Co roku, gdy kończy się lato i zbliża pora jesienno-zimowa część ptaków odlatuje z Polski. Niektóre gatunki z powodu niesprzyjającego zimowego klimatu i niskich temperatur migrują do regionów, gdzie panują bardziej optymalne warunki pogodowe. Sprawdź, jakie ptaki odlatują na zimę. Czy jaskółka odlatuje do ciepłych krajów? Poznaj ptaki odlatujące na zimę do ciepłych krajów!
Jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów na zimę?
Co roku na przełomie lata i jesieni tysiące ptaków rozpoczyna swoją wędrówkę z Polski w te obszary świata, na których zimowy klimat jest znacznie łagodniejszy niż u nas. Ptaki odlatujące na zimę przemierzają corocznie tysiące kilometrów, aby dotrzeć do celu, a następnie wrócić do naszego kraju. Niestety jest to dla nich konieczność, aby przeżyć – nie przetrwałyby surowych zimowych warunków, prawdopodobnie zmarłyby z powodu chłodu i z braku pożywienia.
Spośród gatunków, które wylatują do ciepłych krajów na okres jesienno-zimowy, najbardziej znany jest na pewno bocian. Najpopularniejsze ptaki odlatujące do ciepłych krajów to także jaskółki i żurawie, a także skowronki oraz czajki.
Ptaki które odlatują na zimę z Polski:
- bociany,
- jaskółki,
- żurawie,
- czajki,
- słowiki,
- szpaki,
- gawrony,
- kukułki,
- skowronki,
- jerzyki.
Zobacz: Co jedzą jaskółki? Sprawdź, czym karmić te piękne ptaki, aby im nie zaszkodzić
Jakie ptaki odlatują na zimę i dokąd?
Ptaki, które odlatują na zimę najczęściej wybierają oczywiście kierunki południowe, gdzie jest ciepło. Wiele osób zastanawia jednak, gdzie dokładnie się udają – są to głównie rejony afrykańskie.
Bociany np. kierują się do Afryki, podróżują w grupie i potrafią przebyć dziennie nawet 500 kilometrów, a w sumie ich trasa wynosi nawet 12 tysięcy km. Jesień i zimę spędzają na terytorium różnych państwa afrykańskich, m.in. w Kenii, Ugandzie, Sudanie czy Nigerii.
Niezwykłym podróżnikiem jest jerzyk, który potrafi lecieć dzień i noc bez zatrzymywania, ponieważ posiada umiejętność spania podczas lotu. On również udaje się do Afryki, głównie na południe, wprost przez Morze Śródziemne. Kukułka natomiast udaje się na zimę do Afryki Subsaharyjskiej lub do Azji Południowej. Skowronki z kolei zimują w basenie Morza Śródziemnego, podobnie jak żurawie, które niekiedy wędrują aż do Afryki.
Zobacz: Najmniejsze państwa świata. Pierwsza dziesiątka może zaskoczyć!
Kiedy ptaki odlatują do ciepłych krajów?
Ptasie migracje zaczynają się już pod koniec sierpnia i trwają także przez cały wrzesień. W zależności od gatunku, każdy ptak opuszcza nasz kraj w innym terminie. Niektóre podróż zaczynają dopiero w październiku, a najwięksi spóźnialscy mogą zostać nawet do początków listopada.
Pierwsze odlatujące ptaki z Polski na zimę to bociany i jerzyki, które opuszczają nasz kraju już w trzecim tygodniu sierpnia, podobnie kukułki. Jakie ptaki wylatują we wrześniu? Właściwie wszystkie pozostałe wówczas pomału zbierają się do lotu, np. żurawie, słowiki i skowronki (chociaż niektórzy spóźnialscy mogą zostać nawet do listopada). W październiku nasz kraj opuszczają gawrony.
Jakie ptaki zostają w Polsce zimą?
Część ptaków jednak przystosowała się całkowicie do warunków klimatycznych panujących w Polsce i pozostaje tutaj nawet w zimie. Gatunkom tym nie przeszkadzają surowe chłodne zimy, ale mogą mieć trudności w dostępie do pokarmu. Dlatego też warto pomagać ptakom, budują specjalne budki i zapewniając im tam pożywienie, aby łatwiej im było przeżyć do wiosny.
Ptaki, które zostają na zimę w Polsce:
- wróbel,
- dzięcioł,
- gil,
- sikorka,
- gołębie,
- jemiołuksza.
Sprawdź: Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]
Czy jaskółki odlatują na zimę?
Jaskółki, podobnie jak bociany, zimują w ciepłych krajach. Na przełomie sierpnia i września zbierają się w duże grupy i podróżują wspólnie na południe. Najczęściej zimowe miesiące spędzają na terenie Afryki Północnej.
Czy wilga odlatuje na zimę?
Wilga również należy do grupy ptaków wędrownych. Pod koniec sierpnia i na początku maja zwierzęta te opuszczają nasz kraj i udają się w rejony wschodniej i południowej Afryki. Powracają na wiosnę, na okres lęgowy.
Czy słowiki odlatują na zimę?
Słowiki co roku odlatują na zimę i spędzają chłodne miesiące najczęściej w rejonach środkowej Afryki. Podróżuje najczęściej nocami. Powraca do Europy wiosną, w kwietniu lub w maju.
Jakie ptaki przylatują na zimę do Polski?
Co ciekawe, niektóre ptaki nie odlatują, ale przylatują w okresie zimowym do Polski. Do tej grupy należą m.in. jemiołuszka, śnieguła, poświerka, czeczotka, mewa siodłata czy myszołów włochaty.
Zobacz: Opis wiewiórki. Jak napisać krótki opis?
Czytelnicy pytają, jakie ptaki odlatują na zimę z Polski
Tak, jaskółki zimują w ciepłych krajach.
Nie, wróble i dzięcioły pozostają w Polsce na zimę.
Tak, kukułki odlatują w południowe rejony świata.
Jemiołuszka to ptak, który przylatuje zimą do Polski.
Tak, dudek odlatuje na zimę najczęściej pod koniec sierpnia lub na początku września.