Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Niektóre kobiety przeczuwają, że są w ciąży nawet dzień albo 3 dni po zapłodnieniu. Objawy nie są wtedy jeszcze oczywiste i sprowadzają się do delikatnych symptomów, które bywają mylone z przeziębieniem lub przemęczeniem. Jednak dzięki dobrej znajomości swojego organizmu przyszłe mamy potrafią wychwycić objawy zapłodnienia. Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia i kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Pierwszym objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu to wzrost temperatury ciała mierzonej po przebudzeniu oraz krwawienie implementacyjne.
 • Krwawienie związane z zagnieżdżaniem się zarodka pojawia się kilka dni po zapłodnieniu. Objawy, które dodatkowo wskazują na ciążę to tępy ból brzucha.
 • Pierwsze dni po zapłodnieniu przyszła mama może się czuć przemęczona i odczuwać bóle głowy, co bywa mylone z przeziębieniem.
 • Objawy ciąży tydzień po tygodniu ulegają nasileniu. Pojawiają się mdłości, tkliwość piersi, wyczulenie na smaki i zapachy.
 • Podczas badania ginekologicznego lekarz stwierdza rozpulchnienie szyjki macicy.
 • Ciążę można potwierdzić w okolicy terminu spodziewanej miesiączki wykonując test ciążowy lub badanie Beta HCG.

3 dni po zapłodnieniu: objawy ciąży

Większość kobiet orientuje się, że jest w ciąży mniej więcej w 4-6 tygodniu, czyli mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Niektóre przyszłe mamy pierwsze objawy ciąży zauważają zaraz po zapłodnieniu. Wiele zależy od wyczulenia kobiety na sygnały wysyłane przez własne ciało oraz od znajomości własnego cyklu miesięcznego. Ciążę łatwiej też jest stwierdzić tym kobietom, które prowadzą obserwację śluzu i temperatury ciała. Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała rośnie do ok. 37 stopni C i utrzymuje się na tym poziomie. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zachodzące w nim zmiany. Zależy to od wielu czynników.

Zacznijmy jednak od początku: tuż po zakończeniu miesiączki w jednym z jajników zaczyna się rozwijać komórka jajowa otoczona pęcherzykiem Graffa. Ok. 14 dni przed kolejną miesiączką pęcherzyk Graffa pęka uwalniając komórkę jajową. Rozpoczyna się owulacja. Jeśli w przeciągu kolejnych 24 godzin komórka jajowa napotka na swojej drodze plemniki, dochodzi do zapłodnienia. Na skutek licznych podziałów zapłodniona komórka jajowa zmienia się w zygotę i kontynuuje swoją kilkudniową podróż do macicy, w której się zagnieździ. W trakcie implementacji (zagnieżdżania się) zarodka może dojść do naruszenia naczyń krwionośnych, a w rezultacie do krwawienia nazywanego implementacyjnym. To krwawienie przyszła mama zauważa mniej więcej 3-4 dni po zapłodnieniu. Objawy, które mu towarzyszą to lekkie, tępe kłucie w podbrzuszu. Samo krwawienie jest skąpe, krew ma kolor jasnoczerwony i nie znajdują się w niej skrzepy. Objawy zapłodnienia w postaci krwawienia implementacyjnego obserwuje u siebie ok. 25% kobiet

Pierwsze dni po zapłodnieniu

Czasami już 3-4 dni po zapłodnieniu można zaobserwować początkowe objawy ciąży w postaci krwawienia implementacyjnego i bólu podbrzusza. Poza tym pierwsze dni ciąży przebiegają niemal bezobjawowo i nawet jeśli są zauważone bywają mylone z przeziębieniem lub grypą żołądkową. Po ilu dniach są objawy ciąży? Najczęściej nie wcześniej niż w okolicach przewidywalnego terminu wystąpienia kolejnej miesiączki. Pierwsze symptomy ciąży zgłaszane przez przyszłe mamy to:

 • zmiana samopoczucia,
 • wyczulenie na zapachy
 • niechęć do lubianych wcześniej potraw i napojów, np. do kawy
 • drażliwość,
 • zmęczenie,
 • ból głowy,
 • senność albo bezsenność,
 • powiększone i drażliwe piersi,
 • zaciemnienie skóry wokół sutka,
 • czasami odczuwalne jest mrowienie w piersiach oraz specyficzne kłucie w okolicach jajników skurcze czy też ból podbrzusza.

Niektóre z pań spodziewających się potomstwa zaczynają wyczuwać nowe zapachy, czują intensywniej. Zapachy kiedyś przyjemne, mogą przyprawiać o mdłości. Zmieniają się preferencje żywieniowe. Niekiedy panie w ciąży mają ochotę na kwaśne produkty np. ogórki kiszone lub też dziwne, niejadalne substancje np. kredę czy też węgiel.

Zapłodnienie często wiąże się z nudnościami i wymiotami. Ciąży mogą towarzyszyć zaburzenia oddawania moczu: nietrzymanie lub trudności z oddaniem moczu. Jak wspominałam u 25% pań, które spodziewają się dziecka zauważalne jest plamienie implantacyjne, czyli krwawienie występujące, gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek trafi na naczynie krwionośne i uszkodzi jego ścianę. Objaw ten jest pojawia się między owulacją a dniem spodziewanej miesiączki i może być pomylony z krwawieniem menstruacyjnym.

