Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023. Jest nowa propozycje MEiN! Stawki niewielkie, a warunków sporo

Rozmowy pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych a MEiN w sprawie wcześniejszych emerytury dla nauczycieli wchodzą w kolejną fazę. 26 kwietnia po wielu miesiącach zapewnień resort edukacji przedstawił wstępne założenia. Możemy się z nich dowiedzieć, na jakich zasadach nauczyciele mieliby przechodzić na emeryturę i ile świadczenie mogłoby wynosić. Nie wszystkie plany są jednak korzystne. Czy wrócą w końcu wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Emerytury wcześniejsze dla nauczycieli 2023. Znamy szczegóły

Kwestia przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela, czyli wcześniejszych emerytur powróciła w 2022 roku. Rozmowy na ten temat między związkami zawodowymi a przedstawicielami ministerstwa edukacji trwają już od kilku miesięcy, ale przez ten czas nie udało się ustalić żadnych konkretów. Dopiero podczas ostatniego spotkania, 26 kwietnia, resort przedstawił wstępne założenia dotyczące wcześniejszych emerytur.

Jak podaje ZNP, na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść od:

  • 1 września 2023 r. – urodzeni przed 1 września 1963 r.
  • 1 września 2024 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1963 r. a przed 1 września 1966 r.
  • 1 września 2025 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r.
  • 1 września 2026 r. – urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Zobacz: Zostali wezwani na komisję wojskową… w dniu matur. Czy muszą opuścić egzaminy?

Niskie stawki, wiele kryteriów

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie jest jednak szczególnie entuzjastycznie nastawiony do zaproponowanych przez resort warunków. Związkowcy zwracają uwagę, że emerytury w takiej formie objęłyby niewielką część nauczycieli, a dodatkowo przyznane świadczenia nie byłyby zbyt wysokie. Propozycja ministerstwa nie zakłada bowiem przywrócenia art. 88 w poprzednio obowiązującym brzmieniu.

Projektowane przez MEiN emerytury stażowe obejmą grupę jedynie ok. 70 tys. nauczycieli. Nie wiadomo, jaka część z nich zdecyduje się skorzystać z uprawnienia, ponieważ wcześniejsza emerytura będzie bardzo niska – tak wynika z dzisiejszego spotkania przedstawicieli MEiN i nauczycielskich związków zawodowych. Wbrew wcześniejszym obietnicom, ministerstwo nie zamierza przywrócić uprawnień ze “starego” art. 88 Karty Nauczyciela.

Aby skorzystać z wcześniejszego świadczenia, nauczyciele musieliby także spełnić kilka następujących warunków:

  • okres składkowy i nieskładkowy musi wynosić co najmniej 30 lat,
  • trzeba wykazać okres co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć (tzw. praca przy tablicy),
  • rozpoczęcie wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela przed 1 stycznia 1999 r.

ZNP zapowiedział, że propozycja MEiN zostanie dokładnie przeanalizowana, a następnie i wkrótce pojawi się odpowiedź z opinią oraz pomysłami zmian.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo