Jakie ptaki odlatują na zimę? Które ptaki odlatują do ciepłych krajów?

Co roku, gdy kończy się lato i zbliża pora jesienno-zimowa część ptaków odlatuje z Polski. Niektóre gatunki z powodu niesprzyjającego zimowego klimatu i niskich temperatur migrują do regionów, gdzie panują bardziej optymalne warunki pogodowe. Sprawdź, jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Od końca sierpnia do listopada trwają migracje ptaków z Polski do ciepłych krajów.
 • Wśród ptaków, które odlatują na zimę są bociany, kukułki, szpaki, skowronki, jaskółki i inne.
 • Najczęściej podróżują w rejony Afryki, południowe i środkowe.

Jakie ptaki odlatują na zimę?

Co roku na przełomie lata i jesieni tysiące ptaków rozpoczyna swoją wędrówkę z Polski w te obszary świata, na których zimowy klimat jest znacznie łagodniejszy niż u nas. Ptaki odlatujące na zimę przemierzają corocznie tysiące kilometrów, aby dotrzeć do celu, a następnie wrócić do naszego kraju. Niestety jest to dla nich konieczność, aby przeżyć – nie przetrwałyby surowych zimowych warunków, prawdopodobnie zmarłyby z powodu chłodu i z braku pożywienia.

Spośród gatunków, które wylatują do ciepłych krajów na okres jesienno-zimowy, najbardziej znany jest na pewno bocian. Do popularnych ptaków odlatujących należą także jaskółki i żurawie, a także skowronki oraz czajki.

Ptaki które odlatują na zimę z Polski:

 • bociany,
 • jaskółki,
 • żurawie,
 • czajki,
 • słowiki,
 • szpaki,
 • gawrony,
 • kukułki,
 • skowronki,
 • jerzyki.

Jakie ptaki odlatują na zimę i dokąd?

Ptaki, które odlatują na zimę najczęściej wybierają oczywiście kierunki południowe, gdzie jest ciepło. Wiele osób zastanawia jednak, gdzie dokładnie się udają – są to głównie rejony afrykańskie.

Bociany np. kierują się do Afryki, podróżują w grupie i potrafią przebyć dziennie nawet 500 kilometrów, a w sumie ich trasa wynosi nawet 12 tysięcy km. Jesień i zimę spędzają na terytorium różnych państwa afrykańskich, m.in. w Kenii, Ugandzie, Sudanie czy Nigerii.

Niezwykłym podróżnikiem jest jerzyk, który potrafi lecieć dzień i noc bez zatrzymywania, ponieważ posiada umiejętność spania podczas lotu. On również udaje się do Afryki, głównie na południe, wprost przez Morze Śródziemne. Kukułka natomiast udaje się na zimę do Afryki Subsaharyjskiej lub do Azji Południowej. Skowronki z kolei zimują w basenie Morza Śródziemnego, podobnie jak żurawie, które niekiedy wędrują aż do Afryki.

Kiedy ptaki odlatują do ciepłych krajów?

Ptasie migracje zaczynają się już pod koniec sierpnia i trwają także przez cały wrzesień. W zależności od gatunku, każdy ptak opuszcza nasz kraj w innym terminie. Niektóre podróż zaczynają dopiero w październiku, a najwięksi spóźnialscy mogą zostać nawet do początków listopada.

Pierwsze ptaki, które odlatują z Polski na zimę to bociany i jerzyki, które opuszczają nasz kraju już w trzecim tygodniu sierpnia, podobnie kukułki. Jakie ptaki wylatują we wrześniu? Właściwie wszystkie pozostałe wówczas pomału zbierają się do lotu, np. żurawie, słowiki i skowronki (chociaż niektórzy spóźnialscy mogą zostać nawet do listopada). W październiku nasz kraj opuszczają gawrony

Jakie ptaki zostają w Polsce zimą?

Część ptaków jednak przystosowała się całkowicie do warunków klimatycznych panujących w Polsce i pozostaje tutaj nawet w zimie. Gatunkom tym nie przeszkadzają surowe chłodne zimy, ale mogą mieć trudności w dostępie do pokarmu. Dlatego też warto pomagać ptakom, budują specjalne budki i zapewniając im tam pożywienie, aby łatwiej im było przeżyć do wiosny.

Ptaki, które zostają na zimę w Polsce:

 • wróbel,
 • dzięcioł,
 • gil,
 • sikorka,
 • gołębie,
 • jemiołuksza.
Czy jaskółki odlatują na zimę?

Tak, zimują w ciepłych krajach.

Czy wróble i dzięcioły odlatują na zimę?

Nie, zarówno dzięcioły, jak i wróble pozostają w Polsce na zimę.

Czy sójka odlatuje na zimę do ciepłych krajów?

Nie, polska populacja sójek jest w większości osiadła.

Czy słowik i kukułka odlatują na zimę?

Tak, odlatują w południowe rejony świata.

Dodaj komentarz

Ciekawostki

Abecadło tradycji ślubnych

Chcecie podczas ceremonii i wesela przestrzegać zasad bon tonu? Pragniecie kultywować stare tradycje? Uważacie, że nie zaszkodzi zwracać uwagę na przesądy związane z zamążpójściem? Ten poradnik jest dla Was! Skosztowanie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Ciekawostki, Newsy

Sprawdzone i naturalne metody na komary

Nawet najpiękniejsze wakacje potrafi nam zepsuć walka z insektami. Czy musi tak być, że jedynym sposobem na komary są produkty pełne chemii? A może są także skuteczne naturalne metody na...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Galaktozemia: objawy, rozpoznanie oraz leczenie

Galaktozemia jest chorobą dziedziczną, która pojawia się bardzo rzadko, ale może poważnie zagrażać życiu lub zdrowiu niemowlaka. Niezwykle ważne jest, żeby choroba została wykryta jak najwcześniej, ponieważ w przebiegu galaktozemii...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Skoki rozwojowe po roku życia dziecka

Skoki rozwojowe po roku życia nie ustępują – możesz spodziewać się ważnych zmian w zachowaniu dziecka, podobnie, jak miało to miejsce w wieku niemowlęcym. Wyjaśniamy, czym objawiają się najważniejsze momenty...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general