Kiedy nowy bon turystyczny 2023? Środki na wakacje mają trafić nie tylko do rodziców. Czy dodatek pojawi się w czerwcu?

Wiele wskazuje na to, że rząd pracuje nad ponownym wprowadzeniem bonu turystycznego, ale w nieco zmodyfikowanej formie. Chociaż kolejna edycja tego dodatku nie jest jeszcze przesądzona, to nieoficjalnie mówi się, że program mógłby zostać rozszerzony i objąć nie tylko rodziny z dziećmi. Czy będzie kolejny bon turystyczny? Czy kwota świadczenie będzie taka sama? Kiedy nowy bon turystyczny 2023? Czy może pojawić się jeszcze przed wakacjami?

Nowy bon turystyczny – od kiedy?

Wprowadzony w 2020 roku bon turystyczny okazał się sporym wsparciem, zarówno dla rodziców, jak i dla branży turystycznej, szczególnie dotkniętej skutkami lockdownów spowodowanych pandemią COVID-19. Wszystkim rodzicom uprawnionym do pobierania 500 plus automatycznie przyznano również jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł (lub 1000 zł na dziecko niepełnosprawne) w postaci bonu. Można było wykorzystać go na pokrycie kosztów noclegów w pensjonatach czy hotelach, a także opłacić usługi oferowane przez firmy turystyczne, np. obozy, wycieczki itp.

Czasu na skorzystanie z bonu rodzice mieli naprawdę sporo – od połowy 2020 do 31 marca 2023 roku. Niestety osoby, które tego nie zrobiły, nie mogą już odzyskać tych środków. Okazuje się jednak, że być może wkrótce otrzymają na to drugą szansę. Według nieoficjalnych doniesień rząd pracuje nad wznowieniem tego dodatku, ale w nieco innej formie.

O kontynuację bonu apelują jednak nie tylko rodzice, ale także przedstawiciele branży turystycznej. Zarówno eksperci, jak i pracownicy resortu sportu i turystyki proponują, aby bon przyznawany był jednak w zupełnie innej formie. Być może pojawi się jeszcze przed wakacjami i obejmie nie tylko rodziny z dziećmi. Czy będzie nowy bon turystyczny 2023 od czerwca?

Zobacz: Od kiedy 700 plus zamiast 500 plus? “Decyzja o tym już zapadła”. Waloryzacja jeszcze przed wyborami?

Dodatek na wakacje nie tylko dla rodzin z dziećmi

Jak informuje “Rzeczpospolita”, bon turystyczny może wrócić jeszcze w tym roku i będą mogli z niego skorzystać nie tylko rodzice, ale także osoby starsze. Dzięki temu zyskają wszyscy przedstawiciele branży turystycznej, nie tylko właściciele atrakcji dla najmłodszych czy hoteli stworzonych dla rodzin z dziećmi.

Na razie próżno jednak szukać oficjalnego potwierdzenia tych doniesień. Wiadomo jednak, że bon turystyczny raczej nie powróci w tej samej formie, a nawet jeśli to nie dla wszystkich i nie w tej samej wysokości. Tak wynika ze słów ministra sportu Kamil Bortniczuk. Być może chodzi o wprowadzenie kryterium dochodowego.

Nie byłaby to taka szeroka propozycja i nie byłyby to aż tak duże kwoty. Pamiętajmy, że wówczas podyktowane to było chęcią wsparcia branży turystycznej w związku z tymi ograniczeniami związanymi z covidem, z pandemią. Branża turystyczna była na pierwszym etapie tych ograniczeń ofiarą tychże, właśnie w związku z tym należało podjąć tam interwencję. Ta interwencja się powiodła. Pozytywnie oceniają ją zarówno gestorzy branży turystycznej, jak i sami turyści, sami Polacy. Ponad 80 proc. tych bonów został pobranych i zrealizowanych – takie mam dane z ostatnich tygodniminister sportu Kamil Bortniczuk w wywiadzie dla RMF FM

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo