Ciąża biochemiczna: możesz nawet o niej nie wiedzieć!
Ciąża biochemiczna to określenie na poronienie, do którego dochodzi w momencie zagnieżdżania się zarodka w macicy, czyli przed 6. tygodniem od zapłodnienia. Ciążę biochemiczną można potwierdzić w teście ciążowym, lecz zapłodnionego jajeczka nie wykaże żadne badanie obrazowe. Szacuje się, że nawet 50% ciąż kończy się w ten sposób.

Czym jest ciąża biochemiczna?
Ciąża biochemiczna to ciąża, która obumarła na bardzo wczesnym etapie, czyli po zapłodnieniu komórki jajowej, ale przed zagnieżdżeniem się zarodka w macicy – przed 6. tygodniem. W tym czasie u kobiety mogą pojawić się pierwsze objawy sugerujące ciążę, np. zatrzymanie miesiączki. Wykonany test ciążowy lub badanie krwi w laboratorium na betaHCG (stężenie gonadotropiny kosmówkowej) dadzą wynik pozytywny, jednak lekarz ginekolog w badaniu ultrasonograficznym nie stwierdza obecności rozwijającego się zarodka. Inną nazwą ciąży biochemicznej jest poronienie biochemiczne.
Biochemiczna ciąża wynika z nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka lub wad genetycznych, które doprowadziły do jego wczesnego obumarcia. Jest to swego rodzaju naturalny mechanizm obronny organizmu przed poważnie uszkodzonymi płodami, które nie miałyby szans na dalsze przeżycie. Szacuje się, że około 50-60% wszystkich ciąż kończy się w ten sposób. Opracowanie dokładnych danych statystycznych jest jednak trudne, ze względu na to, że wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że doszło do zapłodnienia.
Większość kobiet nie wie, że były w ciąży, która zakończyła się poronieniem. Obumarłe jajo płodowe jest wydalane z organizmu kobiety wraz z krwią, co często jest mylone ze spóźnioną miesiączką. Taki stan zwykle nie jest określany przez lekarza jako ciąża, mimo pozytywnego testu ciążowego. Dopiero stwierdzenie obecności zagnieżdżonego zarodka w badaniu USG jest potwierdzeniem, że doszło do zapłodnienia.
Ciąża biochemiczna po in vitro
Panuje powszechne przekonanie, że ciąża biochemiczna zdarza się w większości przypadków po zapłodnieniu metodą in vitro. Fakt odnotowania wielu przypadków poronień biochemicznych po in vitro wynika z tego, że kobieta po takim zabiegu jest szczególnie monitorowana, dlatego fakt obumarcia zarodka może zostać odnotowany. Panie, u których doszło do takiej ciąży przy pomocy naturalnych metod, często tego nie zauważają, ponieważ jest to bardzo wczesny etap, który nie zawsze i nie u wszystkich daje pierwsze objawy ciąży.
Ciąża biochemiczna: objawy
Zwykle tylko kobiety, które starają się o dziecko i szczegółowo monitorują swój stan, są w stanie stwierdzić, że rozwinęła się u nich ciąża biochemiczna. Objawy tego stanu to przede wszystkim zatrzymanie się miesiączki, pozytywny domowy test ciążowy oraz stwierdzenie podwyższonego stężenia betaHCG w badaniu krwi. BetaHCG, czyli gonadotropina kosmówkowa to hormon, który jest wydzielany tylko w czasie ciąży. Jej zadaniem jest przygotowanie organizmu kobiety do przyjęcia zarodka i stworzenia mu warunków do prawidłowego rozwoju wewnątrzmacicznego. Po uzyskaniu pozytywnych wyników kobieta zwykle udaje się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży, jednak lekarz w badaniu USG nie stwierdza obecności rozwijającego się zarodka. Dla kobiet, które oczekiwały na ciążę i długo się o nią starały, może być to sytuacja znacznie obciążająca psychikę. Do tej pory nie udało się ustalić dlaczego poziom gonadotropiny kosmówkowej znacznie wzrasta także w przypadku ciąży biochemicznej.
Objawy ciąży biochemicznej u kobiet, które nie wykonały testu ciążowego i oznaczenia stężenia betaHCG we krwi w większości przypadków są niezauważone lub niekojarzone z poronieniem. Kilkudniowy brak miesiączki pozostaje niezauważony lub uznany za jej opóźnienie, zwłaszcza, że po paru dniach pojawia się krwawienie lub plamienie, któremu towarzyszy charakterystyczny ból podbrzusza. Niekiedy jest on na tyle dokuczliwy lub przedłuża się, że może być przyczyną konsultacji lekarskiej. Jednak test ciążowy wykonany w tym momencie będzie negatywny, a ciąża biochemiczna nie zostanie wykryta. W przypadku poronienia na tak wczesnym etapie organizm kobiety zwykle sam oczyszcza się z obumarłych tkanek.
