Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Niektóre kobiety przeczuwają, że są w ciąży nawet dzień albo 3 dni po zapłodnieniu. Objawy nie są wtedy jeszcze oczywiste i sprowadzają się do delikatnych symptomów, które bywają mylone z przeziębieniem lub przemęczeniem. Jednak dzięki dobrej znajomości swojego organizmu przyszłe mamy potrafią wychwycić objawy zapłodnienia. Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia i kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Pierwszym objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu to wzrost temperatury ciała mierzonej po przebudzeniu oraz krwawienie implementacyjne.
 • Krwawienie związane z zagnieżdżaniem się zarodka pojawia się kilka dni po zapłodnieniu. Objawy, które dodatkowo wskazują na ciążę to tępy ból brzucha.
 • Pierwsze dni po zapłodnieniu przyszła mama może się czuć przemęczona i odczuwać bóle głowy, co bywa mylone z przeziębieniem.
 • Objawy ciąży tydzień po tygodniu ulegają nasileniu. Pojawiają się mdłości, tkliwość piersi, wyczulenie na smaki i zapachy.
 • Podczas badania ginekologicznego lekarz stwierdza rozpulchnienie szyjki macicy.
 • Ciążę można potwierdzić w okolicy terminu spodziewanej miesiączki wykonując test ciążowy lub badanie Beta HCG.

3 dni po zapłodnieniu – objawy ciąży

Większość kobiet orientuje się, że jest w ciąży mniej więcej w 4-6 tygodniu, czyli mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Niektóre przyszłe mamy pierwsze objawy ciąży zauważają zaraz po zapłodnieniu. Wiele zależy od wyczulenia kobiety na sygnały wysyłane przez własne ciało oraz od znajomości własnego cyklu miesięcznego. Ciążę łatwiej też jest stwierdzić tym kobietom, które prowadzą obserwację śluzu i temperatury ciała. Wczesne objawy ciąży tuż po zapłodnieniu to to, że temperatura ciała rośnie do ok. 37 stopni C i utrzymuje się na tym poziomie. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zachodzące w nim zmiany. Zależy to od wielu czynników.

Zacznijmy jednak od początku: tuż po zakończeniu miesiączki w jednym z jajników zaczyna się rozwijać komórka jajowa otoczona pęcherzykiem Graffa. Ok. 14 dni przed kolejną miesiączką pęcherzyk Graffa pęka uwalniając komórkę jajową. Rozpoczyna się owulacja. Jeśli w przeciągu kolejnych 24 godzin komórka jajowa napotka na swojej drodze plemniki, dochodzi do zapłodnienia. Na skutek licznych podziałów zapłodniona komórka jajowa zmienia się w zygotę i kontynuuje swoją kilkudniową podróż do macicy, w której się zagnieździ. W trakcie implementacji (zagnieżdżania się) zarodka może dojść do naruszenia naczyń krwionośnych, a w rezultacie do krwawienia nazywanego implementacyjnym. To krwawienie przyszła mama zauważa mniej więcej 3-4 dni po zapłodnieniu. Objawy, które mu towarzyszą to lekkie, tępe kłucie w podbrzuszu. Samo krwawienie jest skąpe, krew ma kolor jasnoczerwony i nie znajdują się w niej skrzepy. Objawy zapłodnienia w postaci krwawienia implementacyjnego obserwuje u siebie ok. 25% kobiet.

Sprawdź: Temperatura przed okresem, w trakcie cyklu i po zapłodnieniu

Pierwsze dni po zapłodnieniu

Czasami już 3-4 dni po zapłodnieniu można zaobserwować pierwsze oznaki ciąży w postaci krwawienia implementacyjnego i bólu podbrzusza. Poza tym pierwsze dni ciąży przebiegają niemal bezobjawowo i nawet jeśli są zauważone bywają mylone z przeziębieniem lub grypą żołądkową. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Najczęściej nie wcześniej niż w okolicach przewidywalnego terminu wystąpienia kolejnej miesiączki. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

 • zmiana samopoczucia,
 • wyczulenie na zapachy,
 • niechęć do lubianych wcześniej potraw i napojów, np. do kawy
 • drażliwość,
 • zmęczenie,
 • ból głowy,
 • senność albo bezsenność,
 • powiększone i drażliwe piersi,
 • zaciemnienie skóry wokół sutka,
 • czasami odczuwalne jest mrowienie w piersiach oraz specyficzne kłucie w okolicach jajników, skurcze czy też ból podbrzusza.

Niektóre z pań spodziewających się potomstwa zaczynają wyczuwać nowe zapachy, czują intensywniej. Zapachy kiedyś przyjemne, mogą przyprawiać o mdłości. Zmieniają się preferencje żywieniowe. Niekiedy panie w ciąży mają ochotę na kwaśne produkty np. ogórki kiszone lub też dziwne, niejadalne substancje np. kredę czy też węgiel.

Zapłodnienie często wiąże się z nudnościami i wymiotami. Ciąży mogą towarzyszyć zaburzenia oddawania moczu: nietrzymanie lub trudności z oddaniem moczu. Jak wspominałam u 25% pań, które spodziewają się dziecka zauważalne jest plamienie implantacyjne, czyli krwawienie występujące, gdy zagnieżdżający się w macicy zarodek trafi na naczynie krwionośne i uszkodzi jego ścianę. Objaw ten jest pojawia się między owulacją a dniem spodziewanej miesiączki i może być pomylony z krwawieniem menstruacyjnym.

U większości kobiet po zapłodnieniu następuje brak miesiączki w oczekiwanym dniu i jest to zwykle sygnałem do zrobienia testu ciążowego. Wszystkie te objawy nazywamy przypuszczalnymi (domyślnymi) objawami ciąży i dlatego na ich podstawie nie można stwierdzić, że kobieta jest na pewno w ciąży. Takie symptomy mogą być związane między innymi z przemęczeniem, przepracowaniem, napięciem emocjonalnym lub stresem. Oczywiście mogą wiązać się również z przyczynami organicznymi, takimi jak: zmiany w układzie hormonalnym, infekcje, choroby układu pokarmowego, itd.

Oprócz pierwszych objawów po zapłodnieniu odczuwanych przez przyszłą mamę, zmiany może zauważyć również lekarz ginekolog podczas badania. Po pierwsze szyjka macicy jest rozpulchniona. Może pojawić się brązowe przebarwienie kresy białej. W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu test ciążowy może jeszcze nie wykryć ciąży, hormon ciąży beta HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) w badaniu krwi wiarygodnie może być wykrywalny 12 dni po zapłodnieniu, a badanie USG może uwidocznić płód dopiero w 5 tygodniu. Jednak gdy istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, należy zrezygnować z picia alkoholu, ze spożywania leków bez konsultacji z lekarzem oraz rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego, aby płód mógł prawidłowo się rozwijać.

Sprawdź:

Po ilu dniach dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi, gdy występuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu około 14 dnia cyklu menstruacyjnego kobiety. Czas owulacji może być wcześniejszy lub opóźniony. Na taki stan rzeczy mają wpływ, np. stres, choroba, zmiana klimatu. Zapłodnienie zachodzi podczas wędrówki uwolnionej z jajnika komórki jajowej przez jajowód, a dokładniej w jego bańce. Komórka jajowa po 24 godzinach bez zapłodnienia obumiera.
Plemnik jest zdolny do zapłodnienia w drogach rodnych kobiety przez 72h. Jeśli stosunek odbył się w ciągu 3 dni przed owulacją, w dzień owulacji lub dzień po niej mogło dojść do zapłodnienia. Z tego wynika, że do zapłodnienia może dojść tuż po stosunku, dzień po stosunku, a nawet 3 dni po stosunku. Po zapłodnieniu od razu rozpoczyna się namnażanie komórek, a po 3-4 dniach embrion dociera do jamy macicy i zagnieżdża się w jej ścianie.
Kobiety przychodząc do lekarza najczęściej nie są w stanie dokładnie określić, kiedy odbył się “ten” stosunek płciowy. Z tego powodu ciąża liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki: pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę czas krwawienia menstruacyjnego. Zapłodnienie następuje na początku 3 tygodnia cyklu menstruacyjnego, nazywanego również później 3 tygodniem ciąży, który tak naprawdę jest jej pierwszym tygodniem.

Rodzice pytają o objawy ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu

Po czym poznać że doszło do zapłodnienia?