U większości kobiet po zapłodnieniu następuje brak miesiączki w oczekiwanym dniu i jest to zwykle sygnałem do zrobienia testu ciążowego. Wszystkie te objawy nazywamy przypuszczalnymi (domyślnymi) objawami ciąży i dlatego na ich podstawie nie można stwierdzić, że kobieta jest na pewno w ciąży. Takie symptomy mogą być związane między innymi z przemęczeniem, przepracowaniem, napięciem emocjonalnym lub stresem. Oczywiście mogą wiązać się również z przyczynami organicznymi, takimi jak: zmiany w układzie hormonalnym, infekcje, choroby układu pokarmowego itd.

Oprócz pierwszych objawów po zapłodnieniu odczuwanych przez przyszłą mamę, zmiany może zauważyć również lekarz ginekolog podczas badania. Po pierwsze szyjka macicy jest rozpulchniona. Może pojawić się brązowe przebarwienie kresy białej. W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu test ciążowy może jeszcze nie wykryć ciąży, hormon ciąży beta HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) w badaniu krwi wiarygodnie może być wykrywalny 12 dni po zapłodnieniu, a badanie USG może uwidocznić płód dopiero w 5 tygodniu. Jednak gdy istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, należy zrezygnować z picia alkoholu, ze spożywania leków bez konsultacji z lekarzem oraz rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego, aby płód mógł prawidłowo się rozwijać.

Sprawdź:

Rodzice pytają o objawy ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu

Po ilu dniach dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi, gdy występuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu około 14 dnia cyklu menstruacyjnego kobiety. Czas owulacji może być wcześniejszy lub opóźniony. Na taki stan rzeczy mają wpływ, np. stres, choroba, zmiana klimatu. Zapłodnienie zachodzi podczas wędrówki uwolnionej z jajnika komórki jajowej przez jajowód, a dokładniej w jego bańce. Komórka jajowa po 24 godzinach bez zapłodnienia obumiera.

Plemnik jest zdolny do zapłodnienia w drogach rodnych kobiety przez 72h. Jeśli stosunek odbył się w ciągu 3 dni przed owulacją, w dzień owulacji lub dzień po niej mogło dojść do zapłodnienia. Z tego wynika, że do zapłodnienia może dojść tuż po stosunku, dzień po stosunku, a nawet 3 dni po stosunku. Po zapłodnieniu od razu rozpoczyna się namnażanie komórek, a po 3-4 dniach embrion dociera do jamy macicy i zagnieżdża się w jej ścianie.

Kobiety przychodząc do lekarza najczęściej nie są w stanie dokładnie określić, kiedy odbył się “ten” stosunek płciowy. Z tego powodu ciąża liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki: pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę czas krwawienia menstruacyjnego. Zapłodnienie następuje na początku 3 tygodnia cyklu menstruacyjnego, nazywanego również później 3 tygodniem ciąży, który tak naprawdę jest jej pierwszym tygodniem.

Po czym poznać że doszło do zapłodnienia?

Jednym z najwcześniejszych objawów ciąży jest wzrost temperatury ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. Wartość ta jednak jest uśredniona i będzie ona różna w przypadku różnych kobiet. Ważniejsze od tego, ile stopni wynosi temperatura jest to, czy i o ile ona wzrosła. W przypadku zapłodnienia temperatura wzrośnie w fazie lutealnej (w czasie dni płodnych) i nie obniży się już do końca cyklu.

Czy zapłodnienie jest odczuwalne?

Nie istnieją naukowo potwierdzone korelacje pomiędzy zapłodnieniem, a odczuciami kobiety. Niektóre kobiety twierdzą, że od razu w czasie stosunku wiedziały, że doszło do zapłodnienia. Nikt jednak nie jest w stanie potwierdzić istnienia tak zwanej “kobiecej intuicji”.

Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest krwawienie między miesiączkami (implementacyjne), które występuje podczas zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. Krwawieniu może towarzyszyć tępy ból brzucha. Kobiety prowadzące kalendarzyk małżeński zauważą też wzrost temperatury ciała mierzonej zaraz po przebudzeniu.

Źródła:

Komentarzy: 11

 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar

Dodaj komentarz

Rozszerzanie diety niemowlaka
Kisiel dla niemowlaka: w którym miesiącu można go podawać? Przepisy na domowy kisiel dla niemowląt
Domowy kisiel dla niemowlaka jest dobrym sposobem na rozszerzenie diety dziecka i wprowadzenie owoców do codziennego jadłospisu. Zaletą takiego deseru jest brak konserwantów, dużej ilości cukru i innych substancji chemicznych,
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Twarożek i kefir: kiedy można je wprowadzać do diety niemowlaka?
Dietę dziecka należy rozszerzać stopniowo. Zbyt szybkie rozpoczęcie podawania niektórych produktów może skończyć się nadwyrężeniem organów trawiennych, które nie są jeszcze gotowe na przyjmowanie większości pokarmów. Zmiany powinny być wprowadzane
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Testy ciążowe
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może
Czytaj dalej
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: Jak wygląda? Ile trwa?
Plamienie implantacyjne to najwcześniejszy objaw ciąży, który jest w stanie zaobserwować kobieta. Łatwo je przeoczyć i pomylić ze zwykłym okresem. Jak wygląda krwawienie implementacyjne i kiedy występuje? Ile trwa oraz
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Test ciążowy: POZYTYWNY – Czy to na pewno ciąża? Co robić? [Instrukcja krok po kroku]
Pozytywny wynik testu ciążowego to dla wielu kobiet powód do ogromnej radości, u sporej części jednak powoduje przerażenie i atak paniki. Informacja o dziecku to zapowiedź ogromnych zmian w życiu!
Czytaj dalej