Ciąża biochemiczna po in vitro: objawy
Objawy ciąży biochemicznej po in vitro są zauważone bardzo wcześnie, ponieważ u kobiety, która zdecydowała się na tę procedurę badania wykonywane są częściej, a jej stan monitorowany jest już na bardzo wczesnym etapie. W wykonanym badaniu krwi stwierdza się obecność hormonu betaHCG jednak w badaniu ultrasonograficznym lekarz ginekolog nie stwierdza w jamie macicy obecności rozwijającego się zarodka. Ciąża biochemiczna po in vitro nie jest przeciwwskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu, a kolejną próbę można przeprowadzić już podczas kolejnego cyklu.
Przyczyny ciąży biochemicznej
Szacuje się, że poronienia biochemiczne dotyczą około 50-60% wszystkich poczęć, a częstość ich występowania nie jest skorelowana z metodą zapłodnienia. Badania przeprowadzone w 2015 roku w Kanadzie wykazały, że u kobiet, które skorzystały z metody in vitro, ciąża biochemiczna zdarza się rzadziej, niż u innych kobiet.
Przyczyny ciąży biochemicznej w większości przypadków to nieprawidłowości w genotypie zarodka. Podczas podziałów komórkowych, zachodzących tuż po zapłodnieniu, może dojść do mutacji w chromosomach, które są dla płodu letalne i powodują jego wczesne obumarcie. Do innych przyczyn poronienia biochemicznego zalicza się nieprawidłowości związane z samą implantacją zarodka:
- nieprzygotowanie śluzówki macicy do przyjęcia zarodka: jej niedostateczne ukrwienie lub brak reakcji na stymulację hormonalną po zapłodnieniu,
- zaburzenia rozwoju trofoblastu, czyli warstwy zarodka odpowiedzialnej za tworzenie się łożyska.
Objawy ciąży biochemicznej rozwija także tzw. pusta komórka jajowa. Jest to stan, w którym zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy, lecz nie rozwija się. Jest to często występująca patologia ciąży, która odpowiada za 2/3 wszystkich poronień na tak wczesnym etapie.
Znane są także inne czynniki, które powodują poronienia biochemiczne. Przyczyny to między innymi:
- zmiany śluzówki macicy po zabiegach chirurgicznych lub wcześniejszych poronieniach i aborcjach,
- endometrioza,
- nieprawidłowości związane z budową narządów rodnych,
- anemia,
- nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych,
- zachorowanie tuż po zapłodnieniu na: świnkę, grypę, toksoplazmozę, różyczkę, grypę lub infekcje w obrębie układu moczowego,
- ogólny zły stan zdrowia kobiety,
- znaczne niedobory substancji odżywczych.
Okres po ciąży biochemicznej
Wiele kobiet, którym przydarzyło się poronienie na tak wczesnym etapie, zastawia się jaki wpływ na ich organizm ma ciąża biochemiczna, co dalej robić i czy będzie możliwe kolejne zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.
Ciąża biochemiczna w większości przypadków jest niezauważona i nie wymaga interwencji medycznej. Organizm usuwa obumarłe tkanki w całości, ponieważ nie zdążyły się one jeszcze zagnieździć w macicy. Poronienie na wczesnym etapie nie wyklucza możliwości kolejnej ciąży, donoszenia jej i urodzenia zdrowego dziecka. Starania można rozpocząć już w kolejnym cyklu menstruacyjnym. Organizm kobiety bardzo szybko się regeneruje i wraca do dobrego stanu, dlatego będzie gotowy na przyjęcie zarodka. Ciąża biochemiczna po in vitro także nie stanowi przeciwwskazań do kolejnych prób.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Ciąża biochemiczna: możesz nawet o niej nie wiedzieć!
Plan porodu [Pobierz wzór PDF]
Plan porodu Dla wszystkich kobiet ciężarnych wizja porodu jest mniej lub bardziej stresująca. Nawet jeśli mamy dobre nastawienie, zawsze pojawiają się wątpliwości, czy wszystko pójdzie dobrze, czy podołamy, czy personel...
Czytaj dalej →Zapalenie piersi: Dlaczego się pojawia i jak sobie z nim radzić?
Zapalenie piersi to przypadłość, która niestety bardzo często dotyka karmiące mamy. Pojawia się zazwyczaj około 2-3 tygodnie po porodzie, jednak jeżeli spotka Cię wcześniej lub później, nie będzie w tym...
Czytaj dalej →Skąd się biorą ciąże mnogie?
„Od czego zależy ciąża bliźniacza? I jak my sobie poradzimy z dwójką maluchów?” – tego typu pytania i wiele innych, podobnych kwestii zaprząta głowę przyszłych rodziców, którzy dowiedzieli się, że...
Czytaj dalej →Ten film z kotem i dzieckiem ma już prawie pół miliona wyświetleń. Co takiego zrobił sprytny kot?
Co się dzieje, gdy w domu ścierają się dwa mocne charaktery? Wiadomo nie od dziś, że koty to uparte stworzenia i nie lubią, gdy ktoś wchodzi im w paradę. Wiedzą...
Czytaj dalej →Kurtki ciążowe na zimę – jak wybrać najlepszą?
Zbliża się jesień, a po niej zima, więc zaczynamy się powoli rozglądać za odzieżą, która zapewni ciepło i komfort w chłodne dni. Niestety wybór nie jest łatwy, tym bardziej dla...
Czytaj dalej →Policja radzi: wykorzystaj ten trik, by zapobiec nieszczęściu!
Letnie miesiące to czas wyjazdów, zabaw na plaży i imprezach plenerowych. Zróbcie wszystko, by uniknąć tragedii, zanim do niej dojdzie.
Czytaj dalej →Jak pokonać dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży?
Duszności, brak apetytu, złe samopoczucie, czy zgaga? To tylko nieliczne dolegliwości, które spotkają Cię w III trymestrze ciąży. Zwykle nie ma powodu, by martwić się o zdrowie. Warto jednak zadbać...
Czytaj dalej →Jak się odżywia i oddycha dziecko w brzuchu matki?
Łożysko i pępowina – dzięki tym dwóm organom dziecko w brzuchu każdego dnia nabiera sił i przygotowuje się do przyjścia na świat. Za ich pomocą organizm kobiety dostracza maluchowi wszystko,...
Czytaj dalej →Bóle krzyżowe w ciąży i podczas porodu
Rodzajów bólu, którego kobiety doświadczają podczas porodu jest wiele. Zazwyczaj są one związane ze skurczami, w których udział bierze niemal 70% wszystkich mięśni rodzącej kobiety. Jednak to nie one, a...
Czytaj dalej →USG dopochwowe
USG dopochowowe, zwane również USG transwaginalnym, jest jednym z badań, które wykonywane są przez lekarzy ginekologów podczas wizyt w ich gabinetach. Wykonuje się je zarówno podczas rutynowych kontroli, jak i...
Czytaj dalej →Sukienki ciążowe – top 5 marek i sklepów dla przyszłych mam
Jesteś w ciąży? Szukasz ładnej sukienki do pracy, na imprezę lub na co dzień? Sprawdź nasz przegląd marek oraz sklepów odzieżowych, które oferują najładniejsze sukienki ciążowe.
Czytaj dalej →Co czuje dziecko w brzuchu mamy?
Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze lub się denerwuje? Czy czuje dotyk ojca przez skórę? A jakie są jego odczucia, gdy mama kaszle lub kicha? Dowiedz się wszystkiego...
Czytaj dalej →Sprzątanie w ciąży: tych 5 czynności powinnaś unikać!
Wprawdzie ciąża to nie choroba, ale w ciągu tych szczególnych 9 miesięcy powinnaś na siebie bardziej niż zazwyczaj uważać. Nawet przy normalnym przebiegu ciąży, gdy lekarz prowadzący nie zaleca leżenia,...
Czytaj dalej →Ile tygodni trwa ciąża?
Pytanie o czas trwania ciąży jest na pierwszy rzut oka banalne. 9 miesięcy razy 4 tygodnie, czyli 36 tygodni. Tu zaczynają się schodki, ponieważ wynik takiego sposobu obliczenia nie jest...
Czytaj dalej →Kształt i wielkość brzucha w ciąży
Dawniej, gdy badania USG jeszcze nie wymyślono, z kształtu brzucha wieszczono płeć dziecka, jego rozmiar oraz nawet charakter. Obecnie wiemy już, że niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością, ale faktem...
Czytaj dalej →Przyjęcie zaręczynowe
Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...
Czytaj dalej →Intercyza
Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...
Czytaj dalej →Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?
Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...
Czytaj dalej →