Jakie są objawy poronienia?

Szacuje się, że poronieniem kończy się nawet 20% wszystkich ciąż. Problem wczesnych poronień stanowi aż 75% wszystkich poronień.  Zazwyczaj dochodzi do nich przed dwunastym tygodniem ciąży i kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że w niej była. Objawy wczesnego poronienia przypominają bóle menstruacyjne, a te połączone z krwawieniem sprawiają, że kobieta błędnie zakłada, że wystąpiły u niej problemy z przesunięciem daty okresu.

Rodzaje poronień

Poronienia można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszy typ to poronienia wczesne. Jak już zostało wspomniane, dochodzi do nich w pierwszym trymestrze ciąży. Zarodek odrywa się w całości od ściany macicy i jest wydalany przez organizm.

Druga kategoria poronień to poronienia późne. Występują one od drugiego do trzeciego trymestru ciąży. Łożysko jest już wówczas w pełni wykształcone. Poronienie późne często związane jest z odejściem wód płodowych. Szyjka macicy rozwiera się, następnie następuje wydalenie płodu oraz łożyska.

Poronienia dzielą się również ze względu stan macicy po poronieniu. Poronienie zupełne polega na wydaleniu zapłodnionego jaja w całości. W macicy nie pozostają żadne jego fragmenty. Z kolei poronienie niezupełne wymaga łyżeczkowania macicy, czyli wyczyszczenia jej. Organizm kobiety wydala zapłodnione jajo, ale w macicy zostają fragmenty rozwijającego się łożyska, które należy usunąć. Pozostałości mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu kobiety. 

Objawy wczesnego poronienia

Wczesne poronienie objawia się plamieniem. Najczęściej towarzyszy mu ból brzucha, porównywany do bólu menstruacyjnego. W cięższych przypadkach ból brzucha jest silny i występuje mocne krwawienie. Może również być odczuwalny ból w okolicach krzyża, na dole pleców. Krwawienie, do którego dochodzi w wyniku poronienia, różni się zazwyczaj od krwawienia menstruacyjnego kolorem krwi. Ta towarzysząca poronieniu jest jasnoczerwona, pojawia się nagle i można w niej zauważyć wyraźne skrzepy.

Wczesne poronienie objawia się również nierzadko występowaniem skurczy. Są one silniejsze niż te menstruacyjne i mogą utrzymywać się przez wiele godzin.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo