Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 9 listopada [ZASADY]

Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi i komu przysługuje? Jak wygląda oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i gdzie należy je złożyć? Odpowiadamy na wszystkie pytania, na które nie zdążył odpowiedzieć premier w czasie swojej konferencji.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę 4 listopada, premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie szkół dla uczniów klas 1-3. Tym samym dołączyli oni do uczniów starszych klas, którzy odbywają naukę w trybie zdalnym już od 19 października. Przedstawiciele rządu już wcześniej informowali o tym, że jeśli dojdzie do zamknięcia szkół, to wróci także zasiłek opiekuńczy.

Koronawirus a zasiłek opiekuńczy – na starych zasadach

Chwilę po konferencji premiera Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało na swoim Twitterze, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przywrócony na zasadach, które obowiązywały przed wakacjami. Jakie były to zasady?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko w 2020 roku przysługiwał:

  • ubezpieczonym rodzicom dzieci, które nie ukończyły jeszcze 8 roku życia
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci, które nie ukończyły jeszcze 16 roku życia i które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 lat i które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Opieka na dziecko do 8 lat

Najwięcej kontrowersji na wiosnę budził fakt, że opieka przysługiwała tylko rodzicom dzieci do lat 8. Tym razem nie jest inaczej. Od razu po ogłoszeniu przez premiera zamknięcia szkół, na forach i w social mediach pojawiły się pytania o to, do jakiego wieku będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Jak to ma działać w przypadku dzieci, które ukończyły 9 lat? Czy jedno z rodziców może iść znów na zasiłek? To prawo działało do ósmego roku życia. Oboje z mężem jeszcze pracujemy, więc syn sam zostanie w domu i obsluży np. Teamsa?

A dzieci w 3 klasie ? Rocznik 2012 urodziny w czerwcu miał.

Rząd w tej kwestii pozostał nieugięty. Podobnie jak przed wakacjami, tak i teraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 8 roku życia.

Tylko dla jednego rodzica i w dodatku ubezpieczonego

Kolejnym warunkiem, który obowiązywał od 26 marca 2020, kiedy to wprowadzono zasiłek opiekuńczy ze względu na koronawirusa, i który będzie obowiązywał po 9 listopada jest ważne ubezpieczenie rodzica. Oznacza to, że świadczenie otrzymają tylko ci rodzice, którzy opłacali składkę chorobową w ZUS.

Opieka po 9 listopada będzie przysługiwała tylko jednemu z rodziców/współmałżonków.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 9 listopada?

Rodzice, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę muszą złożyć wniosek oraz oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat do swojego pracodawcy, który w dalszej kolejności musi poinformować o tym fakcie ZUS.
Opiekunowie, którzy prowadzą własną działalność muszą w/w dokumenty złożyc bezpośrednio w ZUS.
Zleceniobiorcy muszą natomiast złożyć dokumenty u swojego zleceniodawcy.

Rodzice, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą złożyć wniosek ZAS-58 w formie elektronicznej. Wystarczy, że się zalogują do swojego konta na tej platformie, przejdą do zakładki Ubezpieczony i wybiorą wniosek ZAS-58. Przed przesłaniem dokumentu należy go podpisać za pomocą profilu zaufanego, ewentualnie podpisem osobistym (e-dowodem).

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat

Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat dostępny jest na stronie internetowej ZUS.

Pobierz: Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat ze strony ZUS

Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy i ile wynosi?

Świadczenie z tytułu opieki nad dzieckiem wywołanej koronawirusem wypłaca ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do tej pory przysługiwał w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. W tej kwestii także nie powinno się nic zmienić po 9 listopada.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo