Pobyt dziecka w szpitalu jest stresującym, a czasem nawet traumatyzującym przeżyciem zarówno dla maluszka, jak i dla rodziców. Wiele matek i ojców pragnie w takiej sytuacji być przy dziecku, jednak wiąże się to z opłatami, dla niektórych zbyt obciążającymi. Jednak jak zapewnia minister zdrowia, ma to ulec zmianie. Pobieranie opłat za nocleg od rodziców będzie nielegalne.
Zniesienie opłat za pobyt rodzica w szpitalu
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski postanowił wesprzeć rodziny z chorymi dziećmi i zapewnić rodzicom bezpłatny pobyt w szpitalu. Jak mówił szef Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej w Warszawie:
Nowelizacja jest w trakcie przygotowywania, ma ucywilizować warunki przebywania rodzica z dzieckiem, zlikwidować opłaty za sam pobyt rodzica. […] Dodatkowy pokój czy obiad – to może być dodatkowo płatne, ale sam pobyt oczywiście nie.
Choć zdarzają się placówki, które nie pobierają pieniędzy, wiele nie jest tak przyjaznych rodzinom. Pobyt w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Bogdanowicza w Warszawie jest bezpłatny, ale jak informuje ,,Rzeczpospolita”, jeden ze szpitali w Kielcach pobiera opłatę w wysokości 15 zł za dobę od rodzica. Jednorazową opłatę można jeszcze “przełknąć”, ale zdarza się, że dziecko przebywa w szpitalu parę dni czy nawet tygodni. W takim przypadku trzeba się liczyć z dużym kosztem za pobyt.
Dobro dziecka na pierwszym planie
Kontakt z rodzicem dla dziecka przebywającego w szpitalu jest bardzo ważny. Sam fakt, że walczy z chorobą i przebywa poza domem jest już wystarczającym obciążeniem dla psychiki maluszka. Rodzice też potrzebują tej bliskości z dzieckiem, będąc przy nim czują się pomocni i potrzebni, w przeciwieństwie do odczuwanej bezsilności wobec jego choroby. Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak napisał w tej sprawie już w połowie marca do prezydenta, Andrzeja Dudy.
Szpital ma obowiązek respektować prawa pacjenta i umożliwiać jego kontakt z bliskimi. Korzystanie z tego prawa jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich, kiedy sprawowanie opieki uzasadnione jest chorobą oraz wiekiem dziecka- pisał RPD.
Dorota Minta, psycholog kliniczny w wypowiedzi dla e-dziecko.pl podkreśla, jak ważne jest towarzyszenie dziecku w szpitalu:
Spędzajmy czas z dzieckiem, towarzyszymy mu tam, gdzie to możliwe, podczas zabiegów itp. Obok braku informacji, kolejnym stresującym czynnikiem jest poczucie izolacji i samotność. Dobrze jest towarzyszyć dziecku w pobycie w szpitalu.
Sprawdź też:
- MEN szykuje zmiany w szkołach. Darmowe obiady, własne szafki to tylko początek listy
- Dziecko zadławiło się śliną. Uratowali je strażacy
[Zdjęcie: depositphotos.com]