Kwarantanna dziecka 2022. Korzystne zmiany już weszły w życie! Rodzice zadowoleni kwarantanna dziecka

Kwarantanna dziecka 2022. Korzystne zmiany już weszły w życie! Rodzice zadowoleni

Wszystko wskazuje na to, że V fala pandemii może szczególnie mocno dać nam się we znaki. Z prognoz wynika, że wkrótce liczba nowych przypadków osiągnie poziom nawet 100 tysięcy dziennie. Oznacza to nie tylko ogromne obłożenie szpitali i ciężką sytuację w ochronie zdrowia, ale także setki tysięcy osób na kwarantannie. Coraz więcej nowych ognisk może pojawiać się także szkołach. Rząd postanowił więc zmienić przepisy. Kwarantanna dziecka – na jakich zasadach będzie się odbywać?

Kwarantanna dziecka – istotne zmiany w przepisach

V fala rozwija się naprawdę intensywnie. Gwałtowne wzrosty zachorowań to efekt działania wariantu Omikron, który charakteryzuje się znacznie większą zaraźliwością niż poprzednie odmiany. Zdaniem ekspertów w najbliższych tygodniach należy spodziewać się jeszcze gorszych statystyk, a dziennie może przybywać nawet 50-100 tysięcy nowych zakażeń. Sytuacja ta z pewnością odbije się bardzo negatywnie na funkcjonowaniu placówek oświaty. Już teraz co chwilę słyszymy o kolejnych klasach i szkołach wysyłanych na kwarantannę z powodu kontaktu z zakażonym, a będzie tylko gorzej.

Wśród wszystkich niepokojących informacji jest jednak jednak dobra wiadomość. Podczas ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że okres obowiązkowej kwarantanny zostanie skrócona. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, a nowe przepisy weszły w życie we wtorek 25 stycznia.

Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia ulega zakończeniu po 7 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Oznacza to, że od teraz dzieci, które miały w szkole kontakt z osobą zakażoną, trafiają na kwarantannę i naukę zdalną na 7 dni, a nie tak jak dotychczas 10. Informacja ta na pewno ucieszy rodziców, dla których organizacja opieki nad pociechami jest szczególnie kłopotliwa. Ponadto, skrócony zostaje również czas obowiązkowej kwarantanny dla osób skierowanych na test przeciwko Covid-19 – również z 10 do 7 dni. Powodem tej zmiany ma być słabsza transmisyjność wariantu Omikron.

Okres obowiązkowej kwarantanny osoby skierowanej do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 […] ulega zakończeniu z chwilą uzyskania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, nie później jednak niż po upływie 7 dni od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Warto jednak wiedzieć, że krótsza kwarantanna obowiązuje dopiero od momentu opublikowania rozporządzenia, a więc od 25 stycznia. Osoby objęte kwarantanną przed tym terminem muszą ją odbyć w wymiarze 10 dni.

Sprawdź: Omikron u dzieci. Może być bardziej niebezpieczny? “Daje nietypowe objawy”

Dziecko na kwarantannie a rodzice

Jeśli dziecko trafia na kwarantannę z powodu wykrycia wirusa w klasie lub w szkole, rodzice oraz rodzeństwo nie są nią objęci i mogą swobodnie nadal wypełniać swoje codzienne obowiązki.

Wciąż jednak obowiązuje przepis, zgodnie z którym każdy domownik osoby zakażonej SARS-CoV-2 zostaje automatycznie skierowana na kwarantannę. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od statusu zaszczepienia. Zaszczepieni mogą jednak zostać z niej zwolnieni, pod warunkiem, że uzyskają negatywny wynik testu.

Sprawdź: Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

Rodzice pytają o dzieci na kwarantannie

Dziecko na kwarantannie co z rodzicami?

Jeśli dziecko zostało skierowane na kwarantannę, to jego rodzice oraz pozostali domownicy nie są nią objęci. Kwarantanna dziecka trwa od 25 stycznia 7 dni.

Zobacz też: