnie nie mogą się go doczekać uczniowie, którzy mają wtedy dłuższą przerwę od zajęć, co jest świetną okazją do porządnego odpoczynku, zwłaszcza, że po Nowym Roku czekają ich ostatnie ważne zaliczenia związane z zakończeniem pierwszego semestru.

Ferie świąteczne trwają zazwyczaj nieco ponad tydzień, ale ich dokładna długość zależy od tego, jak w danym roku ułoży się kalendarz. Nadchodząca przerwa nie będzie dla uczniów zbyt korzystna. Rozpocznie się w piątek 23 grudnia, co oznacza, że ostatni dzień zajęć wypada w czwartek 22 grudnia, przeddzień Wigilii będzie już zatem wolny. Niestety szkoły otworzą się ponownie stosunkowo szybko. Sylwester wypada bowiem w sobotę, a więc 1 stycznia (Nowy Rok, który jest ustawowo wolny) będzie w niedzielę. Kolejny dzień – czyli poniedziałek 2 stycznia – będzie już normalnym dniem roboczym i do obowiązków wrócą także uczniowie. Cała świąteczna przerwa potrwa więc w sumie 10 dni, a w zeszłym roku była nieco dłuższa.

Zobacz: Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!

Dni wolne od szkoły 2022/2023

Z pewnością jednak wszystkich ucieszy wiadomość, że po świąteczno-noworocznej przerwie nie trzeba będzie długo czekać na wolne. Do pracy i szkoły pójdziemy tylko cztery razy i czeka nas długi, trzydniowy weekend. 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, wypada bowiem w piątek.

Po pierwszym długim weekendzie niektórzy uczniowie niemal od razu rozpoczną kolejny wypoczynek. Już w połowie stycznia w części województw startują ferie zimowe. Szczegółowe terminy wyglądają następująco:

  • 16–29 stycznia 2023 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13–26 lutego 2023 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Następne wolne w kalendarzu czekają nas w kwietniu z okazji Wielkanocy. Wiosenna przerwa w szkole przypada na 6–11 kwietnia. Później oczywiście majówka, która w tym roku wypada wyjątkowo korzystnie 1 maja to poniedziałek, a więc zapowiada się aż 5-dniowy weekend.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo