Kiedy czuć ruchy dziecka?
Wszystkie przyszłe mamy z niecierpliwością wyczekują pierwszych ruchów dziecka w swoim łonie, zwłaszcza pierworódki, dla których wszystkie ciążowe sprawy są zupełną nowością. Od chwili, gdy wyczujesz po raz pierwszy, że maluszek w Twoim brzuchu się rusza, to uczucie będzie Ci towarzyszyło już do końca ciąży. Delikatne z początku falowanie zmieni się wkrótce w solidne kopniaki, które z pewnością nie raz odbiorą Ci dech, a jednocześnie wywołają uśmiech.

Kiedy czuć ruchy dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka czuć w okolicach 20. tygodnia ciąży. Zdarza się, że można je wyczuć wcześniej, nawet w 16. tygodniu i są również mamy, które poczuły swoje dziecko po raz pierwszy znacznie później, dopiero koło 22-23 tygodnia. W ich przypadku zachodzi spore prawdopodobieństwo, że czuły ruchy dziecka znacznie wcześniej, ale nie umiały ich odróżnić od naturalnych reakcji swojego organizmu, takich jak praca układu trawiennego.
Pierwsze ruchy dziecka przyszła mama odczuwa zazwyczaj w okolicach 20. tygodnia ciąży
Maluch zaczyna się ruszać znacznie wcześniej, niż czuje to jego mama. Na badaniu USG można zaobserwować pierwsze wygibasy już w siódmym tygodniu ciąży. Dziecko jest jednak zbyt małe, by przyszła mama to odczuła. Dopiero, gdy solidnie podrośnie zacznie dawać Ci znać, że jest i cierpliwie czeka na przyjście na świat.
Ruchy maluszka to z początku bardzo delikatne zjawisko, które ciężarne porównują do bulgotania, łaskotania, poczucia jakby w brzuchu był napój musujący lub malutka, pływająca rybka. Wraz z biegiem czasu staną się coraz wyraźniejsze. Gdy dziecko podrośnie, nie raz da Ci się we znaki jego energiczny taniec w Twoim wnętrzu. Brzuch będzie przyjmował niewiarygodne kształty, a Ty będziesz się śmiała, że masz w środku małego Aliena.
Ruchy dziecka w czasie ciąży
Dziecko najaktywniejsze ruchowo jest pomiędzy 24 a 30 tygodniem ciąży. Ma wtedy sporo miejsca na zabawę. Obraca się we wszystkie strony, przyjmuje dowolne pozycje, przenosi się z jednej strony Twojego brzucha na drugą. W kolejnych tygodniach w jego niewielkim mieszkanku robi się coraz ciaśniej. Po 30 tygodniu ciąży ruchy dziecka wyraźnie się systematyzują, wiesz w jakich sytuacjach i porach się ich spodziewać. Największą aktywność ruchową maluchy wykazują, gdy ich mama odpoczywa. Bezruch prawdopodobnie wybudza dziecko, które drzemie, gdy jest kołysane w wyniku aktywności mamy.
Po 30. tygodniu ciąży należy obserwować ruchy dziecka. Sprawdzaj ile ruchów wykonuje maluch w ciągu godziny oraz jak dużo czasu zajmuje mu wykonanie dziesięciu ruchów. Twój lekarz prowadzący może poprosić Cię, żebyś codziennie notowała swoje obserwacje. Ma to na celu szybkie zauważenie jakichkolwiek niepokojących objawów.
Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z głośnymi sąsiadami?
Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023? Praktyczny poradnik dla rodziców krok po kroku
Komu nie przysługuje ulga na dziecko 2023? Dochód ma duże znaczenie. Ci rodzice nie skorzystają z odliczenia
Czy trzeba przyjmować księdza po kolędzie? O tym wierni powinni wiedzieć
Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje spotkanie w ministerstwie: “Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było”
Na jaki okres 500 plus 2023? Rodzice powinni uważać, co zaznaczają we wniosku
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Przebieg ciąży
- Kiedy czuć ruchy dziecka?
Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...
Czytaj dalej →Przysięga małżeńska w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Postanowiłam opublikować Wam teksty przysięgi małżeńskiej, zarówno tej składanej w Kościele, jak również i tej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele osób spyta: po co, skoro i tak powtarza się ją...
Czytaj dalej →Problemy młodych rodziców
W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar: Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...
Czytaj dalej →