Jednym z najwcześniejszych objawów ciąży jest wzrost temperatury ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. Wartość ta jednak jest uśredniona i będzie ona różna w przypadku różnych kobiet. Ważniejsze od tego, ile stopni wynosi temperatura jest to, czy i o ile ona wzrosła. W przypadku zapłodnienia temperatura wzrośnie w fazie lutealnej (w czasie dni płodnych) i nie obniży się już do końca cyklu.

Czy zapłodnienie jest odczuwalne?

Nie istnieją naukowo potwierdzone korelacje pomiędzy zapłodnieniem, a odczuciami kobiety. Niektóre kobiety twierdzą, że od razu w czasie stosunku wiedziały, że doszło do zapłodnienia. Nikt jednak nie jest w stanie potwierdzić istnienia tak zwanej “kobiecej intuicji”.

Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest krwawienie między miesiączkami (implementacyjne), które występuje podczas zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. Krwawieniu może towarzyszyć tępy ból brzucha. Kobiety prowadzące kalendarzyk małżeński zauważą też wzrost temperatury ciała mierzonej zaraz po przebudzeniu.

Zobacz też: Bulgotanie w brzuchu w ciąży [1, 2 i 3 trymestr]

Źródła:

Dodaj komentarz

11 komentarzy: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

 1. Ja zaszłam w ciążę wtedy kiedy było to niemożliwe. Lekarz mówił, że to cudowne poczęcie, bo moje cykle były nieregularne tak mocno, że aż strach. cykle miałam co 40-60 dni

  • Witam mam pytanie dość znaczne mój cykl trwa 29 dni ostatania miesiączkę miałam 7 maja a stosunek odbył się 18 23 i 25 maja w tym 23 aż trzy razy czy jest jakaś szansa na ciąże bo bardzo byśmy tego chcieli. Proszę o pomoc

   • Ja malam obulacjie 24 i kochałam się z mężem 26 po obulacji czy. Mogłam zaiscć cioze pomuscie mi kiedy. Mam zrobić test ciozowy

  • Witam.wspolzylam dzien przed owulacją,dzień po i 3dni po wedlug kalendarzyka.mineło 4dni od ostatniego stosunku,czuje mdlosci,czuje kłucie pod brzuchem mam zmienne nastroje czy to mozliwe ze doszlo juz do zaplodnienia??

   • Patka, nie ma takiej opcji. Nawet nie wiadomo, czy doszło do zapłodnienia, a ty juz mówisz o objawach.

    • Jedną lub dwie doby później czułam ogromne zmęczenie, położyłam się spać w środku dnia, mimo, że mi się to nie zdarza. Przeszło mi przez myśl, że to efekt zapłodnienia ale po kilku dniach test ciążowy rozwial moje wątpliwości. Oczywiście były błędne bo okazało się, że jestem w ciąży.

     • Dostałam okres 11 dni po stosunku…. czy to wyklucza ciążę?

      • Macie takie objawy jak wzmozona produkcja śliny, ból głowy, zmienne nastroje, bezsenność w nocy a w ciągu dnia senność choć nie zawsze, przez trzy dni tak jakby dziwne ruchy po prawej stronie jajnika?

       • czy jestem w ciąży? Tydzien temu współżylam z chłopakiem bez zabezpieczenia normalnie miesiączke powinnam mieć 26 grudnia ale dostałam o tydzień za wcześnie trwała ona nie całe dwa dni nie odczuwalam nawet bólu brzucha tak jak zawsze. Dzień po stosunku bolał mnie brzuch i dolna część pleców dokładnie jak na miesiączke. Dodam jeszcze że zawsze miałam bardzo regularnym okres.

        • Mam problem biore tabletki zapomnialam 1 z trzeciego tygodnia po czym wspolzylam i po paru godzinach się domyslilam zaraz wzielam czy moge byc w ciazy potem zribilam przerwe

         • Kochałam sie w dzień owulacji A trzy dni później miałam mocne zawroty głowy, dzień później poczułam kłucie w tajnikach. Czułam się jakby ktoś odebrał mi siły po kolejnych dwóch dniach zaczęłam odczuwać ból w dole pleców. Przeszlo mi przez myśl, że mogło dojść do zapłodnienia cieszyłabym się gdybym była w ciąży. Bo 2 ciążę straciłam.

          • wow nie wiedziałam a mam 4 latka

           Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
           Logo