Chociaż nie imponują powierzchnią, to okazuje się, że najmniejsze państwa świata mają wiele do zaoferowania odwiedzającym. Piękne krajobrazy, zabytki, cudowna atmosfera i pogoda to tylko część atrakcji. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że można je całkiem szybko i sprawnie zwiedzić i nawet w ciągu weekendu jesteśmy w stanie zobaczyć naprawdę sporą część. O jakie kraje chodzi? Jakie jest najmniejsze państwo świata, a jakie znalazły się w pierwszej dziesiątce?
Najmniejsze państwa świata
Gdy gdzieś pojawia się hasło „najmniejsze państwo na świecie”, zapewnie wielu osobom od razu na myśl przychodzi Watykan. I słusznie, ponieważ to właśnie on znajduje się na szczycie listy krajów o najmniejszej powierzchni. Wiadomo jednak, że mimo niewielkiego obszaru jest jednym z najpopularniejszych turystycznych celów i to nie tylko dla ludzi wierzących. Chociaż bardzo nieduży, Watykan zachwyca architekturą, zabytkami, a także… tym, że znajduje się w samym sercu Rzymu. Odwiedziny w Watykanie można więc śmiało połączyć ze zwiedzaniem stolicy Włoch, a wręcz szkoda by było nie skorzystać z takiej okazji.
W Europie znajdziemy – oprócz Watykanu – jeszcze cztery kraje, które widnieją na liście 10 najmniejszych państw na świecie. Mowa tu o Monako, San Marino, Liechtensteinie oraz Malcie. Każde z nich ma coś innego i ciekawego do zaoferowania. Z pewnością zachwycają położeniem i pięknymi widokami – Monako rozciąga się przecież wzdłuż Riwiery francuskiej nad Morzem Śródziemnym, San Marino leży na terenach górzystych, Liechtensteinie położony jest nad rzeką Ren w Alpach, a Malta to malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym. Atrakcji dla turystów z pewnością więc nie zabraknie. Oprócz atmosfery i krajobrazów, jest tam również mnóstwo zabytków i ciekawych perełek architektonicznych.
Jak zatem widać, na liście najmniejszych krajów świata jest aż pięciu reprezentantów z Europy. Pozostałe kraje jednak również mają do zaoferowania wiele dla turystów, ale niektóre z nich mogą być zaskakujące.
Zobacz: Lalka Reborn – moda, która może przerażać…
Top 10 najmniejszych państw świata
Na liście najmniejszych krajów świata mamy jednak kilka pozycji zajmowanych przez reprezentantów nieco bardziej egzotycznych (z punktu widzenia Europy) kierunków. Chodzi tu np. o Republikę Nauru, czyli wyspiarskie położone w Mikronezji. Nieco większe jest państwo Tuvalu, leżące na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji, które długo było jednym z terytoriów zależnych Wielkiej Brytanii, ale swoją niepodległość ogłosiło w 1978 roku.
Wśród najmniejszych państw świata wymienia się również Wyspy Marshalla, znajdujące się na Oceanie Spokojnym, na wschód od Mikronezji. Nieco mniej znany kraj Saint Kitts i Nevis również trafił do pierwszej dziesiątki. Jest to państwo wyspiarskie i bardzo górzyste ze względu na wulkaniczne pochodzenie. Ostatnim państwem, które mieści się w zestawieniu najmniejszych krajów są – co nieco zaskakujące – Malediwy, czyli jeden z egzotycznych rajów, słynący z pięknych plaż i krystalicznie czystej wody.
Najmniejsze państwa na świecie:
- Watykan (0,44 km2) – Europa
- Monako (2,02 km2) – Europa
- Nauru (21,3 km2) – Oceania
- Tuvalu (26 km2) – Oceania
- San Marino (61 km2) – Europa
- Liechtenstein (160 km2) – Europa
- Wyspy Marshalla (181 km2) – Oceania
- St. Kitts i Nevis (261 km2) – Ameryka Północna
- Malediwy (289 km2) – Azja
- Malta (316 km2) – Europa
Sprawdź: Stopnie pokrewieństwa, czyli kto jest kim w rodzinie
Czytelnicy pytają o najmniejsze kraje świata
Watykan (jego powierzchnia to tylko 0,44 km2).
Najmniejsze państwa świata: Watykan (0,44 km2) – Europa, Monako (2,02 km2) – Europa, Nauru (21,3 km2) – Australia i Oceania, Tuvalu (26 km2) – Australia i Oceania, San Marino (61 km2) – Europa.
Ta kwestia stale się zmienia, ponieważ kolejne regiony i narody ogłaszają swoją niepodległość. Według danych ONZ na tę chwilę jest w sumie 195 państw.
Najmniejszy kraj świata uznany to Watykan o powierzchni zaledwie 0,44 km2.