Pierwsze dni po zapłodnieniu – objawy ciąży

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Czy można stwierdzić ciążę już w pierwszych dniach po zapłodnieniu?

Pierwsze dni po zapłodnieniu – objawy ciąży

3 dni po zapłodnieniu

U większości kobiet ciąża daje o sobie znać dopiero w 4-6 tygodniu. Jednak niektóre przyszłe mamy pierwsze objawy ciąży mogą zauważyć już w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zachodzące w nim zmiany. Zależy to od wielu czynników.

Pierwsze dni po zapłodnieniu

Czasami już 3 dni po zapłodnieniu można zaobserwować początkowe objawy ciąży. Pierwszym symptomem zgłaszanym przez przyszłe mamy jest zmiana samopoczucia, drażliwość, zmęczenie, ból głowy, senność, a nawet bezsenność. Piersi ulegają powiększeniu, stają się twardsze, obrzęknięte i wrażliwsze na dotyk. Czasami odczuwalne jest mrowienie w piersiach oraz specyficzne kłucie w okolicach jajników, czy też ból podbrzusza.

Szyjka macicy jest rozpulchniona – objaw ten może być zauważalny podczas badania ginekologicznego. Może pojawić się brązowe przebarwienie kresy białej. Niektóre z pań spodziewających się potomstwa zaczynają wyczuwać nowe zapachy, czują intensywniej. Zapachy kiedyś przyjemne, mogą przyprawiać o mdłości. Zmieniają się preferencje żywieniowe. Niekiedy panie w ciąży mają ochotę na kwaśne produkty np. ogórki kiszone lub też dziwne, niejadalne substancje np. kredę czy też węgiel.

Zapłodnienie często wiąże się z nudnościami i wymiotami. Ciąży mogą towarzyszyć zaburzenia oddawania moczu: nietrzymanie lub trudności z oddaniem moczu. U 25% pań, które spodziewają się dziecka zauważalne jest plamienie implantacyjne, czyli krwawienie występujące, gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek trafi na naczynie krwionośne i uszkodzi jego ścianę. Objaw ten jest pojawia się między owulacją a dniem spodziewanej miesiączki i może być pomylony z krwawieniem menstruacyjnym.

U większości kobiet po zapłodnieniu następuje brak miesiączki w oczekiwanym dniu i jest to zwykle sygnałem do zrobienia testu ciążowego. Wszystkie te objawy nazywamy przypuszczalnymi (domyślnymi) objawami ciąży i dlatego na ich podstawie nie można stwierdzić, że kobieta jest na pewno w ciąży. Takie symptomy mogą być związane między innymi z przemęczeniem, przepracowaniem, napięciem emocjonalnym lub stresem. Oczywiście mogą wiązać się również z przyczynami organicznymi, takimi jak: zmiany w układzie hormonalnym, infekcje, choroby układu pokarmowego itd.

W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu test ciążowy może jeszcze nie wykryć ciąży, hormon ciąży beta HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) w badaniu krwi wiarygodnie może być wykrywalny 12 dni po zapłodnieniu, a badanie USG może uwidocznić płód dopiero w 5 tygodniu. Jednak gdy istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, należy zrezygnować z picia alkoholu, ze spożywania leków bez konsultacji z lekarzem oraz rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego, aby płód mógł prawidłowo się rozwijać.

Dowiedz się: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? >>

Po ilu dniach dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi, gdy występuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu około 14 dnia cyklu menstruacyjnego kobiety. Czas owulacji może być wcześniejszy lub opóźniony. Na taki stan rzeczy mają wpływ, np. stres, choroba, zmiana klimatu. Zapłodnienie zachodzi podczas wędrówki uwolnionej z jajnika komórki jajowej przez jajowód, a dokładniej w jego bańce. Komórka jajowa po 24h bez zapłodnienia obumiera.

Plemnik jest zdolny do zapłodnienia w drogach rodnych kobiety przez 72h. Jeśli stosunek odbył się w ciągu 3 dni przed owulacją, w dzień owulacji lub dzień po niej mogło dojść do zapłodnienia. Z tego wynika, że do zapłodnienia może dojść tuż po stosunku, dzień po stosunku, a nawet 3 dni po stosunku. Po zapłodnieniu od razu rozpoczyna się namnażanie komórek, a po 3-4 dniach embrion dociera do jamy macicy i zagnieżdża się w jej ścianie.

Kobiety przychodząc do lekarza najczęściej nie są w stanie dokładnie określić, kiedy odbył się “ten” stosunek płciowy. Z tego powodu ciąża liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki: pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę czas krwawienia menstruacyjnego. Zapłodnienie następuje na początku 3 tygodnia cyklu menstruacyjnego, nazywanego również później 3 tygodniem ciąży, który tak naprawdę jest jej pierwszym tygodniem.

Sprawdź także:

Rodzice pytają o objawy ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu

Po czym poznać że doszło do zapłodnienia?

Jednym z najwcześniejszych objawów ciąży jest wzrost temperatury ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. Wartość ta jednak jest uśredniona i będzie ona różna w przypadku różnych kobiet. Ważniejsze od tego, ile stopni wynosi temperatura jest to, czy i o ile ona wzrosła. W przypadku zapłodnienia temperatura wzrośnie w fazie lutealnej (w czasie dni płodnych) i nie obniży się już do końca cyklu.

Czy zapłodnienie jest odczuwalne?

Nie istnieją naukowo potwierdzone korelacje pomiędzy zapłodnieniem, a odczuciami kobiety. Niektóre kobiety twierdzą, że od razu w czasie stosunku wiedziały, że doszło do zapłodnienia. Nikt jednak nie jest w stanie potwierdzić istnienia tak zwanej “kobiecej intuicji”.

Komentarzy: 10

  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Turystyka
Gdzie nad morze z dzieckiem?
Polskie morze to chyba najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Rodziny wolą jechać na wakacje z dziećmi nad morze niż w góry, z uwagi na to, że woda, plaża i stawianie zamków
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci
Imiona dla chłopców 2019: Jakie chłopięce imiona są najpopularniejsze w 2019 roku?
Wybór imienia dla dziecka bywa oczywisty: rodzice znają je na długo przed pojawieniem się potomka. Bywa jednak i tak, że imiona dla chłopców oraz dziewczynek wybieramy aż do końca ciąży
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Czytaj dalej
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: Jak wygląda? Ile trwa?
Plamienie implantacyjne to najwcześniejszy objaw ciąży, który jest w stanie zaobserwować kobieta. Łatwo je przeoczyć i pomylić ze zwykłym okresem. Jak wygląda krwawienie implementacyjne i kiedy występuje? Ile trwa oraz
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Test ciążowy: POZYTYWNY – Czy to na pewno ciąża? Co robić? [Instrukcja krok po kroku]
Pozytywny wynik testu ciążowego to dla wielu kobiet powód do ogromnej radości, u sporej części jednak powoduje przerażenie i atak paniki. Informacja o dziecku to zapowiedź ogromnych zmian w życiu!
Czytaj dalej
Objawy ciąży
Zastanawiasz się, czy to objawy ciąży bliźniaczej? Sprawdź, co wskazuje na ciążę mnogą!
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży z więcej niż jednym dzieckiem? Niewykluczone! Objawy ciąży bliźniaczej nie należą do najbardziej charakterystycznych, ale istnieją sposoby na jej rozpoznanie. Czy wystarczy wykonanie zwykłego tekstu ciążowego, czy
Czytaj dalej